LG Flatron L1750S

LG Flatron L1750S

LG Flatron L1750S je monitor standardnih, prosečnih karakteristika, niske cene i klasičnog dizajna. Da li se "ispod" kriju nešto što nas je posebno iznenadilo ili se ovaj, sada već stariji model ni po čemu ne izdvaja u moru "sedamnaestica" sličnih mogućnosti i cene? Da li 12 ms monitor ima šta da ponudi kada već stižu modeli sa nominalno 6 puta nižim odzivom?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      LG Flatron 1750S

      Bitka za što manje milisekundi je sve očiglednija: na testu su nam upravo modeli iz Samsung-a i Viewsonic-a koji bar po specifikaciji nude odziv od svega 2 ms, što bi trebalo da se izjednači sa “odzivom” CRT monitora. U praksi, naravno, još uvek nije tako, ali je jasno da je sve bliži dan kada će TFT monitori i u ovoj “disciplini” biti bolji od grdosija na kojima smo svi zavoleli PC računare. LCD monitori dijagonale od 17 inča će uskoro koštati svega 200-ak evra, a tokom naredne godine bi mogli da probiju i ovu magičnu (i psihološku) barijeru. Sve češći su izbor i pri kupovini jeftinijih konfiguracija – cenom se uklapaju već uz računar ukupne cene od 600-ak evra. LG je prethodne godine predstavio čak tri serije TFT monitora, od čije smo predstavnike već predstavili na “stranicama” Benchmark -a i BenchMarket -a, a moramo priznati da se korejski gigant pomalo uspavao i kao da ne mari za trku za što nižim odzivom, koju, poput proizvođača fotoaparata (i njihovog nastojanja da ponude što veći broj megapiksela), za sada predvode Samsung i Viewsonic.
       

      karakteristike, statistike, lg flatron L1750s monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron L1750s monitora

      LG Flatron L1750S je klasičan monitor koji odlikuje niska cena, a karakteriše jednostavan dizajn. Na prvi pogled, jasno je da nema dizajnerskih aspiracija, a pogled na specifikaciju otkriva da će i kvaliteti samog panela biti u rangu proseka (osim ako se nečim previše ne iznenadimo). LG Flatron L1750S, dakle, spada u standardne monitore, ali to ne ističemo zbog njegove “S” klasifikacije, već veoma jednostavnog dizajna. Zapravo, oko panela je obična kutija u koju je spakovana sva potrebna elektronika, uključujući i AC adapter. Pošto je u pitanju niža klasa, DVI konektor nedostaje, a obično tilt postolje vas primorava da se vi prilagodite njemu pre nego on vama. Kvalitet završne obrade je u rangu onoga što bi od ove klase očekivali, a može se reći da je “V” klasa Samsung monitora za nijansu i nadmašena. Od konektora, tu je veliki 220V 3-rail priključak i 15-pinski D-Sub (analog). Iako nismo očekivali, monitor ispunjava sve stroge uslove za rigorozni TCO'03 sertifikat. Kao što možemo očekivati od tilt postolja koje nema mogućnost podešavanja po visini, niti pivot, ergonomija nije na zavidnom nivou. LG L1750S ima mogućnost montaže na zid, ali u pakovanju nema tiplova niti šrafova, pa bi za njih morali sami da se snađete.
       

      karakteristike, statistike, lg flatron L1750s monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron L1750s monitora

      Lightview omogućava lako menjanje profila ( Day, Night, Text, Film, Normal i Photo), što neki monitori (Dell, Viewsonic, BenQ) još uvek nemaju, a što je vrlo korisno. Meni je standardan za LG Flatron monitore, a poseduje i opciju podešavanja gamma vrednosti, što uvek vrlo pozdravljamo. Na predviđenoj vrednosti, slika je upravo optimalno podešena – bar za ono što pozadinsko osvetljenje i ugrađeni panel mogu da pruže. Kontrast generalno nije visok i impresivan ali je sasvim dovoljan za najveći broj upotreba. Može se reći da spada u čist prosek – viđali smo i manje kontrastne 19-ice (Samsung 913N, npr.), ali i znatno “ubedljivije” 17-ice sa TN+Film panelima (poređenje sa PVA ekranima ipak ne bi bilo na mestu). Crna je mogla biti ubedljivija, a uniformnost ekrana je narušena u gornjim uglovima u malo većoj meri nego što bi očekivali od monitora ove dijagonale. No, u svakodnevnom radu ovo nikako ne smeta, pogotovo ako opet imamo u vidu cenu ovog monitora. Prijatno iznenađuje ugao gledanja – realnih 150-ak stepeni “prostora” ispred monitora se može nazvati “lepo vidljivim”, što nije neočekivano jer “kristali” ove matrice ne spadaju u trenutno najbrže (često brz odziv znači i manji vidljivi ugao, bar kada su TN+Film paneli u pitanju). U testu koji pokazuje paletu boja nismo primetili greške, dok je isti slučaj i sa prikazom gradijenta, ali samo ako kontrast nije podešen na više od 85%.
       

      karakteristike, statistike, lg flatron L1750s monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron L1750s monitora

      Ugrađeni panel dosta podseća na onaj kod prethodno opisanog modela, a tu je i F-Engine, pa grešaka u reprodukciji boja nema, ili su minimalne ali tek pri pojačanom kontrastu. Ipak, ne bi smo mogli da tvrdimo da je monitor dobar za rad sa fotografijom pošto je neka ozbiljnija kalibracija nemoguća – broj koraka u podešavanju RGB kanala i temperature je isuviše mali . Prikaz filmova visoke rezolucije (StarWars Episode II, 720p) otkriva da monitor ipak nije loš za multimediju, bez obzira na manje ubedljivu “crnu”, ali pod uslovom da maksimalno dve osobe, iz blizine, posmatraju ekran: podatak od 150 stepeni vidljivog ugla ne važi u ovom slučaju, pogotovo za vertikalnu osu. Pohvalno je to što je pozadinsko osvetljenje ravnomerno, te da nema velikih problema pri prikazu tamnih površina (upravo pri gledanju widescreen video sadržaja), bar ako niste previše nemirni dok sedite.
       

      karakteristike, statistike, lg flatron L1750s monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron L1750s monitora

      Odziv ovog panela spada u rang od 12 ms, što znači da se svakako možete ugodno igrati na njemu, ali i da će verovatno ubrzo stići neki model koji to vreme smanjuje na trećinu ili čak šestinu (jedva čekamo da u Hanoveru vidimo kakvi su novi LG Flatron monitori). Kašnjenje je primetno, ali ne možemo reći da smeta previše i da bi zbog toga neko bio lošiji u multiplayer okršaju. Sa druge strane, postoje i “brži” novi modeli koji nisu mnogo skuplji, ali kojima nedostaje dovoljno dobar vidljivi ugao ili imaju problema sa reprodukcijom boja. Treba obratiti i pažnju da ovaj model nema DVI priključak, pa ako vam to smeta, svakako zatražite nešto skuplje P “izdanje”. Ovaj monitor preporučujemo da uzmete ako imate povoljnu “varijantu” za kupovinu. Ne možemo reći da ga pored nekih Samsung, pa i drugih LG modela posebno preporučujemo, ali uz ono što smo naveli, ne možemo istaći ni neku bitnu manu zbog koje ga striktno i ne bi smo preporučili. Radi se o jednostavnom i solidnom monitoru koji pred krajem svog tržišnog života, ali uz nižu cenu svakako može biti atraktivna kupovina. Valjalo bi napomenuti da je LG na sajtu “unapredio” specifikacije modela L1750S. Odziv je sada 8 ms, a novina je i softver ForteManager kojim se bolje koristi F-Engine, posvećeni čip za kontrolu boja i kontrasta – RCM (Real Color Management) i ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement). Nije isključeno da se radi o update-u postojećeg modela, a primerak koji smo mi testirali ima specifikaciju kao u tabeli koju objavljujemo.
       

      Proizvođač

      LG

      Model

      LG Flatron L1750S

      Dijagonala / tehnologija

      17″ / TN+Film

      Fizička rezolucija

      1280 x 1024

      Pitch

      0.26 mm

      Horizontalno osvežavanje

      83 kHz

      Vertikalno osvežavanje

      75 Hz

      Odziv

      12 ms

      Osvetljenje

      250 cd/m²

      Kontrast

      500:1

      Ugao gledanja (H/V)

      160º / 160º

      Potrošnja

      43 W – maksimalno

      Dimenzije

      368 x 389 x 23 mm (sa postoljem)

      Masa

      4.9 Kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Lightview, mogućnost kačenja na zid,
      Analog D-Sub

      Maloprodajna cena sa PDV-om

      255€

      Zahvaljujemo se firmi PiN Computers na ustupljenom LG Flatron monitoru za potrebe testiranja.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test