LG Cinema 3D LM860V i LM670S/LM671S

LG Cinema 3D LM860V i LM670S/LM671S

Nedavno smo dobili priliku da isprobamo dva modela LG televizora za 2012-u godinu, a reč je uređajima oznaka LM860V i LM670S/LM671S. Oba modela su FullHD LED osvetljeni LCD televizori sa Cinema 3D pasivnom tehnologijom, i naravno - oba modela spadaju u klasu Smart televizora. LM860V je nešto napredniji model sa Dual Core procesorom, 800Hz MCI i Magic+Voice daljinski, dok LM670S/671S ima Single Core procesor, 400Hz MCI i Magic daljinski bez Voice mogućnosti. Oba modela imaju DVB-T2 tjunere. Još informacija o ovim modelima i šta to LG ima u rukavu ove godine, možete naći u nastavku teksta...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović LG nam je nedavno zakazao susret sa dva svoja ovogodišnja modela televizora u njihovom predstavništvu, tako da smo u prilici da vam ih predstavimo na našem sajtu. Oba modela imaju slične karakteristike, ali se ipak dovoljno razlikuju da LM860V predstavimo kao nešto superiorniji model. Pored razlika u dizajnu i dijagonali ovih modela (55 inča kod LM860V i 47 inča kod LM670S), LM860V je opremljen Dual Core procesorom, koji će između ostalog pružiti generalno bolje performanse, bolju 2D u 3D konverziju i bolje Web Browser performanse. LM860V
      LG 55LM860V Cinema 3D
      On takođe ima i nešto bolje performanse pokretne rezolucije, jer poseduje 800Hz MCI (Motion Clarity Index), u prevodu 200Hz koji se postižu interpolacijom frejmova, dok LM670S ima 400Hz MCI, zapravo 100Hz koji su ostvareni istom metodom. Još jedna razlika kod ovih modela je to što Magic Remote kod LM860V modela ima podršku za kontrolu glasom, dok je kod LM670S modela ta opcija nedostupna.
      LG 47LM670S Cinema 3D
      U uvodu i naslovu testa pominjemo i model LM671S, a evo po čemu se on razlikuje od modela LM670S sa kojim smo mi radili. Zapravo, razlika je samo u boji postolja i donjeg dela okvira, gde se kod LM671S nalazi šampanjac zlatna, a kod LM670S modela platinasto srebrna boja. Osim toga LM671S je dostupan i u dijagonali od 55 inča, dok je LM670S dostupan samo u 42 i 47 inča.

      Zadržaćemo se još malo na tehnologijama i mogućnostima ovih modela. Pre svega, tehnologija pozadinskog osvetljenja koja se koristi u ovim modelima je Edge LED tipa, u kombinaciji sa Local Dimming zonama. Broj ovih zona nije preterano visok – LG je ovoga puta uključio samo 12 vertikalnih zona u LM860M, koje ne mogu da pruže previše preciznu kontrolu nad pozadinskim osvetljenjem. Primetićete da je izgled ovih modela prilično dobar, zahvaljujući Cinema Screen dizajnu skoro neprimetnog okvira i privlačnih postolja. Mada, postolje možete i ukloniti, i okačiti televizor na zid, radi uštede prostora ili većeg estetskog užitka.

      Kao i prošlogodišnji 3D modeli, ovde je takođe prisutna 2D u 3D konverzija, koja bi trebalo da bude nešto bolja kod LM860V modela zbog Dual core procesora. Ipak, od ove konverzije zaista ne trebate očekivati da konvertuje materijal koji gledate da bude na nivou materijala izvorno snimanog u 3D.

      Zahvaljujući 3D FPR pasivnoj tehnologiji, LG takođe nudi veoma dobar 3D efekat bez treperenja i zamaranja očiju. Naočare nemaju nikakvu elektroniku, niti zahtevaju bateriju, udobne su, veoma lagane i dolaze u raznim bojama.

      Konkreno uz LM860V model dobijate četiri para 3D naočara i jedne sa trakom oko vrata, plus dva para naočara za DualPlay. Uz model LM670S se dobija to isto, samo bez dva para Dual Play naočara koje morate nabaviti odvojeno.

      Odlična stvar koju LG praktikuje u svojim modelima (ne u svim) je ubacivanje dodatnog, takozvanog Magic daljinskog. Po našem mišljenju, on pruža fenomenalan način upravljanja televizorom i lično smatramo da je mnogo bolje i preciznije rešenje od Samsungovog prepoznavanja pokreta ruke. On funkcioniše na istom principu kao kontroler za Nintendo Wii konzolu, a ove godine je dobio čak i par izmena u dizajnu i funkcionalnosti, kao što je skrol točkić i mikrofon za kontrolu glasom (LM860V). Prošlogodišnji model je zahtevao poseban dongle, ali on više nije potreban, pošto je ove godine WiFi modul ugrađen u sam televizor. Kod LM670S modela, Magic Remote je identičan, samo što nema sličicu iznad rupice mikrofona, jer nije podržan za kontrolu glasom.

      Ono što je posebna pogodnost pri kupovini ovih modela, je to što uz njih do kraja juna meseca, dobijate čak 5 godina garancije. Tačnije, ova pogodnost važi pri kupovini svih LG 3D televizora sa Cinema Screen dizajnom, od LM660 serije pa naviše.

      Specifikacije LM860V Specifikacije LM670S
      Krenućemo od LG LM860V modela. Moramo odati priznanje LG-u, jer barem što se našeg ukusa tiče – smatramo da je ovo jako lep televizor. Na prednjoj strani televizora dok je ugašen, izgleda kao da okvir oko ekrana uopšte i nije prisutan. Nažalost, kada upalimo televizor, vidimo da iako je on veoma uzan – ipak postoji. Još uvek čekamo televizore kojima će cela prednja površina biti zapravo njihov panel, i da okvir neće postojati. Do tada, ovo je nešto najbliže tome. Kako bi se stvorila iluzija da okvir nije prisutan dok je televizor ugašen, korišćena je crn okvir, debljine oko 1cm, koji se stapa sa crnim panelom televizora. Donji deo ispod ekrana, koji je širok oko 3cm je urađen u metalik sivoj boji, na kojem je smešten svetleći LG logo, kojem možete menjati intenzitet osvetljenja. Moramo napomenuti da je panel prilično reflektivan, tako da savetujemo izbegavanje postavljanje televizora tako da se iza njega nalazi prozor, lampa, ili slično.

      Televizor je tanak kada ga posmatramo sa strane, ali ne i previše tanak, jer je u najdubljoj tački debeo oko 5cm.

      Postolje je takođe urađeno u metalik sivoj varijanti, i prilično je zanimljivog izgleda. LG ovaj dizajn postolja naziva Floating Wing, ili na našem jeziku “Plutajuće krilo” . Sa njegove zadnje strane nakačena su i dva parčeta plastike, čija je uloga da kablove grupišu na jedno mesto, kako bi oni izgledali urednije.

      Zadnja strana televizora je urađena u mat crnoj boji i sadrži različite proreze za hlađenje i nalepnice. Skrenućemo vam pažnju na nalepnicu sa potrošnjom električne energije. Po ovim podacima, LM860V sa svojom 55-inčnom dijagonalom troši samo 110W – što je zaista za pohvalu, jer je to dosta niska cifra za ovako veliku dijagonalu. Odlična stvar ukoliko ste jedan od “zelenih”, a ne mislimo na marsovce.


      Dugmići za kontrolu televizorom su smešteni uz levu ivicu sa zadnje strane, tačnije desnu ako televizor posmatramo spreda. U pitanju su okrugli fizički dugmići – ništa od senzora osetljivih na dodir na ovom modelu.

      Konekcije su smeštene uz levu ivicu sa zadnje strane, ako posmatramo televizor spreda. Tačnije, samo deo konekcija je smešten sa te strane – ostatak je orijentisan da gleda ka dole. Pogledajmo koje sve ulaze i izlaze ovaj model poseduje: – 4x HDMI ulaza – PCMCIA Card (CI) slot – 3x USB ulaza – LAN – PC RGB (VGA) – 3.5mm RGB/DVI Audio ulaz – RGB AV1 ulaz/izlaz – kroz adapter za Skart – AV2 Composite i Component ulaz – kroz adapter – DVB-S satelitski ulaz – DVB-T2 i DVB-C antenski ulaz – 3.5mm ulaz za slušalice
       

      LG 55L870V Cinema 3D connections
        LM670S
      Ovaj model takođe poseduje dosta privlačan i lep dizajn, baš kao i LM860V. U pitanju je nešto drugačiji tip postolja. U pitanju je isti trik za nestajanje okvira kao i kod prethodnog modela – koristi se staklo i crne okvir, koji je otprilike iste širine kao kod LM860V modela. Jednostavan ali efektivan monolitični dizajn. Ispod ekrana je takođe ostavljen prostor platisanosto srebrnog dizajna. U donjem desnom uglu nalazi se lampica koja svetli vatreno narandžastom bojom kada je televizor ugašen.

      Debljina televizora je otprilike ista kao kod LM860V modela.

      Postolje je drugačijeg oblika u poređenju sa LM860V modela, jer se ovde praktikuje takozvano Ribbon postolje, ili prevedeno na naš jezik “Mašna”. Nama se ovakvo postolje više dopada u poređenju sa pomenutim modelom, jer smatramo da je nekako elegantnije. Kod ovog modela, LG logo nije osvetljen.

      Zadnja strana televizora nije preterano drugačija u poređenju sa LM860V modelom.

      Ovde su takođe prisutni fizički dugmići za kontrolu televizorom, mada nismo sigurni u kojim ćete ih situacijama zapravo koristiti, osim u onim gde ste zagubili daljinski.

      Konekcije su smeštene na istom mestu kao kod LM860V modela i identične su.

      LG 47LM670S Cinema 3D connections  Što se tiče SmarTV mogućnosti i opcija, oba modela su identična po tom pitanju, tako da ćemo ih većinom predstavljati na LM860V modelu. LG je ove godine zamislio da sve što sve opcije, aplikacije i ostale mogućnosti budu grupisane na jedno mesto, iz kojeg će vam biti lako dostupne za pristupanje. Ovo mesto je nazvano Home Dashboard, i pozivate ga pritiskom na dugme Home na daljinskom upravljaču – Magic ili klasičnom. Home Dashboard je zapravo portal koji vodi ka bukvalno svemu na televizoru.

      Home Dashboard se sastoji iz dosta elemenata na ekranu. Pre svega u gornjem levom uglu, imaćete mali ekran, koji će prikazivati sliku sa ulaza koji je trenutno aktivan. Ispod njega nalazi se prečica ka LG Apps portalu, koji sadrži sve aplikacije dostupne za LG Smart televizore, u raznim kategorijama.

      Desno od ovog malog ekrana koji prikazuje sliku sa izvora, smešteni su panoi sa različitim kategorijama. Oni zapravo nude prečice ka aplikacijama ili opcijama, kojima bi smo inače pristupali iz glavnih kategorija. Ove kategorije su Premium, 3D World, LG Smart World i Smart Share.

      U dnu ekrana će se uvek nalaziti sekcija u kojoj se nalaze sve vaše aplikacije, iz koje možete brisati i dodavati aplikacije po želji, tako da vam najbitnije stvari budu odmah pri ruci.

      Možda ste među ovim aplikacijama primetili ikonicu Brzi Meni, a ona vam između ostalog pruža brz pristup podešavanjima slike i zvuka televizora.

      Tu je naravno i pun, klasičan meni, sa kojim ste verovatno upoznati sa prošlogodišnjih modela, jer on nije pretrpeo značajne kozmetičke izmene. Poseduje devet kategorija, kao što su Slika, Zvuk, Podešavanja, Vreme, Zaključaj, Opcija, Mreža i Podrška.

      Lista ulaza je urađeno prilično slikovito, i veoma lako ćete se snaći koji ulaz želite da izaberete.

      Podrška za konektivnost ovih modela je dosta dobra. Možete sa televizorom bežičnom DLNA vezom povezivati mobilne telefone, tablete, vaše računare u mreži, ili žičnom vezom možda eksterni hard disk preko USB-a. Lak pristup svemu pomenutom možete dobiti iz Smart Share portala.

      Možete pregledati razne formate fotografija, muzike ili video materijala, ili snimljengog sadržaja, kroz DLNA media server, ili direktno sa vašeg USB uređaja koji uključite sa strane televizora, sve to iz Smart Share opcije.


      Tu je takođe i Social Hub, preko koga lako možete da pristupite Facebook-u i Twitter-u.

      Takođe zanimljiva stvar na ovogodišnjim modelima je podrška za Dual Play. Ova opcija omogućava da dva igrača umesto podeljenog ekrana, imaju svoj zasebni pogled preko celog ekrana, korišćenjem specijalnih Dual Play naočara, koje su veoma slične klasičnim pasivnim naočarima. Dva para ovih naočara se dobija uz LM860V, dok kod LM670S modela to nije slučaj.
      Oba modela poseduju veoma efektivni Internet Browser, koji je primetno brži kod LM860V modela zbog Dual Core procesora. Možda se pitate koliko je surfovanje na televizoru pametna stvar – i mi smo bili skeptični, ali uz Magic remote i točkiću na njemu, dobijate mogućnost za solidno browsing iskustvo. Kad smo već kod Magic Remote-a, kontrola glasom još uvek nije spremna i trebalo bi da se pojavi u narednoj nadogradnji firmware-a, tako da nismo imali priliku da je lično isprobamo. Naravno, čak ni sa Magic daljinskim nećete moći da unosite tekst brzinom kao kucanjem na tastaturi, ali za neki nezahtevni surf iz fotelje, ovo rešenje je i više nego dobro. Početna stranica sadrži Favorites sajtove koje ste dodali tokom surfovanja.

      Sajt se otvara u pravilnoj veličini, bez deformacija ili elemenata van svoje pozicije, ali nažalost nema podrške za Flash.

      Možete zumirati sajt do 200% veličine, ukoliko imate problema sa razaznavanjem sitnijeg teksta.

      Dostupan je i History padajući meni sa posećivanim stranama.

      Kako bi unos teksta bio moguć, na ekranu će se pojaviti velika tastatura, preko koje ćete kursorom koji kontrolišete preko Magic daljinskog, upisivati ono što vas zanima.

      Ovako čak i možete čitati Benchmark iz vaše fotelje, tako da ovaj browser donekle umanjuje potrebu za računarom.


      Neke od Premium aplikacija su već izbačene na Home Dashboard, ali sve aplikacije možete naći u Premium Apps sekciji. Ovde ćete naći sledeće manje ili više poznate aplikacije, kao što su YouTube, domaća Domino aplikacija, Accu Weather, Facebook, Picasa, opet domaća Sportal.rs aplikacija, Port.rs, DailyMotion, iConcerts, Museum, RedBull TV, vTuner, Twitter i MLB.tv.


      YouTube:

      Domino:

      AccuWeather:

      Facebook:

      Picasa:

      Sportal.rs:

      Port.rs:

      DailyMotion:

      iConcerts:

      Museum:

      RedBullTV:

      vTuner:  

      Twitter:
      Pre svega, ono što je nama prilično bitno za kvalitet slike u mračnoj prostoriji, dubina crne boje i kontrast, nisu na naročito visokom nivou. Ovakve nešto niže vrednosti kontrasta i dubine crne boje nisu neuobičajne za tip panela koji ovi modeli koriste – većina IPS panela se takođe bori, kako bila uporediva sa recimo PVA panelima, koji su mnogo bolji na ovom polju, ili sa Plazma tehnologijom, koja je takođe dosta dobra po tom pitanju.



      Ipak, IPS paneli imaju svojih prednosti, a jedna od glavnih prednosti je fenomenalan ugao gledanja. Kod oba modela smo iskusili nepromenljivost nijansi i kvaliteta slike, čak i kada smo televizore posmatrali iz ekstremnijih uglova sa leve i desne strane. IPS paneli kao odliku obično imaju tačnost boja, sa čime ćemo se donekle i složiti, što se tiče slike kod oba modela. Prednost u kvalitetu 2D slike svakako ipak ide modelu LM860V. Što se tiče našeg utiska ispitivanja u dnevnim uslovima, kvalitet slike na oba modela je bio prilično dobar, slika je bila svetla i živahna sa dosta detalja, sa akcentom na bolji kvalitet slike na LM860V modelu. Još jedna stvar koja će vam biti drago da je čujete, je to da je LG napokon nabavio licencu za DTS dekoder, tako da je od ove godine napokon moguća reprodukcija filmova sa DTS zvukom, bez prethodne konverzije u AC3. Ovo je svakako odlična vest.


      Što se tiče 3D kvaliteta slike, moramo priznati da smo bili veoma zadovoljni. Pasivna tehnologija nosi određen broj prednosti nad aktivnom tehnologijom, kao što su lakše naočare, svetlija slika, manje treperenja i zamaranja očiju. Dubina 3D efekta na oba modela je bila fantastična i možda najbolja koju smo videli do tog trenutka na televizoru. Možemo to reći ovako – da nije nešto niže rezolucije u poređenju sa aktivnom tehnologijom i pojave interlaced linija pri stvaranju 3D efekta – za kvalitet 3D slike bi smo rekli da je savršenstvo. Nažalost, pošto je tehnologija takva kakva jeste, kvalitet 3D slike ćemo okarakterisati “samo” kao jako dobar. Skrenućemo pažnju samo da je 2D u 3D konverzija malo bolja na LM860V modelu, dok je izvorni 3D materijal bio jednako dobar na oba modela.
      LG 55LM870V Cinema 3D quality
      LG 47LM670S Cinema 3D quality
      LG je za 3D iskustvo odvojio i posebnu 3D World sekciju, u kojoj možete gledati razne dokumentarce, sportske događaje, zabavni materijal, itd. u 3D dimenzije, potpuno besplatno. Da biste imali neometano 3D iskustvo, za reprodukciju je preporučljivo da imate brzu internet konekciju.



      Što se tiče digitalnog prijema, tačnije DVB-T2 standarda koje ovi modeli poseduju, nismo bili u mogućnosti da se uverimo u kvalitet slike, jer kako nam je rečeno, ovi televizori trebaju da se specijalno podese za DVB-T2 prijem, a to nije još urađeno. Koliko smo mi shvatili, sa trenutnim firmware-om se ne može pratiti DVB-T2, ali će verovatno jako brzo biti izbačen novi firmware, koji će ovo dozvoljavati. Ovo je odlična stvar, jer vam neće biti potrebni odvojeni DVB-T2 risiveri.
      Po našim utiscima pri rukovanju sa ovim modelima, možemo reći da smo bili prilično zadovoljni. LG je ove godine zaista podigao nivo svoje ponude za čitavu lestvicu, što nas raduje, jer je zaostajanje u nekim delovima sa konkurencijom potpuno eliminisano, a u nekim oblastima je svoje vođstvo LG i dodatno poboljšao. Dizajn oba modela nas je veoma prijatno iznenadio, taj sa pristup skoro pa nevidljivim okvirom, dobre ideje za dizajn postolja, unapređen dizajn interfejsa i još neke stvari. Potrošnja energije je dodatno smanjena, 3D efekat i njegova dubina je unapređena – situacija je tu veoma dobra – ne i savršena, ali veoma dobra.  Ono po čemu bismo takođe istakli LG je brzina njegovog softvera – sve se otvara sa minimalnom zadrškom, što nije slučaj kod konkurencije iz susednog grada, znate već koga. Ideja Magic daljinskog koji radi na istom principu kao džojstik za Wii nam se izuzetno dopada, smatramo da je to pravi način kontrolisanja televizora, i da je bolje rešenje od prepoznavanja pokreta rukom, koje Samsung praktikuje.
      LG 55LM860V Cinema 3D
      Interfejs je ove godine veoma lepo osmišljen, sve je na dohvat ruke i lepo kategorisano, tako da će snalaženje biti najmanji problem na ovim modelima. Što se tiče Premium aplikacija, ima ih dosta, čak i nekoliko aplikacija sa naših prostora. One će vam zameniti, ili makar biti solidna alternativa za dobar deo onoga što koristite na klasičnom računaru. Kvalitet slike na oba modela nam se činio dosta dobrim, ali usled nedostatka mračnog ambijenta, ne možemo vam reći puno o dubini crne boje ili kontrastu. IPS tehnologija panela u svakom slučaju nije naročito pogodna za to, mada IPS nudi dobre stvari kao što su odlični uglovi gledanja na ovim modelima, živahne i tačne boje, tako da je kvalitet slike, barem u dnevnim uslovima, dosta dobar na oba modela. Još jedna dobra stvar kod ovih modela je posedovanje DVB-T2 tjunera, tako da njihovom kupovinom eliminišete potrebu za odvojenim DVB-T2 risiverima. DTS podrška –  jedan od nedostataka koji je LG imao, je ispravljen kupovinom licence i odgovarajućom implementacijom. LG će do kraja juna meseca na ove modele davati čak 5 godina garancije, tako da imate vremena da razmislite o njihovoj kupovini, jer se ne radi o baš malim ciframa, pogotovo za LM860V model…
       
      LG 47LM670S Cinema 3D
      Prednosti – Privlačan dizajn kod oba modela sa veoma uskim okvirom – Odlični uglovi gledanja zahvaljujući IPS panelu – Jako dobra dubina 3D efekta – Dodatnih pet pari naočara kod oba modela, plus dva Dual play para kod LM860V modela – Ugrađen WiFi modul – DTS dekoder – Magic Remote – Zanimljiva Dual Play mogućnost – Odlična konektivnost – Pet godina garancije (kupovina mora biti obavljena do kraja juna) Mane – Broj Local Dimming zona je mogao biti veći – Slabija dubina crne boje usled IPS tehnologije – Slabiji kontrast – Uniformnost ekrana, iz ugla premium modela – Refleksija ekrana Cene: 55LM860V – 324.999 RSD , 47LM670S – 161.999 RSD Televizore na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test