LG Flatron L197WH
LCD monitori namenjeni gaming tržištu kao da su “stali” na brojki od dve milisekunde, a sasvim je i očigledno da je kvalitet prikaza boja dostigao vrhunac u svakoj od različitih tehnologija: IPS paneli sa overdrive tehnologijom (S-IPS, tj. Super In-Plane Switching) su idealni za prikaz office dokumenata, fotografija i rad sa grafikom, ali nisu brzi kao TN+Film paneli, koji opet nemaju dovoljno ubedljivu crnu, “uglove”, a često ni kolorit kao S-PVA paneli, koji su “nešto između IPS i TN tehnologija. Za dalji razvoj kvaliteta boja u masovnu proizvodnju se mora uvesti Light Emitting Diode Back Light Unit, odnosno LED BLU, umesto već dugo korištenih “hladnih neonki” (CCFL – Cold Cathode Fluorescent Lighting) kod desktop monitora, odnosno “žica” kod laptop ekrana. U poslednjih godinu dana, kvalitet ne samo da stagnira, već se potpuno stavlja u drugi plan – najvažnije je imati što masovniju manufakturu, odnosno niže cene i to ne samo kod 19 i 20-inčnih modela, već uskoro i kod 24-inčnih lepotana. Za godinu dana, čak i ove “grdosije” neće koštati mnogo više od 300 evra, bar ne u twisted nematic izdanjima. Na tržištu monitora se već duže vreme ne dešava ništa uzbudljivo, bar ako posmatramo tehnologiju, ali novina će, od početka trećeg kvartala itekako biti, jer su u najavi modeli sa odnosom stranica od 16:9 (sadašnji standard je 16:10), što će omogućiti još niže cene samih monitora, jer će tada od velikog LCD vafera biti moguće “izrezati” još više gotovih matrica (površina je manja, a samim tim je manji i ukupan broj piksela (1920 x 1200 > 1920 x 1080).
Iako smo pre nekih 18 meseci smatrali da je upravo prošao talas koji najavljuje buru (Samsung SyncMaster XL20 sa LED BLU backlit-om), međutim – prevarili smo se. Wide Gamut TFT, a pogotovo u sprezi sa LED pozadinskim osvetljenjem će, po svemu sudeći, još neko vreme ostati rezervisani za profesionalce kojima je takav raspon kolorne palete neophodan već u ovom trenutku. Za obične korisnike, tu je i dalje “fenomenalna” tehnologija dinamičkog kontrasta, koju sada nude gotovo svi proizvođači, naravno, pod različitim nazivima. Iako mi smatramo da ona može poslužiti i doprineti boljem utisku tokom posmatranja divx filmova, narušavanje dinamike i preciznosti boja zarad naizgled višeg kontrasta nije put ka kvalitetnijoj slici. Lagani razvoj različitih tehnologija displeja nije odraz male konkurencije na ovom ogromnom tržištu, već su ekrani, jednostavno rečeno, već dovoljno dobri za najveći broj upotreba, pa se osim povećanja dijagonale i smanjenja cene, akcenat ređe baca na avanzovanje u kvalitativnom smislu. Kompanija LG je, pak, pokazala da kvalitetno napravljen monitor ne mora da bude preskup, ali ni visoka ergonomija ne znači da monitor sa dual hinge postoljem, koji može da se postavi u bilo koji položaj, mora da košta koliko i čuveni Samsung 971P. Doduše, ceh negde mora da se plati, pa je Flatron L197WH baziran na rasprostranjenoj TN tehnologiji. Pogledajmo nekoliko fotografija ovog atraktivnog monitora:
I na našem tržištu, wide monitori su dominantni u ponudi, a to se proširilo i na notebook segment tržišta. Oni su pogodniji za multimedijalne primene i jeftiniji su od klasične „braće” iste dijagonale, a čini se da ćemo uskoro čak i zaboraviti da su ikada postojali monitori sa odnosom stranica od 5:4 ili 4:3. Ok, ne bukvalno zaboraviti – ali o njima nećemo razmišljati, jer ih neće ni biti, kao što više nema ni CRT-ova. Na našim sajtovima ste već imali prilike da čitate testove modela poput Fujitsu Siemens Scaleoview W-19, Acer S-19W, ASUS PW-191, Samsung SyncMaster 931BW, Viewsonic VA1912b i LG Flatron L1940W. Ovi modeli su karakteristični po neobično primamljivim cenama, čak i unutar kategorije “deventnaestica”. Sve ove modele, bazirane na TN tehnologiji, karakterišu i umerene i prijatne boje, prirodan kontrast, ravnomerno osvetljenje i dobri vidljive uglovi. Ako matrica rezolucije 1440 x 900 ima za nijansu manje piksela nego matrica rezolucije 1280 x 1024, to ne znači da će korisnicima manje odgovarati – naprotiv.
Flatron L197WH u osnovi predstavlja više “klasičan” devetnaestoinčni LCD TFT monitor sa odnosom stranica od 16 : 10, ali uz visoku ergonomiju i “premium” kvalitet izrade. Naravno, ovaj model se može podičiti i svojim karakteristikama, koje ćete naći na dnu strane. LG navodi odnos kontrasta (DFC, Digital Fine Contrast) od 10000:1, iako već dole u specifikaciji navodi da se radi o kontrastu od 5000:1. Koliko god bilo, nije previše bitno, jer smo na nekim mestima pronalazili i podatak od 7000:1 (neko je našao srednju vrednost, valjda). Kao i svi noviji LG Flatron F-Engine za bolji prikaz boja, koji u ovom slučaju ima samo inteligentno naglašavanje određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Uz EZ Zooming taster, koji omogućava brzu promenu radne rezolucije (1440 x 900, prirodna, i niže – 1280 x 800, 1024 x 768 i sl; tu je i nekoliko modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – Text, Internet, Games, Movies, DFC i User. Monitor sam prepoznaje da li je rezolucija u wide aspektu ili je 4:3, pa u slučaju standardnih aspekata, prikazuje dve crne “štrafte” sa strana i tako ne prikazuje distorzovanu sliku. Takođe, ubačena je i opcija kontrole prikaza tamnih delova sive (Advanced Dark Color Control), što je još jedna novina unutar F-Engine-a, koju ovoga puta pozdravljamo, jer ona ne “poziva” dinamički kontrast i ne čini kolornu sliku nerealnom, ali o tome nešto kasnije… Takođe, tu je i ForteManager, koji je softverska ekstenzija OSD menija, slično Samsung-ovoj MagicTune aplikaciji.
Novi LG L197WH se vizuelno razlikuje od ostalih monitora iz B, S i W serija. Kvalitet izrade je na izuzetno visokom nivou, a postolje poseduje tzv. dual-hinge, tj. dva zgloba, Ivice oko ekrana su nešto deblje i zaobljene, kao što je, uostalom i čitav monitor. Upotrebljena plastika je odličnog kvaliteta, a završna obrada je vrlo dobra i ništa ne „krcka“ . Postolje se ne montira nakon raspakivanja, već je čitav monitor spakovan “u čučanj” kao što možete videti na jednoj od slika (gore), a dozvoljava promenu nagiba od čak 175 stepeni i to u svim pravcima, što naravno zaslužuje sve pohvale i najviše ocene za ergonomiju. Naravno, AC ispravljač je unutar kućišta panela, jer ni sam monitor ne spada u “ultra tanke”, a sa druge strane postolja su smešteni DVI-D ulaz i klasičan 15-pinski D-Sub.Od video priključaka, DVI poseduje iHDCP (High Definition Content Protection), neophodan za puštanje High Definition sadržaja u Windows Vista OS-u, kao i puštanje istih sadržaja sa stand-alone uređaja (HD, BluRay plejera).
Kontrast je, u slučaju da je Dynamic Fine Contrast deaktiviran, dovoljnog intenziteta već na 65 procenata, ali do bitnijeg prenaglašavanja ne dolazi ni kada se kontrast poveća na 85% (pod uslovom da je gamma na početnoj vrednosti), što je vrlo pohvalno (prenaglašavanje postaje vidljivo tek iza 88%). Ukupni kontrast je, za monitor ove dijagonale prilično ubedljiv i slika je već u startu vrlo prirodna, a boje dovoljno jarke. Dovoljan kontrast omogućava nesmetan rad i u trenucima kada vam sunčevi zraci “upadaju” u sobu ili kancelariju. Pozadinsko osvetljenje je izvedeno korektno, i na primerku sa testa nije probijalo na ivicama. Uniformnost osnovnih boja je vrlo dobra, bar po onome što se vidi golim okom, dok je uniformnost najsvetlije nijanse (bele) izuzetno dobra, pogotovo za monitor ove klase i ovaj tip panela. Uzevši sve u obzir, vidljivi uglovi nisu toliko dobri kao što smo očekivali, ali su sasvim pristojni, dok je i ovog puta, vertikalni čak i manji, pa je čudno ono što su navedene iste vrednosti za obe ose u specifikaciji. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da će i ovaj Flatron monitor bez neke posebne kalibracije (na 6500K) prikazati prirodne i živahne boje, bez primetnih hue odstupanja (za razliku od dobrog dela modela iz SyncMaster TN familije), uz nešto više grešaka na gradijentima osnovnih boja. To može da znači da F-Engine ne vrši agresivan overdrive tokom finalnih faza prikaza, pa jedino ostaje da “odmerimo” kako se monitor ponaša pri prikazu bržih scena…
Kada je odziv u pitanju, moramo istaći da je L197WH veoma živahan monitor, ali nije među najboljima u klasi (čak i ako zanemarimo tradicionalno najbrže 1280 x 1024 2ms matrice iz AU Optronics-a i u obzir uzmemo samo wide “devetnaestice”). Konkretno, testirani Flatron ponekad može da “okasni”, ali samo u igrama koje nemaju ni jedan post-processing efekat, a takve su danas jako retke (nove igre imaju motion-blur, depth of field i ostala “omekšavanja”, pa se lepo “vide” i na još sporijim MVA matricama unutar LCDTV uređaja, a kamoli standardnim 2 ms monitorima). Test “crne” je prošao veoma, pa se slobodno može reći da je ovaj Flatorn monitor idealan za gledanje filmova i igranje tamnih igara. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Takođe, nismo primetili nikakva probijanja pozadinskog osvetljenja na ivici ni kada je isti pojačan do maksimuma (ruku na srce, probijanja su retko kada i bila prisutna na 19-icama: daleko su izraženija kod 20-ica, a pogotovo 22″ modela).
Kada sve saberemo i oduzmemo, zaključili bi smo da je LG Flatron L197WH jedan od najboljih širokih 19-inčnih monitora koje smo testirali. Nijedan veći problem nismo uočili niti u jednoj od kategorija prikaza slike, a i sama ergonomija mu je jača strana. Međutim, moramo skrenuti pažnju i na to da se za samo dvadesetak evra više mogu pazariti ne dvadesetoinčni, već dvadesetdvoinčni monitori! Iako ovaj Flatron praktično izvlači efektivan maksimum iz jeftine TN-Film (Best-TNII) tehnologije njegova cena je ipak previsoka, a kvalitet još uvek nije na nivou jednog Samsung SyncMaster 971P modela. Ako želite, po svemu gotovo idealan 19-inčni monitor, a pomenuti konkurent iz Samsung-a vam je preskup, nećete mnogo pogrešiti ako se odlučite za “okretljivi” LG Flatron L197WH. Gotovo da nećete primetiti da se radi o Twisted Nematic panelu…
Za:
– kvalitet izrade
– ergonomija na najvišem nivou
– glatki gradijenti
– reprodukcija boja
– uniformnost
– reprodukcija crne
– odziv
Protiv:
– cena
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
19 ” Wide / TN Film
Fizička rezolucija / boje
1440 x 900 / 16.7 miliona
Pitch
0.2835 x 0.2835 mm
Horizontalno osvežavanje
30-83 KHz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
2(GTG)ms
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
N/A static, 5000 : 1 DC
Ugao gledanja (H/V)
170° / 170°
Bandwidth / potrošnja (*max)
140 MHz / 36W (1W at standby)
Dimenzije
439.6 × 382 × 230 mm
Masa
3.9 kg
Specijalne mogućnosti, Input
dual hinge, F Engine, sRGB, Pb Free, HDCP, Intelligent Auto
Cena (sa PDV-om)
185 evra
Monitor na test ustupila firma PiN Computers.