Branko Maksimović
BenQ SensEye E2200HDA
Monitori svakako ne napreduju onom brzinom kojom nam stižu novi grafički čipovi ili procesori, pa kao i u slučaju hard diskova, zaista nove tehnologije stižu u proseku tek svake druge godine. Pravim novinama ne smatramo povećanje dinamičkog kontrasta, koje ne bismo podveli ni pod „evolutivnim poboljšanjima“, već nešto što će zaista podići kvalitet prikaza. U slučaju jeftinijih TFT monitora, to su bolji vidljivi uglovi, realniji prikaz boja i širi kolorni opseg. Međutim, tu je i rezolucija, koja u slučaju TFT monitora za desktop računare nije značajnije napredovala već nekoliko godina unazad. Kada su monitori integrisani na notebookove u pitanju, sa jedne strane, oni su neko vreme u prednosti u odnosu na desktop braću, ali ih ipak nisu dostigli kada je kontrast u pitanju, a utisak svakako kvare razni glare premazi koje proizvođači prenosnih računara danas ne izostavljaju čak i na modelima koji bi trebalo da su namenjeni grafičkim i DTP, odnosno CAD profesionalcima. Istina je da su monitori za stone računare napredovali u tom smislu što je sada moguće kupiti 22 ili 24 inča za relativno malu količinu novca, a da je „do juče“ za ovu dijagonalu bilo potrebno izdvojiti „malo bogastvo“. Štaviše, do skoro su modeli sa dijagonalom od 26 ili 27 inča viđani samo na sajmovima i o njima smo mogli samo da maštamo, da bi ih danas i na našem tržištu prodavali u trocifrenim brojkama. Ipak, ako je cena strmoglavo išla na dole, kvalitet je u najboljem slučaju stagnirao, što nas nikako ne raduje. Osim navedenih poboljšanja koje smo pomenuli na početku teksta, kvalitet prikaza se može podići i većom rezolucijom. Upravo na ovom polju su podbacili modeli rezolucije 26 ili 27 inča, jer je njihova radna rezolucija svega 1920 x 1200 piksela. Neki korisnici će reći da je to taman – ali se sigurno ne bi ljutili da je ona veća. Jer, font i prikaz ikonica se u modernim grafičkim operativnim sistemima lako može prilagoditi i opaska o tome da su „sitna slova“ više ne pije vodu kao nekad. Uostalom, postoje korisnici notebook računara koji gledaju u 1920 x 1200 na dijagonali od 15 ili 17 inča.
Tek ponekad, desi se i nešto što nas prilično obraduje. Ako smo na najavu wide ekrana reagovali pozitivno i preko noći počeli da koristimo OS i softver (ali i igre) koje na najbolji mogući način koriste prednosti novog aspekta, onda je većina nas bila još više zbunjena kada su počeli da se pojavljuju wider monitori. 16:10, odnosno 1440 x 900, 1680 x 1050 i 1920 x 1200 će uskoro biti zamenjeni rezolucijama 1366 x 768, 1920 x 1080 i 2048 x 1152. Iako u mnogim slučajevima imamo manji broj ukupnih piksela, dobra strana novih standarda je u tome što se iste dijagonale sve češće dobijaju veće radne rezolucije. Nedavno smo predstavili BenQ SensEye G2400WA košta manje od 320 evra u maloprodaji, a red je došao na nešto novo – model E2200HDA, koji na dijagonali od 22 inča nudi FullHD rezoluciju od 1920 x 1080 piksela. Kao što po rezoluciji vidite, u pitanju je “širi od širokog” aspekt – 16 : 9, pa je ovaj monitor jako pogodan za multimediju, jer je već prihvaćen kao jedan od video HD standarda. Osim modela E2200HDA, u prodaji je njemu, po izgledu identičan E2400HD, koji ima istu radnu rezoluciju, ali se verovatno razlikuje od modela koji ćemo sada predstaviti, s obzirom na to da koristi drugačiji (veći) panel, iako su oba istog (TN film) tipa.
Aspekt od 16:9 je nešto bolji za pregled filmova, koji su često snimani sa istim aspektom 1.78 AR (to je zapravo 16:9), što važi i za nove serije, ali filmofili dobro znaju da se u visokoj Holivudskoj produkciji koristi još širi aspekt – 2.39AR, što znači da će i na ovim monitorima još uvek postojati dve crne linije – iznad i ispod slike. Istina, linije će biti znatno tanje nego u slučaju standardnih wide monitora, a o 4:3 ili 5:4 primercima da i ne pričamo. Kada je igranje u pitanju, ako imate Xbox360 ili PlayStation 3, ne treba da brinete, jer je odnos stranica kod BenQ E2200HDA monitora isti kao i kod LCD televizora i plazma uređaja. Međutim, kod igranja PC igara, može biti problema, jer, iako većina sada podržava 16:10 grafičke modove, podrška za 16:9 je malo ređa.
Spolja gledano, BenQ E2200HDA izgleda veoma zanimljivo – jednostavno i krajnje elegantno. Okvir oko ekrana je načinjen od glossy plastike, što ume pomalo da iritira dok se na nju ne naviknete. Lajsna sa donje strane je dodatno povećana i sada je još jača, tako da ceo monitor podseća na čuvenog voditelja Tonight Showa, Jay Lenoa. U velikom kućištu koje je prilično tanko, smešten je AC adapter, a postolje je na njega vezano na samoj sredini, što znači da je tilt tipa, ali ovoga puta, podešavanje ugla je fantastično veliko, pogotovo u odnosu na nove fancy monitore iz Flatron i SyncMaster linija. Baza postolja nije baš masivna, ali je sam položaj dobar, pa monitor ne deluje nestabilno ili klimavo. BenQ G2200 deluje dosta modernije od SensEye G2400WA, luksuzniji je i ima kvalitetniju završnu obradu. Sa donje strane je smešten D-Sub i standardni ulaz za napajanje, kao i audio-in u vidu standardne 3.5” “bananice”. Pomenuta lajsna sa donje strane nosi i izuzetno udoban power taster, koji vas prosto mami da ga pritiskate i prava je šteta što i OSD tasteri nisu smešteni pored njega i koncipirani u istom maniru. Umesto toga, oni su sakriveni iza desne ivice, prilično su krupni i lako dostupni, jer je njihova funkcija jasno označena na okviru panela. Kvalitet izrade je konstrukcijski veoma dobar i sam monitor je izuzuetno dopadljiv, ali je potrebno istaći i nekoliko (uslovno rečeno) mana. Prvo, primerak koji smo testirali ima samo analogni video ulaz, mada postoje i primerci sa dodatnim DVI, pa čak i HDMI konektorima (njegova oznaka je E2200HD i osim DVI i HDMI, podržava i HDCP, kao i Picture in Picture mod). Takođe, postoji i varijanta sa drugačijim postoljem, ali je naša imala samo standardni tilt. Na svu sreću, ovo postolje je, kao i kod prethodno testiranog modela, sjajno rešeno. Iako ne postoji opcija za podešavanje visine, rotaciju ekrana niti svivel, ugao pod kojim kućište panela može da stoji veoma velik (od -15 do 44 stepena) što u praksi dosta znači, pogotovo što je ostatak ergonomije na niskom nivou. Sjajna završna obrada je tako okarakterisana jer su i plastični sklopovi bez gapova, pa monitor pod pristiskom ne “krcka”.
Sam OSD meni je prilično intuitivan, ali nije toliko pojednostavljen kao kod poslednje serije LG monitora. Ne postoji poseban taster za brzu izmenu SensEye profila, ali zato primerci sa HDMI i DVI konekcijama, iako nemaju dodatni taster za trenutnu promenu izvora video ulaza, za ovu funkciju “koriste” taster enter. Opcija za podešavanje nema previše, ali monitor ima dosta predefinisanih profila, od kojih bi, pored standardnih Standard, Normal, Movie, Dynamic, Photo i sl. istakli i sRGB profil koji je jako prijatan za gledanje. Standard i Normal pružaju najbolji dithering kada radite u default Windows okruženju, ali ako koristite Mac, preciznije boje i maksimalni gamut biće prikazan kada se koristi sRGB profil. BenQ SensEye+photo E2200HDA koristi, logično, 21.5” panel kompanije AUOptronics (PanAcer Group, koja je i vlasnik Acer i BenQ brendova), a njegova oznaka je M215HW01 V0. Kao što vidite u specifikaciji na AUO sajtu, ali i iz specifikacija konkretnog modela koju prenosimo dole, navedene karakteristike nisu tu da bi vas oduševile. Ipak, veličina tačke i cena ovog modela, kao i kvalitet koji nudi, mogu oduševiti većinu korisnika.
Ugrađeni panel poseduje odlične karakteristike: 5 ms odziva i kontrast od 1000:1, kao i pomenuti konkurenti. Matrica ugrađena u SensEye G2400WA je Twisted Nematic tipa, širokog aspekta i sa radnom rezolucijom od 1920 x 1200 piksela. OSD sadrži samo inteligentno naglašavanje boja i kontrasta (SensEye +Photo Tehnologija), koje u ovoj situaciji možete i koristiti – SensEye G2400WA nema dinamički kontrast i on mu i nije potreban, a kao što naši čitaoci i znaju, za ovaj feature mi lično ne bi smo doplatili ni 10 evra. Naprednih opcija kakve su slika-u-slici, naravno, nema, jer sam monitor ne poseduje više video ulaza, a promene profila slike nemaju posvećeni taster. Senseye+Photo profili su Standard (default setovanja za najveći broj upotreba), Movie, Photo i Dynamic (nije vezano za kontrast, već za prikaz brzih scena). Zaista korisna opcija u meniju dozvoljava vam da rezolucije koje nisu u aspektu 16:9 posmatrate u njihovom originalnom aspektu, ali „razvučene“ koliko god je to moguće (dodiruju se uglavnom gornje dve ivice, uz dve crne „štrafte“ sa strana). Na ovaj način, reskaliranje radi znatno bolje nego kada se koristi scaling pomoću grafičke kartice (opcije se zovu Full i Aspect), barem u rezolucijama koje smo probali. U manje standardnim modovima, rescaling engine ume da prikaže greške, pa je u tim slučajevima bolje držati se metoda koji obavlja grafički adapter.
Ekran poseduje jako dobar anti-glare premaz, koji savršeno upija i raspršuje svu svetlost koja pada na njegovu površinu. Na prvi pogled, BenQ E2200HDA daje vrlo kontrastnu i živopisnu sliku. Boje su jarke, ali ne “vrište”, a kontrast postavljen na 50% deluje kao da je dobro odmeren, ali dovoljno izražen. SensEye E2200HDA u startu nudi veoma dobar kontrast, ali su “početne” vrednosti zapravo jednake njegovom optimalnom maksimumu. Ako kontrast povećate već preko 50%, dakle već na 51%, gradijenti osnovnih boja, a najpre zelena, pokazaće da slika postaje “spaljena” , a kontrast prenaglašen (najsvetlije nijanse se stapaju u jednu). To je i dokaz da naš komercijalni test (Monitor Test 2.2) koji koristimo već godinama, najbolje oslikava koliki je realni maksimum nekog monitora za kontrast. Očigledno je da je E2200HDA interno kalibrisan baš na ovaj način. Bez obzira na to, na 50% kontrast je veoma izražen i sasvim dovoljan, čak i kada radite u jako osvetljenoj prostoriji. U startu, kolorit je prilično precizan i veran, pa dithering radi posao na najbolji mogući način i ne može se primetiti da monitor ima 6-bit panel. Ipak, kada pređete u druge kolorne prostore, nedostaci dolaze do izražaja. Verujemo da je i sa ovim modelom BenQ uradio “in-house” kalibraciju baš za ovaj panel i model monitora. I ono što je dobro je i da korporacija koja stoji iza BenQ imena sama pravi kompletne setove panela i elektroniku za svoje monitore, kao i da ne postoje različite serije panela kao kod Samsunga. Ovaj i još neki proizvođači, u poslednje vreme, zbog hiper produkcije, presetuju elektroniku na određen način, a onda u monitor ubace više različitih serija panela, pa sa nekim od njih, boje izgledaju – u najmanju ruku čudno.
Naravno, ova mana i nije veliki problem, ali nije svako vičan igranju sa bojama i kalibracijom, pa je vrlo pohvalno što pošto je BenQ i SensEye G2400WA, ali i ovaj E2200HDA podesio tako da krajnji kupci ne moraju da se zamaraju sa ovim stvarima. Ipak, E2200HDA se ne može pohvaliti velikim kolornim gamut-om, koji je po specifikaciji na svega 74% NTSC prostora. Kada je reprodukcija boja u pitanju, E2200HDA se prilično oslanja na dithering algoritme, ali u našim standardnim testovima gradijenti se prikazuju odlično, bolje čak i od modela G2400WA, koji je takođe u ovoj kategoriji bio jako dobar. Dinamika je, ipak, nešto lošija od one koju je prikazao pomenuti model, jer se neki detalji gube u svetlijim delovima sive, ali se dobro vide u tamnijim, pa po našem skromnom mišljenju, monitor u ovoj kategoriji prolazi sa dobrim ocenama, jer je E2200HDA tako i veoma dobar za igranje tamnih igara, a posebno za gledanje filmova. Ovaj utisak nije pokvaren ni na testu crne, koju super-široki BenQ prikazuje kao potpuno zagasitu, bez bitnije izraženih probijanja pozadinskog osvetljenja. Vidljivi uglovi su jedan od izraženih problema TN matrica, ali je i u ovoj kategoriji E2200HDA veoma dobar. Logično, vertikalni ugao je nešto lošiji, ali je ipak sasvim solidan, a horizontalni su čak i sasvim dobri, čak i van okvira TN tehnologije. Pozadinsko osvetljenje nimalo ne probija na ivicama i prilično je ravnomerno raspoređeno, a difuzor je, naizgled, kvalitetan.
Uniformnost je veoma dobra, čak i u uglovima, pa je i u ovoj bitnoj kategoriji BenQ E2200HDA bolji od većine jeftinih 22” i 24” monitora koje smo testirali. U igrama, BenQ E2200HDA je, kao ranije i G2400WA i najviše podbacio, jer je odziv pomalo lošiji, čak i u odnosu na pomenute konkurente, a pogotovo u odnosu na najbrže i manje široke monitore istih ili čak većih dijagonala. No, to ne treba da vas brine, jer razlika nije velika, ali ako u obzir uzmemo da su i Samsung 245B i Dell E248WFP pomalo lošiji u ovim kategorijama, a da je E2200HDA za nijansu “sporiji” i od njih, nekim igračima kašnjenje može ponekad zasmetati, iako nama lično razlika nije vredna pažnje. S druge strane, reprodukcija SD i HD video materijala je na BenQ monitoru izuzetno iskustvo. Za razliku od BenQ G2400WA, E2200HDA poseduje rescaling engine za prikaz nižih rezolucija, o kome smo već gore pisali. Takođe, monitor poseduje i audio ulaz, kao i male zvučnike od kojih ne možete očekivati mnogo.
Veći broj piksela na dijagonali od 22 inča je pravi pogodak. Za svakodnevnu upotrebu i dosta multimedijalnih sadržaja, BenQ SensEye E2200HDA je praktično savršen monitor. On će manje zahtevne korisnike oduševiti, ali će njime i zahtevniji i iskusniji korisnici biti veoma zadovoljni. Najveća prednost ovog modela je cena i kvalitet, a mana je, uslovno rečeno, nešto suženi kolorni prostor koji on može da prikaže, što bi smetalo samo korisnicima koji se bave pripremom za štampu ili obradom fotografija, a ovaj monitor njima, kao uostalom ni najveći broj Twisted Nematic baziranih ekrana, nije ni namenjen. Testirani monitor je veoma dobro rešenje ne samo u entry level klasi, već i u mainstream ponudi i zbog toga zaslužuje našu konkretnu preporuku. Još nismo videli kako će se pokazati 16:9 modeli drugih proizvođača, ali ako se po jutru dan poznaje, onda nam predstoji i dugo očekivano globalno avanzovanje kvaliteta kada su desktop TFT monitori u pitanju i njemu se iskreno radujemo.
Za:
– kvalitet izrade
– dizajn
– glatki gradijenti
– ubedljiv kontrast
– vidljivi uglovi
– nema probijanja pozadinskog osvetljenja
– ubedljiva crna
– sRGB profil
– cena!!!
Protiv:
– odziv
– niska ergonomija
– samo analogni ulaz
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
21.5″ Wide / TN Film
Fizička rezolucija / boje
1920 x 1200 / 16.7 miliona
Pitch
0.248 x 0.248
Horizontalno osvežavanje
30-83 KHz
Vertikalno osvežavanje
50-76 Hz
Odziv
(5 ms – rise to fall)
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
1000:1 (DCR:10000:1 )
Ugao gledanja (H/V)
170°/160°
Bandwidth / potrošnja (*max)
205 MHz / 45 W
Dimenzije
522.8 x 407.8 x 186.8 mm
Masa
4,8 kg
Specijalne mogućnosti, Input
Senseye+Photo
OSD Language : 17 languages
Speakers 2 x 1 W
Cena (sa PDV-om)
~140 evra
Monitor na test ustupio EWE Comp.