Hyundai ImageQuest L90D+

Hyundai ImageQuest L90D+

Hyundai ImageQuest nije jedan od najzastupljenijih brendova na ovdašnjem tržištu, ali je svakako vrlo značajan. Njihovi štandovi na IT sajmovima su po veličini odmah iza trojke koju čine Samsung, LG i BenQ, ispred brendova kompanija Sony, NEC ili Philips. Nedavno su promovisali seriju monitora za igrače, koji stižu sa panelima od 8ms. Koliko je L90D+ koji smo testirali zaista dobar?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Hyundai ImageQuest L90D+

       

      Hyundai nije toliko snažno prisutan na našem tržištu, barem sa marketinškog aspekta. S toga ne čudi da njihova najava „igračkog“ 19-inch TFT-a, koja je u nekim delovima sveta bila zapažena, kod nas nije nikada ni viđena. U samom startu, L90D+ je namenjen igračima, ali Hyundai ističe i druge kvalitete ovog monitora. Ustvari, ako je dovoljno dobar za igranje, biće jako dobar i u nekim drugim “ulogama”, to se gotovo podrazumeva.

      karakteristike, statistike, hyundai image quest l90d+ monitora

      karakteristike, statistike, hyundai image quest l90d+ monitora

      Spolja gledano, IQ L90D+ izgleda kao „generički“ 19-inčni TFT monitor. Neće na prvi pogled oduševiti, ali mu u isti mah niko ništa neće ni zameriti. Prvi pogled na zadnju stranu otkriva prisustvo i analognog i digitalnog ulaza, integrisanog AC adaptera i još nekih dodataka… U Hyundai-u su se odlučili da zvučnike stave sa zadnje strane monitora, što i nije loše rešenje za radnu sobu, ali može biti nezgodno u tipičko američkim radnim okruženjima, koja podrazumevaju da kolege sede preko puta vas (ponekad su zaklonjeni, ali običnim “kartonom”. Iako sa prednje strane ne deluje tako, L90D+ ima postolje koje dozvoljava da se panel postavi baš onako kako vam odgovara, po visini i nagibu, što je velika prednost u ergonomskom smislu, a tu je i mogućnost rotacije ekrana za 90 stepni, što uz priloženi softver daje korisnu funkciju koju nazivamo Pivot. Dodatno, postolje omogućava i rotaciju oko vertikalne ose, što omogućava da kućište brzo okrenete na neku stranu i nekome pokažete sadržaj ekrana.

      karakteristike, statistike, hyundai image quest l90d+ monitora

      Pri uključivanju monitora, uočavamo da je slika prilično kontrastna i svetla, već po default podešavanjima, a oni nikad nisu na maksimumu. Ugrađeni panel je TN+Film tipa i naš prvi test je pokazao da u desnom i levom uglu, na gornjoj polovini, uniformnost opada, što se u realnom radu ne primeti, bar ne ako ne posmatrate ujednačeno obojenu površinu, a to se gotovo nikad ne dešava. Fabrički, konstras je podešen na 60%, što je sasvim dovoljno za većinu korisničkih okruženja i ukusa, mada je lepo što ova vrednost može da se poveća do 75% bez pojave efekta prenaglašenosti.

      karakteristike, statistike, hyundai image quest l90d+ monitora

      Osvetljenje je ravnomerno, ali opet, u testu se može primetiti da je donja ivica za nijansu jače osvetljena, što opet ne smeta, kao što “ume” na nekim starijim TFT monitorima (ili jeftinijim notebook računarima). Test kolorne palete nam otkriva da L90D+ ima neke nedostatke vezane za dithering algoritam, ali se veći nedostaci primećuju tek na gradijentu osnovnih boja (popriličan banding u prikazu crvenih i zelenih nijansi). Ipak u igrama se ove greške nikako neće negativno manifestovati.

      karakteristike, statistike, hyundai image quest l90d+ monitora

      Dok je horizontalni ugao posmatranja dovoljno velik, vertikalni je znatno lošiji, pa ćete se, ako ste nemirni pred monitorom, često “hvatati” za kućište panela i nameštati ga kako bi slika bila korektna. Nažalost, u prilog ne ide ni činjenica da je primerak koji smo imali na testu imao dva loša sub-piksela (stalno zeleni), i nažalost, proizvođač, odnosno distributer vrši zamenu tek ako imate bar pet “loših” piksela.

      karakteristike, statistike, hyundai image quest l90d+ monitora

      Sa druge strane, panel je veoma brz, pa je bilo uživanje igrati Doom 3, FarCry, Half Life 2 i druge brze igre. Priznajemo, u igri Quake 3 se ipak najlakše uoče zamućenja – pogotovo na DM17; Filmovi su, zahvaljujući dobrom kontrastu i osvetljenju, izgledali sjajno, pogotovo naš referentni StarWars Episode II, koji je u WMV9 720p formatu (1280 x 720), pa svaki hardverski piksel prikazuje piksel na filmu – bez ikakve interpolacije ili reskaliranja) i izgleda savršeno. ImageQuest L90D+ je, slobodno možemo reći, jedan od najagilnijih TFT-ova koje smo ikad videli, pa nam je izuzetno žao što je pokazao nekoliko lošijih osobina u kategoriji prikaza boja.

      karakteristike, statistike, hyundai image quest l90d+ monitora

      karakteristike, statistike, hyundai image quest l90d+ monitora

      Hyundai Imagequest L90D+ nije jeftin monitor koliko smo to očekivali; 490 evra nije malo novca, čak ni za dobar 19-inčni TFT, pa mislimo da bi bio znatno konkurentniji da košta nekih 50 do 70 evra manje, bez obzira na dodatne mogućnosti kakve su Pivot, zvučnici ili DVI ulaz. Hyundai je poznat po tome da poseduje više verzija istog modela, te očekujemo L90D+ u tzv. “tilt” varijanti, bez zvučnika, koji će upravo toliko biti jeftiniji i svakako, mnogo atraktivniji.

      Proizvođač

      Hyundai

      Model

      ImageQuest L90D+

      Dijagonala

      19″

      Fizička rezolucija

      1280×1024

      Pitch

      0.294

      Horizontalno osvežavanje

      80 kHz

      Vertikalno osvežavanje

      75 Hz

      Odziv

      8 ms

      Svetlina

      300 cd/m²

      Kontrast

      700:1

      Ugao gledanja (H/V)

      150º/135º

      Potrošnja

      45 W

      Dimenzije

      414.2 x 434 x 204 mm

      Masa

      5.6 Kg

      Special features, Input

      2 x 2W speakers, USB hub, pivot, podesavanje visine, Analog + DVI

      Cena

      490 € sa PDV-om

      Monitor ustupio

      Computer Dream

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test