LG Flatron 1780Q
Kada smo na Flatron štandu, na CeBit-u, prvi put videli nove serije LG monitora, sa oznakama 1×40, 1×50 i 1×80, zanimalo nas je kad će se pojaviti kod nas, pošto su već veoma popularni bili modeli iz serija 1×30. Kao što smo i izveštavali sa ovog sajma, radi se o tri različito koncipirane serije, mada svaki od ovih monitora prati određene trendove, a tehnologija koja je integrisana „ispod“ se nikako se ne može nazvati „recikliranom“. Svi novi LG monitori imaju brz odziv, veliki ugao gledanja i privlačan dizajn, a veliki broj modela je tu da zadovolji vaše kriterijume, zahteve po pitanju dodatnih opcija i, naravno, vaše ukuse.
Flatron 1780Q nastavlja tradiciju stilizovanih serija koju je LG definisao modelom 1720P. Sećamo se svih nagrada koju je za dizajn dobio ovaj sjajan monitor, ali i kvaliteta samog monitora, pa smo se tako upitali da li će i ovaj “fashion styled” Flatron biti ljubimac korisnika koji na prvom mestu cene dizajn. 1780Q pripada Ultra Slim seriji i svakako jeste izuzetno dizajniran, a odmah na ambalaži uočavamo istaknuto (“Slim”) obeležje. Na prvi pogled, ovaj monitor će vas osvojiti, a onda, kad ga malo bolje upoznate, čak i oduševiti. Nikako ne preterujemo u ovim izjavama, već ostajemo i da ih obrazložimo. Na prvo mestu, okvir oko ekrana je veoma tanak, što daje notu elegancije. Osećaj za lepo nam odmah daje do znanja da ovo nije jedan od onih default silver monitora, čija je plastika crna samo ispod postolja i eventualno na zadnjoj masci. Ne, mlečno bela je savršeno uklopljena sa crno lakiranim površinama, a tu su i površine koje izgledaju kao niklovan metal, iako se radi o kvalitetnoj plastici. Dakle, samo odabir finiša – aristokratska, mlečno bela, niklovana i lak-crna, ali ne previše, da otisci prsta ne bi stalno nervirali – govori nam da je u dizajn uloženo i više nego što bi mogli predpostaviti. Sa druge strane, mehanizam postolja je baziran na tilt stand-u sa pivotom, ali realizovan tako da pomalo podseća na Samsung-ovo rešenje iz 173/193P serije, monitore koji su znatno skuplji od Flatrona o kome u ovom trenutku govorimo.
Panel kućišta se može okretati “na sve strane” – za 360 stepeni (što će softver za Pivot s lakoćom “ispratiti”), ali i po visini, uglu nagiba… možete ga čak okrenuti i spustiti prema zadnjoj strani, do podnožja na kome se nalaze video izlazi i DC-in, i tako sakriti čitavo postolje. Može se slobodno reći da LG 1780Q Slim redefiniše naše poimanje kategorije “ergonomija”. No, kada govorimo o ovoj nauci, tasteri kojima upravljate OSD menijem, smešteni su, logično, ispod donje ivice i zapravo su osetljivi na dodir, što je sasvim u redu kada se posmatra sa svih aspekata osim, upravo, ergonomije. Ovi “tasteri” su malo nezgodno sakriveni, a ponekad niste sigurni da li ste ih uopšte “aktivirali”, jer je i meni pomalo nestandardno rešen (da bi se smanjio broj potrebnih tastera, svaki od njih ima više funkcija u zavisnosti od moda u kome se monitor nalazi). Ukratko, moramo reći da je rad sa opcijama monitora u meniju (a tokom testiranja se intezivno bavimo baš time) pomalo nezgrapan, iako smo svesni činjenice da će većina korisnika jednostavno namestiti sve kako im odgovara i onda samo pozivati predefinisane modove za različite upotrebe (lightview) – kada rade sa tekstom, slikama, multimedijom, filmovima itd. Dobra nova sitnica je što se i ove opcije mogu posebno podesiti; do sada smo mogli da editujemo samo “user” mod, što LG naziva f-engine. Zapravo, u LG-u kažu da je za f-engine zadužen i prvi dedicated LCD mikroprocesor.
Jedna stvar koja nas je malo, u početku, frustrirala, jeste veoma osetljivo “power” “dugme”, koje je i na najmanji, slučajan, dodir (prilikom rada sa OSD-om), bivalo “aktivirano”. Ovi tasteri su, kako LG navodi, toplotno indukovani, odnosno, ispod njih se nalaze maleni toplotni senzori. Postoji, na svu sreću i 1x81Q serija, koje je monitorima sa testa po svemu identična, osim što umesto heat-senzora ima tzv. Flush Button (spolja ne bi ste rekli da ima razlike, ali se kladimo da malo bolje radi od ovih toplotnih senzora). Na postolju, monitor ima standardni DVI-I konektor, D-Sub konektor i ulaz iz sopstvenog AC adaptera koji se morao naći van kućišta, jer je LG1780Q, kao što smo već naveli, “Slim”. Iako je monitor spolja oduševio, to ne znači da je njegova slika savršena, a to je, ipak, najvažnija stvar za jedan monitor, osim ako ga ne kupujete da bude deo nameštaja i njime fascinirate drugare (što 1780Q svakako može, ali je onda bolje da pazarite 1980Q i odmah pozovete i komšije). No, 1780Q je i “iznutra” veoma dobar.
Test koji na muke stavlja ravnomernost pozadinskog osvetljenja pokazao je da Flatron “Slim” dobija vrlo dobre ocene, ali smo bili manje zadovoljni uniformnošću crvene i čisto bele “boje”. Naime, u donjem levom, i u manjoj meri donjem levom uglu, intenzitet boja opada. Napominjemo da se ovo vidi samo u testu i nikako ne smeta u realnom radu sa najvećim brojem aplikacija. Drugim rečima, ljudima kojima bi ovako nešto smetalo će svakako koristiti nešto drugačije i znatno skuplje monitore za svoj posao. Još jedna stvar koja nije bila u rangu najboljih koje smo videli, jeste reprodukcija boja – minimalne smetnje su otkrivene već u prikazu palete, dok smo pri prikazu gradijenta zelene, uočili takođe manje greške (banding, naravno), ali ne onolike kolike smo očekivali.
Zauzvrat, panel unutar LG 1780Q monitora ima sjajan, realno visok kontrast, te će biti sasvim dovoljno intenzivan i na vrednostima od 50 do 70%, u zavisnosti od afiniteta korisnika (pod predpostavkom da je Gamma podešena na 0, a brightness na 80 do 100%). Čak ni na maksimalnoj vrednosti, kontrast ne čini da nijanse “jedu” jedna drugu, boje zadržavaju svojstva, a ukupan prikaz nije previše “posterizovan”. Ukpan ugao pod kojim možete posmatrati panel u vertikalnoj osi nije fascinantan, ali je više nego dovoljan da nema smetnji prilikom rada, pogotovo što kućište panela možete postaviti prema vama pod bilo kojim uglom. Gledano po horizontali, ugao je veoma dobar, ali opet ne može da se meri sa PVA panelima, koji su u ovoj kategoriji, kao i sa prikazom boja, gotovo “apsolvirali”. Kada je igranje u pitanju, osam milisekundi u specifikaciji otkriva generaciju kojoj pripada primenjeni panel, a u praksi LG L1780Q to i dokazuje. Duhovi su nešto što ćete zaista teško videti tokom igranja na ovom monitoru – sasvim slobodno možemo reći da je i odlični L1730B nadmašen i da je ovo “najbrži” LG monitor koji smo testirali.
Dodatna opcija koju će mnogi ceniti (pogotovo oni koji žive sa cimerima ili imaju male sobe), jeste mogućnost montiranja monitora na zid, a sve što vam je za to potrebno (osim bušilice) je u samom paketu. LG 1780Q je monitor koji se kupuje “na viđeno”. Osvaja na prvi pogled, izgledom, a onda i na drugi, kada sagledate sve dodatne opcije i mogućnosti. Zbog svega navedenog, zaslužuje našu posebnu “Advanced Design” nagradu. Ili, kako je kolega urednik naveo, Q iz oznake ovog monitora stoji kao “skraćenica” za “cute”.
Proizvođač
Model
Dijagonala
17″
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.264
Horizontalno osvežavanje
83 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
8 ms
Svetlina
250 cd/m²
Kontrast
500:1
Ugao gledanja (H/V)
160º/160º
Potrošnja
43 W
Dimenzije
422 x 261 x 410 mm
Masa
5.6 Kg (bez pakovanja)
Special features, Input
Analog, Digital
Cena
335 € + PDV
Monitor ustupio