Branko Maksimović
ASUS Designo LS246H
Ako se neko odlučuje između dva proizvoda naizgled sličnih karakteristika i cene – šta će, ako to ne bude baš cena, biti ta kap koja će prebaciti tas sa jedne strane na drugu? Šta će učiniti da kupac “prelomi”, ako to nije lična preferencija oko toga koji je lepši i koji mu više leži? Možda sam brend, ime…? Svakako, ali ako kupac odlučuje između Samsung-a i LG-a, pa mu i kupac i komšija kaže “ma sve je to isto”, onda se ponovo vraćamo na dizajn! I gore potpisanom je bitno kako neki proizvod izgleda, ali ova kategorija nikako nije ključna kada su monitori u pitanju, pogotovo ako znamo da je dobar deo atraktivnih proizvoda nudio samo prosečan kvalitet na najbitnijim poljima. Sa monitorima je ova situacija sasvim sigurno najizraženija, jer je kod jednog displeja ipak najbitnije kakvu sliku pruža – jednom kada se zagledate u sadržaj ekrana, okvir oko njega postaje poslednja stvar o kojoj razmišljate. Poslednjih nekoliko godina smo svedoci rata koji na tržištu vode Samsung i LG, a koji se trenutno svelo na ogromnu bitku za najbolji dizajn i što više nagrada. Inženjeri, izgleda, sede skrštenih ruku i nogu, dok “softveraši” povećavaju digitalni kontrast koji “ide” nebu pod oblake, a realno je jednak onom od pre tri godine, koji je po specifikaciji 1000 ili deset hiljada puta manji. Razvoj Vertical Alignment matrica ne napreduje zadovoljavajućim tempom, a još je veći poraz to što je TN izuzetno jeftin za proizvodnju pa se sav dodatni novac ulaže u dizajn i dodavanje funkcija koje lepo zvuče samo u reklami i dok su ispisane na kutiji. Kako, uostalom, opravdati ulaganje u funkciju koja dobrano povećava cenu matične ploče, a njena jedina uloga je mogućnost overklokovanja iste putem – mobilnog telefona? No, da se vratimo na tržište monitora za desktop računare, na kome trenutna ekonomska situacija nalaže da se oko jeftinih TN matrica naprave modeli svih cenovnih razreda, pa tako korisnici dodatni novac ulažu u dizajn ili eventualno, više ergonomije, web kameru, dodatne video i audio izlaze ili… pa… opet i nažalost dizajn. Jer, u čemu je razlika između monitora dijagonale od 24 inča i cene 160 evra, koji koristi Samsung LTM240CT04 panel i elektroniku i monitora od 24 inča, koji košta 400 evra i koristi Samsung LTM240CT04 panel i elektroniku? Eventualne sitne razlike među modelima – između upotrebljenih difuzora pozadinskog osvetljenja i tipa (i dalje jeftinog) CCFL osvetljenja mogu da budu manje od razlika između identičnih modela unutar dve različite serije! xVA matrice postoje i na njima određene kompanije rade, usavršavaju ih, a postoji i manji procenat modela sa ovim tipom tečnih kristala koji se i proda na tržištu. Njihov broj je, ipak, izuzetno mali, a to nas nikako ne raduje…
Razlike, pak, mogu da postoje ako se TN matrica upari sa kvalitetnijim CCFL osvetljenjem koji po specifikaciji emituje svetlost šireg vidljivog opsega boja ili LED backlight unit, koji se još uvek retko sreće i kod modela viših cenovnih razreda, bar na našem tržištu. Nakon pomalo prosečnog modela Asus Designo MS246H i solidno boljeg MS236H, predstavljamo vam i LS246H koji ponovo nudi ono što ASUS smatra bitnim, a to je nerealno dobra specifikacija i fenomenalan dizajn. Detaljniji pregled na specifikaciju nam otkriva da se u “novom” modelu krije isti panel kao i kod MS246H, pa smo odmah nakon testiranja imali priličan deja-vu utisak. Ponovo TN, i to isti TN. Isto pozadinsko osvetljenje i specifikacija (osim proizvoljne vrednosti digitalnog kontrasta). To što ovaj monitor ima noviju generaciju CCFL lampi ne znači mnogo, jer ASUS ne krije da ona pokriva samo 72% NTSC Wide Color Gamut-a. Što je još čudnije, za MS seriju je navedeno da pokriva 74% ovog kolornog prostora, ali pripisaćemo i to pesničkoj slobodi, jer su paneli i CCFL osvetljenja kod ovih monitora – identični.
Asus Designo LS246H je pripadnik nove familije i na prvi pogled izgleda više kao ogroman digitalni foto-ram nego kao monitor. Po konceptu podseća na Samsung lapfit seriju monitora (monitori namenjeni uparivanju sa laptopovima), osim što je bezbroj puta atraktivniji. Sam monitor se sastoji od kućišta panela, koje je tanko, ali ne kao kod MS serije (22 na prema 16 milimetara) i jednog hromiranog prstena, koji služi da se monitor nasloni na njega. Monitor je crn i sa prednje i sa zadnje strane i postoji samo u crnoj varijanti, dok je MS serija postojala i u beloj. Dakle, od postolja nema ni traga, pa će monitor na vas “gledati” sa visine stola, slično monitoru vašeg prenosnog računara. Istina je da se kod većine izuzetno dizajniranih monitora morate pomiriti sa činjenicom da će udobnost u radu biti na krajnjem minimumu i da ćete se vi prilagođavati toj prelepoj stvari, a ne ona vama. Tu leži još jedna sličnost koju ovaj ASUS monitor deli sa pripadnicama lepšeg pola. Sa zadnje strane zatičemo D-Sub konektor, HDMI, audio-in džek (3.5 mm bananica) i AC priključak. Naponski ispravljač je, sasvim logično, van kućišta panela, baš kao i kod notebook računara. Plastika sa zadnje strane je glossy crna, sa prelepom i još sjajnijom “štraftom” po sredini, dok je monitor s prednje strane uniforman baš kao i samo ogledalo, pa dok se ne upali nećete ni znati gde su granice ekrana. Da, prednja strana je kao nekakvo tamno ogledalo i … to nije dobra vest za nekoga ko ima tanke živce, ali ni za sve one koji mrze otiske prstiju na monitorima (vreme je da osnujemo takvu grupu na Facebook-u, zar ne? – prim.aut.). OSD tasteri su smešteni na posebnom jog-dial-u, na koji je ASUS posebno ponosan. Tasteri na njemu su osetljivi na dodir, kada se iluminacija koja osvetljava njegovu funkciju uključuje. U početku će biti teško da zapamtite šta koji taster radi u OSD meniju, jer kada sklonite prst, osvetljenje se gasi, a da bi se podsetili da li je to pravi “taster” morate ga pritisnuti, a onda ćete, bez namere, ali namerno, i aktivirati funkciju koju ste dodirnuli. U prvih nekoliko sati igranja sa OSD-om, ovo ume malo da nervira, ali, kao što smo i rekli – za lepu stvar se morate malo pomučiti. Izgled monitora dalje nećemo opisivati, tu su fotografije koje će sigutno nadmašiti našu elokvenciju.
Asus Designo LS246H, kao što smo i rekli koristi Twisted Nematic panel dijagonale od 23.6″ inča sa odnosom stranica od 16 : 9 i radnom rezolucijom od 1920 x 1080 piksela. Dakle, dijagonala je nešto manja od one kod monitora sa odnosom stranica od 16 : 10, jer se i panel “iseca” sa istih velikih ploča kao i oni sa rezolucijom od 1920 x 1200, što znači da je i dot-pitch isti. Saznali smo i da ASUS ove panele nabavlja od kompanije CMO, te da je oznaka ovog TN Film panela M236H1, a o njemu možete saznati više detalja ako “izguglate” ovu oznaku. Statički kontrast od 700 : 1 i osvetljenje od 250 “kandela” su već standardni, a dinamički kontrast je “impresivnih” 50.000 : 1. Kada aktivirate i uđete u OSD primetićete da ASUS LS246H podržava mnoštvo olakšica i poboljšanja na koje smo svi navikli pored brojnih modela koji stižu iz Samsung-a i LG-a. Pomenuti digitalni ili dinamički kontrast ASUS naziva ASCR (ASUS Smart Contrast Ratio) technology, a to je svakako sasvim regularan dynamic contrast algoritam – ništa bolji niti lošiji od već viđenih u klasi. Takođe, u OSD meniju je prisutan i taster koji vas odmah “prebacuje” u 4:3 režim, kada monitoru odgovaraju i prigodne rezolucije (1024 x 768, 1280 x 960…) za gaming. Na ovaj model, ASUS je dodao i opciju Overscan, mada nam nije jasno čemu ona služi na digitalnom uređaju. Tu je i pet preset video modova (Scenery, Theater, Games, Night View i Standard) kao i hotkey za tri profila toplote boje (Cool, Normal, Warm i dodatne customsRGB i User). Naprednije opcije za podešavanje boja nisu prisutne.
Za razliku od nedavno testiranog LGFlatron W2486L, koji je takođe i veoma tanak monitor, Asus Designo LS246H nema LED pozadinsko osvetljenje (LED BLU – Light Emiting Diodes Back Light Unit). Designo MS246H u startu prikazuje pomalo tamnu sliku u Full HD rezoluciji, a naš odraz koji primećujemo u “ogledalu” nikako ne pomaže da utisak bude bolji. Kako je u pitanju TN panel, možemo očekivati veoma dobar odziv, slabije vidljive uglove i pomalo probijanja pozadinskog osvetljenja. Kada je reprodukcija boja u pitanju, početni prikaz deluje sasvim dobro kada je toplina boja u pitanju, ali smo i ovoga puta otkrili malo grešaka na gradijentima, koje nije bilo moguće otkloniti ni kada je ASCR isključen, i bez obzira na to da li je uključen Splendid sistem za poboljšanje boja. Štaviše, bolje rezultate smo postigli kada je bio isključen, a testiranje smo nastavili sa ASCR opcijom na off kao i što uvek i radimo. Svi testirani monitori prikazuju dosta grešaka na gradijentima kada su aktivni sistemi za “poboljšanje” boja, dinamičko osvetljenje i slični “filteri”, ali u čistom modu, u kome mi uvek i testiramo i kada se kontrast namesti tako da nije prenaglašen – gradijenti bi trebalo da budu glatki i bez banding efekata. Na test primerku ASUS LS246H monitora ipak nismo uspeli do kraja da ih eliminišemo, ali ne možemo ni reći da su bili preterano izraženi. Osvetljenje je gotovo idealno ravnomerno, a test najsvetlije bele otkriva veoma dobru uniformnost. Kontrast je, za divno čudo, u startu podešen prilično umereno, pa preporučujemo da ga postavite na nekih 80%, jer je tek iza 90% prenaglašen. Slika nije previše svetla, pa i ovu vrednost možete povećati na nekih 70 do 80%, prema želji, jer ni tada nećete “ugroziti” dinamiku niti reprodukciju crne. Statički kontrast je dakle sasvim solidan, mada moramo primetiti da bez ASCR-a nikako nije prejak – slika je tek umerena, ali na dobar način. Po našem mišljenju, kontrast i osvetljenje su i u tim zdravim okvirima sasvim dovoljni, jer se oko prilagođava onome što posmatra i niko nas ne može ubediti da je veći kontrast bolji – na uštrb realističnosti prikaza.
ASUS LS246H je prošao veoma dobro na testu crne, iako smo viđali i za nijansu bolje TN ekrane kada je reprodukcija crne u pitanju. Ipak, u odnosu na to koliko je tanko njegovo kućište, ovaj model je u dve pomenute kategorije (kontrast, dinamika) u samom vrhu kad su u pitanju slim modeli veće dijagonale. Probijanja pozadinskog osvetljenja, nažalost, ima, a pomalo nam je smetao i uži vertikalni vidljivi ugao, pogotovo zbog toga što se monitor uvek posmatra na dole, a ne pravo iznad. Na svu sreću, ni ove mane nisu izražene u tolikoj meri da bi morali da se zabrinete, a kao što smo pomenuli, dinamički opseg je veoma dobar, pa se i u tamnijim, ali i svetlijim delovima sive, suptilni detalji najčešće razaznaju i u testovima, a i u realnom radu. Međutim, ASUS LS246H bi bio još bolji za multimedijalne primene da nije toliko reflektivan i da svako iole osvetljenije telo pri prikazu iole tamnije scene, ne vidi svoj odraz na monitoru. Jedan savet za ASUS – ne prikazuje monitor uvek i samo jarke boje i lepe dnevne slike! Da, ponekad je potrebno odgledati, recimo, dobar horor film, u kome ćete, ako sedite bliže samom monitoru, čak i u potpunom mraku, često primetiti konture sopstvenog lica i na trenutak zanemariti da iz mraka izlazi Freddy Krueger, te propustiti šansu da se uplašite.
Gradijent sive na ASUS LS246H monitoru nam nije otkrio veće kolorne aberacije, a horizontalni vidljivi ugao je solidan, dok je vertikalni, kao što smo i rekli, za nijansu lošiji. Kada je odziv u pitanju, možemo ipak reći da kašnjenja u brzim igrama koje nemaju post-processing efekte nema, a nema ni loših artifakta prilikom gledanja filmova standardne definicije.
ASUS Designo LS246H je monitor najviše klase u ponudi kompanije koja je i dalje najviše cenjena po svojim matičnim pločama i, možda, notebook računarima. Da se radi o proizvodu izuzetnog dizajna i kvalitetne izrade i završne obrade – jasno je kao dan. Kvalitet slike koju nudi nije jednako impresivan, ali je sasvim dobar – a može da bude i vrlo dobar ako radite u tamnijem ambijentu ili umete da “iskulirate” refleksije čitavog prostora oko vas dok posmatrate iole tamniji sadržaj na ekranu. Nema sumnje da je njegova najveća prednost sama pojava, pa ako planirate da prostor oplemenite nečim što je i tehnički napredno i, u isto vreme i veoma lepo, Designo LS246 je jedan od najboljih izbora u klasi. S druge strane, moramo primetiti da se i po ceni koja je manja od cene koja je najavljena cenu ovog modela (oko 350 evra) može nabaviti monitor sa LED pozadinskim osvetljenjem (Samsung XL serija, LED BLU + TN Film), a za 70-ak evra manje i već pomenuti i testirani LGFlatron W2486L. ASUS LS246H je monitor fantastičnog dizajna koji ipak ne nudi sliku bolju od monitora koji koštaju 200 evra manje. Ali, ako vam se baš dopada i refleksije vam ne smetaju, njime ćete, uz sve to, biti i prilično zadovoljni.
Prednosti:
Dizajn
Kvalitet izrade
Solidan statički kontrast
Uniformnost
Korektna reprodukcija crne
Solidan prikaz boja
Odziv
Mane:
Pozadinsko osvetljenje nije savršeno
Refleksije
Gradijenti su mogli da budu čistiji
Ergonomija
Cena
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
24” class /TN film
Fizička rezolucija / boje
1920 x 1080 / 16.7 M / Color Gamut 72% NTSC
Pitch
0.272 x 0.272
Horizontalno osvežavanje
30~83Khz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
2 ms GTG
Osvetljenje
250 cd/m²
Kontrast
(ASCR 50 000 : 1, static unknown, est 700 : 1)
Ugao gledanja (H/V)
170˚/ 160˚
Bandwidth / potrošnja (*max)
225 MHz / 38 W
Dimenzije
585 x 420.3 x 225mm
Masa
5.85 kg
Specijalne mogućnosti, Input
Trace Free Technology
SPLENDID Video Intelligence Technology
SPLENDID Video Preset Modes (5 modes)
Skin-Tone Selection (3 mode)
HDCP support
Color Temperature Selection(5 modes)
D-Sub, HDMI, audio in, 3.5mm jack,
VGA cable
Power cord
Power adapter
Quick start guide
Cleaning cloth
HDMI-to-DVI cable
support CD
warranty card
Cena (sa PDV-om)
~est. MSRP 330 – 350 evra
Monitor na test ustupio ASUS.