Telenor OneTouch - najprodavaniji Telenor telefon

Telenor OneTouch - najprodavaniji Telenor telefon

Telenor OneTouch je Telenor brendirani Android telefon ekonomske klase koji je napravio bum kada se pojavio i postao prvi pametni telefon u ponudi Telenora koji je po prodaji pretekao sve svoje ne-pametne konkurente. Pored neizbežnih kompromisa koje cenovna kategorija kojoj pripada nameće, ovaj uređaj ipak nudi mnogo za malo novca i predstavlja pravu ulaznicu u svet pametnih telefona za korisnike koji se još kolebaju jer ih odbija visoka cena. Telenor je uz to preinstalir

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Test: Telenor OneTouch

      Pametni telefoni su vrlo korisni uređaji i danas samo zaista okoreli tradicionalisti ne žele da ih poseduju. Naravno, želje i mogućnosti se često ne podudaraju, pogotovo u današnje vreme kada je svaki dinar postao bitan. Telenor je ovde jako dobro prepoznao priliku i ponudio brendirani Telenor OneTouch (izvorno Alcatel OT-990) Android telefon umerenih mogućnosti, ali vrlo primamljive cene. Dokaz da su pogodili pravo u metu sa ovim modelom je činjenica da je ovaj telefon krajem prethodne godine izbio na prvo mesto po broju mesečno prodatih primeraka. Ovo je posebno interesantno jer se u istoriji Telenor poslovanja kod nas prvi put dogodilo da jedan pametni telefon bude ispred sve svoje ne-pametne i jeftinije braće.
       


       

      Telenor OneTouch ipak i pored svoje izuzetno povoljne cene nudi ekran sasvim upotrebljive 320×480 rezolucije, ima kameru od 5 megapiksela, dolazi sa microSD karticom od 2 GB, a Telenor je preinstalirao i neke interesantne programe kako bi olakšao početak novim korisnicima Android-a.

      Specifikacija:

      Telenor OneTouch

      dimenzije

      116 x 62.2 x 12.2 mm

      masa

      144 g

      baterija

      Li-Ion 1300 mAh

      ekran

      3,5″, 320×480, kapacitivni TFT 256K boja

      kamera

      5 MP (2592×1944), geo tagging, autofokus, 800×480 video

      prednja kamera

      da

      procesor

      600 MHz

      memorija

      100 MB

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (2 GB)

      priključak za slušalice

      3,5mm

      operativni sistem

      Android 2.2 (Froyo)

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 3.0, 802.11 b/g

      prenos podataka

      GPRS, EDGE,
      3G (HSDPA, 7,2 Mbps)

      adobe flash

      ne

      cena

      Telenor: 1 din – 15.000 din

       

      Hardver

      Telenor OneTouch dolazi u kutiji sa uputstvom, punjačem, USB kablom i slušalicama.
       


       


       

      Telefon je u monoblok formi i ima blago zaobljene ivice.
       


       


       

      Ispod ekrana se nalaze tri tastera osetljiva na dodir (“Menu”, “Search” i “Back”), dok je ispod njih fizički “Home” taster. Power/Sleep taster je smešten prilično nestandardno sa leve strane telefona, skoro u liniji sa kontrolnim tasterima.
       


       

      Iznad ekrana se nalaze zvučnik za razgovor i prednja kamera, a skroz na vrhu su USB konektor i 3,5mm konektor za slušalice.
       


       


       

      Duž desne strane telefona se nalaze tasteri za kontrolu jačine zvuka.
       


       

      Sa zadnje strane se pri vrhu nalaze kamera, LED blic i zvučnik koji je prilično veliki i glasan. Sama zadnja maska je vrlo interesantna jer je u pitanju plastika presvučena slojem nekog materijala za koji nismo uspeli da odgonetnemo koji je, ali na dodir daje utisak skoro kao da je u pitanju koža, što definitivno podiže utisak o ovom telefonu kada ga uhvatite u ruku.
       


       


       

      Ekran ima nešto slabiji kontrast i prilično je spor, tj. vide se duhovi kod skrolovanja sadržaja. Takođe je primetan slabiji kvalitet boja i neka vrsta “mreže” koja se provlači u pozadini ekrana. Ekran inače ima neki zaštitni film koji se iz nekog razloga jako teško briše, pa vrlo često ostaje neki tanak sloj masnoće na njemu koji preliva boje na svetlu kada se pogleda pod određenim uglom i ume da deluje prilično iritirajuće.
       


       

      Softver

      Telenor OneTouch dolazi sa Android 2.2 (Froyo) operativnim sistemom, ali se očekuje da uskoro dobije zvanični 2.3 update. Froyo srećom već poseduje najveći broj bitnih mogućnosti za moderan Android telefon, kao što je npr. instaliranje aplikacija na memorijsku karticu, koje je zbog prilično ograničene memorije vrlo bitna stavka za OneTouch.
       


       


       

      Lock ekran se otključava povlačenjem na dole.
       


       

      Home ekran je podeljen na 5 podekrana, mada se to može podesiti i broj se smanjiti na 3 ili povećati na 7. Nije preporučljivo povećavanje na 7 u ovoj verziji softvera, jer su neki korisnici prijavili probleme sa slučajnim nestajanjem prečica i widget-a sa home ekrana u tom slučaju, pa očigledno postoji neki bag koji se potkrao. Ipak, 5 ekrana je uglavnom i više nego dovoljno.

      Ispod sadržaja home ekrana se nalaze tri osnovne prečice koje su uvek prisutne: za pokretanje aplikacije za telefoniranje, za otvaranje spiska svih instaliranih aplikacija i za pokretanje aplikacije za sms i mms poruke.
       


       


       


       

      Tu je puna QWERTY tastatura za unos teksta koja je izborom našeg jezika dobila i posebne tastere sa našim slovima, tako da u uspravnom modu deluje prilično pretrpano, ali je i dalje iznenađujuće precizna i vrlo malo smo grešili prilikom kucanja. Tu je i TouchPal funkcija koja olakšava kucanje i koristi rečnik za ispravljanje grešaka.
       


       


       

      Aplikacija za telefoniranje je standardna i ne postoje neke napredne opcije kao što je automatsko pretraživanje imenika na osnovu kucanja broja prilikom biranja.
       


       

      OneTouch dolazi sa popriličnim brojem preinstaliranih aplikacija, što može biti problem jer u startu ostajete sa prilično skučenim memorijskim prostorom za instaliranje dodatnih aplikacija. Srećom, neke se mogu premestiti na memorijsku karticu, a neke deinstalirati, pa ipak ima prostora za manevrisanje. Interesantno je to što na memorijskoj kartici koja dolazi uz telefon čak postoji i određeni broj instalacionih fajlova za neke dodatne aplikacije i igre (neke cele, a neke u probnim verzijama).
       


       


       


       

      Nećemo ovde navoditi sve aplikacije koje smo našli na telefonu, ali ćemo pomenuti neke koje smo smatrali interesantnim i korisnim dodacima.

      Za početak, tu je 111 Meni Telenor aplikacija, preko koje možete saznati trenutno stanje računa, pročitati detalje o određenim ponudama, kao i neke tarifne dodatke. Telenor je takođe instalirao aplikaciju za kontrolu protoka podataka, u okviru koje se može definisati maksimalna dozvoljena količina prenetih podataka, posle koje će data protok automatski da se isključi. Vrlo korisno, kada se ima u vidu da je ovaj telefon najčešće namenjen korisnicima koji nemaju skupe pakete sa mnogo megabajta.

      Preinstaliran je i Barcode Scanner, koji je vrlo koristan za skeniranje QR kodova koji se sve češće mogu pronaći svuda oko nas. Easy Installer omogućava laku instalaciju apk fajlova, Shazam prepoznaje muziku, a Opera Mini omogućava štedljivo surfovanje Internetom.
       


       

      Muzički plejer je jednostavan, ali funkcionalan, a možete ga ostaviti da radi u pozadini i kontrolisati ga preko njegovog widget-a.
       


       


       

      Tu je standardna AccuWeather vremenska prognoza.
       


       

      Android Manager služi za sinhronizaciju sa računarom i zahteva instalaciju softvera na računar sa kojim će se telefon upariti. Zgodno je to što posle inicijalnog podešavana sinhronizacija može da se obavi i putem WiFi-a.
       


       

      Aplikacija za korišćenje LED blica kao baterijske lampe je uvek korisna, mada sam ugrađeni LED nije baš mnogo jak.
       


       

      Web pretraživač radi iznenađujuće glatko, mada ne podržava flash, pa su zato sajtovi bogati njim mnogo brži nego na telefonima iste klase koji ga podržavaju.
       


       


       

      YouTube radi vrlo glatko, čak i kada je u pitanju 720p video. Naravno, na njegovom ekranu nećete videti punu rezoluciju, već interpoliranu umanjenu verziju.
       

      Preinstalirani OfficeSuite ume da otvori Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, ali samo za čitanje. Izmena sadržaja iz njega nije moguća. Čitanje dokumenata je moguće, ali nije preterano komotno ako je u pitanju recimo neki PDF bogatiji sadržajem, jer će biti potrebno dosta skrolovanja na nivou zuma koji je neophodan za čitak tekst.
       


       


       

      Sve u svemu, osim podrške za flash, OneTouch-u ništa ne fali u softverskom smislu. Tu je mali problem sa nestajanjem prečica sa home ekrana ako im broj povećate na 7, ali to će valjda biti regulisano u sledećem update-u softvera koji se očekuje uskoro. Memorija je doduše ograničavajući faktor, pa na njemu nećete moći da instalirate previše aplikacija, ali to je ipak očekivano u ovoj klasi telefona.

      Kamera

      Kamera na OneTouch-u ima rezoluciju od 5 megapiksela, kao i mogućnost autofokusa. Tu je i LED blic, a ne postoji posebno dugme za okidanje, već se to obavlja softverski.
       


       

      Aplikacija za fotografisanje nudi standardna podešavanja, pa je moguće birati neku od predefinisanih scena, rezoluciju i kvalitet fotografija, ISO i dodatno podešavati ekspoziciju. Zanimljivo je to da ne postoji predefinisani macro mod, ali kamera srećom prepozna kada je on potreban, tako da su macro fotografije moguće sa ovim telefonom. Tačka za automatski fokus je fiksirana u centru ekrana i ne može se pomerati, pa to treba imati u vidu.
       


       


       


       

      Za snimanje videa je naravno dostupno manje podešavanja. Treba naglasiti da je u osnovnom modu za snimanje videa rezolucija zaključana na CIF (384 x 288) i prilično nizak bitrate, tako da su video klipovi jako loši. Srećom, ako odete na opciju “Kvalitet snimka” i izaberete “Prilagođen”, otključaće vam se i dodatna podešavanja, pa je moguće podići rezoluciju čak do 800 x 480.
       


       


       

      Kvalitet fotografija nije baš sjajan. Slikama fali oštrina i kolorit je loš, a postoji primetan šum čak i u dnevnim uslovima. LED blic je prilično slab, pa se ne treba previše pouzdati u njega.

      Video je isto prilično loš i mutan, čak i u 800 x 480 rezoluciji. Srećom, na najvećem kvalitetu barem nisu toliko izraženi artefakti kompresije, a framerate je čak iznenađujuće dobar i opada samo kod brzih pokreta kamere.
       

      Primeri fotografija i video zapisa
       


       


       


       


       


       


       


       


       

      Utisci u radu

      Telenor OneTouch je telefon koji deluje izuzetno solidno i sigurno će se dopasti korisnicima koji ne vole osećaj plastičnosti dok drže telefon u rukama. Nije ni preterano lagan i fino leži u ruci.

      Taster za uključivanje je malo čudno postavljen u donjem levom uglu, ali posle malo navikavanja zapravo je na zgodnom mestu da biste ga lako pritisli domalim prstom desne ruke (za levoruke bi to već verovatno predstavljalo problem i zahtevalo malo akrobatike).
       


       

      Ekran je prilično spor i generalno nije baš sjajnog kvaliteta, ali obavlja posao. Ugrađeni zvučnik nas je prijatno iznenadio svojom glasnoćom, pa mada kvalitet zvuka na njemu nije nešto impresivan, nije ni dolazilo do distorzije kada se zvuk pojača.
       

      Telefon je zapanjujuće živahan za svojih 600 MHz, pa nismo iskusili nikakve zaista neprijatne zastoje, mada interfejs naravno ume da štucne tu i tamo.

      Trajanje baterije je prilično dobro za Android telefon, pa ćete bez problema izvući pun dan korišćenja ako ga ne maltretirate previše, a u standby modu telefon sigurno može da izgura bar 3-4 dana.

      Android 2.2 jeste već zastareo, ali se dobro drži, pa nismo osetili da nam je nešto posebno zafalilo. Dobra je i stvar to što je najavljen skori update na 2.3, a postoji već i veliki broj “kuvanih” ROM-ova za one korisnike koji su avanturistički raspoloženi.

      Zaključak

      Telenor je pogodio pravo u metu sa svojim OneTouch-om. Za veoma povoljnu cenu od 15.000 dinara bez ugovorne obaveze i cenom od 1 dinar uz skuplje i npr. samo 2.000 dinara uz vrlo zgodan Prenesi i Surfuj 500 paket, korisnik dobija potpuno zaokružen Android telefon sa sasvim solidnim mogućnostima.
       


       

      Ekran i kamera su slabije strane OneTouch-a, ali je to praktično neizbežno u ovom cenovnom rangu. Kvalitet izrade telefona je pak prilično dobar, pa na tom polju OneTouch čak i vodi ispred nekih svojih konkurenata slične cene. Softver koji dolazi preinstaliran na njemu verovatno neće mnogo značiti iskusnim korisnicima, ali njima ovaj telefon i nije primarno namenjen. Korisnici koji će napraviti prve korake u svetu pametnih telefona baš na njemu će sigurno umeti da cene neke korisne aplikacije koje je Telenor odabrao.

      Ako ste korisnik Telenora ili to planirate da postanete, imate ograničen budžet i želju da posedujete pametni telefon, OneTouch je pravi izbor za vas. Zbog odličnog odnosa cena/performanse dodeljujemo mu Benchmark Value for Money nagradu.

      Prednosti:

      – Dobra izrada
      – Povoljna cena
      – Korisne preinstalirane aplikacije
      – Prednja kamera

      Mane:

      – Loš ekran
      – Ograničena memorija za instaliranje aplikacija
      – Ne baš sjajna kamera

      Uređaj na test ustupio Telenor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test