BenQ Senseye G2400WA

BenQ Senseye G2400WA

U red popularnih, jeftinih FullHD 24" monitora, baziranih na Twisted Nematic TFT tehnologji, kakvi su Samsung 2443NW ili Dell E248WFP, nedavno se smestio i BenQ Senseye G2400WA, koji cenu spušta za još jednu lestvicu više. Da li i kvalitet prati cenu ili, kao što smo i ranije mogli da primetimo, na tržištu monitora, cena ne mora uvek da bude njegova mera, pogledajte u testu...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      BenQ G2400WA

      Monitori sve većih dijagonala su sve popularniji, a trenutno se čak i cena modela dijagonale od 25.5 ili 26 inča približava cenama dvadesetčetvoroinčnih modela, što je slično trendu koji je važio pre nekoliko godina kod klasičnih 17-ica i širokih 19” modela i nastavljen u slučaju sada gotovo uvek widescreen 20” i 22” ekrana. Full HD je definitivno postao novi hit, a uskoro će se, zajedno sa već standardnim modom od 1680 x 1050 piksela, preseliti u mainstream, bar kada je PC u pitanju. Cena jeftinijih 24” modela je odavno probila psihološku granicu od 400 evra, a kao što smo pomenuli, ni nešto manje od dva inča širi modeli nisu mnogo skuplji. Sve što smo naveli važi, naravno, za monitore sa twisted nematic ekranima, jer su S-IPS i xVA modeli, kada je ova dijagonala u pitanju, bar 60-70% skuplji, ali su, generalno, sveukupno i dosta bolji. Samsung je na našem tržištu, u klasi jeftinih 24” modela prisutan sa jeftinim SyncMaster 245B i 2443NW koji poseduje samo analogni priključak. Kvalitet modela 244T i 245T nije dostignut, ali je dobar deo kategorija koje čine kvalitet slike jednog monitora, a koje su bitne u amaterskoj upotrebi, zaslužio čiste devetke, ali i desetke, pogotovo ako ste vešti kada je podešavanje u pitanju. Mi smo već prikazali Samsung SyncMaster 2493HM, koji je daleko atraktivniji, a čije se karakteristike gotovo preslikavaju na SM245B, osim po vrednosti digitalnog kontrasta, koje iole iskusniji kupac više ne uzima u obzir. SyncMaster 2443NW je još jeftiniji, jer poseduje samo analogni video priključak (D-Sub). Na ovo su bili primorani, jer su Dell, BenQ, Viewsonic, pa čak i Samsung-ov nemesis – kompanija LG, već na tržištu prisutni sa jeftinim analognim TN predstavnicima. U ovoj kategoriji, Dell E248WFP je jedan od prvih nekoliko „teškaša“ koji je na našem tržištu pokazao da za ovu dijagonalu ne morate izdvojiti tri prosečne plate, jer košta oko 400 evra. BenQ, sa modelom koji danas predstavljamo, sve spušta na još niže lestvice, bar ako posmatramo cenu. Njihov SensEye G2400WA košta manje od 340 evra u maloprodaji, ali se postavlja pitanje kako se u praksi može uporediti sa konkurentima – Dell E248WFP i Samsung 2443NW.

      Spolja gledano, izgleda kao ozbiljno dizajnirani, metalik sivi kućni monitor dopadljivih linija, ali bez elegantnih detalja. U velikom kućištu koje je prilično tanko, smešten je AC adapter, a postolje je na njega vezano na samoj sredini, što znači da je tilt tipa, ali ovoga puta, podešavanje ugla je fantastično veliko, pogotovo u odnosu na nove fancy monitore iz Flatron i SyncMaster linija. Baza postolja nije baš masivna, ali je sam položaj dobar, pa monitor ne deluje nestabilno ili klimavo, a konstrukcija “žabica” i samog sistema kačenja za kućište panela je za svaku pohvalu. BenQ SensEye G2400WA ima malo manje fensi finiš – nije glossy što u moru svetlucavih modela iz konkurencije dobro dođe, makar kao osveženje. Sa donje strane su prisutni D-Sub i standardni ulaz za napajanje. Sveukupno, rekli bi smo da je kvalitet izrade konstrukcijski dobar, ali ćemo još jednom podsetiti da monitor nema opcija za podešavanje visine, rotaciju ekrana niti svivel, ali je zato ugao pod kojim kućište panela može da stoji veoma velik (od -25 do 42 stepena) i to u praksi dosta znači, pogotovo što je ostatak ergonomije na niskom nivou. Konstrukcija postolja deluje robusno, kao i završna obrada i sami plastični sklopovi nemaju gapova niti na pristisak krckaju.

      OSD tasteri su standardnog tipa i smešteni na uobičajenom mestu, na donjoj ivici. Sam OSD meni je prilično intuitivan, iako se dosta razlikuje od “TV koncepta” koji primenjuju vodeći proizvođači. To ne znači da se u njemu ne možete snaći, a ni opcija za podešavanje nema previše. Ugrađeni panel poseduje odlične karakteristike: 5 ms odziva i kontrast od 1000:1, kao i pomenuti konkurenti. Matrica ugrađena u SensEye G2400WA je Twisted Nematic tipa, širokog aspekta i sa radnom rezolucijom od 1920 x 1200 piksela. OSD sadrži samo inteligentno naglašavanje boja i kontrasta (SensEye +Photo Tehnologija), koje u ovoj situaciji možete i koristiti – SensEye G2400WA nema dinamički kontrast i on mu i nije potreban, a kao što naši čitaoci i znaju, za ovaj feature mi lično ne bi smo doplatili ni 10 evra. Naprednih opcija kakve su slika-u-slici, naravno, nema, jer sam monitor ne poseduje više video ulaza, a promene profila slike nemaju posvećeni taster. Senseye+Photo profili su Standard (default setovanja za najveći broj upotreba), Movie, Photo i Dynamic (nije vezano za kontrast, već za prikaz brzih scena).

      SensEye G2400WA u startu nudi sasvim solidan kontrast, ali su početne vrednosti vrlo blizu njegovog optimalnog maksimuma. Ako kontrast povećate za 11-12% preko inicijalnih, gradijenti osnovnih boja, a najpre zelena, pokazaće da slika postaje “spaljena” , a kontrast prenaglašen (najsvetlije nijanse se stapaju u jednu). Inicijalno, kolorit je prilično precizan i veran, te je jasno da je BenQ uradio “in-house” kalibraciju baš za ovaj panel i model monitora. U poslednje vreme proizvođači, zbog hiper produkcije, presetuju elektroniku na određen način, a onda u monitor ubace tri različite serije panela, pa sa nekim od njih, boje izgledaju – u najmanju ruku čudno. Naravno, ova mana i nije veliki problem, ali nije svako vičan igranju sa bojama i kalibracijom, pa je vrlo pohvalno što pošto je BenQ svoj SensEye G2400WA podesio tako da krajnji kupci ne moraju da se zamaraju sa ovim stvarima. Realan statički kontrast nije veći od 500 : 1 i za nijansu je slabiji od onog kod Samsung modela, odnsno u rangu ili nešto bolji od kontrasta kod Dell E248WFP monitora. Kada je reprodukcija boja u pitanju, G2400WA prikazuje vrlo preciznu paletu, uz ogroman broj nijansi, što znači da dithering radi veoma dobro, ali i da je sam panel, koji najverovatnije potiče iz AUOptronics-a, veoma dobar Twisted Nematic. Ne samo što je test gradijenta prošao veoma dobro, (banding gotovo i da ne postoji) nego je i dinamika sjajna za ovu klasu panela – što monitor čini dobrim za igranje tamnih igara, a posebno za gledanje filmova. Sva sreća, pa ovaj utisak nije pokvaren ni na testu crne, koju jeftini BenQ prikazuje kao potpuno zagasitu, bez bitnije izraženih probijanja pozadinskog osvetljenja. Vidljivi uglovi su jedan od izraženih problema TN matrica i ljudi kojima je bitno da slika bude konzistentna u uglovima (pogotovo na velikim dijagonalama), moraju potražiti neki od IPS ili eventualno PVA/MVA baziranih modela. Međutim, i u ovoj kategoriji, G2400WA nije lošiji od najboljih konkurenata, dok ih je u testovima dinamike (detalji u tamnijim i svetlijim delovima sive) i nadmašio. Pozadinsko osvetljenje, osim što ne probija, prilično je ravnomerno raspoređeno, a difuzor, naizgled, kvalitetan.
       

      Uniformnost je prilično dobra, čak i u uglovima, ali ne i sjajna, što opet ne uzimamo kao bitniju manu, kao ni u slučaju sličnih, jeftinih Dell i Samsung “dvadesetčetvorki”. U igrama, BenQ G2400WA je možda i najviše podbacio, jer je odziv pomalo lošiji, čak i u odnosu na pomenute konkurente, a pogotovo u odnosu na najbrže i manje široke monitore manjih dijagonala. Razlika nije velika, ali ako u obzir uzmemo da su i Samsung 245B i Dell E248WFP pomalo lošiji u ovim kategorijama, a da je G2400WA za nijansu “sporiji” i od njih, nekim igračima kašnjenje može ponekad zasmetati. S druge strane, reprodukcija SD i HD video materijala je na BenQ monitoru izuzetno iskustvo. BenQ G2400WA ne poseduje rescaling engine za prikaz nižih rezolucija. Testirani monitor je veoma dobro entry level rešenje koje po kvalitetu dostiže znatno skuplje rivale, a dobar deo njih po onome što nudi i prevazilazi, čak i ako se u obzir ne uzme njegova povoljna cena. Iskreno, na nas su samo još SyncMaster T240 i SM245B ostavili tako dobar utisak, kada su TN monitori u pitanju, pa BenQ SensEye G2400WA preporučujemo svim korisnicima koji žele veliku rezoluciju, precizne boje, dobru dinamiku i ubedljivu crnu, a ne smeta im nešto niža ergonomija i samo analogni video ulaz. Zapravo, SensEye G2400WA je toliko dobar da zaslužuje našu iskrenu preporuku…

      Za:

      – glatki gradijenti
      – dinamika
      – precizan kolorit
      – gotovo da nema probijanja pozadinskog osvetljenja
      – kvalitet izrade i dizajn
      – cena

      Protiv:

      – ergonomija
      – odziv je mogao da bude bolji
      – samo analogni video ulaz

      Proizvođač

      BenQ

      Model

      Senseye G2400WA

      Dijagonala / tehnologija

      24″ Wide / TN Film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1200 / 16.7 miliona

      Pitch

      0.272 x 0.272

      Horizontalno osvežavanje

      30-81 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      50-85 Hz

      Odziv

      5 ms GTG

      Osvetljenje

      250 cd/m²

      Kontrast

      1000 : 1

      Ugao gledanja (H/V)

      160°/160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      110 MHz / 55 W (max)

      Dimenzije

      558 x 442.7 x 170.5 mm

      Masa

      6,15 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Senesye+Photo Technology, 5ms response time, Vista Basic Certification, 16.7 Million display color, 72% Color Gamut, Kensington Lock, VESA wall mounting 100 x 100 mm

      Cena (sa PDV-om)

      ~ 330 evra

      Monitor na test ustupio EWE Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test