ASUS VW198T

ASUS VW198T

Prvi monitor standardne dijagonale i veće, nestandardne rezolucije, namenjen masovnom tržištu, stiže nam od ASUS-a, proizvođača poznatijeg po matičnim pločama i grafičkim karticama. Kakve je utiske ostavio na nas?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      ASUS VW198T

      Iako nekome može izgledati nelogično to što ekrani na prenosnim računarima imaju veću rezoluciju po dijagonali, od monitora namenjenih dekstop sistemima, to je zapravo sasvim logično. Notebook ekran se posmatra iz neposredne blizine – pa je, vremenom, ekran sa 15 inča porastao sa 800 x 600 (da, prenosnici iz devedesetih su imali te, pa čak i manje rezolucije), preko 1024 x 768, koji je za ovu dijagonalu do nedavno bio standard, do sada standardnih 1280 x 800 (ili 860) piksela. Osim povećanja rezolucije, displeji na laptopovima su se i raširili, a bolji modeli se već mogu pohvaliti i rezolucijom od 1440 x 900, odnosno 1400 x 1050 piksela (u zavisnosti da li je wide ili standardan aspekt). Zapravo, nedavno smo se igrali i sa workstation Toshiba prenosnikom koji osim Quadro grafike, ima rezoluciju od čak 1680 x 1050 piksela “na dijagonali” od svega 15 inča! U isto vreme, petnaestice su sa desktop tržišta nestale, a da nikad nisu ni prevazišle 1024 x 768 piksela, dok su 17” i 19” modeli već čitavu deceniju tu sa “fiksnih” 1280 x 1024 piksela. Njihove wide varijante imaju još manju rezoluciju, tj. manji ukupan broj piksela – 1440 x 900, što je sasvim u redu kod manjih modela, dok je vertikalna rezolucija ponekad nedovoljna za dijagonalu od 19 inča.

      Prvi 19” widescreen LCD monitor koji je na naš test stigao sa većom rezolucijom, preuzetom od većih modela (20 i 22”), odnosno boljih 15” i standardnih 17” notebook-ova, dizajniran je i napravljen u ASUSTek-u. Ponekad je možda i bolje, a za neke od nas i jedini izbor upravo povećanje rezolucije, a ne dijagonale. Ovaj boljitak neće značiti korisnicima koji žele da se odmaknu od ekrana i gledaju film, jer se tada već pojedinačni piksel ne može razaznati, ali će svakako značiti u svakodnevnom radu sa aplikacijama, bilo da se radi o velikim Excel tabelama ili Photoshop-u.
      VW198T (ne, nije Volkswagen) stiže sa nekoliko novih tehnologija, koje smo u nekom sličnom obliku viđali kod modela vodećih proizvođača kakvi su Samsung i LG, a neke od njih su ASUS Smart Contrast Ratio Technology koji po specifikaciji podiže vrednost dinamičkog kontrasta na 3000 : 1. Povećanje rezolucije ima veze i sa preporukom, odnosno zahtevom Microsoft-a koji podrazumeva 1680 x 1050 grafički mod kao minimum, kad su u pitanju monitori, kako bi on dobio Windows Vista Premium sertifikat. Povećanje od 36% kada je ukupan broj piksela u pitanju nije zanemarljiv, dok je 15% manji razmak između piksela (i manje same dimenzije piksela) upravo ono što je potrebno da slika bude glatka i uniformna. Od lepih osobina, istakli bismo još i odziv od svega 5 milisekundi (ukupan odziv), kao i niz tehnologija koje ASUS objedinjuje pod nazivom Splendid Video Intelligence Technology. DVI konektor ima HDCP “zaštitu” (High-bandwidth Digital Content Protection).

      Na prvi pogled, ASUS (Splendid) VW198T izgleda kao sasvim standardan monitor sa odnosom stranica od 16 : 10. Tamne i moderno dizajnirana spoljašnjost daje notu diskretnosti, a jedna od karakteristika koje pozdravljamo je i dosta tanak okvir oko i iza ekrana, pogotovo ako se zna da je i naponski ispravljač integrisan u samo kućište. Prednja maska ima apsolutno popularni klavirski finiš, pa preporučujemo da monitor dodirujete samo na mestima gde su OSD tasteri. Postolje je dodatno obeleženo nizom urezanih koncentričnih krugova, što je krajnje simpatičan detalj, mada je ergonomija samo na bazičnom nivou – nema podešavanja visine, pivota, niti svivel-a. Kao što smo napomenuli, ASUS VW198T ima za 36% veću radnu rezoluciju od, za monitore ove dijagonale standardnih 1440 x 900 piksela i pixel pitch manji za 15% (svega 0.243 x 0.243 mm). Optimalna, radna i maksimalna rezolucija je 1680 x 1050 piksela, što je uobičajeno za 20” i 22” modele, a kako se radi o monitoru najnovije generacije, reklamirani dinamički kontrast je 3000:1, dok su vidljivi uglovi 160 stepeni za vertikalni tj. 170 stepeni za horizontalni, što predstavlja prosek specifikacije kod TN+Film tehnologije. Kao što smo i očekivali, bilo je samo pitanje vremena kada će i ASUS prihvatiti već uspostavljene standarde kao što je, na primer, posvećeni taster za pozivanje brzo izmenjivih profila (Scenery, Theater, Games, Night View i Standard). ASUS je u press saopštenju kod modela VW198T reklamirao i zvučnike, međutim, iste nismo našli kod test primerka, a izostao je i audio džek, tako da nema šanse da su ih negde sakrili, odnosno da smo se mi prevarili tokom testiranja. U ponudi je i model VW198S koji se razlikuje samo po izostanku digitalnog priključka.

      Kao i većina monitora koje smo testirali u poslednjih nekoliko meseci, i ASUS VW198T inicijalno prikazuje vrlo svetlu i kontrastnu sliku, pa smo sa početnih 90% osvetljenja i 80% kontrasta krenuli u OSD. Pošto su u tom slučaju boje previše isprane, krenuli smo na manuelno podešavanje tri osnovna kolorna kanala (Red, Green i Blue), koje smo pojačali sa 50 na 85% za svaku ponaosob. Za ovako podešavanje boja u “Standard” tj. “Custom / User” modu, ASUS se verovatno odlučio kako bi naglasio superiornost specijalnih profila, a moramo reći da su Scenery i Theater sjajni za gledanje fotografija tj. filmova, kao i da je Night View dobro odmeren za noćno surfovanje ili pisanje tekstova. Vrlo brzo uočavamo prednost velike rezolucije. 1680 x 1050 piksela je odlična mera za dijagonalu od 19 inča! Prikaz nije sitan, ali ako vam se učini da je tako, verovatno sedite previše daleko od monitora ili koristite prastaru Windows Classic temu (možda je vreme da pređete na Vista OS i biće vam jasno koliko smo u pravu). Slobodno se možete i približiti monitoru – imaćete utisak veće dijagonale. Kada su testovi u pitanju, prvi od njih, “test crne” otkriva veoma umerena probijanja na gornjoj i desnoj ivici, dok je sama crna vrlo zagasita i zaslužuje vrlo dobre ocene. Gradijenti su takođe nešto što VW198T prolazi sa dobrim ocenama, ali s obzirom da smo kriterijume dosta, dosta podigli, moramo pomenuti i blage banding nuspojave na zelenom delu – nešto što je do skora bilo standardna pojava kod svih monitora, čak i u znatno većoj meri nego kod ovog ASUS-a. Broj detalja na testu dinamičkog opsega govori nam da monitor nije namenjen za profesionalni rad sa fotografijom, ali su naši utisci, s obzirom da je u pitanju mainstream proizvod primamljive cene, veoma povoljni.

      Kontrast je prenaglašen tek iznad 85%, a osvetljenje je gotovo uvek ravnomerno, uz solidnu uniformnost bele (minimalna zatamnjenja su očekivana u gornjim uglovima) i zaista sjajne vidljive uglove za TN Film monitor, što nas je posebno obradovalo. U Standard modu, koji je i jedini u kome možete podešavati parametre, potrebno je samo da pojačate intenzitet kolorita – to je daleko bolje nego da se oslonite na dinamički kontrast, bar ako u tom trenutku niste u nekoj igri ili ne gledate film. Veliko iskustvo u testiranju monitora nam govori da je (dobra) ocena za vidljive uglove kao po pravilu obrnuto srazmerna oceni za odziv. ASUS VW198T nije izuzetak, pa moramo zaključiti da je ovaj monitor u kategoriji odziva tečnih kristala u rangu sa modelima iz 6-8 ms generacije, što nikako nije loše, ali je činjenica da je kašnjenje uočljivo, iako je ghosting vrlo blag. Smatramo da je i to bolje nego da zarad minimalnog zamućenja u jako brzim 3D igrama, imamo loš vertikalni vidljivi ugao koji narušava uživanje u gledanju filmova i smeta tokom rada sa iole ozbiljnijim grafičkim aplikacijama. ASUS VW198T zaslužuje sve naše pohvale, pre svega zbog inovacije. Veliki broj korisnika će na veću rezoluciju gledati kao na blagoslov, a toga verovatno nisu ni svesni dok ovaj monitor ne vide u praksi i dok malo ne rade na njemu. Utisak je isti kao i kada radite na nekoj dobroj “dvadesetici”. Nadamo se da će i cena ovog modela biti niža od pomenutih, većih, konkurenata.

      Proizvođač

      ASUSTek

      Model

      VW198T W+

      Dijagonala / tehnologija

      19″ TN Film LCD TFT, wide

      Fizička rezolucija / boje

      1680 x 1050 /16.7 M

      Pitch

      0.243 x 0.243

      Horizontalno osvežavanje (KHz)

      30 ~ 83

      Vertikalno osvežavanje (Hz)

      56 ~ 75

      Odziv

      5 ms

      Osvetljenje (cd/m²)

      300

      Kontrast

      3000 : 1

      Ugao gledanja (H/V)

      170° / 160°

      Bandwidth dot rate / potrošnja (*max)

      – /45W

      Dimenzije

      501.7 x 423.5 x 233.9 mm

      Masa

      5.65 Kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Windows Vista™ Premium
      ASUS's Trace Free Technology
      ASUS Smart Contrast Ratio Technology
      HDCP

      Cena *(preporučena, sa PDV-om)

      264 €

      Monitor na test ustupio KimTec.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test