Hyundai ImageQuest L72D
Jedan od proizvođača koji je dug niz godina prisutan i na našem tržištu, često bez razloga zapostavljan, prepoznatljiv po familiji monitora ImageQuest (ako ne posmatramo samo IT industriju, onda i po automobilima ) . Hyundai je jedno od prisutnijih imena na tržištu TFT monitora, iako je brend ImageQuest bio poznat i u CRT eri, najpre po kvalitetnoj integraciji Trinitron i DynaFlat tehnologija, ali i po neobičnom dizajnu. U vreme kada su u modi bile oštre ivice i strog dizajn, Hyundai je imao “jajaste” i vrlo neobične CRT-ove, koji će vam se ili jako dopasti, ili ih “nećete moći očima da ih vidite”. No, stvari se menjaju – dizajn kućišta monitora u TFT “eri” se ne menja već duže vremena; no, možemo reći da uspevaju da drže korak sa modelima iz, recimo Philipsa, BenQ-a i brenda Neovo.
Nedavno smo testirali i njihov aktuelni model L72D, koji je sada za minimum podrazumevane dijagonale (17 inča). Primerak koji je stigao kod nas na test je imao standardni „tilt stand“, dok je u ponudi i verzija sa pivot mehanizmom, koja, samim tim, nudi i bolju ergonomiju. Spoljašnjost monitora se može okarakterisati kao „ klasičan dizajn koji vas ostavlja ravnodušnim “. Siva plastika oko ekrana, uz proširenje na donjoj ivici, kako bi se mesta našlo i za zvučnike. „Novi“ model, L72D izgleda isto kao i prethodnici L71S/D, ili L70, u verzijama sa i bez sufiksa „+“, ali je ipak sama tehnologija ispod kućipta promenjena.
Podrazumevane vrednosti za kontrast su 80% dok je osvetljenje bilo podešeno na 60%, što za rezultat daje nekako isuviše tamnu manje ubedljivu sliku. Čak i u tom slučaju, uniformnost bele je na sasvim prihvatljivom nivou, pošto na uglovima nema zatamnjenja, dok je pozadinsko osvetljenje ravnomerno po celoj površini. Ako se kontrast poveća, bela postaje bela (a ne jako svetlo-siva), a uniformnost ni u slučaju prikaza osnovnih boja nije bitnije narušen. Sve prisutnija opcija podešavanja nivoa gamma vrednosti dosta utiče na konačan prikaz i vrlo je korisna. I ovaj ImageQuest monitor poseduje mogućnost definisanja intenziteta svake od osnovnih boja, (najčešće 6500 i 7500 Kelvina, jer je 9300 K, za razliku od CRT monitora, daje isuviše „hladnu“ sliku).
Hyundai IQ L72D , na gradijentu osnovnih boja prikazuje i pomalo bandinga, ali u nešto manjoj meri u odnosu na 19-inčni model koji smo već predstavili. Nesumnjivo je da se radi o sada već jeftinoj generaciji TN-Film panela sa 6-bitnom preciznošću po pikselu. Povećanje kontrasta preko 80% dovodi do prenaglašavanja, što nije toliko dobro, obzirom da je tek na toj vrednosti slika dovoljno kontrastna za rad tokom dana ili u svetlijim prostorijama. U zamračenim prostorijama, naravno, nijedan TFT monitor, pa ni L72D neće “imati problema”.
Ponekad je vrlo očigledno da sam panel ne može da prikaže viši kontrast, pa povećanje preko određene granice dovodi do gubitka nijansi, što se najbolje vidi na gradijentu osnovnih boja. Kako ceo gradijent mora izgledati kao fini prelaz od crne do svetlo-zelene (plave, crvene), povećanje kontrasta iznad mogućnosti panela, čini da se najsvetlija nijansa boje, koja bi inače trebalo da ima izuzetno malu širinu (jedan pixel), razliva i “jede“ susedne nijanse, te je tako sam broj boja koje monitor može da prikaže značajno manji i ogleda se u manje prirodnom prikazu.
I ranije smo primetili da kod većine TFT panela sa agilnijim tečnim kristalima, povećanja brzine odziva kao da je postignuto na uštrb maksimalnog ugla pod kojim je ekran vidljiv. Vertikalni ugao posmatranja je kod L72D dosta slab, pa nagib kućišta morate precizno podesiti i biti mirni tokom rada, dok je horizontalna “vidljivost” daleko bolja. No, mnogim korisnicima manji vidljivi ugao ne smeta toliko, a L72D nije monitor velike dijagonale, pa ova mana ne dolazi previše do izražaja. Odziv tečnih kristala je na zadovoljavajućem nivou, mada se može reći da su najnoviji modeli iz konkurencije i na ovom polju dosta bolji (čak i kada posmatramo one koji pripadaju “8ms klasi”). Kašnjenje se manje primećuje u karakterističnim, manje kontrastnim igrama, kakav je Need For Speed Underground (koji i sam ima motion blur), ali ako vam je bitna maksimalna preciznost u igranju, gde omaška za pixel “život znači” (Counter Strike, Day of Defeat, Battlefield 2), verovatno ćete poželeti neki od novih modela sa “4ms” panelima. Takođe, video sadržaji na ovom monitoru ne izgledaju baš sjajno – tu ne mislimo na odziv, naravno, već na DVD filmove, u kojima tamnije scene nemaju dinamiku (teško je bilo šta razaznati). PVA paneli jesu dosta bolji za gledanje filmova od TN+Film panela, ali je L72D bio i lošiji od onoga što smo očekivali.
Najveći broj proizvođača daje Zero Bright Dot garanciju na sve modele iz više klase, time pružajući kupcima veću sigurnost. Nijedan Hyundai monitor koji smo do sada testirali nije imao „bad pixel“, a često smo imali prilike da se sa njima srećemo i u praksi. No, kako i Philips, Viewsonic i Samsung i kod nas poštuju ovu garanciju, bilo bi pametno da makar pogledate monitor pre kupovine – Hyundai i dalje navodi onu staru garanciju (minimalno četiri defektna piksela da bi zamenili monitor). Nekim korisnicima može biti korisna mogućnost brze promene kompletnog prikaza na jednom tasteru; oni su prilagođeni radu sa multimedijom, office aplikacijama, fotografijama i to dnevnoj i noćnoj varijanti. Hyundai L72D je nov monitor, ali nema ovu mogućnost, a ona ume da bude korisna u mnogim situacijama kada je nezgodno ulaziti u meni i podešavati i kontrast i osvetljenje (što ume da oduzme i dragocena dva minuta vašeg slobodnog vremena J ). Iako sve u specifikaciji zvuči primamljivo (700 : 1, 8 ms, DVI, zvučnici, niska cena), u praksi se sve svodi na običan prosek današnje „value“ ponude. Njegove prednosti su prisustvo digitalnog priključka, solidan kontrast i brz odziv. ImageQuest L72D može biti solidan izbor za kućne korisnike, kancelariju ili igrače kojima bi dobro došao digitalni izlaz, kakvi-takvi zvučnici, ali za bilo koju ozbiljniju primenu (čak i intenzivnije posmatranje video sadržaja), ne može dobiti našu preporuku. Nadamo se da će L73D, u novom, stilizovanom kućištu, doneti bolje karakteristike nego njegov prethodnik.
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
17.0″ / TN+Film
Fizička rezolucija
1280 x 1024
Pitch
0.264 mm
Horizontalno osvežavanje
31 – 80 kHz
Vertikalno osvežavanje
56 – 75 Hz
Odziv
8 ms
Svetlina
300 cd/m²
Kontrast
700:1
Ugao gledanja (H/V)
150º/135º
Potrošnja
40 W
Dimenzije
372.5 x 398 x 185 mm (sa postoljem)
Masa
3.8 Kg
Special features, Input
Zvučnici, 2 x 2W, DVI-D / D-Sub
Maloprodajna cena
264 evra + PDV