LG Flatron L194WT
LG je jedan od najvećih proizvođaća flat panel ekrana različitih vrsta, koje proizvodi u korporaciji čiji deo pripada i evropskom gigantu, kompaniji Philips. Iako je Samsung SyncMaster serija monitora već duži niz godina neprikosnovena na našem tržištu, kompanija LG ima od nedavno i kancelariju na našem tržištu, a distributeri su sve redovnije opremljeni novim i zanimljivim modelima Flatron monitora. Kada smo pre nekoliko nedelja prisustvovali predavanju u kome je prikazan veliki broj novih modela svih prihvaćenih dijagonala, a sa različitim ciljnim grupama, poželeli smo da ih sve na okupu vidimo i uporedimo sa sličnim Samsung, BenQ i Philips monitorima. Već poznate tehnologije izrade TFT panela se razlikuju prema svojim prednostima, ali i ponekom manom. IPS paneli sa overdrive tehnologijom (S-IPS, tj. Super In-Plane Switching) su idealni za rad u office okruženju, ali i sa fotografijom ili desktop publishing aplikacijama, ali nisu brzi kao TN+Film paneli. Twisted Nematic tehnologija, sa druge strane, nemaju dovoljno ubedljivu crnu, široke uglove, a često ni kolorit kao S-PVA paneli, koji su „na pola puta” između IPS i TN tehnologija. Korporacija LG-Philips za svoje monitore (LG ili Philips) često koristi IPS panele i dok se za TN+Film panele odlučuju veoma često, S-MVA tehnologija je gotovo uvek rezervisana za matrice velike dijagonale. Tako smo, na primer, čak i kod njihovih najskupljih, premium artistic ili ultra slim serija, uvek i mogli da vidimo TN panele što se nije promenilo ni u slučaju najnovijeg L1900J, koji smo nedavno testirali.
U opštim trendovima koji prate industriju TFT monitora i LCD TV aparata, uočljiv je i onaj koji po definiciji daje prednost ekranima sa širokim aspektom stranica, koji su i na našem tržištu sve popularniji. Isto tako je izvesno da su i jeftiniji od klasične „braće” iste dijagonale – činjenica je da imaju manju radnu površinu. Fujitsu Siemens Scaleoview W-19, Acer S-19W, (već dokazani best-buy monitori), ASUS PW-191, Viewsonic VA1912b, a sada i LG Flatron L194WT su karakteristični po neobično primamljivim cenama, čak i unutar kategorije “deventnaestica”, ali i da imaju vrlo ujednačene karakteristike. Nabrojane monitore smo već prikazali, a gde se tu nalazi LG-ev pulen?
Dobri TN+Film monitori, a to znači oni koji ne spadaju u grupu „takmičare na 100 metara, odnosno 2 milisekunde”, imaju ujednačene karakteristike – umerene i prijatne boje, prirodan kontrast, ravnomerno osvetljenje i bar dobre vidljive uglove. Iako matrica rezolucije 1440 x 900 ima za nijansu manje piksela nego matrica rezolucije 1280 x 1024, to ne znači da će korisnicima manje odgovarati, ali im se monitor može učiniti manjim nego što jeste. Iskreno, čini nam se da wide 19-ica podseća pre na „proširenu” 15-icu, nego na monitor dijagonale od „čak 19 inča”. Stoga, nije ni čudo što dosadašnji vlasnici klasičnih 19-inčnih, pa i 17-inčnih TFT-ova često na wide 19-ice imaju kometar da im izgleda „malecno”.
Kao što smo ranije pisali, i LG je razvio softver koji omogućava da se parametrima slike pristupi kroz softver. Samsung „to” naziva MagicTune, a za Flatrone je kreiran forteManager, koji je pandanu iz konkurencije po koncepciji, a i interfejsu, jako sličan. Dakle, u njemu ćete moći da podesite nivo osvetljenja, kontrast, temperaturu boja itd. Neke opcije u meniju neće biti ni vidljive ako se koristi digitalna konekcija (D-Sub je moguće povezati preko adaptera) – npr. tracking, position, phase itd., što je potpuno logično. F-Engine omogućava izbor nekih od preseta: Normal, User, Movie i Text koje je LG Flatron i ranije posedovao (a koji su se birali preko posvećenog tastera). Na tabu Color se podešavaju boje (5700k, 6500k, 7500k, 8500k i 9300k), a tu je „wizard” koji će vas voditi kroz sve pomenute opcije sa prilagođenim objašnjenjima i test-paternima za lakšu kalibraciju. Na kraju je moguće sačuvati korisnički profil i u svakom trenutku ga pozvati. Kada se u podmeniju aktivira i F-Engine, moguće je pristupiti podešavanjima dve tehnologije – RCM (Real Color Management), koja je slična MagicColor presetima kompanije Samsung, ali i ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement) tehnologiji, koja povećava kontrast i osvetljenje u zavisnosti od trenutnog prikaza.
LG Flatron L194WT izgleda kao i svaki drugi „generički” devetnaestoinčni LCD TFT monitor sa odnosom stranica od 16 : 10. Štaviše, L194WT se ne razlikuje mnogo od najvećeg broja SyncMaster monitora iz V, B i N serija, ali to ne znači da LG kopira Samsung, već je to odavno prihvaćena kombinacija – štaviše, mislimo da je takve monitore najpre i imao LG u svojoj 1x10s seriji monitora. Dakle, spreda vidimo prepoznatljivu srebrnu maska, okvir oko ekrana je izuzetno uzak, a crna maska sa zadnje strane i malo zaobljeno postolje su još jedan „stereotip”. Kod modela L194W, osim standardne promene ugla, koja je minimalna, nećete naći druge „mehanizme” koji bi popravili utisak o ergonomiji. Monitor će stajati na onoj visini na kojoj je bio kada ste ga otpakovali iz kutije i stavili na sto. Dopada sam se “detalj” vezan za OSD tastere koji su sakriveni sa druge strane, a na koje se možete brzo navići ili jednostavno korisiti forteManager. Ispravljač napona je integrisan u kućište koje nije ni tanko, ni duboko, a od video priključaka zatičemo analogni i digitalni, mada od HDCP nema ni pomena. Dizajn je, dakle, jeftin, ali se za završnu obradu mora dati konstatacija da je veoam solidna – plastika ne krcka ni kad se kućište monitora jače pritisne, a može se reći da spojevi veoma dobro uklopljeni.
Osvetljenje je veoma ravnomerno, što se odmah primećuje i na jednobojnom desktopu, pa smo krenuli sa test programima, kako bi mu pronašli neke eventualne greške. Kontrast matrice, prema specifikaciji iznosi čak 2000:1, ali je u praksi prenaglašen već iznad 58 do 60% kada je već sasvim dovoljan. Moguće je da će neki korisnici, pogotovo pri jačem ambijentalnom osvetljenju, poželeti veći kontrast, kada je neophodno uključiti DFC (Digital Fine Contrast) što je slično Samsung-ovom Dynamic Contrast-u sa modela SyncMaster 931BF. Dinamički kontrast je stvar koju mnogi korisnici verovatno neće aktivirati, međutim, ne bi mogli da kažemo da se radi o jednostavnom softverskom prenaglašavanju kontrasta. Zapravo, poseban algoritam proračunava osvetljenost celokupnog prikaza i ujednačenost boja, a onda kalkuliše optimalnu vrednost kontrasta i menja je u realnom vremenu, što možete primetiti ako na to obratite pažnju. Kontrast se, tokom igranja i gledanja filmova menja u zavisnosti od okruženja ili scene, ali ne baš po frejmu , već otprilike jednom u dve do tri sekunde (osim ako se ne radi o drastičnim promenama prikaza što je retko kad slučaj). Naravno, za praćenje ovih promena je potrebno da monitor ima poseban CPU, što nije neki problem, jer je tu f-Engine.
Ako korisnici požele da dinamički pojačaju kontrast, na konzistentan kolorit ne mogu da računaju, jer će se isti menjati po potrebi. Kod LG L194WT se, kako nam se čini, i sam white balance menja, što u nekim slučajevima više odmaže nego što donosi neki boljitak, pa preporučujemo da sa DFC opcijom budete pažljivi. U svakom slučaju, ako je DFC isključen, kontrast se prenaglašava iznad 60%, a van testa se to primećuje iznad 67-69%, što spada u sam prosek. Ukupni kontrast nije impresivan, ali je slika vrlo prirodna, a boje su dovoljno jarke. Pozadinsko osvetljenje (300 kandela po kvadratnom metru po specifikaciji) je izvedeno korektno, i na primerku sa testa nije probijalo na ivicama, a ono što zaista oduševljava je uniformnost osnovnih boja, uz još bolju uniformnost najsvetlije nijanse. Ovo je sjajno dostignuće za monitor ove klase i TN+Film tip panela, pogotovo ako znamo da blaga zatamnjenja po uglovima, pri prikazu čisto bele, nisu strana za modele FSC Scaleoview W-19, Acer S-19W, ASUS PW-191 ili Viewsonic VA1912b.
Takođe, možemo reći da su vidljivi uglovi zaista sjajni, da smo jedno vreme bili ubeđeni da se radi o IPS panelu (te nas je dokumentacija demantovala). Čak je i vertikalni ugao odličan, iako nešto manji, pa je čudno što je LG za oba naveo vrednost od 160 stepeni u specifikaciji. Kada je reprodukcija boja u pitanju, rekli bi smo da na ovom polju LG L194WT ne može da dobije najbolje ocene zbog pojave bandinga na gradijentu. Greške nisu izražene tako da to smeta u radu niti se banding primećuje na fotografijama, ali je jasno da se radi o 18-bit panelu.
Test “crne” prolazi vrlo dobro, pa možemo reći da je i ovaj TN monitor sasvim upotrebljiv za gledanje filmova (naravno, nećemo biti toliko slobodni da ga uporedimo sa S-PVA panelima). Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Nova LG Ultra Fast Response Time tehnologija se brine za optimalan sadržaj brzih scena i to sve lepo zvuči na papiru, ali moramo priznati da i u praksi funkcioniše slično, pa slika ne kasni ni u najbržim FPS-ovima koji nemaju motion blur. Generalno, slika koju LG 194WT prikazuje dosta podseća na onu kod modela Acer S-19W, kao što Scaleoview W-19 podseća na Samsung 940BW. Čini se da je, ipak, za nijansu ili dve bolje „uravnotežen”, pa je uzevši sve u obzir, bolji proizvod, po zaista sjajnoj ceni. Reprodukcija boja je mogla biti malčice bolja, a na prikaz crne nemamo zamerki, dok je i pozadinsko osvetljenje ravnomerno. Najsvetlija tačka ovog Flatrona L194WT je uniformnost kao i vrlo dobar odziv. Po ceni koja za tek poneki euro prelazi cifru od 200 €, sa uračunatim porezom, ovaj monitor teško da ima pravu konkurenciju.
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
19 ” Wide / TN Film
Fizička rezolucija / boje
1440 x 900 / 16.2 miliona
Pitch
0.294mm
Horizontalno osvežavanje
30-83 KHz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
5 ms
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
700 : 1 (2000 : 1 DFC)
Ugao gledanja (H/V)
160° / 160°
Bandwidth / potrošnja (*max)
140 MHz / 55W
Dimenzije
43.5 cm x 22.6 cm x 37 cm
Masa
4.2 kg
Specijalne mogućnosti, Input
DVI-I, Analog
Cena (sa PDV-om)
213€
Monitor na test ustupio distributer LG monitora, kompanija PIN Computers.