LG Flatron Premium Artistic Series LX40 L1940P
Nove serije LG monitora primetili smo jo š proletos na CeBit-u i oni se već neko vreme prodaju i kod nas. Serije 1×40, 1×50 i 1×80 si tri različito koncipirane serije – svaka je u nečemu posebna, ali je tehnologija koja ih prati zajednička (F-Engine) i može se reći da su paneli primenjeni ispod njihovih modernih linija relativno sveže tehnologije. Kažemo relativno, jer se deklarisana brzina odziva menja tempom kursa nestabilne domaće valute. Kao što smo i ranije primetili, svi novi LG monitori imaju brz odziv, veliki ugao gledanja i privlačan dizajn (tu bi izdvojili “običnu” seriju 1×50, koja je i dalje namenjena ljudima koji vole jednostavnost), ali šta je to posebno za model L1940P, koji pripada LX40 seriji, sa umetničkim imenom : Premium Artistic Series. Po čnimo od spoljašnjosti – odmah se uočava kombinacija oštrih i nežnih linija, što je prvi kontrast, ali i crne prednje maske i mlečno belog zadnjeg dela. Kao i ranije, LG se odlučio za postolje koje ima “hromiran” finiš; u pitanju je klasičan tilt stand koji omogućava podešavanje nagiba od pet stepeni prema napred do 25 stepeni ka nazad. Opcije podešavanja po visini ili rotacije ekrana, naravno, nema. Tastere je vrlo teško uočiti. Onaj osnovni, kojim se uključuje monitor, osetljiv je na dodir, odnosno na temperaturu vašeg prsta. Tasteri koji su smešteni sa strane ili bolje rečeno, sakriveni, otežavaju donekle navigaciju menijem – bar dok sve ne namestite ili dok se ne naviknete, šta god se desi prvo.
AC adapter se nalazi u samom panelu, pošto L1940P ne spada u super slim modele, a kako je u pitanju serija P, tu je i DVI-D digitalni ulaz. Prvo uključenje otkriva default vrednosti i dosta ublaženu sliku ; podrazumevane vrednosti za osvetljenje su 100, kontrast je podešen na 70, a gamma na nulti nivo. Temperatura boja je na standardnih 6500 K, ali nam, kao i kod svakog PVA TFT panela, lepše izgleda 7500 K, bar za neku nespecifičnu upotrebu. Kada je u pitanju rad sa fotografijama ili neki drugi posao, monitor je, svakako, potrebno kalibrirati. LG L1940P upravo jeste jedan od monitora koji se mogu koristiti i za obradu slika ili pripremu za štampu, mada će većina profesionalaca reći da je to glupost. No, možda bi trebalo da pogledaju baš ovaj monitor. Ne samo što je celu paletu prikazao bez greške na svim nivoima kontrasta i gamme, već je i kod gradijenata, na kojima se uvek vide bar najminimalnije linijice (banding), test prošao sa 10+, uključujući i zeleni deo. Do sada nismo videli tako vernu reprodukciju boja na jednom TFT monitoru. Takođe, test uniformnosti svake od boja, odnosno intenzitet jedne nijanse u svim delovima ekrana je jednak. Verujemo da bi test mašine pokazale blaga odstupanja, ali da bi se i u tom slučaju svi složili da se radi o monitoru sa skoro idealnom uniformnošću ekrana.
Da stvar bude još bolja, ugao gledanja je potpun, odnosno boje se ne menjaju iz kojeg god ugla posmatrali sam ekran, a nema ni nepotrebnih refleksija zahvaljujući odličnom anti-glare premazu. Generalno, kontrast nije previsok, pa se ipak mora reći da Samsung 193P u tome ima malu prednost (naravno, prednost je izražena i u ceni), ali ni u kom slučaju ne postaje prenaglašen. Pozadinsko osvetljenje je takođe veoma ravnomerno – to i jeste jedan od preduslova za dobru uniformnost ekrana. Ergonomija samog monitora je na niskom nivou, pa se može desiti da u njega gledate prema dole ili ka gore. Vodite računa da za računarom sedite baš onako kao su ergonomi crtali (verujemo da ste svi videli tu sliku) – najvažnije je da oči budu u nivou centra ekrana.
Flatron f-Engine je prvi čip koji se ugrađuje u LCD monitore. Ovaj CPU kontroliše DAFI tehnologiju koja radi sa RCM ( Real Color Management) funkcijom, te ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement) sistemom, koji kontroliše osvetljenje i kontrast. Takođe, iako ne izgleda tako, L1940P se može montirati na zid, što je opcija koju sve više ljudi koristi. Nažalost, postoji i jedna sitnica koja će neke kupce odvojiti od ovog LG modela kao najboljeg koji u toj klasi mogu kupiti, a to je, pogađate, odziv. L1940P ne koristi novi xVA panel sa odzivom od 8ms, već stari, sa deklarisanih 25 ms. No, da se tih 25 ms manifestuju kao 25 ms kod TN+Film panela, to i ne bi bilo tako strašno, ali igre na 25 ms PVA panelu izgleda zaista… pa, “duhovito”. Otprilike kao da je taj odziv u rangu od 40 ms. Iznenađujuće, ali filmovi se ipak mogu pratiti na ovom monitoru i to bez problema, čak i oni u 720p WMV9 formatu, koji koriste svaki piksel ekrana “as-is” (1280 x 720 piksela).
Možemo reći da je na Flatronu L1940P praktično sve “savršeno” osim odziva i ergonomije. Odziv nikako neće zadovoljiti igrače, a kada na PVA matricama bude popravljen odziv, ti monitori bi trebalo da budu jedni od najtraženijih iako će, verujemo, još brži TN+Film paneli (sa svim svojim manama ), konkurisati niskim cenama. Ne treba smetnuti sa uma da odziv nije najbitnija kategorija u mnogim drugim tipovima upotrebe računara. Rad sa fotografijama, CAD, CAM , modeling, sve bi to savršeno dobro radilo baš na L1940P.
Proizvođač
Model
Flatron Premium Artistic Series LX40 L1940P
Dijagonala
19″
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.294
Horizontalno osvežavanje
83 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
25 ms
Svetlina
300 cd/m²
Kontrast
700:1
Ugao gledanja (H/V)
170º/170º
Potrošnja
43 W
Dimenzije
442.3 x 507 x 165 mm
Masa
7.3 Kg (bez pakovanja)
Special features, Input
Analog, Digital
Maloprodajna cena
521.60 €
Monitor ustupio