Fujitsu-Siemens W19-1

Fujitsu-Siemens W19-1

Fujitsu-Siemens TFT monitore je do skoro bilo teško zamisliti u kućnom okruženju, međutim, SCALEOVIEW i SCENICVIEW brendovi su sve češće izbor ne samo poslovnih, već i kućnih korisnika. Kako se na našem testu pokazao popularni widescreen monitor sa oznakom W19-1. Da li je dobar izbor za multimediju ili može da se koristi i za prikaz bržih sadržaja?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Fujitsu-Siemens W19-1

      karakteristike, statistike, fujitsu siemens w19-1 monitora

      karakteristike, statistike, fujitsu siemens w19-1 monitora

      Najčešći izbor domaćih kupaca, kada su TFT monitori u pitanju, svakako je Samsung, kao neprikosnoveni lider, ali se može reći da odličnu prođu imaju i Philips i LG monitori, a onda i BenQ, Sony, Neovo i Fujitsu Siemens. Do nedavno, Fujitsu Siemens monitori su, poput Compaq, HP ili IBM brendiranih modela, bili najčešće prisutni u firmama, ali se odnedavno mogu naći i u retail prodaji, što će doprineti njihovom većem broju u našim domovima. Ako konsultujemo websajt kompanije, videćemo da su TFT displeji podeljeni u dve kategorije – TFT home displays i TFT professional displays. U prvu seriju spadaju modeli pod SCALEOVIEW brendom, dok SCENICVIEW označava profesionalnu seriju – baš kao i kod FSC računara. Monitor koji je u poslednjih nekoliko nedelja pravi hit na našem tržištu, nosi oznaku W19-1 i spada u “kućne monitore”, ali svakako ima mnogo toga da pruži i poslovnim korisnicima.

      Da bi nešto na našem tržištu bilo apsolutni hit, imperativ broj jedan je da ima nisku cenu, odnosno da nudi mnogo za uložen novac. Pošto je domaćeg kupca teško ubediti da za taj novac ima i boljeg od onog što se trenutno najviše prodaje (setimo se ultra-popularnog GF4 MX-a, kojeg su kupovali na “rekao mi komšija” preporuku i za više novca od realno daleko boljeg Radeona 9200), pretendent za bestsellera mora da ima izrazito visok koeficijent u kategoriji “kvalitet/cena”, da bi bio primećen, a upravo je takav pomenuti W19-1, wide monitor nove generacije, koji u maloprodaji košta dosta manje od 400 evra. Ne samo što je dijagonala čitavih 19 inča, a rezolucija sjajnih 1440 x 900 piksela, već i sam panel monitora ima aspekt od 16:10, a trenutni trend je upravo – wide. Najveći broj monitora na notebook računarima stiže upravo sa wide aspektima: Sony VAIO notebook računari su uglavnom svi sa širokim ekranima, a Apple, kao trendsetter, odavno ima isključivo wide ekrane (Apple Cinema Display).

      karakteristike, statistike, fujitsu siemens w19-1 monitora

      karakteristike, statistike, fujitsu siemens w19-1 monitora

      Da bi monitor pružio ujednačen kvalitet u svim kategorijama i bio dobar izbor za različite primene, mora da pruži pre svega realan prikaz boja, ali i visoku uniformnost ekrana, ravnomernu osvetljenost i visok kontrast, dovoljno izražen i na 50-70% nominalnog maksimuma. Vidljivi ugao mora biti dovoljno veliki, jer ume da smeta ako se boje invertuju ili gube kontrast – niko nije savršeno miran dok sedi za računarom. Ergonomija je takođe važna, lepo je ako monitor može da se prilagodi vama, a ne da stoji samo onako kako su dizajneri zamislili. Stoga je bitno da ima pokretnu stopu, mogućnost rotacije oko vertikalne ose i mogućnost prilagođavanja visine kućišta panela.

      Panel monitora FSC SV-W19-1 je “spakovan” u elegantno kućište sa tankim “obodom” oko ekrana, na koji su, kao što vidite na slikama, smešteni i tasteri za pristup OSD meniju. U kućištu je i AC adapter, a sa zadnje strane su smeštena i dva slabija zvučnika, dovoljno jaka za notifikacije operativnog sistema, MSN-a ili smešnih video klipova (“…pa, ima… po-greši čovek”), ali ne preterano kvalitetnih ako u toku radnog vremena slušate glasnu muziku (kao pojedine kolege – prim. aut.). Uostalom, zvučnici i jesu okrenuti ka zidu, odnosno od korisnika, što nije najsrećnije rešenje, ali je bolje sa aspekta dizajna.

      karakteristike, statistike, fujitsu siemens w19-1 monitora

      karakteristike, statistike, fujitsu siemens w19-1 monitora

      Desktop izgleda veoma dobro u rezoluciji 1440 x 900 i što nas je iznenadilo, vertikalna rezolucija je sasvim dovoljna i za one koji su navikli na desktop u rezolucijama 1280 x 960 (CRT) ili 1280 x 1024 (TFT). Odlično dođe onih 1440 piksela širine, odnosno horizontalne rezolucije, pa se čini da monitor ima i veću dijagonalu od 19 inča. Ako pokušamo da zanemarimo naviku, čini se da wide aspekt izgleda prirodnije, a vidimo i da trend dizajniranja softvera ide u tom pravcu. Grafičke i Office aplikacije sa desne strane imaju prozorčiće sa alatima (“Getting started” u Office-u je dobar primer), tako da se čini da pred sobom imate više slobodnog radnog prostora.

      Takođe, filmovi uvek stižu u widescreen formatu, pa je iskorišćenost rezolucije na monitoru kakav je W19-1, znatno bolja i efektivno je jednaka iskustvu koje bi imali na 21-inčnim monitorima klasičnog 4:3 aspekta. Sa rezolucijom 1440 x 900, monitor se može deklarisat i kao HDTV ready, pošto će bez reskaliranja biti sposoban da prikaže 720p sadržaje. No, vredi napomenuti i da je ukupna rezolucija ovog panela manja od one koju nude klasični 17” i 19” TFT monitori – 1280 x 1024 daje 1310720, a 1440 x 900 = 1296000 piksela.

      karakteristike, statistike, fujitsu siemens w19-1 monitora

      karakteristike, statistike, fujitsu siemens w19-1 monitora

      Kada je kvalitet samog panela u pitanju, možemo reći da nismo nimalo razočarani – naprotiv. Pozadinsko osvetljenje je bolje nego što smo očekivali, a isto se može reći i za uniformnost osnovnih boja i prikaz čisto bele, koja je istog “intenziteta” i u uglovima. Kontrast je još jedan biser ovog monitora i u startu je podešen na 50%, što je sasvim dovoljno za najveći broj upotreba (vrlo je izražen i na ovoj vrednosti), dok čak ni na maksimumu ne dolazi do nus-pojava (prelivanja boja, gubljenja nijansi itd.). Reprodukcija boja je na visokom nivou – greške nismo uočili na kolornoj rampi, ali ni u zahtevnijem testu, pri prikazu gradijenta, što nas navodi na zaključak da se radi o 24-bitnom panelu. OSD meni je pomalo konfuzan, ali ima sve potrebne opcije (čak i mogućnost podešavanja gamma vrednosti). Osim D-Sub izlaza i audio ulaza, tu je, naravno i Digitalni DVI-I konektor, koji nismo očekivali na monitoru ove cenovne kategorije.

      karakteristike, statistike, fujitsu siemens w19-1 monitora

      karakteristike, statistike, fujitsu siemens w19-1 monitora
      Fujitsu Siemens SCALEOVIEW W19-1
      Benchmark Best Buy Award

      Panel je vidljiv i pod uglovima od oko 150 / 130 stepeni, ili nešto manje od toga, što je otprilike maksimum koji TN+Film tehnologija može da pruži, dok je odziv dovoljno nizak da se na monitoru mogu igrati sve akcione igre bez ikakvih smetnji. Nije u pitanju najbrži monitor koji smo videli, ali svakako spada u jedan od bržih (red veličine Samsunga 713N, tj. 8 ms). Njegova realna mana je nešto niža ergonomija (tilt postolje i nezgodan rad sa OSD menijem), kao i nedostatak pivot opcije, koja ima manje smisla na jednom widescreen monitoru. Zbog svih navedenih dobrih osobina, ali i atraktivne cene od 330 € + PDV, Fujitsu Siemens W19-1 svakako zaslužuje Benchmark “Best Buy” nagradu.

      Pošto se radi o modelu koji se može koristiti i za igranje, a stiže sa aspektom koji još ne podržavaju sve igre (mada sve više njih podržava), možete posetiti sajt na kome se mogu naci patch-evi, config fajlovi i druge ispravke za pravilno igranje igara u widescreen aspektu.

      Proizvođač

      Fujitsu Siemens

      Model

      Scaleoview W19-1

      Dijagonala

      19.05″

      Fizička rezolucija

      1440×900

      Pitch

      0.274

      Horizontalno osvežavanje

      31 – 83 kHz

      Vertikalno osvežavanje

      56 – 75 Hz

      Odziv

      8 ms gray-to-gray

      Svetlina

      300 cd/m²

      Kontrast

      500:1

      Ugao gledanja (H/V)

      150º/130º

      Potrošnja

      <50 W

      Dimenzije

      375 x 446 x 178 mm (sa postoljem)

      Masa

      4.6 Kg (bez pakovanja)

      Special features, Input

      Speakers 2 x 1W / D-Sub, DVI

      Maloprodajna cena

      330€ + PDV

      Monitor ustupio

      Pakom

       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test