Sony Ericsson Xperia X8 i X10

Sony Ericsson Xperia X8 i X10

U poplavi novih Sony Ericsson modela Android mobilnih telefona, napravićemo još jedan osvrt na još par njihovih telefona iz sada već prethodne generacije. U pitanju su Sony Ericsson Xperia X8 i Xperia X10 telefoni, različito dizajnirani i pozicionirani, a ipak sa nekim zajedničkim detaljima koji su svojstveni Sony Ericsson-u. Ako bismo morali da ih opišemo u par reči, X8 bi bio muzičar u porodici, a X10 elegantan i moćan diplomata, koji u

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Sony Ericsson Xperia X8 i X10

      Ova dva telefona su u trenutku kada su se pojavili predstavljala udarni deo Android ponude Sony Ericsson-a, baš u vreme je zapravo uspon Androida na svetskom nivou zapravo i počeo. Iako dobro pozicionirani za uspeh na tržištu, ovi modeli su imali par problematičnih tačaka, od kojih je jedna svakako bila činjenica da su radili na već zastarelom Android 1.6 operativnom sistemu. Kako je u to vreme Sony Ericsson insistirao po svaku cenu na svojim dodacima osnovnom softveru, a nisu baš bili preterano brzi i vešti da ih za kratko vreme prilagode novom sistemu, korisnici su morali da se načekaju za update na Android verziju 2.1, koja se danas nalazi u njima.

      Na sreću, Sony Ericsson je u međuvremenu shvatio sve nedostatke i tržišnu cenu kašnjenja sa izbacivanjem novog softvera za svoje telefone, pa je ubrzao ceo ciklus, donekle na račun tih svojih dodataka softveru. Nažalost, s obzirom da je X8 stariji model, koji uz to ima ekstenzivnije promene u grafičkom okruženju u odnosu na osnovni Android, on skoro sigurno više neće doživljavati osveženja sistema, ali je zato Sony Ericsson obećao da će X10, njihov flagship model prethodne generacije, dobiti update na Android 2.3, a samim tim i dosta novih funkcionalnosti koje će produžiti aktivni život ovog telefona.

      Xperia X8 i X10 su (za razliku od prethodno opisanih X10 mini i mini pro modela) hardverski prilično različiti telefoni. Za početak, postoji vrlo očigledna razlika u dimenzijama, kako kućišta, tako i ekrana. Ispod “haube” takođe postoje vrlo bitne razlike, a X10 je hardverski daleko superiorniji uređaj. Softver je takođe prilično drugačiji, gde se interfejs na X8 modelu oslanja na isti princip kao i X10 mini i mini pro i forsira aktivne prečice na uglovima ekrana, što je u ovom slučaju isto vrlo funkcionalno rešenje zbog relativno malog ekrana. X10 pak ima dosta standardniji Android interfejs sa manje dodatih Sony Ericsson momenata, a zbog veličine ekrana sistem prečica po uglovima ne bi bio praktičan i funkcionalan.

      Postoje naravno i sličnosti, koje se ogledaju u rasporedu i broju tastera ispod ekrana, postojanju hardverskog tastera za okidanje fotografija koji je na standardnom donjem desnom delu telefona, kao i delova Timescape UI-a za koje se vidi da dele iste korene.

      Hardver – Xperia X8

      Xperia X8 je telefon srednjih dimenzija, niti previše veliki, niti mali. Celo telo mu je plastično, što nam se baš i nije previše dopalo. TFT ekran dijagonale 3 inča, rezolucije 320×480 piksela, takođe spada u neku sredinu i po pitanju veličine i po pitanju rezolucije. X8 pokreće ARM 11 procesor koji radi na 600 MHz i Adreno 200 GPU, što je uglavnom dovoljno za gladak rad u njegovoj rezoluciji. Kamera ima skromnih 3,15 megapiksela i nema prateći blic, a njom možete snimati video u VGA rezoluciji u 30 frejmova u sekundi.

      Ispod ekrana su tri tastera za navigaciju (menu, home i back). Na vrhu se nalaze power taster, 3,5mm konektor za slušalice i USB konektor, dok su sa desne strane klackalica za jačinu zvuka i taster za okidanje kamere.
       

      Hardver – Xperia X10

      Xperia X10 je već na prvi pogled dosta veći telefon od X8, iako je tanji od njega. Osećaj plastičnosti je slabije izražen kod njega, pa deluje već malo ozbiljnije. TFT ekran na X10 je već veličine od respektabilnih 4 inča i ima 480×854 rezoluciju koja je malo nestandardna i “šira” od neke standardne rezolucije za te dimenzije ekrana. Pokreće ga 1GHz Scorpion procesor i Adreno 200 GPU, a kamera u X10 ima već pristojnih 8 megapiksela sa i može da snima 720p video u 30 frejmova u sekundi (podrška za ovaj format je dodata u Android 2.1 update-u). Uz kameru se nalazi i LED blic za slikanje u mračnijim uslovima ili osvetljavanje tokom snimanja videa.

      Ispod ekrana su, kao i kod X8, tri tastera za navigaciju (menu, home i back), a ispod tastera postoji LED koji osvetljava proreze između njih, da biste mogli da ih razaznate u mraku, pošto sami nemaju nikakav izvor svetla. Na vrhu se nalaze power taster, 3,5mm konektor za slušalice i USB konektor, dok su sa desne strane klackalica za jačinu zvuka i taster za okidanje kamere, identičan raspored kao na X8, sa tim da su volume tasteri bliži vrhu telefona.

      Specifikacija:

      Sony Ericsson Xperia X8

      dimenzije

      99 x 54 x 16 mm

      masa

      104 g

      baterija

      Li-Po 1200 mAh

      ekran

      2″, 320 x 480, kapacitivni TFT 16M boja

      kamera

      3,15 MP, VGA@30fps video

      dodatne opcije kamere

      geo-tagging

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      600 MHz ARM 11 procesor, Adreno 200 GPU, Qualcomm MSM7227 čipset

      memorija

      128 MB storage, 168 MB RAM

      proširenje memorije

      microSD, do 16 GB (dolazi sa karticom od 2 GB)

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.1 (Eclair)

      accelerometer – orijentacioni senzor

      Da

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      GPS

      Da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da, Push Email

      adobe flash

      Ne

       

       

      Sony Ericsson Xperia X10

      dimenzije

      119 x 63 x 13 mm

      masa

      135 g

      baterija

      Li-Po 1500 mAh

      ekran

      4″, 480 x 854, kapacitivni TFT 16M boja

      kamera

      8 MP, auto fokus, LED blic,
      720p@30fps video

      dodatne opcije kamere

      geo-tagging

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      1 GHz Scorpion procesor, Adreno 200 GPU, Qualcomm QSD8250 Snapdragon čipset

      memorija

      1 GB storage, 384 MB RAM

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 8 GB)

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.1 (Eclair)

      accelerometer – orijentacioni senzor

      Da

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      GPS

      Da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da, Push Email

      adobe flash

      Ne

       

      Softver – X8

      Sony Ericsson Xperia X8 je prvobitno došao sa Android 1.6 operativnim sistemom, kojem je dosta stvari nedostajalo u odnosu na danas aktuelne verzije. Srećom, u međuvremenu je Sony Ericsson izbacio update na Android 2.1, koji već donosi dosta toga novog i korisnog.

      X8 interfejs je prilično modifikovan u odnosu na osnovni Android i to na isti način kao kod X10 mini i X10 mini pro modela, sa akcentom na aktivne uglove sa prečicama do najkorišćenijih programa (koje se mogu menjati). Ekran je nešto veći nego kod mini modela, pa nije uvek tako lako dohvatiti palcem sve ćoškove, ali je dovoljno male površine da ovakav sistem ima ipak dosta smisla. Jedna od podrazumevanih osnovnih prečica je i ona do muzičkog plejera, a dobar kvalitet zvuka koji možete dobiti u slušalicama prikačenim na X8 opravdava ovaj potez.

      Home ekran je podeljen u 5 podekrana, na koje možete izvući widget-e ili prečice. Tu je neizbežni Timescape widget, a X8 dolazi sa instaliranim OfficeSuite paketom kojim možete otvarati Office i PDF dokumenta.

      Flash nije podržan na ovom telefonu, kao ni multi-touch, tako da pinch to zoom ne možete koristiti, već ćete morati da se oslonite na double tap za zumiranje dela stranice koji želite da pročitate.

      Softver – X10

      Kao i cela serija Sony Ericsson modela iz ove generacije, Xperia X10 je prvobitno došao sa Android 1.6 operativnim sistemom, a u međuvremenu je Sony Ericsson izbacio update na Android 2.1. Kako je ovo ipak model više klase, a i sistem na njemu nije pretrpeo tako velike modifikacije u odnosu na osnovni Android kao na X8, Sony Ericsson je objavio kako će nastaviti da ga podržava i planira da izbaci Android 2.3 za njega tokom ove godine. To je svakako dobra vest za korisnike za sve korisnike ovog telefona.

      X10 interfejs nema prečice po ćoškovima kao X8, što je i logično jer kod ovako velikog ekrana nikako ne bi bilo lako dohvatiti prečice duž gornje ivice. Sam interfejs je prilično standardan i mnogo manje odudara od klasičnog Android interfejsa nego kod većine drugih proizvođača.

      Home ekran je podeljen u 5 podekrana, a tu je opet neizbežni Timescape widget, Mediascape koji služi kao neka vrsta objedinjenog multimedijalnog centra, kao i OfficeSuite paket kojim možete otvarati Office i PDF dokumenta. Uz to, uz X10 dolazi i Moxier poslovni paket softvera za mail, kalendar i planer. Pretraživač ni na X10 ne dolazi sa instaliranom podrškom za flash.

      Za razliku od X8, X10 podržava multi touch, zahvaljujući novoj verziji softvera u kojoj je dodata podrška za njega. Tako možete koristiti pinch-to-zoom, mada je njegovo ponašanje ponekad malo nekonzistentno i ne proradi baš svaku put kako treba.

      Kod oba telefona za sinhronizaciju sadržaja i update-ovanje softvera možete koristiti Sony Ericsson PC Companion, koji se instalira na vaš računar i preuzima komunikaciju sa telefonom kada ga priključite preko USB kabla.

      Kamera – X8

      Kamera na X8 modelu je zaista vrlo ograničenih mogućnosti, sa rezolucijom od 3,15 megapiksela, bez ugrađenog blica i sa video modom koji može da snima maksimalno u VGA rezoluciji u 30 frejmova u sekundi.

      Od opcija prilikom slikanja i snimanja postoje samo osnovna podešavanja, a kod fotografija se to svodi na izbor između četiri predefinisana moda, dok kod videa imate samo dva kvaliteta.

      Slike su prosto rečeno loše. Činjenica je da smo viđali i lošije, ali ove fotografije svakako neće nikoga oduševiti niti privući nekoga da kupi ovaj telefon zbog njih. Boje su neubedljive i nedostaju detalji na slikama, a ne postoji ni pravi makro mod. Video ima baš dosta artefakata kompresije i prilično slab kvalitet slike.
       

      Kamera – X10

      Kamera na X10 modelu je već dosta ozbiljnija, sa rezolucijom od 8,1 megapiksela, sa pratećim LED blicem, autofokusom i mogućnošću snimanja 720p videa u 30 frejmova u sekundi (ova funkcionalnost je dodata u novijoj verziji softvera).

      Opcije prilikom fotografisanja i snimanja su takođe daleko brojnije nego kod X8 i uključuju višestruke fokusne tačke, veliki broj predefinisanih podešavanja za određene scene, automatsko okidanje prilikom detekcije osmeha, kao i sasvim dobar makro mod.

      Slike koje X10 pravi su zapravo sasvim pristojne. Boje su uglavnom prirodne, mada ima problem sa prilagođavanjem u jako kontrastnim situacijama. Oštrina je takođe dobra kod bliskih predmeta, mada se malo gubi prilikom slikanja panorama. Makro mod nas je prilično prijatno iznenadio, pa kamerom sa ovog telefona možete sigurno praviti neke vrlo interesantne makro fotografije. Video je upotrebljiv, ali pomalo trzav sa tragovima pikselizacije tu i tamo, tako da ne možemo nešto posebno da ga pohvalimo.

      Utisci u radu

      Oba ova telefona su mnogo profitirala od prelaska na novu verziju operativnog sistema, jer je Android 1.6 baš dosta kočio razne mogućnosti i ograničavao hardver. Android 2.1 ima i dalje svoje manjkavosti, ali su one mnogo manje drastične. Nažalost, X8 će izgleda na tom Androidu 2.1 i ostati, dok za X10 ima dosta nade da će njihovi korisnici dobiti upgrade na verziju 2.3 i sa njom sve prateće pogodnosti, kao što je instaliranje aplikacija na memorijsku karticu, flash itd.

      Xperia X8 nam se dopao jer je nekako baš “prave” veličine za mobilni telefon. To je naravno stvar ukusa, ali svi telefoni sa ekranom od 4 inča ili većim, imaju tendenciju da budu glomazni i nezgodni za rukovanje, ma koliko tanki bili. Dobar kvalitet zvuka i format zahvaljujući kojem možete vrlo lako da ga smestite u bilo koji džep, čine da je korišćenje X8 kao zamene za vokmen vrlo prijatno iskustvo. Pregledanje web-a i čitanje dokumenata na njemu pak, nije nešto što bismo rado radili u većoj meri nego što je to neophodno, pogotovo kada se uzme u obzir izostanak multi-touch podrške.

      Xperia X10 je mnogo ozbiljniji telefon od X8 i to se na prvi pogled vidi jer se sve aplikacije izvršavaju mnogo brže i interfejs je tečniji. Čitanje web strana je takođe vrlo upotrebljivo, kao i pregledanje Office dokumenata iz ugrađene OfficeSuite aplikacije. Imamo par zamerki na ovaj telefon, a prva se odnosi na ekran, koji ume da pogreši kod detekcije dodira, što je posebno vidljivo kod multi-touch akcija. Takođe, baterija “curi” mnogo brže nego što bismo mi to voleli da vidimo, pa je vrlo malo verovatno da ćete izvući više od jednog dana sa ovim telefonom.

      Zaključak

      Sony Ericsson Xperia X8 i X10 su telefoni koji su već na zalasku i dolaze nove generacije koje ih polako smenjuju, ali oni još uvek imaju dosta toga da ponude svojim trenutnim i potencijalnim korisnicima. Android u verziji 2.1 koji je trenutno aktuelan na njima može da izvršava praktično sve interesantne programe od stotina hiljada njih koji se mogu naći na Android Marketu, a ni rezolucija nije prepreka, kao što je to slučaj kod Xperia X10 mini i mini pro modela. Posebno je dobra vest da Sony Ericsson nastavlja da podržava Xperia X10 model i da se tokom ove godine očekuje da dobije update Android operativnog sistema na verziju 2.3.

      Xperia X8 bi mogao biti interesantan korisnicima koji žele da uđu u Android svet sa telefonom relativno skromnih dimenzija, koji uz to može vrlo uspešno da se koristi kao zamena za vokmen. Preinstalirani softver za otvaranje Office dokumenata može biti koristan, a sam Android pruža i podršku za razne druge primene i mogućnosti.

      Xperia X10 je telefon koji je spadao u visoku klasu kada se pojavio, a ni dan danas nije zanemarljiv po pitanju hardverske snage. Veliki ekran od 4 inča visoke rezolucije i kamera od 8 megapiksela, omogućiće vam da ga koristite kao dobru multimedijalnu platformu.

      Svakako da u slučaju oba ova telefona postoje njihovi naslednici koji poseduju bolje karakteristike i noviji operativni sistem, pa ih nećemo sigurno preporučivati kao ultimativnu kupovinu, ali ako naletite na njih po povoljnoj ceni, treba da budete svesni da imaju još uvek mnogo toga da ponude.

      Sony Ericsson Xperia X8

      Prednosti:
      – Dobar kvalitet zvuka
      – Relativno male dimenzije
      – Povoljna cena

      Mane:
      – Loša kamera
      – Nedostatak podrške za multi-touch

      Sony Ericsson Xperia X10

      Prednosti:
      – Hardverski jak telefon čak i za današnje pojmove
      – Kamera od 8 megapiksela

      Mane:
      – Kratko trajanje baterije
      – Problemi sa detekcijom dodira ekrana

      Uređaje na test ustupio Sony Ericsson.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test