Branko Maksimović
LG LCD TV: 32LC2R, 37LC2R i 37LC2RR
Jedan od najpoznatijih brendova kada su LCD monitori, ali i LCD TV uređaji u pitanju, jeste upravo LG, kompanija čije je sedište u dalekoj Južnoj Koreji. Ova kompanija je sve popularnija kod nas, pogotovo kad su u pitanju plazma i LCD televizori, upravo zbog toga što i kod nas važe trendovi koji su lako uočljivi na drugim, daleko razvijenim tržištima, a koji se ukratko mogu opisati sa dve promenjive – cenom, čija se vrednost smanjuje, i dijagonala, koja se povećava. Naravno, nisu to jedine promene, pa novi LCD uređaji imaju sve bolji odziv, bolji kontrast, prirodnije boje i bolje se ponašaju u najrazličitijim primenama.
LG 37LC2R
Uz sve to, dizajnu se pridaje sve više pažnje, pa su novi modeli sve elegantniji, ali i “mršaviji”, te se sada lako većina modela može okačiti na zid, poput neke skupocene slike. Naravno, biće potrebno da u zidu napravite malo više rupa, ali je jasno da se obistinio i detalj koji smo do nedavno mogli da posmatramo samo u naučno-fantastičnim filmovima. LCD TV uređaji dijagonale od 32 inča su trenutno najpopularniji na našem tržištu. Iako su još uvek jako daleko od najprodavanijih, ovi televizori su definitivno izazvali veliko interesovanje kako čitaoca našeg foruma, tako i velikog broja korisnika koji manje prate tržište informacionih tehnologija i potrošačke elektronike. Ideja kojom smo se u startu vodili je bila da prikažemo samo model dijagonale od 32 inča, ali smo se odlučili da dodamo i modele od 37 inča, koji nisu mnogo skuplji, a koji su ipak osetno veći.
Sva tri modela koja ćemo prikazati, dakle LG 32LC2R, 37LC2RR i LG 37LC2R dele isti dizajn i radnu rezoluciju od 1366 x 768 piksela, uz hardverski downscaling u 1360 x 768, 1280 x 720 i 1024 x 768 (za Windows i Mac OS), 720p za uređaje potrošačke elektronike i konzole nove generacije (Xbox360, PlayStation 3), odnosno upscaling na mod 1080i (ne i 1080p). Pošto ovi TV aparati ne podržavaju mod 1080p, na njima se nalazi “HD Ready” nalepnica, dok se modeli koji rade u 1080p modu označavaju kao “Full HD”, odnosno kao “1080p HD”. Postoji i serija LG LCD TV uređaja sa oznakom LC3R i LC3RR (broj ispred označava dijagonalu u inčima, dok dodatno R u sufiksu označava model sa ugrađenim hard diskom, odnosno XStudio Pro engine-om), koji imaju drugačiji dizajn; zvučnici su smešteni sa strana, a monitori imaju oštrije linije i više srebrnih detalja (LC2R su potpuno crni, izuzev što je model 37LC2RR u tzv. piano-black, reflektivnoj, završnoj obradi). Svi LCD TV uređaji imaju ogroman broj audio i video ulaza, kao i vrlo slične i ujednačene karakteristike, a 37LC2RR i 37LC2R se razlikuju po prisustvu ugrađenog sekundardnog TV tjunera, hard diska i XStudio Pro sistema, kao i po završnoj obradi; model sa hard diskom ima, kao što smo naveli, glossy (sjajan) finiš, pomalo osetljiv na ogrebotine i otiske prstiju, dok je 37LC2R mat.
LG 32LC2R, kao i dva veća brata, veoma je kvalitetno izrađen LCD TV uređaj, umerenog, ali ne i ekstravagantnog dizajna, na kakav nas je LG navikao sa poslednjim serijama TFT monitora. Zvučnici su smešteni ispod panela i veoma su kvalitetni, pa nije neophodno da koristite eksterne. Hardverska rezolucija je 1366 x 768 piksela, a ugrađen je i poseban čip kako bi se ostale rezolucije prikazivale što prirodnije. U odnosu na druge LCDTV uređaje koje smo testirali, novi modeli se izdvajaju po specijalnom pozadinskom osvetljenju koje je moguće podešavati u više koraka, nezavisno od samog brightness-a (i kontrasta, naravno, ali nezavisno i od bilo kog drugog profila kontrasta, boja i osvetljenja). Takođe, lepo je što uređaj pamti podešavanja za svaki izvor signala posebno. To je vrlo bitno za korisnike koji su, recimo, povezali računar na D-Sub (ili HDMI), DVD plejer na AV1 (Scart), Xbox360 na komponentni ulaz, a kablovsku na antenski (TV) priključak.
LG 37LC2RR
Svaki parametar tj. vaša lična podešavanja boja, kontrasta i osvetljenja će ostati baš onakva kako vam to odgovara za prikaz sa računara, DVD plejera, TV-a ili konzole, pa prosto ne možemo da verujemo da većina drugih uređaja nema ovu mogućnost. Kad smo već kod različitih audio i video ulaza, pomenućemo da testirani LCD TV uređaji imaju D-Sub 15 pinski, HDMI priključke verzije 1.3, S-Video RCA, dva SCART ulaza, dva odvojena stereo ulaza “vezana” za dva dodatna kompozitna priključkam HDTV komponentni, dodatni S-Video i RF (antenski)… U ovom spisku nedostaje samo DVI konektor, ali s obzirom na bogatstvo priključaka, ovo stvarno ne možemo uzeti kao manu.
Ugrađeni LCD paneli su kvalitetni i pripadaju poslednjoj generaciji koja se i sada ugrađuje na aktuelne modele. Bilo da je reč o dijagonali od 32 ili 37 inča, odziv je deklarisan na 8 ms, što nije postignuto žestokim overdrive-om, pa su i vidljivi uglovi veoma dobri. Uz malo merenja, došli smo do prosečnog odziva od 14-15 ms za model manje, odnosno 13 ms za model veće dijagonale. U testu crne nismo primetili da pozadinsko osvetljenje probija na ivicama, ali moramo priznati da je “crna” nešto bolja kod modela 37LC2R(R), pogotovo kada se pozadinsko osvetljenje pojača na dva viša nivoa. Uniformnost je veoma dobra za jedan widescreen LCD TV, a tokom igranja zamućenja se mogu primetiti, ali nisu izražena. Tokom igranja na PC-ju su ipak primetnija zbog nešto oštrije slike i intenzivnijeg kontrasta, kao i činjenice da je gamma drugačije realizovana (LCD TV je optimizovan za vrednost 2.2, dok sa PC-ja “dolazi” nekih 1.8-1.9, u zavisnosti od grafičke kartice i drajvera), pa su LG LCD TV uređaji bolji za gaming na novim konzolama. Osim podešavanja pozadinskog osvetljenja, tu su i profili za boje (cool, warm, user…).
32LC2R poseduje umeren kontrast i nešto bleđe boje kada XD Engine nije aktiviran, pa preporučujemo da kontrast podesite na 85-90%, a osvetljenje na 60%. Kontrast nije prenaglašen sve do 88%, što je veoma dobro, ali ne možemo reći da je preterano izražen. Boje dodatno možete pojačati ako profil postavite na user, što dodatno popravlja utisak o reprodukciji boja. Kada su gradijenti u pitanju, LG je uradio odličan posao – banding nije prisutan, bar ne u većoj meri. Trakice su jedva primetne i ravnomerne, pa reprodukcija boja zaslužuje visoke ocene.
Daljinski upravljač sa podrškom za LG XStudio Pro i DVR
37LC2R i 37LC2RR imaju nešto viši kontrast i jače pozadinsko osvetljenje, pa smo mi veoma zadovoljni sa podešavanjem od 75% za kontrast i 50% za brightness pod uslovom da je backlight postavljen na sredinu (default). Odlično je što ni na 95% kontrast nije prenaglašen, pa će ljubitelji slike koja “vrišti” biti zadovoljni. Obratite pažnju da u sobi imate još izvora svetlosti pošto posle dugih sesija gledanja serija ili igranja, može doći do dugotrajne glavobolje. Sva tri modela imaju vrlo dobre vidljive uglove – ne idealne, jer bi onda previše konkurisali plasma modelima, ali veoma dobre, tako da posmatranje sadržaja iz nekog ugla neće biti problem.
Pošto su ovi uređaji prvenstveno namenjeni za reprodukciju video materijala, LG je posebnu pažnju obratio na tehnike koje poboljšavaju prikaz dinamičkih slika. XD Engine se brine za poboljšavanje nekih aspekata slike. I dok nam se dinamički kontrast i dalje veoma ne sviđa, smatramo da su Noise Reduction i MPEG NR (Noise Reduction) veoma korisni. NR je algoritam koji sliku “čisti” od svake vrste šuma, uz minimalan gubitak detalja na slici. MPEG Noise Reduction će ublažiti pojavu koja se javlja pri prikazu kompresovanog MPEG videa (veoma često viđen kod sportskih prenosa na EuroSport-u).
Naravno, za prikaz standardnog SDTV signala, HD televizori nisu idealni, ali je dobro što novi Flatroni poseduju pregršt modova koji crop-uju ili stretch-uju sliku. Osim realnog, 4:3, 16:9, Full, Zoom 1 i 2 (tj. crop) modova, tu je i inteligentni mod koji LG naziva Spectacle. Iako nije spektakularan, sliku iseca i razvlači tako da se rezultati i najave tokom sportskih prenosa i dalje vide, a da PAL aspekt od 4:3 nije narušen. Dakle, ivice su razvučene, a sredina polako prelazi u normalnu, nerazvučenu i to na najbolji mogući način. Sam tjuner je izuzetnog kvaliteta, pa će i standardno loš kvalitet domaće kablovske moći da pruži korektne rezultate. Najviše nam se, ipak, svidela reprodukcija sadržaja sa Xbox360 konzole, povezane preko komponentnog ulaza. Zvuk je savršeno čist, a slika kristalno jasna, bez vidljivih degradacija koje bi mogla da prouzrokuje interpolacija iz 720p u prirodnih 1366 x 768 piksela. Čak je i interpolacija moda 1080i sa ove konzole praktično identična, što ne važi za neke druge LCDTV uređaje koje smo testirali.
32LC2R, 37LC2R i 37LC2RR monitori poseduje opciju “zamrzavanja slike”, a tu je mogućnost “slika u slici” i to na više načina: slika pored slike sa i bez zadržavanja originalnog aspekta, klasičan picture in picture sa jednim većim i jednim, proizvoljno postavljenim sekudarnim programom (dva nezavisna programa rade samo na modelu sa dva tjunera) koji može imati bilo koji drugi source od svih pomenutih, kao 1+3 mod – osnovni “prozor” i tri dodatna sa strane. PIP mod je veoma dobro izveden, pa ćete lako menjati kanale i dodeliti “audio” bilo kom “prozoru” na ekranu. Štaviše, broj mogućih prozora i kombinacija sa njima je veliki, pa smo se prisetili čuvene scene iz drugog dela filma “Povratak u budućnost”, kada Marti Mekflaj naručuje 12 kanala, koji se simultano emituju na ekranu slične dijagonale modelu sa testa (37LC2RR). LG, dakle, treba samo da omogući glasovnu kontrolu i razvije neki super-tjuner koji bi omogućio prikaz više kanala, mada do 2015. godine, kada se radnja u pomenutom filmu odigrava, ima još mnogo vremena.
Ugrađeni hard disk u modelu 37LC2RR omogućava obavljanje tzv. DVR (Digital Video Recorder, prim.ur.) funkcije bez upotrebe eksternog uređaja za tu namenu. To konkretno znači da ćete moći da snimate TV program bez upotrebe DVD rikordera, direktno na hard disk koji se nalazi u TV aparatu. Tokom uključivanja samog TV-a primetan je zvuk pokretanja motora i ploča hard diska što nas je podsetilo na uključivanje računara.
Ovakav zvuk nam je dao do znanja da je reč o velikom 3.5” hard disku. Tokom rada hard disk se apsolutno ne čuje i možete po tom pitanju biti spokojni. LG u model sa testa ugrađuje hard disk kapaciteta 80 GB što je dovoljno za snimanje 20-tak časova video materijala u najvišem kvalitetu ili preko 30 časova video materijala u tzv. standardnom kvalitetu.
Ukoliko se koristi bolji kvalitet snimanja razlika između snimljenog materijala i žive slike koju emituju domaće TV stanice teško je primetna. Naravno, kako se o kompresiji brinu specijalni čipovi sve operacije snimanja i reprodukcije snimljenog materijala obavljaju se trenutno, a ispuštenih frejmova nema. Snimanje se može aktivirati u bilo kom trenutku pritiskom na tester ”Rec” koji se nalazi na daljinskom upravljaču. Naravno, u okviru XStudio Pro menija, koji je specifičan za LG TV aparate sa ugrađenom DVR funkcijom, omogućeno je i programiranje termina snimanja, ali i zanimljiva opcija ”Timeshift”. Ova mogućnost dobro je poznata vlasincima TV kartica, ali kada nešto ovako imate implementirano u potpunosti na hardverskom nivou, onda je doživljaj donekle drugačiji. Naime, u okviru OSD menija, u podmeniju DVR, potrebno je aktivirati Timeshift opciju i nakon toga bićete u prilici da koristite taster ”Pause” tokom gledanja živog TV programa.
Sistem funkcioniše tako što čim pritisnete pauzu na daljinskom upravljaču, tog trenutka se na ekranu prikazuje zamrznuta slika (ili slika za drugog tjunera, pošto model 37LC2RR ima dva TV tjunera), a na interni hard disk se snima trenutni TV program. Nakon što ste opet u prilici da pratite TV program, pritisnućete opet taster ”Pause”, DVR će nastaviti da snima na hard disk, ali će se na ekranu prikazivati prethodno snimljeni video materijal. U svakom trenutku možete pogledati koliko prikaz na ekranu kasni za živom slikom, a zaostatke možete nadoknaditi tokom reklama i sl. Ukoliko ne želite da gledate sliku sa zaostatkom u svakom trenutku možete pritisnuti taster ”Live TV” i preskočiti vremenski zaostatak nakon čega će se prikazivati slika koja se prima posredstvom TV tjunera, a ne slika koja je snimljena na interni HDD.
Generalno gledano, sva tri LCDTV uređaja predstavljaju odličnu kupovinu u svojoj klasi. Ako vam je dovoljno 32 inča, smatramo da od LG 32LC2R nema bolje kupovine u klasi, čak i kada ga uporedimo sa nešto skupljim modelima iz Samsung-a i Sony-ja. Dobra ujednačenost svih karakteristika i veoma dobra cena su aduti ovog modela. Kad je Flatron 37LC2R u pitanju, za njega možemo samo dati najtoplije preporuke. Korisnici koji cene TimeShifting, dva tjunera i opciju snimanja bez mnogo filosofije i razmišljanja, sigurno neće smatrati da je 10% viša cena nepremostiva prepreka, tako da i 37LC2RR dobija “thumbs up” od nas.
Za:
– veoma dobar kontrast (odličan kod 37″ modela)
– precizan kolorit
– dobar odziv (veoma dobar kod 37″ modela)
– uniformnost i crna
– uglovi gledanja
– kvalitet izrade
– cena
– samo malo skuplji XStudio Pro model ;
Protiv:
– malo deblje kućište
– nema DVI
Proizvođač
Model
32LC2R
37LC2R
37LC2RR
Dijagonala / tehnologija
32″ / 37″ S-PVA LCD TFT
Fizička rezolucija / boje
1366 x 768 @ 50Hz (Digital) /16.7 M
Pitch
/
Horizontalno osvežavanje (KHz)
30 ~ 81
Vertikalno osvežavanje (Hz)
56 ~ 75
Odziv
8 ms avg.
Osvetljenje (cd/m?)
500
Kontrast
1600:1
Ugao gledanja (H/V)
170 /170
Bandwidth / potrošnja (*max)
180 – 230 W
Dimenzije
566.9 x 811 x 123.5 mm * 25.2 kg – 32 inch
659 x 944 x 129.7 mm * 33.3 kg – 37 inch
Masa
Specijalne mogućnosti, Input
2006 XD Engine; 3D digital comb filter; two tuner PIP; HDMI terminal, 2 x 15W speakers (2 x 10W for 32 inch model)
Cena
~
Uređaje na test ustupio LG.