LG Flatron W2242S
Pored Samsung-a i koncern LG-Philips je jedan od lidera u proizvodnji LCD/TFT matrica koje drugi proizvođači integrišu u gotovo sve moguće uređaje koje danas poznajemo – od mobilnog telefona, preko ekrana u automobilima i avionima, do gigantskih ekrana u prodajnim izlozima. Kompanija LG Electronics, kao i Philips, poseduje i sopstvene brendove pod kojima prodaje veliki broj serija monitora na različitim tržištima, a to su, kao što znamo Flatron i Brilliance. LG i na našem tržištu donekle drži korak sa komšijskim gigantom čije SyncMaster monitore najčešće i testiramo jer nam od njih najviše novih modela i stiže u redakciju. Češće nego konkurenti iz BenQ / AUOptronics grupe ili Samsunga, LG i Philips koriste IPS panele u višim klasama, dok se S-MVA koristi gotovo uvek kod velikih dijagonala. Po pravilu, TN Film se koristi u monitorima koji se prave u ogromnim serijama, a već nekoliko kvartala unazad, videli smo brojne “dvadesetice” i “dvadesetdvojke” koji su bazirani na Twisted Nematic tehnologiji poslednje generacije. U poslednjih godinu dana, stidljivo su se pojavile i dijagonale od 24 inča, a videli smo da ni veći formati “nisu problem” – bili ste u prilici da čitate testove Acer i Samsung monitora dijagonale od 25.5 inča! LG često i u vrhunske modele ugrađuje TN panele, pa smo tako kod njihovi premium artistic ili ultra slim serija viđali upravo matrice izrađene upotrebom ove tehnologije (npr. Fantasy L1900J). Klasični, tj. monitori sa odnosom stranica od 5:4 i 4:3 je sve teže pronaći u aktuelnim modelima namenjenim širem tržištu. To je vidljivo i na tržištu notebook računara kod kojih je do pre godinu dana bar 10% modela u ponudi imalo “klasičan” odnos stranica, a sada – čini se da je kompletna ponuda u 16:10 “formatu”. Sve češće, ovi ekrani imaju glare premaze, što nam se i ne dopada previše (autorov FSC Lifebook S je notebook više klase koji, na svu sreću, nema glare premaz :).
Kao što smo ranije pisali, i LG je razvio softver koji omogućava da se parametrima slike pristupi kroz softver. Samsung ovaj softver naziva MagicTune, a za Flatrone je kreiran forteManager, koji je pandanu iz konkurencije po koncepciji, a i interfejsu, jako sličan. Dakle, u njemu ćete moći da podesite nivo osvetljenja, kontrast, temperaturu boja itd. Neke opcije u meniju neće biti ni vidljive ako se koristi digitalna konekcija (D-Sub je moguće povezati preko adaptera) – npr. tracking, position, phase itd. Kod modela koji danas predstavljamo – Flatron W2242S, analogna konekcija je jedina koja i postoji, ali smo na to već počeli da se navikavamo, bez obzira na to što smo prve modele sa samo jednim analognim priključkom, uz misao „ne ponovilo se“, poprilično „ocrnili“. Podsetićemo da i f-Engine omogućava izbor nekih od preseta: Normal, User, Movie i Text koje je LG Flatron i ranije posedovao (a koji su se birali preko posvećenog tastera). Na tabu Color se podešavaju boje (5700k, 6500k, 7500k, 8500k i 9300k), a tu je „wizard” koji će vas voditi kroz sve pomenute opcije sa prilagođenim objašnjenjima i test-paternima za lakšu kalibraciju. Na kraju je moguće sačuvati korisnički profil i u svakom trenutku ga pozvati. Kada se u podmeniju aktivira i f-Engine, moguće je pristupiti podešavanjima dve tehnologije – RCM (Real Color Management), koja je slična MagicColor presetima kompanije Samsung, ali i ACE (Adaptive Color and Contrast Enhancement) tehnologiji, koja povećava kontrast i osvetljenje u zavisnosti od trenutnog prikaza. LG Flatron monitori koje smo testirali, iako pripadaju S seriji, poseduju i ove opcije unutar OSD-a, a prisutne su i u forteManager softveru koji preuzimate sa www.lge.com sajta. Novitet predstavlja poseban novi “Zoom” taster, koji omogućava brzu promenu rezolucije, kao i posvećeni taster za promenu režima prikaza: Wide (16:10) i 4:3. Ovaj dodatak zaista radi dobro i njegovo prisustvo pozdravljamo!
LG monitori su obično i lepo ili izuzetno dizajnirani, mada je W2242S “sasvim običan” widescreen monitor koji ima nekoliko finih detalja. Postolje i nosač, koji nakon asembliranja kreiraju standardan tilt-stand imaju finu završnu obradu, te se lako sklapaju i rasklapaju, a svetlucava završna obrada je osetljiva na dodire prstiju, iako je to umanjeno time što sama baza nije jednobojna, već je “zebrirana” (postoje tamnosiva-crna šare). Okvir panela je od neobično svetle mat silver plastike i standardan je za ovaj tip monitora. Osim odličnog kvaliteta izrade i završne obrade, kojoj “nedostaju” gapovi i krckanje, taster za uključivanje se ističe svetlom plavom diodom koja u mraku može da zasmeta, pa je prava šteta što se ne može isključiti (tj. može, ali onda isključujete i monitor :-)). Svetleća dioda na monitorima više serije Flatrona je daleko diskretnija – toliko, da ova na modelu sa testa deluje pomalo kičasto. Naponski ispravljač je integrisan u kućište, a sam monitor poseduje samo još jedan D-Sub konektor, bez predviđenog prostora za DVI, što nas je iznenadilo. Naravno, ne moramo pominjati da na monitoru nećete zateći USB hub-ove, HDMI ulaz ili mogućnosti podešavanja visine ili pivot-a. Nažalost, čak je i svivel izostao. Nedostatak kompleksnog postolja je logičan za ovaj cenovni razred, a da nema presvetlog power tastera, ovaj LG monitor se ne bi razlikovao od potpuno generičkih modela manje poznatih ili nepoznatih proizvođača koji se ipak, tu i tamo, mogu pronaći i kod nas u prodaji. LG i ovoga puta želi da olakša svojm PR i marketing timu, kao i prodavcima u retail prodavnicama, jer je na nalepnicama istaknuto da je “fini digitalni kontrast” od 8000:1 i solidno niski odziv od pet milisekundi. Evidentno je da se radi o dinamičkom kontrastu koji se poziva u okviru f-engine OSD podmenija, samo ne znamo koliki će standardni DC biti 2009. godine: ako je sa 1000:1 od pre godinu dana, ova “vrednost” skočila na 8000:1, sledeće godine ćemo na testu imati modele sa kontrastom od 50000:1. Kako li će se samo oni dobro prodavati…
Osvetljenje je gotovo idealno ravnomerno, što se odmah primećuje i na jednobojnom desktopu, pa smo krenuli sa test programima. Primećujemo da je kontrast prenaglašen na početnim vrednostima (brightness – 100, contrast – 80, gamma – 0), i to kada je dinamički (LG ga naziva Digital Fine Contrast, odnosno DFC) isključen, a gamma, iako presvetla na nultoj poziciji, na prvoj minus vrendnosti pogoršava kolornu sliku, te se javljaju još veća hue odstupanja. I ovaj model, dakle, podseća na prethodno opisani Flatron model dijagonale od 22 inča. Daleko bolje vrednosti i mirnija, manje izveštačena slika postiže se podešavanjem na oko 80 / 65 / 0, mada test i tada otkriva veliko softversko prenaglašavanje kontrasta, koji mora da se smanji na svega 45% kako bi kolorna slika bila u potpunosti prikazana, odnosno kako ne bi došlo do stapanja različitih susednih nijansi u istu, a tada je kontrast ipak izuzetno nizak – dosta niži čak i u poređenju sa starijim notebook računarima.
Zapravo, Flatron W2242S ne prolazi baš sjajno na testu crne, a probijanja pozadinskog zaista nema mnogo, iako je crna dosta lošija od onog što smo videli kod aktuelnih TN modela iz Samsung-a. Uniformnost bele i osnovnih boja je vrlo dobra, mada ne možemo pobeći utisku da lažni kontrast dosta utiče na izveštačenost boja. Hue tj. kolornu sliku je gotovo nemoguće namestiti da bude idealna, iako može da bude mnogo mnogo bolja od one koja se “dobija” fabrički. f-Engine se brine i o prikazu boja i dithering-u, pa su prikazani gradijenti glatki, bez vidljivih grešaka, tako da se može reći da banding nije prisutan. Vertikalni vidljivi ugao je solidan, te je tu ovaj model nešto bolji od nedavno testiranih primeraka iz WTQ serije. Naravno, vidljivi uglovi nisu perfektni, ali su generalno vrlo dobri za ono što se može očekivati od TN tehnologije, što je, kao i što smo navikli, posledica manje agresivnih overdrive metoda za ubrzavanje odziva (WTQ modeli imaju odziv od 2 ms). Monitor je nešto bolje prošao na testu sive, koji nam je otkrio solidan broj grešaka sa dinamikom kolornih kanala, ali je bar pristojan broj vidljivih detalja ipak prisutan na svetlijim delovima “skale”. Na testu osvetljenja koji prikazuje gradijente i blokove različitih nijansi sive, nakon svakog podešavanja rezultat je takav da “siva” vuče ili na žutu ili na magentu, ali u dosta manjoj meri nego kod prethodnika iz više klase, pa se tu i ovom modelu može progledati kroz prste. Kada je odzvi u pitanju, možemo reći da kašnjenja u brzim igrama koje nemaju post-processing (blur, DOF i sl.) efekte nema, a nema ni loših artifakta prilikom gledanja filmova standardne definicije, koji se često javljaju na ubrzanim SamsungS-PVA matricama.
Najveća mana ovog modela je loše rešen kontrast koji je “precenjen” po OSD-u. Prenaglašen je na većini profila, a slika, ako se “smiri” postaje neubedljiva. Druga veća mana modela je, pomalo mutnija slika od onog što smo navikli da vidimo na TFT monitorima, mada to mnogima, verujemo i neće smetati. Naime, slika nije mutna u smislu da je D-Sub konektor ili sam kabl – loš, već je jednostavno omekšana. U samom OSD-u se može “izoštriti”, ali to donosi loš propratni efekat “rasipanja” podpiksela oko ivica visokog kontrasta (mali delovi crvene, plave i zelene se mogu videti na oko, recimo, slova u Word-u ili Internet Exploreru). Jedna od prednosti je jako povoljna cena i solidna sloboda “kretanja” ispred ekrana, kao i dobar odziv, iako ovaj model nema primenjenu Ultra Fast Response Time tehnologiju. Ipak, smatramo da je i u S-klasi, LG mogao da bude i za nijansu bolji…
Za:
– kvalitet izrade
– glatki gradijenti
– uniformnost
– vidljivi uglovi
– odziv
– poboljšan OSD meni
Protiv:
– crna je mogla da bude bolja
– ergonomija (svivel, podešavanje visine, pivot)
– kontrast je mogao da bude ubedljiviji
– neprecizan kolorit
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
22″(Color Gaumet 72%) / BeST TN-III TN Film
Fizička rezolucija / boje
1680 x 1050 / 16.7 M
Pitch
0.282 x 0.282 mm
Horizontalno osvežavanje
30 ~ 83 KHz
Vertikalno osvežavanje
56 ~ 75 Hz
Odziv
5 ms
Osvetljenje
300 cd/m² (4 CCFL lampe)
Kontrast
1000:1 static, 8000:1 dynamic
Ugao gledanja (H/V)
170° / 170°
Bandwidth / potrošnja (*max)
/ 40W
Dimenzije
515.7 x418.0 x 209.4 mm
Masa
4.65 Kg
Specijalne mogućnosti, Input
ez Zooming (Hot Key), 4:3 mode
Cena
~210 evra sa PDV-om
Monitor na test ustupila firma PiN Computers