Branko Maksimović
LG 42PC1RR 42” Plasma TV
Po prvi put na Bench-Market-u ćemo predstaviti jedan Plasma TV uređaj. Smatramo da ovakve uređaje tek sada u većoj količini možemo naći na našem tržištu, a sve češće se i kod nas mogu naći HD Plasme, odnosno TV aparati koji su sposobni za prikaz HDTV signala. Kako HDTV kod nas još uvek nije ni u fazi najave, mnogi će biti u pravu kada zaključe da je i dalje logičnije kupovati SDTV uređaje, bilo da se radi o CRT, SlimCRT ili Plasma rešenjima (stariji modeli, rezolucije 842 x 480 piksela), bar ako je cilj posmatrati domaće kanale putem lokalne kablovske mreže. Mali krug korisnika poseduje i dekodere za satelitsku televiziju, od kojih se neke (uz odgovarajući, noviji dekoder) emituju u HDTV formatima, najćešće u 720p modu. Za ovakve korisnike je najčešće veliko pitanje – da li da se odlučim za LCDTV ili PlasmaTV, a od različitih prodavaca i ostalih poznavalaca i “stručnjaka” po pravilu dobijaju potpuno različite odgovore koji im samo dalje povećavaju konfuziju. Tu je određena grupa korisnika koja u dnevnim sobama koristi neki vid home entertainment sistema. U najjeftinijoj varijanti, to su DivX plejeri sa odgovarajućim paketom zvučnika, mada postoje i standalone DVD -R uređaji, kao i skuplji set zvučnika, povezan na eksterna pojačala, predpojačala i ostale komponente audio(filske) opreme. Umesto ovih uređaja, centar home entertainment sistema može biti i mini računar sa Windows Media Center Edition OS-om (ili nekim drugim Media Centar softverom), koji je, u boljoj varijanti, povezan sa drugim kućnim računarom na kome je, po pravilu, veći hard disk sa šerovanim direktorijumima sa muzikom i filmovima. Snalažljiviji i mlađi korisnici će umesto ovakvog, prilično skupog računara, za istu svrhu moći da iskoriste i Xbox360 kao Media Center Extender uređaj, koji, uz odgovarajući set kodeka može da čita sve sadržaje enkodovane u DivX, Xvid, MPEG, WMV, MP3, AAC, WMA itd… A, ako za novi TV izdvajate preko 1000, odnosno 1500 evra, jasno je da ćete imati i 400, koliko košta pomenuta konzola poslednje generacije.
Iako članaka na temu “Plasma vs. LCD” ima ogroman broj na vaskolikom Internetu, mi ćemo dati naš sud – ne samo sa teorijske strane, već i iz sopstvenog iskustva. Osim LG plazma TV uređaja iz naslova ovog teksta, na testu se našao i LCD TV uređaj sa (na papiru) istim karakteristikama (dijagonala, rezolucija, broj opcija u meniju itd.), pa smo sve mogli lagano i detaljno da pregledamo i formiramo mišljenje, a onda i zaključak. Ipak, na početku je red da (ukratko) iznesemo prednosti i mane obe tehnologije.
Plazma i LCD, za razliku od klasičnih CRT ekrana, predstavljaju “slim” odnosno tanke ekrane, pa se uređaji bazirani na ovim tehnologijama mogu “okačiti na zid”, odnosno više ne postoji bojazan da će TV zauzeti mnogo mesta u dnevnoj sobi, za koliku god dijagonala se odlučili. Spolja gledano je teško napraviti razliku između Plasma i LCD ekrana, bar kada su isključeni, ali ih jedna karakteristična osobina odaje – površina LCD ekrana je skroz crna kada je uređaj isključen, dok je kod Plasme tamnosiva, kao i kod većine CRT ekrana. Naravno, ove vizuelne razlike su rezultat različite prirode tehnologija. Plasma ekrani su sastavljeni od matrice malih ćelija koje sadrže gasove u plazma agregatnom stanju, koje pod precizno doziranim naponima menjaju boje i tako kreiraju sliku. Jednostavnosti objašnjenja radi, plazmu možete zamisliti i kao ravan sačinjenu od velikog broja malih neonskih lampica. Sa druge strane, LCD matrica se sastoji od niza piksela (od kojih svaki ima po tri subpiksela – crveni, zeleni i plavi), koji pod naponom propuštaju i boje svetlost koju emituje “hladna katoda” (CCFL – Cold Cathode Fluorescent Lighting) ili niz LE dioda (LED BLU), smeštena iza TFT matrice. Obe tehnologije, naravno, imaju svoje prednosti i mane. Plasma je nešto bolja u prikazu detalja na tamnijim delovima slike, pre svega zbog toga što pozadinsko osvetljenje kod TFT matrica uvek radi na predefinisanoj i konstantnoj vrednosti, što znači da svetli i kada je potrebno prikazati potpuno crn ekran. Iz istog razloga, Plasma obezbeđuje i višu dinamiku i bolji kontrast. Kod LCD matrice, između piksela postoji prostor, te dolazi do probijanja pozadinskog osvetljenja i krajnji rezultat je uvek vidljiva mreža, odnsono grid , što je manje izraženo kada je rezolucija veća. Iako nove LCD matrice xVA tipa pružaju više slobode pri posmatranju ravni ekrana pod uglovima manjim od 90 stepeni, vernost boja se ipak u potpunosti ne zadržava kada od ose koja je vertikalno postavljena na ravan ekrana, odmaknete za više od 20 stepeni. Plasma tehnologija nema ovih ograničenja i možemo reći da su kod ovih ekrana “uglovi” slični kao i kada se posmatraju CRT ekrani. I na kraju, plasma ekrani nude brži odziv, bez obzira što su i LCD matrice na ovom polju dosta napredovale, pa je i ovde plasma veoma slična staroj tehnologiji katodnih cevi.
U teoriji, međutim, postoji i nekoliko prednosti koje LCD tehnologija ima u odnosu na “plazmu”, a one se, ukratko, svode na oštriji i precizniji prikaz, stabilniju sliku, nižu cenu (bar ako LCD poredimo sa HD ready plasma ekranima, a ne onim starim koji podržavaju 480p modove), kao i efektivno duži radni vek. Prethodne generacije plasma ekrana (upravo ove koje podržavaju niže radne rezolucije od 848 x 480 do 1024 x 768 piksela) mahom pružaju od 20 do 30 hiljada radnih časova. Čak i pre isteka ovog “perioda” starije generacije plasma ekrana izgube i do 50% kod jačine osvetljenja i kontrasta (ove dve vrednosti su kod plazme usko povezane). Novije, HD ready plazme, pružaju oko 50 do 60 hiljada radnih časova pre nego što slika izgubi 30% intenziteta – bar tako tvrde proizvođači. I CRT ekrani imaju ovu karakteristiku (kontrast i nivo osvetljenja opadaju što se uređaj više koristi), ali ona nije ni izbliza toliko izražena kao kod prethodnih generacija Plasma uređaja. LCD ekrani, pak, ne menjaju intenzitet kontrasta i pozadinskog osvetljenja, pa će LCDTV pružati svih 100% sve dok, nakon 50 do 60 hiljada časova (nekad i više), ne ispusti dušu. Međutim, treba razmisliti – ako vaš TV uređaj radi 8 časova dnevno, tek posle 3750 dana će ispuniti kvotu od 30 hiljada radnih sati, što je više od 10 godina. Za deset godina ćemo, u to smo sigurni, pisati o nekoj novoj tehnologiji TV ekrana.
Međutim, stvari u praksi nisu ni izbliza tako jednostavne, što smo shvatili od momenta kada smo uključili oba LG uređaja – 42PC1RR (plasma) i 42LC2RR (lcd). Jedan smo povezali na Gigabyte-ov Media Centar PC, a drugi na ComTrade-ov novi Gamer Pro računar, a kasnije smo i “menjali uloge”. Nakon što smo se pomirili sa činjenicom da oba monstruma dijagonale od 106 cm moramo uskoro da vratimo odakle su stigli (sa sve napornim vraćanjem u kutiju), u ruke smo uzeli bežičnu tastaturu i miša (Genius komplet, koji nas nikako nije oduševio), a onda i Windows MCE “daljinac”. LG 42PC1RR i 42LC2RR su po osnovnim karakteristikama veoma slični (radna rezolucija od 1366 x 768 piksela (720p)), ali je Plasma TV za preko 10 kilograma masivniji. Oba uređaja poseduju integrisan video rikordera (ugrađen hard disk od 80 GB), koji uz korisne time – shifting funkcije, obezbeđuje i snimanje u više rezolucija i uz više nivoa kompresije (MPEG2). Tu su, naravno modovi “slika u slici” “slika pored slike”, napredno sortiranje i traženje kanala, itd. Osim HDMI, DVI-D, dva SCART, S-Video, kompozitnog, komponentnog (RGB) i D-Sub ulaza, oba uređaja imaju i i 5.1 i stereo ulaz i izlaz, 3.5mm džek i, konačno, antenski ulaz. Međutim, tu se sličnosti između ova dva uređaja završavaju, a u utisku koji su ostavili na nas se bitno razlikuju. LG 42LC2RR je LCD TV uređaj, ali je vrlo upotrebljiv i kao gigantski TFT monitor, što 42PC1RR nikako nije. 42LC1RR prikazuje desktop , dokumente i, na kraju, Media Centar interfejs sa istom preciznošću kao i najbolji desktop LCD ekrani, što znači da na njemu (kada se “malo” odmaknete), možete surfovati internetom, gledati Bench forum ili čitati email. Naravno, pod uslovom da imate bežičnu tastaturu i miša, kao i da ono što čitate nije poverljivo, pošto će čak i komšije (kroz prozor) moći da vam zaviruju u inbox ili na MSN.
Plasma model ni izbliza ne pruža toliko oštru sliku, pa pre podseća na prikaz na CRT ekranima koji su povezani kompozitnim kablom na TV izlazu grafičke kartice. Iako smo ovaj opis blago karikirali, samo smo hteli da prikaz desktop-a u 1366 x 768 piksela na LCD-u kvalitativno “razdvojimo” od prikaza na Plasma TV-u. Pošto i 42PC1RR nudi visoku rezoluciju, desktop se i dalje relativno solidno vidi, ali osim što su boje bleđe (isprane) usled činjenice da je native gamma samog plasma ekrana približnija NTSC standardu (2.2), kontrast deluje neubedljivo, bela boja je više svetlo siva, a crna tamno siva… Uniformnost je zavidna, prikaz gradijenata izuzetno dobar, ali prikaz sitnih gridova i test čitljivosti sitnih fontova ne samo da je prošao loše, već je prouzrokovao nestabilnu sliku. Čak je i test visoko naponskog regulatora otkrio da prikaz čisto bele (RGB 255.255.255) ne daje iste rezultate kada bela površina predstavlja 100% i 33% površine ekrana. U prvom slučaju, bela je, kao što smo i ranije konstatovali samo svetlo siva, a kada se prikazuje 33% bele i 66% crne, tada je bela daleko svetlija, odnosno onakva kakva bi trebalo da bude. Ukratko, za plasmu , rezultati nikako nisu ohrabrujući kada se pokrene klasičan test program kojim testiramo LCD monitore, a upravo je na ovom testu LCDTV model, 42LC1RR prošao vrlo dobro. TFT model je bio sjajan i kod prikaza filmova i igara, s obzirom da mu brze scene zaista ne predstavljaju problem, a i gradijente je vrlo dobro prikazao.
Pa, kako to onda, u teoriji, plasma pruža bolji kontrast, vernije boje i bolju sliku?? Stvari se iz korena menjaju kada plasmi “serviramo” bilo kakav multimedijalni sadržaj – jer, plasma nije ni kreirana da prikazuje čisto belu ili čisto crnu preko cele površine ekrana. Niti je kod nje cilj da prikazuje dokumente i tabele. Prikaz HD filmova raznih kodeka (X.264, Matroska, MPEG2, MPEG4, WMV9…) otkriva suverenu prednost Plazma TV-a na ovom polju. Ako vam se dopada kako LCDTV prikazuje HD filmove sa PC računara (uskoro i HD DVD ili BluRay plejera), Plasma će vas raspametiti. Ne samo što sve izgleda kao da posmatramo bioskopsko platno, već smo shvatili koliko se kod TFT matrice zapravo vidi ona “mreža” piksela o kojoj smo gore pisali. Kada posmatrate HD film na HD plasma ekranu, nikako više ne vidite da je slika sastavljena od piksela, odnosno od bilo kakvih tačkica (što je na LCDTV, a posebno slici sa projektora izuzetno primetno), već sve izgleda uniformno i prirodno. Da se ne radi samo o filmovima, pokazala je i sesija sa brzim igrama. Uživanje u novim PC ili Xbox360 igrama je izuzetno zadovoljstvo, a zanimljvo je da se ni aliasing ne vidi kao kod TFT matrica, zbog toga što su pikseli kod plazme pakovani bez ikakvog međusobnog razmaka. Ovo naravno, nije prednost kada se prikazuje sam Windows, tabele, web, tekst ili precizna grafika, ali za multimediju i TV program ipak nema sumnje – plasma je logičnije rešenje . Za kompletno iskustvo, prednost bi dali Plasma TV-u, jer ipak, ovakav uređaj se ne kupuje da bi ste radili u klasičnom Windows okruženju, a Media Centar interfejs je krupniji, pa dovoljno dobro izgleda i na plasma ekranu. Plasma je u prednosti kad je u pitanju kvalitet prikaza slika iz prirode, nudi brži (trenutni) odziv, a tu je i vidljivi ugao gledanja. Naše mišljenje je da LCD tehnologija nudi bolju i precizniju sliku i da ima više prostora za unapređenja, dok je Plasma savršena zamena za CRT i da za ono što bi TV aparat trebalo da bude, predstavlja bolje rešenje, uključujući i ulogu displeja za konzolu sledeće generacije, TV program (SD i HD), kao i prikaz filmova, bez obzira na rezoluciju i kodek. LG 42PC1RR Plasma TV uređaj zaslužuje našu toplu preporuku, kako u apsolutnoj kategoriji, tako i u odnosu na LCD model.
Proizvođač
LG
Model
42PC1RR
Dijagonala / tehnologija
42″ / Plasma HD
Fizička rezolucija / boje
1366 x 768
Pitch
/
Horizontalno osvežavanje
/
Vertikalno osvežavanje
/
Odziv
/
Osvetljenje
1200 cd/m?
Kontrast
10000 : 1
Ugao gledanja (H/V)
180° / 180°
Bandwidth / potrošnja (*max)
/
Dimenzije
/
Masa
/
Specijalne mogućnosti, Input
DVI-I, Analog, Composite, Component RGBY, HDMI, HDCP supported, Built-in 80GB hard disk, LG's Exclusive New XD EngineTM
– Clear filter
Cena
Okvirna cena: 1400 evra