Acer T230H Touch Monitor

Acer T230H Touch Monitor

iPhone ne bi bio najpopularniji telefon na svetu da nije, između ostalog, doneo i jednu sjajnu stvar koja se zove "multi-touch", kao i odlične "gestures", koji koriste ovu tehnologiju na najbolji mogući način. Na testu se našao Acer T230H, monitor dijagonale od 23 inča i FullHD rezolucije sa mogućnošću promene visine ekrana koji izgleda kao i sasvim običan TN monitor ovog proizvođača. Međutim, u pitanju je monitor čij

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Acer T230H Touch Monitor

      Jedna od najvećih vesti u poslednjih nekoliko dana je vezana za čuveni “zagubljeni” iPhone 4G, do koga je “slučajno” došao neko sa sajta Gizmondo. Kolega sa foruma se našalio i rekao da je potencijalni iPhone četvrte generacije verovatno dobio veću medijsku pažnju od one koju bi dobio Isus, da se pojavi ponovo, posle dve hiljade i kusur godina. Međutim, iPhone ne bi bio najpopularniji telefon na svetu da nije, između ostalog, doneo i jednu sjajnu stvar koja se zove “multi-touch”, kao i odlične “gestures”, koji koriste ovu tehnologiju na najbolji mogući način. Više godina nijedan proizvođač nije ponudi tako dobro izveden “multi-touch” ekran na telefonu, a o proizvodima kakvi su All-in-one PC računari ili prenosni tablet računari – da i ne govorimo. Ipak, funkcija “pinch to zoom” je postala trademark iPhone telefona, iako se kasnije proširila i na MacBook računare, a sada i iPad. Ne radi se, naravno, samo o implementaciji na hardverskom nivou i mogućnosti da površina osetljiva na dodir detektuje više “tačaka” odjednom, već je celu stvar neophodno dopuniti adekvatnim softverskim rešenjem. Najpre, tu je sam “multi-touch” engine, a onda i softver, koji bi trebalo da ume da iskoristi potencijale hardverskog rešenja.

      Jasno je da u poslednje i LCD monitore prodaje najviše atraktivna specifikacija i dizajn, jer će malo ko da se potrudi i pogleda veći broj testova o nekom modelu, pre nego što se za njega odluči u samoj prodavnici. Većina kupaca se odlučuje prema ceni, dijagonali i ono malo „specifikacije“ navedene u samom prodajnom objektu. Iako se kasnije neretko dese i razočarenja, jasno je zbog čega se proizvođači trude da izbace nove modele i zbog čega se dizajnom, ako gotovo ničim više, bore za svoje parče tržišta. Tehnologija koju čine monitori svakako ne napreduje onom brzinom kojom nam stižu novi grafički čipovi ili procesori, pa kao i u slučaju hard diskova, zaista nove tehnologije stižu u proseku tek svake druge ili čak treće godine. Noviteti koji kucaju na vrata su LED BLU, ali pravi BLU (back light unit), što EGDE LED monitori, kakvi su jeftiniji „LED“ modeli danas, zapravo i nisu. Međutim, i pravi LED BLU će uskoro postati nešto na šta ćemo se navići, nakon čega ćemo, verovatno, čekati prve prave 3D monitore (u prvi mah, za njih će biti potrebne naočare, a zatim će na red doći i 3D monitori koji se gledaju „golim okom“). Ali, da se vratimo u sadašnjost, u kojoj pravim novinama ne smatramo povećanje dinamičkog kontrasta, koje ne bismo podveli ni pod „evolutivnim poboljšanjima“, već nešto što će zaista podići kvalitet prikaza. U slučaju jeftinijih TFT monitora, to su bolji vidljivi uglovi, realniji prikaz boja i širi kolorni opseg. Međutim, tu je i rezolucija, koja u slučaju TFT monitora za desktop računare nije značajnije napredovala već nekoliko godina unazad. Kada su monitori integrisani na notebookove u pitanju, sa jedne strane, oni su neko vreme u prednosti u odnosu na desktop braću, ali ih ipak nisu dostigli kada je kontrast u pitanju, a utisak svakako kvare razni glare premazi koje proizvođači prenosnih računara danas ne izostavljaju čak i na modelima koji bi trebalo da su namenjeni grafičkim i DTP, odnosno CAD profesionalcima. Osim navedenih poboljšanja koje smo pomenuli na početku teksta, kvalitet prikaza se može podići i većom rezolucijom. Upravo na ovom polju su podbacili modeli rezolucije 26 ili 27 inča, jer je njihova radna rezolucija svega 1920 x 1200 piksela. Neki korisnici će reći da je to taman – ali se sigurno ne bi ljutili da je ona veća. Jer, font i prikaz ikonica se u modernim grafičkim operativnim sistemima lako može prilagoditi i opaska o tome da su „sitna slova“ više ne pije vodu kao nekad. Uostalom, postoje korisnici notebook računara koji gledaju u 1920 x 1200 na dijagonali od 13, 15 ili 16 inča.

      Tržište monitora za desktop računare već dugo ne viđa bitnije inovacije. Da tako ne ostane još dugo pobrinuo se Acer, pa nam je na test stigao monitor koji je i osetljiv na dodir. Da, podržava i multi-touch i “gestures”, pa je sada verovatno i jasno zbog čega smo tekst počeli pričom o iPhone telefonu. Acer T230H će vam omogućiti da sa računarom radite samo dodirujući ekran. Dakle, rad je moguć i bez tastature i miša. I ne samo to, jer će vam ovaj monitor omogućiti da se igrate i sa “pinch to zoom” opcijom, na primer. Na prvi pogled, Multi Touch Monitor T230H izgleda kao još jedan 23-inčni wide monitor iz kompanije Acer. Ali kada ga povežete i preko USB kabla i kada Windows 7 instalira generičke drajvere za “input device”, pojaviće vam se virtuelna tastatura i mogućnost za neke lepe, ali osnovne “gestove”.

       

      Spolja gledano, Acer T230H izgleda veoma zanimljivo i podseća na daleko veće modele koje smo testirali pre skoro dve godine (dijagonale od 27 inča). Okvir oko ekrana je jako tanak, baš kao na pomenutom modelu, ali sama plastika nije srebrne boje, već crne. Dobra vest je i to što je monitor matiran, što pomaže da otisci od prsta ne budu tako česti gosti na njegovoj površini. Dakle, ne radi se o minimalistički dizajniranom monitoru sa tilt postoljem, jer je on vrlo interesantnog izgleda, a postolje, koje nije originalnog oblika (i čija baza malo više podseća na onu kod Dell UltraSharp modela od pre nekoliko godina) ima mogućnost promene visine i veoma širok ugao pod kojim može da “gleda” na korisnika. OSD nije touch-sensitive iako sam monitor jeste, što je pomalo razočaravajuća stvar. Standardni OSD tasteri su smešteni ispod donje ivice, desno. U kućištu panela je i AC adapter, a postolje je na njega vezano na samoj sredini. Baza postolja je dovoljno masivna, pa je monitor prlično uravnotežen i deluje nestabilno ili klimavo. Acer T230H ima veliki broj (video) konektora: D-Sub, DVI i HDMI, kao i audio-in u vidu standardne 3.5” “bananice”. Takođe, tu je i USB kojim monitor, kao “input device” komunicira sa računarom. Kvalitet izrade samog uređajaje konstrukcijski veoma dobar, a plastični sklopovi bez gapova, pa monitor pod pristiskom ispod dlanova – ne “krcka”.

      Sam OSD meni je prilično dopadljiv, ali nije toliko pojednostavljen kao kod poslednje serije LG ili Samsung monitora. Ne postoji poseban taster za brzu izmenu profila slike, a opcija za podešavanje nema previše, iako monitor ima dosta predefinisanih profila, od kojih bi, pored standardnih Standard, Text, Graphics, Movie i sl. istakli i Reduced mod koji je vrlo prijatan kako dolazi veče, pa smo zažalili što nema ambijentalnog senzora. Standard i Normal pružaju najbolji dithering kada radite u default Windows okruženju, ali ako koristite Mac, preciznije boje i maksimalni gamut biće prikazan kada se koristi sRGB profil. Acer T230H ne koristi neki od panela koji bi smo mogli da prepoznamo po oznaci ili da damo referencu ka još nekom modelu koji ga koristi.

      Twisted nematic panel ovog monitora svakako poseduje odlične karakteristike: 5 ms odziva i kontrast od 1000 : 1 uz digitalni kontrast „procenjen“ na 80.000 : 1 (što Acer naziva Adaptive Contrast Management (ACM)). Osvetljenje od 300 cd/kvm je sasvim dovoljno izraženo, pa ne smatramo da je bilo potrebno da stave tipičnu vrednost od 250 cd/kvm. Ekran poseduje jako dobar anti-glare premaz, koji savršeno upija i raspršuje svu svetlost koja pada na njegovu površinu. Na prvi pogled, Acer T230H daje pomalo bledunjavu sliku. Boje jesu jarke, ali je slika previše svetla i kada kontrast pojačamo sa početnih 50%, kada je prikaz generalno neubedljiv, na više vrednosti. Ako kontrast povećate već preko 68%, iako će biti još izraženiji, gradijenti osnovnih boja, a najpre zelena, pokazaće da slika postaje “spaljena” , a kontrast prenaglašen (najsvetlije nijanse se stapaju u jednu). I ne samo to, činjenica je da se povećanjem kontrasta gubi i dubina reprodukcije crne, koja postaje tamno-siva.

      U startu, kolorit je prilično precizan i veran, pa dithering radi posao na najbolji mogući način i ne može se primetiti da monitor ima 18-bit panel (Acer upravo naglašava da je ovo amaterski monitor i istaknutim podatkom o tome da spektar prikazanih boja pokriva tek 72% NTSC kolornog prostora. Tako će, kada pređete da radite u Adobe RGB ili nekom od naprednih Mac OS profila, nedostaci polako doći do izražaja.

      Kada je reprodukcija boja u pitanju u klasičnom default Windows okruženju, Acer T230H se prilično dobro oslanja na ugrađene dithering algoritme, pa se u našim standardnim testovima gradijenti prikazuju odlično. Za naš ukus, slika je u startu pomalo svetla (brightness je podešen na 77%), ali to nije tako strašno jer je i sama dinamika prilično dobra, iako bismo mi savetovali da idete na vrednost od 65% za osvetljenje, jer se neki detalji gube u svetlijim delovima sive, delom i zbog standardno uskog vertikalnog vidljivog ugla, ali se zato dobro vide u tamnijim. Acer T230H tako baš i nije najbolji izbor za igranje tamnih igara, a posebno za gledanje filmova. Utisak koji smo stekli ranije nije bio dodatno poboljšan ni tokom testa crne, koju na dodir osetljivi Acer monitr prikazuje kao svetlo-sivu pod uslovom da sliku učinite malo življom (ako kontrast smanjite, izgubićete i na dinamici, a onda cela priča pada u vodu). Isti test je pokazao da nema bitnije izraženih probijanja pozadinskog osvetljenja. Vidljivi uglovi su jedan od izraženih problema TN matrica, ali je u ovoj kategoriji Acer T230H bio, zapravo, veoma dobar. Logično, vertikalni ugao je nešto lošiji, ali je ipak sasvim solidan, a horizontalni su nešto malo bolji, ali opet u granicama tolerancije za ono što TN tehnologija može da ponudi. Pozadinsko osvetljenje nimalo ne probija na ivicama i prilično je ravnomerno raspoređeno, a difuzor je, naizgled, kvalitetan. Uniformnost je gotovo sjajna, čak i u uglovima, pa je i u ovoj bitnoj kategoriji Acer T230H bolji od većine jeftinih monitora ove dijagonale i stoji rame uz rame sa najboljim Samsung monitorima u klasi, od kojih, pak nudi veću konektivnost i bolju cenu. U igrama zaista nismo primetili zaostatak u odnosu na najbrže modele manjih dijagonala, pa je zaista teško bilo primetiti tragove „duhova“ i nešto veću lenjost piksela od one na koju smo navikli tokom 2010. godine.

      Ali sačekajte! Pitate se kako radi “touch” funkcija? I kako to da o tome još nismo pričali? Pa, stvar je prilično jednostavna. Ovo je monitor koji nije potreban svima. Onima kojima treba “touch” neće smetati to što je kontrast rešen tako da ćemo pre preporučiti sjajni, jeftini Acer H233H. S druge strane, znamo dosta vlasnika MSI NetOn i WindTOP računara koji nimalo ne koriste “touch” mogućnosti svojih računara, a mišonju ne ispuštaju iz ruku. Acer T230H se vrlo lako instalira. Zapravo, Windows 7 će sve obaviti umesto vas. Nema drugih drajvera osim generičkih “input” upravljačkih programa koji dolaze sa “sedmicom”. Bez potrebe da se kalibriše, “touch” je odmah proradio bez problema. Mi i pored toga nismo bili oduševljeni. Prvo, spadamo u korisnike računara koji tuku one druge koji i pokušaju da prstima diraju prokleti ekran, ali to smo, ipak, samo mi. Oni koji nisu kompulsivno opsesivni i koji vole da maze površinu načinjenu od mora raznobojnih piksela će biti zadovoljni onim što Acer T230H može, iako ovaj monitor nije šampion kada je preciznost u pitanju. S druge strane, tokom dodirivanja ekrana nećete se mučiti kao kada radite sa MSI WindTOP modelima i njihovim ne tako sjajnim rezistivnim folijama. Kako bi bilo sjajno da je ekran kapacitivnog tipa, jer na iPad-u sve tako savršeno dobro radi! Acer T230H se ipak ne oslanja ni na jednu od ove dve tehnologije, već na HP-ov TouchSmart koji praktično radi triangulaciju pozicije vašeg prsta (ili olovke). Naime, u uglovima ekrana Acer je smestio optičke senzore koji detektuju prekid zraka i tako određuju položaj tela koji ih je prekinuo. Ovo sve može da zvuči sjajno, ali u praksi baš i nije tako, pogotovo ako ste navikli da malo duže i brže kuckate na tastaturi. Virtuelna tastatura na ekranu će vas, verujte nam na reč, prilično brzo iznervirati, pa ćete se vratiti standardnoj brže nego što ste mogli da predpostavite.

      Navigacija kroz sam OS je bila mnogo veselije iskustvo, pa, ako zanemarimo nešto manju preciznost (zaboravite rad u Photoshopu i slične akcije koje zahtevaju per-pixel preciznost) možemo reći da Acer T230H “radi posao”. Štaviše, ako se oslonite na neki interfejs sa krupnijom grafikom ili, recimo, radite sa multimedijalnim sadržajem ili ste na internetu, cela stvar može, posle perioda navikavanja, da bude čak i zarazno dobra. Multi-touch nismo probali jer, iskreno, ne znamo koji ga softver podržava u Windows-u, a nismo imali previše vremena da pokušamo i pronađemo ga, jer su informacije o tome na mreži vrlo šture…

      Acer T230H multi-touch monitor je monitor namenjen korisnicima kojima je baš takav monitor i potreban. Prilično dobro radi, ali nije savršen za kucanje, mada se to od njega i ne očekuje. Touch funkcija radi kako treba, ali nas nije oduševila, pogotovo kad smo shvatili da u skorije vreme neće zameniti Apple proizvod. Kada je kvalitet prikaza u pitanju, T230H će zadovoljiti manje zahtevne korisnike, ali će svi ostali biti u najmanju ruku ravnodušni na prikaz koji nudi. Ipak, radi se o jedinstvenom proizvodu, pa verujemo da će se Acer T230H naći u brojnim ustanovama, javnim mestima (biblioteke, opštine i sl.) i drugim mestima na kojima se nalaze klijent-računari koji su tu da posetiocima ponude i prikažu neku vrstu informacije. Na takvim mestima ga vidimo pre nego u klasičnom kućnom okruženju…

      Za:

      Dizajn

      Ergonomija

      Solidni kolor gradijenti i reprodukcija boja generalno

      Odličan odziv

      Cena

      Protiv:

      Lošija dinamika i kontrast

      Neubedljiva crna

      Triangulacija umesto klasičnog touch-a, što ga čini lošim za kucanje teksta

      Proizvođač

      Acer

      Model

      Acer T230H

      Dijagonala / tehnologija

      23” class /TN film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M 72% NTSC

      Pitch

      0.265 x 0.265

      Horizontalno osvežavanje

      54~83Khz

      Vertikalno osvežavanje

      49-75 Hz

      Odziv

      5 ms

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      80.000:1 Dynamic (1000:1 Static CR)

      Ugao gledanja (H/V)

      160˚/ 160˚

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      220 MHz / 31W

      Dimenzije

      587 mm x 404 mm x 216 mm

      Masa

      8.5 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Tilt: -5° ~ 15°
      Swivel: Yes
      Pivot: No
      Height Adjustment: Yes
      Detachable foot stand: Yes
      Two 1.5W integrated speakers

      HDMI, DVI-I, USB, D-Sub i audio out

      Cena (sa PDV-om)

      352 evra

      Monitor na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test