Samsung Galaxy S7 i S7 edge (VIDEO)

Samsung Galaxy S7 i S7 edge (VIDEO)

Kao i svake godine, Samsungovi top modeli privlače najviše interesovanja i diskusije u svetu Android smartfona. Popularnost S7 i S7 Edge modela je najveća u istoriji ovog korejskog proizvođača, a za tako nešto postoji i doista dobar razlog. Iako na prvi pogled ovi telefoni nisu previše različiti u odnosu na prošlogodišnje, Samsung je ipak ispravio sve nedostatke i zamerke od prošle godine, čineći ih izuzetnim smartfonima, naročito S7 Edge varijantu...

    Sadržaj

      Dragoljub RadovanovićZaista je krajnje vreme da i mi predstavimo uređaje o kojima se najviše diskutuje na internetu – Samsung Galaxy S7 i još popularniji S7 Edge model. Svesni smo toga da ovaj test dolazi sa nešto većim zakašnjenjem u odnosu na druge, veće i čitanije svetske medije, ali povodom toga ništa nismo mogli da uradimo osim da strpljivo čekamo. Ta prilika nam se napokon ukazala pre nešto više od nedelju dana, tako da smo proveli taj period u korišćenju oba telefona.

      U prilici smo da vam prenesemo naše utiske kako u pisanom obliku, tako i u video prilogu koji će u periodu koji je ispred nas biti dosta zastupljeniji način izveštavanja na Benchmarku. Odmah želimo da istaknemo da nam se S7 Edge daleko više svideo u poređenju sa klasičnom S7 varijantom, pa je naša pažnja svakako više usmerena ka Edge modelu.
      Pošto smo bili u prilici i da lično prisustvujemo Samsung Unpacked događaju u Barseloni, već u tom momentu mogli smo zaključiti da je Samsung odradio sjajan posao. Očigledan je bio taj napredak u poređenju sa Galaxy S6 i S6 Edge modelima, svakako ne po dizajnu, nego po svim ostalim ključnim odlikama. Pre svega, radujemo se povratku vodootpornosti i prošle godine izostavljenog microSD slota, dok su odlike kao što su noviji i brži čipset i veća količina radne memorije ipak bile očekivane. Druga unapređenja su takođe prisutna, a detaljnije o tome ćete čitati u nastavku testa.
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_prva_s.jpg
      Dizajn
      Mnogi će u šali ovogodišnje flegšipe nazvati Samsung Galaxy S6s i S6 Edgekao referencu na iPhone označavanje modela koji dolaze u vrlo sličnom kućištu kao prethodnici. Ne možemo reći da nema osnova za takvo poređenje, jer po pitanju izgleda S7 Edge i S7 ne donose mnogo šta drugačije u odnosu na prošlogodišnje top modele. Ipak, glavna promena je prisutna kod Edge varijante, koja više nema istu dijagonalu kao klasični S7, već donosi veći 5.5-inčni ekran.
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_2_s.jpg
      Kao i kod prethodnog dvojca vodećih modela, S6 i S6 Edge, preferirali smo Edge varijantu, a ove godine nam je Edge još privlačniji, do te mere da smo ga drastično više koristili u odnosu na S7 model koji nam je u neku ruku bio dosadan i nezanimljiv. Podsećamo vas da više o dizajnu možete saznati i u našem video klipu na početku stranice.
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_1_s.jpg
      Iako stiže sa dijagonalom od 5.5 inča, S7 Edge ne deluje kao preterano veliki telefon, jer se Samsung potrudio da maksimalno optimizuje odnos između ekrana i dimenzija kućišta. Primetna stvar koju smo zaključili još u Barseloni na predstavljanju jeste da su ivice kod Edge-a mnogo manje oštre u odnosu na prošlu godinu, tako da je daleko prijatniji za držanje. Sa druge strane, pošto je i dalje većinom izrađen od stakla, kako na prednjoj tako i na zadnjoj strani telefona, moramo istaći da je opet reč o nešto klizavijem smartfonu i da treba biti pažljiviji pri rukovanju.
      Raspored tastera je ostao vrlo sličan, sa leve strane se nalaze tasteri za kontrolisanje nivoa zvuka, a opet imamo zvučnik sa donje strane koji neće obradovati mnoge po pitanju položaja. Interesantno je da se Samsung nije odlučio za USB Type C konekciju, već i dalje imamo klasični microUSB 2.0 priključak. Power taster je desno, vrlo je kvalitetan kao i Volume tasteri, a na vrhu je ponovo smešten Slot za Sim karticu, sa ključnom izmenom da se tu takođe nalazi i microSD slot. Samsung je ove godine iz nekog razloga izostavio IR emiter na vrhu. 
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_3_s.jpg
      Pozadi je vrlo uočljivo smanjeno ispupčenje kamere, daleko je manja “grba” u odnosu na S6 i S6 Edge, a kad smo već kod ispupčenja, korigovan je i Home taster sa senzorom otiska prsta, tako da ni on ne štrči toliko kao prethodne godine. Daleko više preferiramo S7 Edge u odnosu na S7, i smatramo da je dizajnerski gledano svakako najprivlačniji smartfon u ovom trenutku.
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_4_s.jpg
       Dva telefona zamišljeni da oba budu vodeći modeli, baš kao i prošle godine, ponovo sa dosta sličnim specifikacijama. U kojim tačkama se Galaxy S7 i S7 Edge razlikuju? Pre svega u dijagonali ekrana, Edge je veći, 5.5″ naspram 5.1″, dok oba poseduju istu rezoluciju od 2560×1440 tačaka. Druga stvar koja je direktan rezultat razlike u dimenzijama telefona je razlika u kapacitetu baterija, tako da S7 ima manju bateriju od 3000 mAh, dok S7 Edge ima 3600 mAh bateriju. Ostatak specifikacija je identičan kod oba modela.
      [modul]specifikacija=8965[/modul]
      Pomenućemo naravno šta se još očekuje od hardvera kod ovako popularne serije smartfona. Najbitnije, poslednja reč tehnologije kad je u pitanju čipset, u Evropi to je Exynos 8890 Octa, ili za stanovnike SAD-a reč je o Snapdragon 820 varijanti. Exynos čipset se sastoji od Quad-core Mongoose na 2.3 GHz i Quad-core 1.6 GHz Cortex-A53 procesora i Mali-T880 MP12 grafičkog čipa. Proširenje memorije je opet moguće zahvaljujući microSD slotu za kartice do 200GB. Radna memorija je 4GB, a interno skladište može biti 32 ili 64GB. Kamera je doživela smanjenje broja megapiksela sa 16 na 12MP, ali su sada pikseli veći – 1.4 µm. Otvor blende je povećan sa F1.8 na F1.7, ponovo je tu optička stabilizacija, LED blic i video snimanje u 4K rezoluciji. Selfi kamera je 5MP, takođe uz F1.7 otvor blende. 
      Softver
      Touchwiz definitivno nije najomiljeniji korisnički interfejs među nešto upućenijim i naprednijim korisnicima mobilnih uređaja, jer je u svojim ranijim godinama stekao lošu reputaciju obzirom da je bio pretrpan Samsungovim aplikacijama i raznim drugim dodacima. Iz godine u godinu to se popravlja, TouchWiz postaje zreliji, manje zagušeniji nepotrebnim stvarima i optimizovaniji kada je trošenje resursa RAM memorije u pitanju. Ne možemo reći da je Samsung sve to doveo na jedan vrlo visoki nivo kako bismo to mi želeli, ali napredak u odnosu na neke stare verzije TouchWiz interfejsa je očigledan. U pitanju je 6.0 Marshmallow verzija Androida kod oba modela naravno, sa razlikom da Edge varijanta ima softver koji iskorišćava zakrivljenost ekrana. 
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_softver_1_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_softver_2_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_softver_3_s.jpg
      Notifikacioni panel je izmenjen u Marshmallow 6.0 verziji Androida, govorimo naravno o TouchWiz viziji istog, tako da sada imao svetlo sivu pozadinu i plave detalje na brzim prečicama za uključivanje/isključivanje opcija. Ovaj dizajn nam se svakako više dopada u odnosu na plavu pozadinu kod prethodne varijante TW-a. Druga stvar, ukoliko vam se originalni izgled TouchWiz-a ne dopada, uvek je tu mogućnost da preuzmete neku drugu temu iz Theme opcije u podešavanju telefona i na taj način kompletno promenite izgled ikonica, notifikacionog panela i pozadine. Nama se konkretno dopala jedna tema na koju smo naišli, Gladiator tema koja se fino slaže sa zlatnom varijantom S7 Edge modela. Game Launcher je dodatak koji se može pokazati izuzetno korisnim ukoliko ste neko ko voli dosta da se igra na svom mobilnom telefonu. O čemu je reč? Pre svega, on objedinjuje sve vaše igre u jedan folder kako bi vam bile dostupnije. Druga korisna stvar je kružni meni koji se može pozvati u toku igre, i odatle onemogućiti notifikacije, zaključavanje kapacitivnih tastera ispod ekrana kako ih ne biste pritisli slučajno, snimanje video klipova tokom igranja, beleženje screenshotova i slično.
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_softver_4_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_softver_5_s.jpg
      Dialer nije preterano izmenjen, Task switcher takođe. Mogućnost da podelite ekran na dva dela ima još više smisla na 5.5-inčnoj dijagonali S7 Edge modela, a kao i ranije postoji brza prečica pored X tastera da nedavno otvorenu aplikaciju postavite u multitask poziciju, gde takođe površinu koju će aplikacija zauzimati možete određivati sami po potrebi. Zakrivljeni delovi ekrana kod Samsung Galaxy S7 Edge su po našem mišljenju korisniji u smislu estetike, ali Samsung je unapredio i softverske dodatke pomoću kojih će ovakav ekran biti više iskorišćen.
      Moguće je podesiti jezičak koji će svajpovanjem preko njega pozivati ove dodatke, njegovu providnost, poziciju, itd. Prevlačenjem sa ivice pristupate vašim najbitnijim aplikacijama, prečicama ka najbitnijim operacijama kao što su beleženje selfija, dodavanje događaja u kalendar, ulazak u komponovanje SMS-a, itd. U People Edge sekciji nalaze se prečice ka omiljenim kontaktima, odavde se mogu pratiti i vesti, aktivirati kompas i nama dosta interesantna mogućnost, korišćenje smartfona kao lenjir.
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_softver_6_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_softver_7_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_softver_8_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_softver_9_s.jpgNaizgled, manje upućenom korisniku koji se vodi isključivo megapikselima kamere, delovalo bi kao da je Samsung nazadovao odlukom da smanji rezoluciju zadnje kamere sa 16MP na 12MP. U praksi to nije slučaj, jer su sada pikseli S7 i S7 Edge modela veći, što je ipak bitnija stvar od umanjenja za tih 4MP. Tipično za Samsung, kvalitet fotografija je u samom vrhu kada su današnji smartfoni u pitanju. Napredak koji takođe vidimo kod kamere je povećavanje otvora blende sa F1.8 na F1.7, što znači da senzor može da prikupi veću količinu svetla i da ponudi još nešto veće zamućenje pozadine (bokeh).
      Senzor poseduje 4:3 odnos, tako da će fotografije koje pregledate biti nešto kvadratnijeg oblika, mada ukoliko ste baš ljubitelj 16:9 odnosa, moguće je odabrati nižu 9.1MP rezoluciju u podešavanjima i na taj način rešiti problem uz minimalni gubitak detaljnosti u fotografijama. Detaljnost fotografija na standardnom 12MP podešavanju je vrlo dobra, boje su uglavnom dosta prijatne, dinamika je na visokom nivou i čak i u automatskom režimu korisnik bez preteranog znanja o fotografiji može da zabeleži tehnički vrlo kvalitetan kadar.
      Noćne fotografije su vrlo dobre po pitanju svetline, mada zamerka sa naše strane je količina šuma u istim koja nije tako mala, i procesiranje koje odnosi dobar deo finih detalja. Dnevne fotografije ispadaju zaista sjajne, među najboljim u smartfonima današnjice, ali Samsung treba da napreduje još sa softverske strane kako bi dostigao kvalitet noćnih fotografija recimo Huawei Nexus 6P ili LG Nexus 5X modela. 4K video snimanje je izuzetno oštro i prepuno detalja, optička stabilizacija pomaže dosta kod video snimaka, i po pitanju video snimaka smo izuzetno zadovoljni. 
      Video primeri:
      samsung_galaxy_s7_edge_4k_dan.jpg
      samsung_galaxy_s7_4k_mrak.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Još jedna stvar gde Samsung obično dominira jeste kvalitet ekrana. Super AMOLED ekrani su već neko vreme prevazišli prikaz IPS panela na smartfonima, jer nude dosta veću dubinu crne boje i dosta veći kontrast. Ne samo to, Samsung je već par godina unazad postao i izuzetno dobar po pitanju tačnosti boja, unutar Basic režima koji je moguće odabrati u podešavanjima ekrana. Pre nešto većeg detaljisanja o bojama, pomenućemo svetlinu ekrana, 629cd/m2 na S7 Edge i takože sjajnih 595 cd/m2 kod S7 modela, pa će oba ekrana biti vidljiva i po najjačem suncu dok koristite telefone napolju.
      S7 ima blago tačnije boje, Delta E vrednost je 1.97 naspram 2.12 kod S7 Edge modela. U oba slučaja to je izuzetno dobra vrednost i boje su vrlo precizne. Temperatura boja kod S7 modela je 6568K i tačnija je u odnosu na S7 Edge koji ima prosečnu temperaturu boja od 6731K. U praksi, oba ekrana su sjajna, i teško je primetiti razliku u prikazu čak i kad su jedan pored drugog.
      samsung_galaxy_s7_svetlina_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_calman_basic_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_edge_svetlina_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_edge_calman_basic_s.jpg
      Kako su se flegšipi za ovu godinu pokazali u smislu performansi? Prosečan korisnik će zaista teško pronaći manu kod Exynos 8890 Octa čipseta za koji smatramo da je generalno bolji od Snapdragon 820 verzije, iako je pomenuta bolja po pitanju rezultata koji postiže grafički čip. Ipak, prosečan korisnik neće preterano obraćati pažnju na sintetičke rezultate unutar raznih benchmaraka, i koristiće telefon kao što bi isti trebao da se koristi. Naravno, napredniji korisnici će se baviti i keširanjem aplikacija u RAM memoriji, gde S7 Edge i S7 nisu potpuno sjajni iako imaju 4GB RAM-a, ali 90% aplikacija neće biti ponovo učitavano i 90% korisnika neće uopšte imati bilo kakvu zamerku. Oba telefona su sjajna kada je brzina reagovanja na bilo kakvu akciju u pitanju, očekivano od perjanica kompanije Samsung. Tokom nedeljnog korišćenja S7 Edge modela koji je bio uz nas u svakom trenutku nismo primetili nikakvo usporenje ili bilo šta što bi nam pokvarilo utisak. U jednom izolovanom slučaju telefon nije pravilno otišao u sleep režim i postao je neobično vruć, ali to iskustvo nam se nije ponovilo u narednim danima korišćenja. Antutu rezultat koji ovi telefoni postižu se kreće oko 115 hiljada poena. Performanse su sveukupno prilično dobre, S7 Edge i S7 su među najbržim telefonima na tržištu i nemamo većih zamerki po tom pitanju.
       
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_6_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_i_s7_edge_5_s.jpg
      Jedan od razloga zbog kojeg više preferiramo S7 Edge u odnosu na S7 jeste i veći kapacitet baterije koji donosi, 3600 naspram 3000 mAh. Zbog veće dijagonale ekrana ta razlika ne bi trebala da bude toliko primetna u smislu duže autonomije, ali ispostavilo se da je Edge modelu baterija osetno duže trajala u odnosu na S7. Sa druge strane, ovoga puta test nije potpuno naučno precizan jer smo Edge koristili tokom celog dana na automatskom osvetljenju sa kojim smo postigli 6 sati i 15 minuta uključenosti ekrana, što je vrlo dobar rezultat i sa istim nismo dolazili u situaciju da nam pre kraja dana zafali baterije i da moramo dodatno da ga dopunjujemo, čak i sa učestalijim korišćenjem, što je nama zapravo i dosta bitna stvar kod jednog smartfona.
      Na drugoj strani, S7 model je na 250 cd/m2 svetline postigao 4 sata i 41 minut surfovanja, što nije sjajan rezultat kao ni prošle godine. Autonomija nije loša, ali je na granici prihvatljive za ovako visoku klasu uređaja i može se reći da je prosečna. Još jedan razlog zašto nam je S7 Edge varijanta primamljivija.
      samsung_galaxy_s7_baterija_s.jpg
      samsung_galaxy_s7_edge_baterija_s.jpgSamsung Galaxy S6 Edge prošle godine je bio izbor urednika, ove godine je S7 Edge još zasluženije došao na tu poziciju najboljeg smartfona, po mišljenju autora testa, ali takođe i po mišljenju celokupne redakcije. Zaista se nismo niti malo premišljali u slučaju S7 Edge modela i pitanja: da li je u pitanju trenutno najbolji smartfon na tržištu. Naročito uz ispravljanje nedostataka prošlogodišnjih flegšipa, oba modela su prišla korak bliže telefonima kojima se malo toga može zameriti. Jasno je da imamo par zamerki, neke od njih su to su staklena leđa klizava, ili pozicija i kvalitet zvučnika. Opet, toliko toga je odlično kod S7 Edge smartfona, da takvi nedostaci nikako ne mogu da pokvare ukupan utisak.

      Čak nam se čini da smo u nekim kontaktima sa drugim proizvođačima jasno naslutili da u ovom trenutku nema dileme koji je telefon na tržištu (daleko) ispred svih. Iako to naravno niko neće direktno reći, respekt prema onome što je Samsung uradio je i više nego primetan!
      samsung_galaxy_s7_edge_nagrada.jpg
      Počevši od dizajna S7 Edge modela, koji je trenutno po našem mišljenju ispred bilo kog smartfona na tržištu, preko odličnog Super AMOLED QuadHD ekrana sa vrlo preciznim bojama, pa tako i performansama koje su na vrlo visokom nivou i kojima će zaista manji broj korisnika uspeti da pronađe zamerku.
      Treba naravno dodati uz to kameru koja je zaista u samom vrhu, ne možemo u ovom trenutku reći da S7 i S7 Edge imaju najbolje kamere na tržištu, treba sačekati i detaljniji test drugih modela, ali definitivno je kamera izuzetna, kako na polju fotografija tako i u ulozi beleženja 4K snimaka. Softverska strana još uvek može da napreduje, TouchWiz je u trenutnom stanju sasvim dobar, ali još uvek nije idealan korisnički interfejs. Vraćanje microSD slota pohvaljujemo, isto možemo reći i za vodootpornost. Zaista je Samsung odradio sjajan posao ove godine, izuzetno smo zadovoljni, pogotovo S7 Edge modelom koji dobija najvišu nagradu našeg sajta.
      Prednosti
      – Odličan dizajn S7 Edge modela- Vrlo kvalitetna kamera- Precizan i generalno odličan prikaz Super AMOLED ekrana- Dugačka autonomija kod Edge modela- microSD i vodootpornost su našli put nazad
      Mane
      – Klizava leđa zbog stakla- Beleženje fotografija noću je moglo biti bolje- Pozicija zvučnika
      Smarfone na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test