LG UF950V 4K 3D HDTV

LG UF950V 4K 3D HDTV

U prilici smo da vam predstavimo LG-ev flegšip 4K televizor za 2015. godinu, koji nam je na test stigao u 55-inčnoj varijanti. U fokusu se nalazi nova i poboljšana WebOS 2.0 platforma, unapređen dizajn sa tankom šasijom, a tu je i nova tehnologija proširenog spektra boja pod imenom Color Prime. Ove godine srećemo i novi Magic daljinski, prisutan je pasivni 3D prikaz, kao i auditorium postolje koje reflektuje zvuk sa ugrađenih Harman/Kardon zvučnika...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      UltraHD rezolucija svakako je logičan korak unapred u odnosu na FullHD, tako da svi proizvođači opremaju svoje vodeće modele televizora i monitora 4K panelima. Nesumnjivo je da ćemo ovu ultra visoku definiciju sretati sve češće u bliskoj budućnosti, i krajnje je vreme da polako započnemo tranziciju sa 1080p rezolucije na nešto bolje. 4K je sledeći logičan korak, a iako u ovom trenutku još uvek nema gomile sadržaja u u ovoj rezoluciji, uvereni smo da je omasovljivanje takoreći već “iza ćoška”.
      Netflix je već počeo da nudi solidnu količinu filmova i serija u 4K rezoluciji, a primetili ste verovatno i sami da vaši omiljeni YouTube kanali već uveliko nude opciju gledanja u 2160p. Obe pomenute solucije praćenja sadržaja visoke definicije dostupne su korišćenjem Netflix i YouTube smart aplikacija na televizoru kojim se bavimo, tako da se čak i u ovom trenutku 4K panel “isplati”.
      Ipak, trenutak kada će UltraHD modeli biti daleko korisniji po našem mišljenju je početak izdavanja filmova na 4K BluRay diskovima, što je sigurno pitanje meseci, najkasnije do kraja 2015. godine. Radujemo se periodu u kome će filmovi/serije biti dostupni u 2160p rezoluciji, ali vreme je da se vratimo na sam model sa testa.
      lg_55uf950v_4k_ss.jpg
      4K panel, WebOS 2.0, Harman/Kardon zvučnici i auditorijum postolje
      Šta se može očekivati od LG UF950V modela kada se posmatra sa tehničke strane? Pre svega, poseduje IPS panel rezolucije 3840×2160 tačaka, Edge LED metodu pozadinskog osvetljenja sa mikro piksel kontrolom lokalnog zatamnjenja. Što se tiče 3D tehnologije, u pitanju je FPR pasivni 3D. Zatim, LG donosi novu Color Prime tehnologiju koja donosi širi spektar boja, a nikako ne treba zaboraviti novu WebOS 2.0 platformu. Tu su 4.2 kanalni Harman/Kardon zvučnici, HDMI 4K@60P i 4K 60P HEVC podrška, a od tjunera dostupno je DVB-T2/C i dupli DVB/S2, a takođe je ugrađen i WiFi modul za bežični pristup internetu.
      [modul]specifikacija=8719[/modul]Barem kada su LED osvetljeni televizori u pitanju, LG se nije odlučio na potez uključivanja zakrivljenog ekrana, kao što je to slučaj sa Samsung ili Sony 4K televizorima koje smo testirali, mada ova korejska kompanija poseduje zakrivljen TV u OLED segmentu. Sa druge strane, LG je zakrivio postolje kod UF950V modela, koje nazvao “auditorijum postolje”.
      Kutija u kojoj dolazi TV je živopisna i sadrži sve bitnije odlike, a unutar pakovanja zatekli smo par pasivnih 3D naočara, komponentne, AV i Skart kabl-adaptere, poveću dokumentaciju i Magic daljinski. Izgled televizora je vrlo privlačan – koristi se kombinacija srebrne i crne boje, a ovo je verovatno prvi put da vidimo televizor koji poseduje belu poleđinu.
      lg_55uf950v_ultrahd_1_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_2_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_3_s.jpg
      Izuzetno tanak bok, uzane ivice, i zanimljivo rešenje postolja čine ovaj model vrlo privlačnim
      Ivice oko ekrana su prilično uzane, ali ono što je još impresivnije je ultra-tanko kućište, tačnije profil televizora koji je širok svega 8.5 milimetara u najtanjoj tački, što je debljina prosečnog smartfona. Auditorijum postolje je zakrivljeno i proširuje se ka zadnjem delu. Ima uspon pod uglom kao tribine na stadionu, sa ciljem da bolje reflektuje zvuk sa ugrađenih zvučnika. Bela leđa televizora su pravo osveženje, jednim delom mat a drugim glossy plastika – obično je poleđina skroz crna. Što se konekcija tiče, jedan deo se nalazi sa leve strane na boku, a ostatak je smešten pozadi/ispod u udubljenju.
      lg_55uf950v_ultrahd_4_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_6_s.jpg
       
      LG UF950V poseduje sledeće ulaze/izlaze/portove:
      – RS232C- LAN port- Optički digitalni izlaz zvuka- Skart AV 1 RGB ulaz/izlaz- AV 2 video/audio- Komponentni video ulaz- 2 x DVB/S2 ulaza- Antenski/kabl ulaz- 3.5mm audio izlaz (slušalice)- 4 x HDMI ulaza- 3 x USB ulaza- PCMCIA Card slot
      lg_55uf950v_ultrahd_5_s.jpg
      Kao što smo pomenuli, LG ovde koristi WebOS 2.0 platformu sa vrlo dopadljivim korisničkim interfejsom, i što je možda i najbitnije – najboljim performansama koje smo do sad sreli na televizorima. Po našem mišljenju, WebOS 2.0 je jedno od najboljih rešenja za Smart televizore, i prosto smo iznenađeni trenutnim odzivom na komande, sve je glatko kao recimo da koristite neki operativni sistem na tabletu/smartfonu, što WebOS zapravo i jeste bio pre nego što ga je LG prilagodio televizorima. Interfejs je pregledan, lepo obojen i dopadljiv, a tu je i simpatična maskota platforme, ptičica nazvana BeanBird, koja vas vodi kroz početna podešavanja televizora.
      lg_55uf950v_ultrahd_18_s.jpg

      Odlična stvar kod LG televizora jeste Magic daljinac, koji je ove godine dodatno unapređen, tačnije najzad poseduje i numeričke tastere za kanale, pa je sada ovo postao glavni daljinski i nema više potrebe za dodatnim klasičnim. Quick Settings se poziva klikom na zupčanik na Magic daljinskom, i na ekranu se dobija brzi pregled opcija, bez potrebe za ulaskom u glavni meni. Sa desne strane ekrana pojave se šareni kružići, gde se brzo može podesiti režim slike, zvuka, aspekt, tajmeri, itd, a poslednja opcija je prečica ka punom/glavnom meniju. Pomenuti je podeljen u sedam kategorija i poseduje pregršt podešavanja, a za svaku opciju postoji objašnjenje u vidu prozorčića desno od menija.
      Sjajna WebOS 2.0 platforma i Magic Remote donose vrlo dobro korisničko iskustvo
      lg_55uf950v_ultrahd_7_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_8_s.jpgKada se završi proces pretrage kanala, bilo da je reč o kablovskom ili antenskom izboru, dobija se lista sa određenim trocifrenim brojem digitalnog kanala. Pozicija kanala, ime i šta se trenutno emituje na programu pojavljuje se u crnoj kartici u gornjem levom uglu. Klikom na središnji taster na daljinskom dobijaju se i nešto detaljnije informacije kao što je aspekat, rezolucija kanala, kategorija emitovanja i dokle traje ono što se trenutno emituje, ali takođe i časovnik i datum u gornjem desnom uglu. Odavde se može pristupiti i opcijama za PVR i TimeShift. Naravno, tu je detaljniji TV Vodič u kojem se dobija pregled kanala i vreme emitovanja, emisija, odakle se može zakazati i snimanje na eksterni hard disk.
      lg_55uf950v_ultrahd_33_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_31_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_32_s.jpg
      Centralni deo WebOS 2.0 platforme je Launcher, tačnije klizeći meni. To je zapravo skup kartica raznih boja, koje služe kao prečice ka određenim Smart aplikacijama, podešavanjima, izvorima, ugrađenom browseru, Smart Hub-u, bežičnim screenshare opcijama kao što su WiDi ili Miracast, itd. Posebno želimo da istaknemo YouTube aplikaciju sa preglednim interfejsom i možda najbitnije – podrškom za reprodukciju u 4K rezoluciji. 
      lg_55uf950v_ultrahd_11_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_12_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_13_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_15_s.jpg
      YouTube sa 4K podrškom, Netflix takođe, i DLNA koji funkcioniše bez greške
      Tu su i domaće smart aplikacije kao što je Sportal, u kojoj se mogu saznati najbitnije sportske vesti i razne informacije generalno vezano za sport. Što se tiče ugrađenog browsera, dosta brzo otvara stranice, poseduje tabove, a navigacija i unos teksta je pravo uživanje uz Magic remote koji je zapravo vazdušni miš, na kojem čak postoji i skrol točkić.
      lg_55uf950v_ultrahd_16_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_17_s.jpg
      SmartShare je kategorija u kojoj se prikazuje slike, video i muzika, bilo da je to sa nekog izvora kao što je DLNA server na vašoj WiFi mreži, ili prikačenog uređaja kao što je USB stik ili eksterni hard disk. Konkretno u našem slučaju, televizor je odmah prepoznao Plex koji koristimo na mreži i i dobili smo trenutni pristup svim video sadržajima koji se nalaze na desktop računaru bez ikakvog dodatnog podešavanja. Dobar potez LG-a je i uključivanje svojevrsne 3D sekcije, u kojoj se može besplatno pogledati tridesetak naslova sa trećom dimenzijom.
      lg_55uf950v_ultrahd_19_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_20_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_21_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_22_s.jpgOd vodećeg modela televizora uvek se očekuje vrhunski prikaz, a moramo priznati da je i ovde LG odradio vrlo dobar posao. Kao i svi televizori, ponuđen je veći broj predefinisanih režima, ali kao što je to običaj kod televizora ove kompanije, najtačniji režimi su ISF Expert 1 ili 2. Fabrička podešavanja ISF Expert 1 režima pružaju dosta tačan prikaz, što smo potvrdili merenjem kolorimetrom unutar Calman softvera za PC. IPS paneli generalno donose precizne boje, što je i ovde slučaj, pa je prosečna DeltaE cifra niska i iznosi 3.17. Što se tiče temperature boja i beloj tački, ona je vrlo blago pomerena ka toplijem predelu, konkretno 6343K.
      lg_55uf950v_ultrahd_34_s.jpg
      lg_55uf950v_4k_hcfr_s.jpg
      Gamma vrednost je vrlo dobra, dosta prati referentnu krivu, pa je cifra ovde 2.14, što je blizu idealnoj 2.2 granici. Kontrast je ipak “boljka” IPS panela, tako da je izmereni statični kontrast 857:1, a direktno povezana sa kontrastom je i dubina crne boje, koja iznosi 0.23 cd/m2. U prevodu, LG u ove dve oblasti pomalo zaostaje za Samsungom koji koristi PVA panele, koji postižu bolji prikaz crne boje i samim tim višestruko veće vrednosti statičnog kontrasta. Kako se to ispoljava u praksi? Generalno, ukoliko ne gledate filmove u skroz zamračenoj prostoriji, nećete imati bilo kakvu zamerku na dubinu crne na IPS panelu. Uprkos slabijoj dubini crne boje, prikaz i dalje ostaje veoma dobar.
      Po pitanju prikaza materijala standardne definicije, tu zaista nema nikakvog iznenađenja, skaliranje se vrši veoma lepo na nativnu rezoluciju panela i tv kanali izgledaju veoma pristojno. FullHD na 4K skaliranje takođe izgleda veoma lepo, procesiranje slike je na visokom nivou baš kao što se to i očekuje od vodećeg modela. Naravno, 4K materijal će svakako izgledati najbolje na 4K panelu, i tu se zaista može videti koliko je UltraHD televizor bolji po pitanju oštrine i detalja u odnosu na FullHD model. Dakle, kvalitet slike je sveukupno na dosta visokom nivou – precizne boje, gamma, temperatura, procesiranje/skaliranje je odlično, jedino je dubina crne boje osrednja u odnosu na konkurenciju. Pasivni 3D prikaz je očekivano dobar, uz odličnu dubinu, svetlinu i bez crosstalk-a.
      Vrlo precizan i tačan prikaz, sveukupno jako dobar kvalitet slike, ali IPS i dalje donosi osrednju dubinu crne boje i kontrast
      lg_55uf950v_ultrahd_30_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_24_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_25_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_26_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_27_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_28_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_29_s.jpg
      lg_55uf950v_ultrahd_23_s.jpgSveukupno, flegšip UF950V je veoma dobar televizor, ipak je to i očekivano od vodećeg modela korejske kompanij. Napredak je vidljiv iz generaciju u generaciju, a ove godine bismo rekli da je najveća prednost ovog 4K televizora zapravo njegova WebOS 2.0 platforma, koja se pokazala izuzetno dobro tokom našeg korišćenja. U kombinaciji sa Magic daljinskom, moramo reći da je iskustvo koje korisnik dobija u radu u ovom trenutku nenadmašno.
      lg_55uf950v_4k_nagrada.jpg
      4K rezolucija će ubrzo početi da biva iskorišćavana na pravi način, a LG je već sada obezbedio model koji će iskustvo gledanja 2160p sadržaja dovesti na vrlo visok nivo. IPS panel UF950V televizora donosi prilično tačan fabrički prikaz, mada kao mana same tehnologije se i dalje može navesti osrednji nivo dubine crne boje i samim tim nešto niži statični kontrast. Kvalitet slike jeste i dalje odličan, bilo da je reč o 576i, 720p, 1080p ili 2160p rezoluciji – procesor slike dosta dobro radi posao. Da sumiramo – UF950V nam je pružio vrlo pozitivno iskustvo tokom korišćenja i osim kontrasta/dubine crne boje i nemamo nikakvu veću zamerku, te ga toplo preporučujemo našim čitaocima koji se razmišljaju o kupovini vrhunskog 4K modela…
      Odličan vodeći model koji je spreman da vam pruži izuzetno iskustvo, kako sa softverske strane, tako i kvalitetom prikaza
      Prednosti
      – Odlična WebOS 2.0 platforma – Vrlo precizan prikaz – Magic Remote – Privlačan dizajn i ultra tanko kućište – Kvalitetno procesiranje slike Mane
      – Osrednji nivo crne boje/statičnog kontrasta
      Cena: 330.890 RSD – oko 2736 evra
      Televizor na test ustupio LG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test