Branko Maksimović
Acer S243HL
Već smo više puta pisali o tome koliko je dizajn proizvoda, a posebno LCD monitora bitan za nastup na tržištu, jer se i monitori prodaju najlakše uz atraktivan dizajn i “napumpanu” specifikaciju, a ako je uz to i tanak i poseduje LED pozadinsko osvetljenje, prodavci neće imati mnogo problema, čak i uz nešto višu cenu. Svakako, dobar deo kupaca se odlučuje prema ceni, dijagonali, a sami proizvođači trude da izbace nove modele i zato se osim cenama, za veći tržišni udeo bore i dizajnom, ako gotovo ničim više. Tehnologija koju čine monitori svakako ne napreduje onom brzinom kojom nam stižu novi grafički čipovi ili procesori, pa kao i u slučaju hard diskova, zaista nove tehnologije stižu u proseku tek svake druge ili čak treće godine. Noviteti koji kucaju na vrata su LED BLU (back light unit), što EGDE LED monitori, kakvi su jeftiniji „LED“ modeli danas, zapravo i nisu. Međutim, i pravi LED BLU će uskoro postati nešto na šta ćemo se navići, nakon čega ćemo, verovatno, čekati prve prave 3D monitore (u prvi mah, za njih će biti potrebne naočare, a zatim će na red doći i 3D monitori koji se gledaju „golim okom“). Ali, da se vratimo u sadašnjost, u kojoj pravim novinama ne smatramo povećanje dinamičkog kontrasta, koje ne bismo podveli ni pod „evolutivnim poboljšanjima“, već nešto što će zaista podići kvalitet prikaza. U slučaju jeftinijih TFT monitora, to su bolji vidljivi uglovi, realniji prikaz boja i širi kolorni opseg. Međutim, tu je i rezolucija, koja u slučaju TFT monitora za desktop računare nije značajnije napredovala već nekoliko godina unazad. Kada su monitori integrisani na notebookove u pitanju, sa jedne strane, oni su neko vreme u prednosti u odnosu na desktop braću, ali ih ipak nisu dostigli kada je kontrast u pitanju, a utisak svakako kvare razni glare premazi koje proizvođači prenosnih računara danas ne izostavljaju čak i na modelima koji bi trebalo da su namenjeni grafičkim i DTP, odnosno CAD profesionalcima.
Aspekt od 16:9 je nešto bolji za pregled filmova, koji su često snimani sa istim aspektom 1.78 AR (to je zapravo 16:9), što važi i za nove serije, ali filmofili dobro znaju da se u visokoj Holivudskoj produkciji koristi još širi aspekt – 2.39AR, što znači da će i na ovim monitorima još uvek postojati dve crne linije – iznad i ispod slike. Istina, linije će biti znatno tanje nego u slučaju standardnih wide monitora, a o 4:3 ili 5:4 primercima da i ne pričamo. Kada je igranje u pitanju, ako imate Xbox360 ili PlayStation 3, ne treba da brinete, jer je odnos stranica kod ovakvih monitora isti kao i kod LCD televizora i plazma uređaja. Za igranje novijih PC igara, takođe, ne može biti većih problema, jer svi podržavaju i novu wide rezoluciju. Kompanija Acer je na tržištu već 18 meseci prisutna sa vrlo atraktivnim modelima koji nude baš ovaj odnos stranica, ali i veliki broj piksela na umerenim dijagonalama, a sve po vrlo, vrlo atraktivnim cenama. Zapravo, u odnosu cene i kvaliteta (sa akcentom na obe stavke), Acer je u mnogim stvarima i nadmašio čuveni Samsung, a pogotovo LG, koji i dalje imaju legendarnu prepoznatljivost brenda i fenomenalan dizajn. Međutim, još uvek nije bilo modela koji se mogu podičiti i fantastičnim dizajnom, koji bi ih, uz još neke dodatke i “poboljšanje” specifikacije (i cenu) smestio u višu klasi. Sve do trenutka kada se pojavio model S243HL LCD monitor, sa svojih 15mm “debljine”.
Acer S243HL je i na prvi i na drugi pogled izgleda prilično impresivno. Zapravo, ovako prijatno se nismo iznenadili ni kada smo gledali čuveni Samsung 971P ili prvi Fashion Slim LCD iz kompanije LG. Moderno, kvalitetno, tanko, krajnje elegantno – prvi su epiteti koji nam padaju na pamet. LED (light emitting diode) tehnologija omogućava da kućište panela bude ovako tanko, te da se u njega smesti i pozadinsko osvetljenje (koje je zapravo “na ivicama”), ali i difuzor i sama TN matrica. Okvir oko ekrana je načinjen od metalizirane plastike, pa sve izgleda kao da je od aluminijuma. Dizajn nije minimalistički u to meri u kojoj su Apple Cinema Display monitori, ali deluje jednako elegantno i kvalitetno, što je priličan kompliment za bukvalno sve proizvođače monitora za PC računare. Monitor ima tilt postolje od aluminijuma koje je prilično posebno po dizajnu, ali i činjenicu da je, gledano spreda, izmešteno u desno i to za dve trećine “širine”. Naravno, samo dno postolja je dovoljno široko i masivno da cela L-konstrukcija bude dovoljno stabilna. Tasteri koji su praktično touch-sensitive, jer se aktiviraju na toplotu sa vrhova vaših prstiju nisu neka novina, ali je prilično lepo to što osvetljavaju drugi, crni deo postolja, diskretnom iluminacijom. Broj tastera nije mali: power, contrast, brightness i OSD su smešteni sa prednje strane postolja, vertikalno, dok su sa druge strane postolja audio i video konektori: 2 x HDMI i jedan D-Sub VGA, te audio ulaz i USB priključak. Ako vam je čudno to što nema DVI konektora, mi ćemo napomenuti da za njega prosto nije bilo mesta, ali je Acer u pakovanje dodao jedan DVI-HDMI adapter, što je jako lep gest! Ipak, nedostaje i to što ne postoji audio izlaz, jer ako na monitor dovedete sliku putem HDMI kabla sa neke od konzola (PS3, Xbox360), slabašni integrisani zvučnici su sve što vam je na raspolaganju. Nema mesta da izbacite zvuk na slušalice ili jači set zvučnika! To je priličan propust, bar prema našem kriterijumu. Naponski ispravljač je svakako eksterni, a celokupan kvalitet izrade je konstrukcijski veoma dobar, što važi i za završnu obradu i to u svakom smislu. Istina, plastična površina iza panela ovog izuzetno tankog monitora može da se ugiba, ali je to i normalno, jer on nije načinjen od titanijuma, niti je bespotrebno ojačavan iznutra, što bi samo povećalo njegovu debljinu. Uostalom, zbog čega bi ste ga pritiskali i da li to radite na notebook-ovima?
Sam OSD meni Acer S243HL je prilično dopadljiv i atraktivan ali nije toliko intuitivan kao kod poslednje serije Samsung monitora, pa čak ni kao kod ASUS-a. Ne postoji poseban taster za brzu izmenu profila slike, a opcija za podešavanje nema previše, iako monitor ima dosta predefinisanih profila, od kojih bi, pored standardnih Standard, Text, Graphics, Movie i sl. istakli i Reduced mod koji je vrlo prijatan kako dolazi veče, pa smo zažalili što nema ambijentalnog senzora. Standard i Normal pružaju najbolji dithering kada radite u default Windows okruženju. Acer S243HL ne koristi neki od panela koji bi smo mogli da prepoznamo po oznaci ili da damo referencu ka još nekom modelu koji ga koristi. Twisted nematic panel ovog monitora svakako poseduje odlične karakteristike, bar po specifikaciji 2 ms GTG odziva i kontrast od 1000 : 1 uz digitalni kontrast koji se reklamira cifrom od 8.000.000 : 1, što Acer naziva Adaptive Contrast Management (ACM). Evo ideje za Evropsku Uniju – zabranite da proizvođači stavljaju ovakve cifre za digitalni kontrast, to zaista nije u redu! Mnogo je bitnije to, nego da zahtevate da potrošnja Plazma TV uređaja bude manja za 10%, tj. na nivou LCD televizora. Osvetljenje od 250 cd/kvm nije impresioniralo ni u praksi, a sam ekran, kao i drugi Acer monitori koje smo testirali, poseduju jako dobar anti-glare premaz, koji savršeno upija i raspršuje svu svetlost koja pada na njegovu površinu.
Na prvi pogled, Acer S243HL daje umereno kontrastnu sliku i boje koje nisu tako živahne. Zelena je prilično jarka, ali nam se ne dopada to što su ostale pomalo umrtvljene. Kontrast postavljen na 50% deluje kao da je preslab, pa smo krenuli sa povećanjem unutar OSD-a, istovremeno proveravajući da li je ACM (DC) isključen. Acer S243HL, dakle, u startu i ne nudi impresivan kontrast, pa je sva sreća da “početne” vrednosti nisu toliko blizu njegovom optimalnom maksimumu. Ako kontrast povećate do nekih 65%, biće dosta izraženiji i sasvim dovoljan, ali opet ne toliko jak za rad u veoma osvetljenim prostorijama. Gradijenti osnovnih boja, a najpre zelena, pokazaće da slika postaje “spaljena” već na 69%, pa nema svrhe da ga dalje pojačavate. Na kolornim gradijentima smo otkrili određenu količinu nepravilnosti, a nakon kalibracije, kolorit može biti verniji i precizniji, ali gradijenti nisu savršeno glatki. Da li je to zbog toga što je u pitanju standardni 18-bit + dithering TN panel ili je sve rezultat previše agresivnog “overdrive”-a koji je tu da bi se ubrzao odziv, nismo sigurni, ali smo viđali 5 ms GTG Acer monitore (H233H, recimo) koji imaju savršeno glatke gradijente. Zapravo, za pomenuti model Acer upravo naglašava da je ovo amaterski monitor i istaknutim podatkom o tome da spektar prikazanih boja pokriva tek 72% NTSC kolornog prostora. Za Acer S243HL se, pak, krije informacija da isti moe da “pokrije” tek 68% NTSC Color Gamut-a, pa ako intenzivno radite u Photoshopu i koristite neki od naprednih kolornih profila (ili ste na Mac-u) znajte da će nedostaci ovog modela sasvim sigurno doći do izražaja.
Kada je reprodukcija boja u pitanju u klasičnom default Windows okruženju, Acer S243HL ne deluje toliko loše, ali je ipak sasvim prosečan. Ako “pojačate” svaki od kolornih kanala, gubite na preciznosti kolorne slike, ali se slažemo i sa tim da boje ne moraju uvek biti previše jarke – mi recimo i volimo da slika bude nešto bleđa. Kada se sve namesti, uočavamo da je sama dinamika zapravo prilično dobra, iako bismo mi savetovali da idete na vrednost od 75% za osvetljenje, jer se neki detalji gube u svetlijim delovima sive, delom i zbog standardno uskog vertikalnog vidljivog ugla, ali se zato dobro vide u tamnijim. Acer S243HL je tako i veoma dobar za igranje tamnih igara, ali i gledanje filmova. Ovaj utisak nije pokvaren, bar ne previše, na testu crne, koju ovaj fenomenalno dizajnirani Acer monitor prikazuje kao dovoljno zagasitu, bez bitnije izraženih probijanja pozadinskog osvetljenja. Vidljivi uglovi su jedan od izraženih problema TN matrica, a u ovoj kategoriji Acer S243HL je samo prosečan. Logično, vertikalni ugao je nešto lošiji, ali je dovoljno dobar, a horizontalni su i malo bolji, opet u granicama tolerancije za ono što TN tehnologija može da ponudi. Pozadinsko osvetljenje, kao što se može primetiti u mraku, ipak pomalo probija, ali ne samo na ivicama, već pre na centralnom delu ekrana, što je karakteristično za edge-LED monitore i TV aparate! . Sva sreća, pa se jako teško može primetiti. Uniformnost je solidna, čak i u uglovima, ali je i u ovoj kategoriji Acer S243HL jednak ili lošiji od već pohvaljenog i nagrađenog Acer H233H monotora, koji je čak 100 evra jeftiniji.
U igrama je, pak, Acer S243HL bolji od jeftinijeg brata, pa nije bilo lako primetiti tragove „duhova“, odnosno lenjost tečnih kristala matrice. Acer S243HL je u rangu sa najbržom konkurencijom, što je i logično, jer najverovatnije koristi AUOptronics panel, kao i najveći broj modela iz Pan-Acer grupe. Takođe, reprodukcija HD video materijala je na ovom Acer monitoru bila lepo iskustvo, iako se sa SD sadržajima nešto malo slabije snašao zbog lošijeg prikaza boja (gradijenti na umekšanim, interpoliranim delovima SD videa). Acer S243HL nije monitor koji će svakoga zaintrigirati. To nije prosečan monitor, kada ga posmatrate spolja, jer će mu poći za rukom da impresionira posmatrača sa strane i gotovo svakoga ko ne bude uočio njegov prosečan kvalitet slike. Neki korisnici će iz njega moći da izvuku više, ali oni ni dobijenim verovatno neće biti zadovoljni. Ipak, kupci koji traže pre svega atraktivan monitor koji nije loš ni kada je prikaz slike u pitanju, a žele da ga povežu na više računara ili konzola za igranje, mogu u ovo modelu da vide zanimljivo rešenje. Osim izuzetnog kvaliteta i velikog broja audio i video konekcija, krasi ga i dobro odmerena cena, a nedostaje mu pomalo kontrasta, preciznije boje i bolja ergonomija.
Za:
Kvalitet izrade
Dizajn
OSD meni
Dobra reprodukcija crne
Vrlo dobra dinamika
Odličan odziv
Protiv:
Generalno, slika nije toliko ubedljiva za jedan premium model
Nema audio izlaz
Reprodukcija boja je mogla biti bolja
Ergonomija
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
24” class /TN film
Fizička rezolucija / boje
1920 x 1080 / 16.7 M 68% NTSC
Pitch
0.277 x 0.277
Horizontalno osvežavanje
30~80Khz
Vertikalno osvežavanje
55-75 Hz
Odziv
2 ms GTG
Osvetljenje
250 cd/m²
Kontrast
8.000.000:1 ACM (1000:1 Static CR)
Ugao gledanja (H/V)
170˚/ 160˚
Bandwidth / potrošnja (*max)
220 MHz / 31W
Dimenzije
569 x 425 x 192 mm
Masa
4.9 kg
Specijalne mogućnosti, Input
Analog (VGA), Digital (2xHDMI with HDCP), External Power supply
Two 1.5W integrated speakers
Tilt: -5°/15°
HDMI, D-Sub i audio in
Cena (sa PDV-om)
~270 evra
Monitor na test ustupio CT Computers