Dragoljub Radovanović
Sa namerom da jaz između TN i IPS-a u domenu gejminga učini još manjim, Asus se odlučio za korišćenje prilično nove tehnologije ekrana – AHVA. Razvijena od strane kompanije AU Optronics, AHVA je skraćenica za Advanced Hyper-Viewing Angle i deli dosta sličnosti sa IPS-om, samo što su paneli “brži” i samim tim pogodniji za gejming.
Ipak, iako pogodan za ovu namenu sa 5ms odzivom, PB279Q je u našim očima pre svega profesionalni poslovni monitor u najpozitivnijem smislu te reči. Kada kažemo poslovni mislimo na poslove kod kojih je bitna tačnost boja, kao što su obrada fotografija ili dizajn. PB279Q je izuzetno pogodan u te svrhe zbog 10-bitne palete boja (8-bit + FRC), ali takođe i zbog bogatih ergonomskih mogućnosti.
Po našem mišljenju, mogućnost promene nagiba, pozicije i visine ekrana je bitna stvar zbog velike prilagodljivosti korisniku. Veliku 27-inčnu površinu 3840×2160 rezolucije moguće je podeliti na četiri dela korišćenjem PiP i PbP opcija i to sa četiri različita izvora, što otvara vrata različitim scenarijima korišćenja.
Iako pogodan za gejming sa 5ms odzivom, PB279Q je u našim očima pre svega profesionalni poslovni monitor u najpozitivnijem smislu te reči
Maksimalno osvetljenje ovog monitora iznosi 300 cd/m2, stopa osvežanja je standardnih 60Hz-a, ugao gledanja 178/178º baš kao i kod IPS tipa, a statični kontrast je takođe uobičajan za ovakve tipove panela – 1000:1. U prevodu, PB279Q je dosta sličan drugim IPS monitorima, samo što AHVA nudi nešto brži odziv u igrama.
[modul]specifikacija=8313[/modul]Zapakovan u “zelenu” kutiju od recikliranog kartona sa braon/crnom kombinacijom boja, PB279Q donosi sledeću prateću opremu – DisplayPort i HDMI kabl, naponski kabl, audio kablove i kratko uputstvo za brzi početak. Izgled monitora je poslovan i uprošćen jer nema nekih detalja koji ga posebno ističu. Nama se posebno dopada tanak okvir oko ekrana i to što je korišćena mat crna plastika, umesto glossy (sjajne) varijante koja donosi odsjaje i sitne otiske prstiju.
PB279Q donosi čak četiri HDMI porta, jedan DisplayPort pune veličine i jedan Mini DisplayPort
Sam panel je takođe mat tipa, tačnije poseduje antireflektivni premaz, pa je refleksija vrlo lepo rešena na ovom modelu. Ipak, ovaj premaz donosi i negativnu stranu jer je pomalo i agresivan, pa donosi blago zrnast izgled (nešto kao šum) u svetlijim delovima slike.
U donjem desnom uglu nalaze se beli kružići koji služe kao vodiči za dugmiće koji su smešteni na zadnjoj strani monitora. Što se tiče ergnomije, panel je moguće pomerati 20 stepeni unazad i 5 unapred, rotirati ga 60 stepeni u levu ili desnu stranu i podešavati visinu do 150mm od donje ivice do površine stola. Za poslovnu upotrebu takođe je prisutan i Pivot režim pomoću kojeg možete da postavite ekran u vertikalni položaj. Bok monitora je relativno tanak i iznosi par santimetara u najtanjoj tački, dok se pozadi širi do 5cm debljine.
Konektivnost je “bogata”, tako da PB279Q donosi čak četiri HDMI porta, jedan DisplayPort pune veličine i jedan Mini DisplayPort. Pozadi se nalazi i audio ulaz i 3.5mm priključak za slušalice, a interesantno je da nije prisutan USB Hub za priključivanje periferija ili USB stikova.
Glavni meni monitora poziva se pritiskom na drugo dugme po redu, ako monitor posmatramo spreda, zdesna na levo. Uključujući Power dugme, ukupno ih ima sedam – dva tastera skroz levo služe kao prečice ka opcijama koje vi programirate u podešavanjima, zatim taster za izlazak iz podkategorije, dugme za ulazak i potrvrđivanje, i dva gore-dole tastera za navigaciju kroz opcije. Poslednjih četiri pomenutih dugmeta takođe parira i kao prečica za Quick Meni koji sadrži šest opcija – Menu, QuickFit, Input Select, Close i dve prečice koje ste odredili. Pun meni se sastoji iz osam kategorija – Splendid, Color, Image, Sound, PIP/PBP Setting, Input Select, System Setup i Shortcut.
Picture by Picture podrazumeva prikaz do četiri slike iste veličine sa pravilnim odnosom strana
Splendid kategorija nam je već uveliko poznata, i u njoj se nalaze predefinisani režimi slika. Ukupno ih ima osam i uključuju Scenery, Standard, Theater, Game, Night View, sRGB, Reading i Dark Mode. Color kategorija podrazumeva osnovna podešavanja slike kao što je menjanje nivoa svetline, kontrasta, saturacije, temperature boja (hladnije, toplije), ton kože i Smart View opciju za prilagođavanje prikaza pri različitim uglovima gledanja. Unutar Image opcije moguće je menjati oštrinu, tu je Trace free opcija za smanjenje latentnosti piksela (smanjuje zamućivanje), promena odnosa stranica, Vivid Pixel opcija za pooštravanje slike i ASCR (uključivanje dinamičkog kontrasta). Sound sekcija nudi opcije povećavanje jačine zvuka, Mute opciju i promenu izvora zvuka.
PIB/PBP Settings je zapravo dosta interesantna kategorija. PIP predstavlja skraćenicu za Picture in Picture (slika u slici), a PBP znači Picture by Picture (slika pored slike). Kod PIP opcije možete menjati veličinu i poziciju prozora, a takođe tu je i Swap opcija koja direktno menja izbor između izvora, recimo DisplayPort u manjem prozoru, HDMI u ostatku i obrnuto. Picture by Picture podrazumeva prikaz do četiri slike iste veličine sa pravilnim odnosom strana. Tačnije, monitor je podeljen na dva dela, a obe opcije su jako korisne za MultiTasking. Ekran se takođe može podeliti i na četiri dela, sastavljen od slika sa četiri različita izvora.
U Input Select opciji je – logično – odabir jednog od šest izvora. System Setup kategorija sadrži razne opcije. Tu je Splendid Demo mode koji vrši demonstraciju jednog režima slike u odnosu na drugi, GamePlus koji “crta” nišane različitog tipa u sredini ekrana, ECO mode za uštedu energije… OSD setup za promenu transparentnosti i vremena gašenja menija, DisplayPort Stream opcija gde se bira između 1.1 i 1.2 standarda (1.2 je potreban za 4K@60Hz), promena jezika, zaključavanje tastera, informacije o izvoru, isključivanje svetla na Power indikatoru i na samom kraju zaključavanje Power tastera.
Ukoliko ste čitali naše testove Dell 4K UP3214Q i UP2414Q modela, upoznati ste sa čarima, ali takođe i nedostacima 4K rezolucije. Ne želimo da se ponavljamo, tako da ćemo se ukratko dotaći ove teme. Pre svega, ono što želimo da istaknemo kod PB287Q monitora je Single Stream metoda donošenja 60Hz-a u 3840 x 2160 rezoluciji, koja nas je spasila mnogih glavobolja i problema koje nam je Multi Stream Transport zadavao. U ovom slučaju nismo imali apsolutno nikakvih anomalija, tačnije sve je radilo u onoj meri kao da smo na našu R9 280X grafičku prikačili 1440p ili 1080p monitor.
Ukoliko vam je gejming bitan, ne upuštajte se u kupovinu 4K monitora ako ne posedujete dovoljno snažan hardver, koji će moći da isprati ovu rezoluciju u igrama
Šta nudi 4K rezolucija? Ogromnu površinu za rad, odlične mogućnosti za izvršavanje više poslova u isto vreme, ali i nešto sitniji prikaz ako ne koristite opcije skaliranja unutar Windows-a. Primere koji najbolje opisuju 4K rezoluciju možete videti ispod.
Kakav je gejming u 4K rezoluciji? Izuzetno zahtevan. Apsolutno vam je potrebna jako skupa grafička i moćna mašina, kako biste novije naslove igrali na High ili Ultra podešavanjima. Kakva je situacija bila sa konfiguracijom autora, koja između ostalog uključuje Core i5-4670K procesor, R9 280X kartu i 8GB RAM-a? Daleko od sjajne. Isprobali smo MMORPG naslov Wildstar i na Ultra High podešavanjima u 3840 x 2160 rezoluciji dobijali frejmrejt od 20-28FPS, i to u najboljem slučaju. Smanjivanje opcija na High podešavanje nije pomoglo puno, tako da smo dobili samo blago povećanje – od 23-30 FPS-a.
8 miliona piksela u igrama je izuzetno zahtevan posao za grafičku kartu, tu nema sumnje. Isprobali smo i Watch Dogs naslov koji je dosta zahtevniji, i situacija je bila još lošija – Ultra High je davao od 12-18 FPS, dok je High pružao i dalje “seckav” utisak – od 14-19 FPS-a. Ovom prilikom želimo da vas posavetujemo da se ne upuštate u kupovinu 4K monitora ako ne posedujete dovoljno snažan hardver koji će moći da isprati ovu rezoluciju u igrama. Za desktop korišćenje i surfovanje, većina kartica će biti dovoljna, ali gejming u 4K će ispratiti samo one najmoćnije/najskuplje.
Režimi slika koji su najtačniji u slučaju Asus PB279Q monitora su Standard i sRGB, a ovde bismo uključili i veoma korektan Game režim, dok kod ostalih postoje veća i značajnija odstupanja. Standard režim je zapravo najtačniji i ima najnižu prosečnu Delta E vrednost, ali nešto netačniju crvenu i zelenu boju podižući maksimalnu vrednost na 5.5. Sa druge strane prosečna vrednost ostaje niska i iznosi samo 2.3, što sugeriše da je prikaz boja sveukupno dosta tačan i bez kalibracije.
Najtačniji režimi slika su Standard i sRGB
Standard režim nudi i najbolji nivo kontrasta, 727:1 od citiranih 1000:1, dobru svetlinu od 217 cd/m2 na fabričkim podešavanjima i korektnu dubinu boje od 0.30 cd/m2 – režim koji rezultuje u sasvim dobrom prikazu. Kako je prošla kalibracija PB279Q modela u našem slučaju? Iznenađujuće glatko. Osvetljenje nismo doveli na idealnih 120, već malo većih 121 cd/m2, ali smo zato Gamma vrednost i temperaturu doveli do savršenstva – 2.2 i 6497K. Boje su nakon kalibracije svakako delovale tačnije, što je kolorimetar i potvrdio – prosečna Delta E vrednost je iznosila samo 0.5, dok je maksimalna takođe bila niska sa cifrom od 1.2.
Standard
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
90
Contrast
80
Režim slike
Standard
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
217
Black Point (cd/m2)
0.30
Temperatura boja
6509K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
727:1
Delta E prosek
2.3
Delta E maksimum
5.5
sRGB
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
–
Contrast
–
Režim slike
sRGB
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
167
Black Point (cd/m2)
0.30
Temperatura boja
6952K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
563:1
Delta E prosek
2.6
Delta E maksimum
7.2
Kalibrisan
Opcije u OSD meniju
Podešavanja
Brightness
49
Contrast
99
Režim slike
Standard – Custom color R77, G63, B74
Parametri slike
Dobijeni rezultati
Luminance (cd/m2)
121
Black Point (cd/m2)
0.17
Temperatura boja
6497K
Gamma
2.2
Contrast Ratio
686:1
Delta E prosek
0.5
Delta E maksimum
1.2
Asus je sa PB279Q modelom doveo 4K rezoluciju na profesionalne monitore sa kakvim smo imali prilike da se srećemo u prethodnim godinama i samim tim je upotpunio iskustvo pri korišćenju. Visoka rezolucija će svakako biti od velikog značaja dizajnerima i fotografima, a ujedno nudi i veliku površinu za rad koja je bitna i profesionalnim korisnicima iz drugih oblasti. Nešto bolji u igrama od klasičnog IPS monitora sa svojom AHVA tehnologijom, gejmeri će biti sasvim zadovoljni sa odzivom koji nudi. Antrefleksivni sloj veoma lepo eliminiše odsjaj, ali sa sobom donosi i blago zrnasti izgled u svetlim delovima slike, mada to nije toliko primetno u realnom korišćenju ako se baš ne fokusirate na ovaj nedostatak.
Po pitanju dizajna ne oduzima dah, ali deluje poslovno korišćenjem crnog mat okvira, koji je ujedno i dosta uzan, što je takođe plus. Dopada nam se što je fabrička kalibracija dosta tačna, pa hardverska kalibracija ne donosi drastičnu razliku po pitanju tačnosti boja. Sa odličnom ergonomijom PB279Q je izuzetno prilagodljiv korisniku, bilo da ste gejmer ili profesionalni dizajner. Takođe, sa velikim brojem portova donosi izuzetnu konektivnost i sa PiP i PbP opcijama proširuje upotrebljivost prikazujući više izvora u isto vreme. Jasno je da je PB279Q jedan odličan 4K monitor, tako da od nas dobija preporuku…
Osim gejmerima, visoka rezolucija će svakako biti od velikog značaja dizajnerima i fotografima, a ujedno nudi i veliku površinu za rad koja je bitna i profesionalnim korisnicima iz drugih oblasti
Prednosti
– 4K rezolucija – Dobra fabrička kalibracija nudi vrlo tačan prikaz – AHVA je nešto bolji od IPS-a za gejming – Veliki broj portova – Odlična ergonomija Mane – Agresivniji antirefleksivni sloj – Nedostatak USB Hub-a
Cena: oko 700 evra u inostranstvu; u ovom trenutku nepoznata na našem tržištu
Monitor na test ustupio Asus.