LG Flatron L226WTQ i L206WTQ

LG Flatron L226WTQ i L206WTQ

Na test su nam stigla dva "široka" monitora sve popularnijih formata od 20 i 22 inča. U pitanju su klasični, brzi i super-kontrastni modeli namenjeni za multimediju i igranje. Koliko toga novog LG ima da ponudi i gde je u odnosu na konkurenciju...?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      LG Flatron L226WTQ i L206WTQ

      Jedan od vodećih proizvođača displeja najrazličitijih vrsta, kompanija LG Electronics, često nas iznenađuje novim modelima i, bar u određenoj meri drži korak sa komšijskim gigantom čije brendove često pominjemo. Već znamo da svoje panele uglavnom proizvode sami, mada se u hiperprodukciji često dešava da se određen batch matrica povuče upravo od ljute konkurencije. Ni Samsung, najveći svetski proizvođač TFT matrica, kod svojih SyncMaster monitora, nije bez ovakvih poteza. Češće nego konkurenti iz BenQ / AuOptronics grupe ili Samsunga, LG i Philips koriste IPS panele u višim klasama, dok se S-MVA koristi gotovo uvek kod velikih dijagonala. Po pravilu, TN Film se koristi u monitorima koji se prave u ogromnim serijama, a već nekoliko kvartala unazad, to su već i dijagonale koje su veće od 19 inča. Ne tako retko, LG se odlučuje da i u vrhunske modele ugradi TN panele, pa smo tako kod njihovi premium artistic ili ultra slim serija viđali upravo matrice izrađene upotrebom ove tehnologije (npr. Fantasy L1900J). Klasični, tj. monitori sa odnosom stranica od 5:4 i 4:3 je sve teže pronaći u aktuelnim modelima namenjenim širem tržištu. To je vidljivo i na tržištu notebook računara – preko 90% modela koji se trenutno proizvode ili su u najavi, čine široki ekrani, koji sve češće (pa, gotovo stalno – prim. aut) imaju glare premaze, što nam se previše i ne dopada.

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      Kao što smo ranije pisali, i LG je razvio softver koji omogućava da se parametrima slike pristupi kroz softver. Samsung ovaj softver naziva MagicTune, a za Flatrone je kreiran forteManager, koji je pandanu iz konkurencije po koncepciji, a i interfejsu, jako sličan. Dakle, u njemu ćete moći da podesite nivo osvetljenja, kontrast, temperaturu boja itd. Neke opcije u meniju neće biti ni vidljive ako se koristi digitalna konekcija (D-Sub je moguće povezati preko adaptera) – npr. tracking, position, phase itd., što je potpuno logično. f-Engine omogućava izbor nekih od preseta: Normal, User, Movie i Text koje je LG Flatron i ranije posedovao (a koji su se birali preko posvećenog tastera). Na tabu Color se podešavaju boje (5700k, 6500k, 7500k, 8500k i 9300k), a tu je „wizard” koji će vas voditi kroz sve pomenute opcije sa prilagođenim objašnjenjima i test-paternima za lakšu kalibraciju. Na kraju je moguće sačuvati korisnički profil i u svakom trenutku ga pozvati. Kada se u podmeniju aktivira i f-Engine, moguće je pristupiti podešavanjima dve tehnologije – RCM (Real Color Management), koja je slična MagicColor presetima kompanije Samsung, ali i ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement) tehnologiji, koja povećava kontrast i osvetljenje u zavisnosti od trenutnog prikaza. LG Flatron monitori koje smo testirali, nemaju ove opcije unutar OSD-a, već ih je potrebno pronaći u forteManager softveru. Novitet predstavlja poseban novi “Zoom” taster, koji omogućava brzu promenu rezolucije, mada sa našim GeForce 7600GT akceleratorom, kao i Mobile Radeon HD2300 i GeForce Go 8600M GT akceleratorima (na sekundardnim izlazima), nije hteo da sarađuje.

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      Od LG monitora očekujemo da nas oduševi i na prvi i na drugi pogled, a možemo reći da je inicijalno, Flatron 226WTQ ostavio pozitivan utisak. Postolje i nosač, koji nakon asembliranja kreiraju standardan tilt-stand imaju finu završnu obradu, te se lako sklapaju i rasklapaju, a zahvaljujući piano finišu monitoru daju dodatnu notu elegancije. Oba monitora karakteriše identičan dizajn, te se, kao i kod sličnih modela iz konkurencije, osim dimenzija ekrana i kućišta, međusobno ne razlikuju i samim tim se pri opisu mlađeg brata nećemo nepotrebno ponavljati. Osim odličnog kvaliteta izrade i završne obrade, kojoj “nedostaju” gapovi i krckanje, iznad tastera za uključivanje monitora se ističe se svetleća oznaka karakterističnog oblika i položaja, koja predstavlja diskretan modni detalj i podseća na neke starije Flatron monitore koji su svojevremeno često nagrađivani. Naponski ispravljač je integrisan u kućište, a sam monitor poseduje DVI-I i D-Sub konektore, kao i AC-in. Ovoga puta ništa od USB hub-ova, HDMI ulaza ili mogućnosti podešavanja visine ili pivot-a, mada je svivel zadržan i “funkcioniše” sjajno. Nedostatak kompleksnog postolja je logičan za ovaj cenovni razred, te pozdravljamo što je, bar vizuelno, LG izdvojio nove modele od mora sličnih prethodnika. Jedan pogled na nalepnice oko okvira monitora otkrivaju nam (pored činjenice da je i ovaj “LG optimizovan za pun Vista užitak”) da LG cilja na publiku koja se “lože” na cifre, pa je naveden kontrast od 3000:1 i “standardne” dve milisekunde prva stvar koja će neiskusnom kupcu privući pažnju. Evidentno je da se radi o dinamičkom kontrastu koji se poziva u okviru f-engine OSD podmenija, a znamo i da su “kontrasti” kod LCDTV-a u specifikacijama “otišli” već i na 6-7 “hiljada prema jedan”. Da je realan statički kontrast ovako veliki, kao i da nema klasičnih RGB ograničenja, s pravom bi smo mogli da tvrdimo da gledamo u prave HDR displeje.

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      Osvetljenje je gotovo idealno ravnomerno, što se odmah primećuje i na jednobojnom desktopu, pa smo krenuli sa test programima, kako bi pronašli neke eventualne greške. Odmah primećujemo da je kontrast prenaglašen na početnim vrednostima (brightness – 100, contrast – 80, gamma – 0), i to kada je dinamički (LG ga naziva Digital Fine Contrast, odnosno DFC) isključen, a gamma, iako presvetla na nultoj poziciji, na prvoj minus vrendnosti pogoršava kolornu sliku, te se javljaju još veća hue odstupanja. Daleko bolje vrednosti i mirnija, manje izveštačena slika postiže se podešavanjem na oko 80 / 65 / 0, mada test i tada otkriva veliko softversko prenaglašavanje kontrasta, koji mora da se smanji na jezivo malih 33% kako bi kolorna slika bila u potpunosti prikazana, odnosno kako ne bi došlo do stapanja različitih susednih nijansi u istu.

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      Ipak, moramo reći da Flatron 226WTQ prolazi odlično na testu crne, jer probijanja pozadinskog osvetljena ima u tragovima, a sama crna je – crna, a ne tamno siva, skoro kao kod najbolji PVA monitora. Uniformnost bele i osnovnih boja je vrlo dobra, mada ne možemo pobeći utisku da lažni kontrast dosta utiče na izveštačenost boja. Da bi slika bila idealna, kontrast se mora držati na vrednostima od oko 35%, ali je on tada jednostavno slab, a boje blednjikave. f-Engine se brine i o prikazu boja i dithering-u, pa su prikazani gradijenti glatki, bez vidljivih grešaka, tako da se može reći da banding nije prisutan. Nažalost, i vertikalni vidljivi ugao je izuzetno mali, mada generalno gledano ni horizontalni nije mnogo bolji, a monitor veoma loše prolazi i na testu sive, koji nam je otkrio najveći broj grešaka sa dinamikom kolornih kanala. Naime, na testu osvetljenja koji prikazuje gradijente i blokove različitih nijansi sive, nakon svakog podešavanja rezultat je takav da “siva” vuče na žutu ili magentu. Ovde smo već prilično sigurni da samo novi firmware može da popravi situaciju. I na kraju, reći ćemo da je odziv odličan – 5. Kašnjenja u brzim igrama koje nemaju post-processing efekte nema, a nema ni loših artifakta prilikom gledanja filmova standardne definicije.

      Pogledajmo specifikacije za LG Flatron 226WTQ, a onda i kako se na našem testu pokazao manji brat – model Flatron 206WTQ.

      Proizvođač

      LG Electronic

      Model

      Flatron L226WTQ

      Dijagonala / tehnologija

      22″ TN Film LCD TFT, wide

      Fizička rezolucija / boje

      1680 x 1050 /16.7 M

      Pitch

      0.282 x 0.282

      Horizontalno osvežavanje (KHz)

      30 ~ 83

      Vertikalno osvežavanje (Hz)

      56 ~ 75

      Odziv

      2 ms

      Osvetljenje (cd/m²)

      300

      Kontrast

      3000 : 1

      Ugao gledanja (H/V)

      170° / 170°

      Bandwidth dot rate / potrošnja (*max)

      – /45W

      Dimenzije

      501.7 x 423.5 x 233.9 mm

      Masa

      5.65 Kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      F Engine, sRGB, Pb Free, HDCP, Intelligent Auto , eZ Zooming
      Tilt, Swivel, Base detachable

      Cena *(preporučena, sa PDV-om)

      282 €

      Manji brat je po ličnom opisu isti kao i prethodno opisani, uključujući izuzetan kvalitet izrade i nefunkcionalni EZ Zooming Button. Početna vrednost kontrasta i osvetljenja, ali i gamme je daleko od zadovoljavajuće, kako smo navikli, već je potrebno dosta podešavanja kako bi se slika “smirila”. LG Flatron 206WTQ je na prvi pogled klasičan wide monitor, malo krupniji brat “blizanac” prethodno opisanog modela. Dijagonala je manja za dva inča, ali se i piksel “smanjio” sa 258 na 282 mikrometra, što naravno znači da je radna rezolucija ostala ista – 1680 x 1050 piksela (kao kod nekih 15” notebook računara:)).

       

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      Fabrička podešavanja nas postavljaju na podrazumevanih 100% za osvetljenje, 70% za kontrast i nultu tačku za gammu. Kao i veći model, 206WTQ nema mnogo opcija u OSD-u, pogotovo kada je povezan na DVI, pa ćete za čarobnjake i detaljnija podešavanja morati da konsultujete forteManager aplikaciju. Test crne opet prolazi bez greške, bez probijanja pozadinskog osvetljenja i uz zadržanu zagasitost čak i pri maksimalnom kontrastu i osvetljenju. Uniformnost osnovnih boja, a pogotovo bele je bolja u odnosu na veći model, mada je opet primetno blago zatamnjenje u uglovima. Osvetljenje je ravnomerno i ne možemo mu pronaći mane, a celu stvar donekle donekle kvari nešto lošiji vertikalni ugao, koji je ipak za klasu bolji od onog kod modela 226WTQ. Posledica lošijih uglova je verovatno intezivna primena overdrive tehnika u okviru f-Engine-a, pa bi smo voleli da vidimo mogućnost njegovog isključivanja, kao kod Samsung monitora. Kontrast je ponovo precenjen – prenaglašen je već na vrednostima od 45 do 50%, ali je ovoga puta to sasvim ok jer je i na ovim nivoima sasvim dovoljan, što je lepo. Slika je prirodnija, a boje manje izveštačene u odnosu na prethodni model, a reprodukovane su još preciznije. Prikaz sivih ne otkriva loš nivo detalja u svetlijim i tamnijim delovima (koji vuku na belu, odnosno crnu, razlivaju se i imaju off-hue). Dinamika boja i konkretniji kontrast su najveće prednosti u odnosu na 22” model, pa odmah možemo reći da, nakon kratke kalibracije, LG Flatron 206WTQ može da stane rame uz rame sa najboljim primercima SyncMaster 206BW monitora.

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Nova LG Ultra Fast Response Time tehnologija se brine za optimalan sadržaj brzih scena i to sve lepo zvuči, ali moramo priznati da i u praksi funkcioniše slično, pa slika ne kasni ni u najbržim FPS-ovima koji nemaju motion blur. Generalno, slika koju pruža LG Flatron 206WTQ je na drugi pogled za klasu, a možda i dve klase kvalitetnija od one koju je prikazao LG Flatron 226WTQ na našem testu. Već znamo da postoje vrlo dobri i odlični TN+Film monitori, a to znači oni koji ne spadaju u grupu „takmičara na 100 metara” (čitaj: 2 milisekunde), imaju ujednačene karakteristike – umerene i prijatne boje, prirodan kontrast, ravnomerno osvetljenje i bar dobre, ako ne sjajne, vidljive uglove. LG Flatron 206WTQ je upravo takav i zaslužuje sve naše preporuke.

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora

      Proizvođač

      LG Electronic

      Model

      Flatron L206WTQ

      Dijagonala / tehnologija

      22″ TN Film LCD TFT, wide

      Fizička rezolucija / boje

      1680 x 1050 /16.7 M

      Pitch

      0.258 x 0.258

      Horizontalno osvežavanje (KHz)

      30 ~ 83

      Vertikalno osvežavanje (Hz)

      56 ~ 75

      Odziv

      2 ms

      Osvetljenje (cd/m²)

      300

      Kontrast

      3000 : 1

      Ugao gledanja (H/V)

      170° / 170°

      Bandwidth dot rate / potrošnja (*max)

      – /45W

      Dimenzije

      471 x 402.4 x 234 mm

      Masa

      4.6 Kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      F Engine, sRGB, Pb Free, HDCP, Intelligent Auto , eZ Zooming
      Tilt, Swivel, Base detachable

      Cena *(preporučena, sa PDV-om)

      255 €

       

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora
      Flatron L226WTQ

      Za:
      – dizajn i kvalitet izrade
      – dobar prikaz gradijenta
      – nema probijanja pozadinskog osvetljenja
      – odličan odziv
      – cena

      Protiv:
      – prenaglašen, neprirodan kontrast
      – loša reprodukcija sivih
      – mali vidljivi uglovi
      – nizak realni kontrast

      karakteristike, statistike, lg flatron l226wtq i l206wtq monitora
      Flatron L206WTQ

      Za:
      – dizajn i kvalitet izrade
      – dobar prikaz gradijenta, precizan kolorit
      – nema probijanja pozadinskog osvetljenja
      – odličan prikaz crne, uniformnost
      – odličan odziv
      – vrlo dobar kontrast

      Protiv:
      – vidljivi uglovi bi mogli biti bolji

      Uređaj na test ustupila distributerska kuća PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test