LG Flatron L1900J – Fantasy Series
LG Flatron serija TFT monitora se u poslednjih nekoliko godina istakla neobičnim i ekstravagantnim dizajnom, ali i izuzetnim karakteristikama. Činjenica je i da su LG monitori na našem tržištu bili nešto manje prisutni u proteklom periodu, ali nakon što je predstavništvo ove kompanije i za naše tržište zvanično počelo sa radom, izvesnije je da će se ta situacija promeniti. Jedan od prvih TFT monitora sa stilizovanom linijom, bio je model Flatron L1730B, nakon koga su nagrade osvajali i monitori iz Ultra Slim i Premium Artistic serija, koji su nas jednako impresionirali ne samo dizajnom, već i kvalitetom slike. Prethodnih nekoliko dana smo imali prilike da testiramo i nove modele, a prvi koji ćemo predstaviti nosi oznaku Flatron L1900J i pripada novoj, Fantasy liniji. TFT monitore, između ostalog, koriste i ljudi koji dosta pažnje pridaju dizajnu, a ako je enterijer njihove kancelarije savremen i dizajniran tako da na posetioce (klijente) ostavlja poseban utisak, zbog čega bi bio narušen hardverom koji izgleda samo prosečno ili obično. TFT monitor kao pojava više nije nikakva novost, pa je potrebno da i njegov dizajn, kao i dizajn ostatka računarskog sistema, bude dizajniran sa ukusom. Kako su ukusi različiti, potrebno je pronaći nit, liniju koja će se dopasti većem broju potencijalnih kupaca. Da razlike u finesama, odnosno mali detalji, ne bi bili „kap koja je prelila čašu” i odvratile kupca koji se premišlja od kupovine modnog monitora, Fantasy monitori stižu u tri varijante, koje se razlikuju samo po obliku postolja i tipu iluminacije… Flatron L1900J ispod plemenite spoljašnjosti krije najmoderniju TFT matricu razvijenu od strane LG-Philips grupe, a modeli sa sufiksima J, R i E imaju identične specifikacije.
Nakon prvog iznenađenja koji izaziva neobična linija novog Flatrona, fina završna obrada je sledeća stvar koja nam privlači pažnju – ovaj monitor je zbog refleksivne površine jako teško slikati van savršeno osvetljenog studija sa belim zidovima. Na kvalitet izrade nemamo ni najmanjih zamerki: konstrukcija je solidna, nema grešaka koje bi otkrile grublju završnu obradu i svi spojevi su savršeno uklopljeni tako da plastika ni na jednom delu ne krcka. Kućište panela je izuzetno tanko, ali nas je na to LG već navikao – Ultra Slim monitori su bili još tanji. To, naravno, znači da ćete AC adapter postaviti ispod stola, što je za monitore koji plene dizajnom i logično rešenje. Kako je L1900J monitor koji sve podređuje sopstvenom imidžu, ergonomija nije na zavidnom nivou – Jar (engl. – saksija, ćup), Ring (engl. – prsten) ili Eclipse (elipsa, pomračenje) tip postolja ne pruža mogućnost rotacije ekrana niti podešavanje visine kućišta panela, te se praktičan kao i običan tilt stand. No, uporedite li L1900J sa generičkim LG, Samsung ili BenQ monitorom iz sveprisutne „srebrno-crna+tilt” varijante, zaboravićete na sve ostalo i nastaviti da mu se divite. Naravno, postoji mogućnost da vam se L1900J Fantasy ne dopadne; ni verzija J, niti neka druga od ponuđenih varijanti, ali su velike šanse da će se dopasti ženskoj osobi iz vaše blizine, nakon čega vaše mišljenje postaje irelevantno. Uostalom, LG i ističe da je kod Fantasy linije primenjen takozvani emotional design.
Osim što je unutrašnja strana svakog od postolja obojena romantično-crvenom nijansom, ona je i diskretno osvetljena LE diodama. Svaki od tri modela ima različiti tip iluminacije. Jar poseduje četiri nivoa osvetljenja, koji se menjaju dodirom na senzor smešten ispod sredine donje ivice ekrana. Eclipse je osvetljen tako da podseća na totalno pomračenje Meseca koji se nalazi nisko na horizontu (pa Sunčeva svetlost odbijena od Mesec prolazi kroz veći deo atmosfere nego kad je njegova relativna pozicija na nebeskom svodu viša). Na kraju, Ring postolje se nakon aktiviranja LED-ova, osvetljava postepeno, u smeru okretanja kazaljke na satu, što bi trebalo da ostavlja poseban utisak. I Jar varijanta koju smo mi videli, ima osvetljenje koje bi svakako poželeli u spavaćoj sobi…
Da dizajn ne bi bio narušen različitim priključcima, L1900J poseduje modul povezan posebnim kratkim kablom, dovoljne dužine da ga možete sakriti ispod stola. Na njega se, kao što vidite na slikama, povezuje DVI-I priključak i AC adapter. Tako se, osim tastera osetljivog na dodir, koji služi za uključivanje, na monitoru nisu našli ni OSD tasteri, što će korisnike primorati da koriste poseban softver, sličan onom koji korisnici Samsung SyncMaster monitora već duže vreme imaju prilike da koriste. Flatron L1900J, kao i svi noviji TFT monitori, poseduje i HDCP. Iako je L1900J već imao izuzetno dobro kalibrisanu sliku (za razliku od dobrog dela monitora drugih proizvođača), uslovi rada, preferencije korisnika i podešavanja drajvera različitih grafičkih kartica, uslovljavaju obaveznu manipulaciju parametara slike. ForceWare drajveri odavno imaju tzv. direct access panel, koji, ako je monitor povezan putem čisto digitalne veze, mogu da pristupe firmware-u monitora i promene vrednosti kontrasta, osvetljenja i kanala boja. Međutim, ovo su samo osnovna podešavanja, a sa nekim monitorima, ova opcija ne radi ispravno ili ne radi uopšte, te je gotovo neophodno da monitori koji nemaju OSD tastere, na pravi način sarađuju sa posvećenim Windows softverom koji ih zamenjuje. Ono što je za SyncMaster monitore MagicTune, za Flatrone je forteManager, koji je pandanu iz konkurencije po koncepciji, a i interfejsu, jako sličan. Dakle, u njemu ćete moći da podesite nivo osvetljenja, kontrast, temperaturu boja (ili ih ručno podesiti).
Neke opcije u meniju neće biti ni vidljive ako se koristi digitalna konekcija (D-Sub je moguće povezati preko adaptera) – npr. tracking, position, phase itd., što je potpuno logično. F-Engine omogućava izbor nekih od preseta: Normal, User, Movie i Text koje je LG Flatron i ranije posedovao (a koji su se birali preko posvećenog tastera). Na tabu Color se podešavaju boje (5700k, 6500k, 7500k, 8500k i 9300k), a pod Options možete izabrati Pivot (i aktivirati auto – pivot – monitori koji poseduju Pivot opciju imaju i senzor koji prepoznaje na koju je stranu okrenuto kućište panela). forteManager poseduje i mod „Čarobnjak” koji će vas voditi kroz sve pomenute opcije sa prilagođenim objašnjenjima i test-paternima za lakšu kalibraciju. Na kraju je moguće sačuvati korisnički profil i u svakom trenutku ga pozvati. Kada se u podmeniju aktivira i F-Engine, moguće je pristupiti podešavanjima dve tehnologije – RCM (Real Color Management), koja je slična MagicColor presetima kompanije Samsung, ali i ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement) tehnologiji, koja povećava kontrast i osvetljenje u zavisnosti od trenutnog prikaza (sličnu stvar je ponudio i Samsung kod modela SyncMaster 931BF ).
Prvi testovi L1900J monitora su nas naveli da pomislimo kako se radi o S-PVA ili IPS panelu – boje su bile isuviše verne, a uglovi gledanja dovoljno dobri da pomislimo kako nema šanse da je u pitanju TN Film. No, pri bližoj inspekciji, nismo uspeli ni da pronađemo osobine koje bi ukazale da se radi o xVA matrici, a u veoma detaljnoj specifikaciji koju smo dobili direktno od uvoznika, LG navodi da se radi o TN panelu. U prvi mah, bili smo spremni da L1900J proglasimo direktnim konkurentom Samsung 971P – dinamika boja, finoća nijansiranih prelaza, kako na svakom od gradijenata, tako i na prikazima sivih nijansi, ovaj LG monitor je briljirao u toj meri da nam se potpuno vratila vera u TN Film tehnologiju. Specifikacija navodi da se radi o 6-bit panelu, ali kada ACE nije aktiviran, gradijenti su, usled manje izraženog overdrive -a toliko fini, da je teško poverovati da se ne radi o 8-bit panelu.
Kontrast je dovoljno izražen i kada je ACE isključen (1600 : 1), a kontrast se ne prenaglašava sve do nivoa od 92%, što je fantastično. Pozadinsko osvetljenje je veoma ravnomerno, a uniformnost na najvišem nivou. Najlepše od svega je što ni na testu crne nismo primetili veće nedostatke – probijanja osvetljenja nema, a crna je zaista crna te smo opet proveravali da li se zaista radi o TN panelu. Vidljivi uglovi su dovoljno veliki – ne kao kod xVA panela, ali daleko bolje od malih uglova koje smo mogli da vidimo kod dobrog broja brzih TN matrica. Na kraju, brzina odziva nije impresivno mala, već je pre u rangu sa monitorima iz 6-8ms „generacije” (2-3ms modeli Viewsonica i BenQ-a su za nijansu „brži”), čime smo sasvim zadovoljni imajući u vidu koliko je dobre utiske monitor ostavio u drugim kategorijama. Dinamički kontrast je stvar koju konzervativniji korisnici verovatno neće aktivirati (gore potpisani spada u takve), ali opet, n ije stvar koju bi mogli nazvati marketinškom besmislicom. Ne radi se o jednostavnom softverskom prenaglašavanju kontrasta, već algoritam proračunava osvetljenost celokupnog prikaza i ujednačenost boja, a onda kalkuliše optimalnu vrednost kontrasta i menja je u realnom vremenu, što možete primetiti ako na to obratite pažnju. Kontrast se, tokom igranja i gledanja filmova menja u zavisnosti od okruženja ili scene, ali ne baš po frejmu , već otprilike jednom u dve do tri sekunde (osim ako se ne radi o drastičnim promenama prikaza što je retko kad slučaj).
LG Flatron L1900 je namenjen estetama, ljudima koji cene vrhunski dizajn i kvalitet izrade stvari koje kupuju, ali je i ako posmatramo kvalitet prikaza koju nudi, sigurno i jedan od najboljih TN film TFT monitora koji se mogu kupiti. Ako u vidu imamo i izuzetan kvalitet izrade i vanvremenski dizajn, biće jasno zbog čega mu sledi nagrada naše najviše preporuke – Benchmark Highly Recommended Award.
LG Flatron L1900J Fantasy Series – Benchmark Highly Recommended Award
Proizvođač
LG Electronic
Model
LG Flatron L1900J Fantasy Series
Dijagonala / tehnologija
19 ” / a-si TFT/LCD
Fizička rezolucija / boje
1280×1024 / 16.2 miliona
Pitch
0.294 mm
Horizontalno osvežavanje
30-83 KHz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
4 ms (Gray to Gray)
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
1600 : 1 (nova serija 2000:1)
Ugao gledanja (H/V)
170°/170°
Bandwidth / potrošnja,
140 MHz / 39W
Dimenzije
417 x 432 x 148 mm
Masa
3.9 kg
Specijalne mogućnosti, Input
2 (Power , Light on/off)
Front
Soft Touch
Stand Lighting
F-Engine, Fine Window (Zoning)
Cena
sample
Monitor na test ustupila kompanija LG.