Najava: Novi modeli Panasonic Viera HDTV uređaja

Najava: Novi modeli Panasonic Viera HDTV uređaja

Tradicionalna konvencija kompanije Panasonic, održana je i ove godine, a čuveni dalekoistočni proizvođač ljubitelje kvalitetne audio i video opreme nije ostavio ravnodušnim. Fanovi Plasma TV setova su, prema prvim utiscima posetilaca, veoma zadovoljni najavljenim modelima, a Panasonic je mislio i na one koji pripadaju njihovom "LCD taboru". 3D televizija je, potpuno očekivano, bila u fokusu i ove kompanije, a osim 3D "plazmi" i 3D LCD televizora sa obavezni

    Sadržaj

      Najava: Novi modeli Panasonic Viera HDTV uređaja

      Tradicionalna konvencija kompanije Panasonic, održana je i ove godine, a čuveni dalekoistočni proizvođač ljubitelje kvalitetne audio i video opreme nije ostavio ravnodušnim. Fanovi Plasma TV setova su, prema prvim utiscima posetilaca, veoma zadovoljni najavljenim modelima, a Panasonic je mislio i na one koji pripadaju njihovom “LCD taboru”, pa se može reći da su i Viera LCDTV uređaji nadmašili očekivanja. 3D televizija je, potpuno očekivano, bila u fokusu i ove kompanije, a osim 3D “plazmi” i 3D LCD televizora sa obaveznim pratećim shutter naočarama, tu su bile i 3D kamere, nove verzije Blu-ray plejera koji savršeno “idu” uz top modele Viera HDTV uređaja, ali i brojne digitalne kamere, D-SLR-ovi i HD kamkorderi. Evropski deo Panasonica je za kupce na “Starom Kontinentu” priredio veličanstvenu manifestaciju, o čemu svedoče i brojni snimci i video izveštaji od kojih smo neke propratili i u dnevnim vestima.


      NeoPlasma

      U poslednjih nekoliko godina, Panasonic je postao sinonim za kvalitetan “plasma” TV, bar u “AV krugovima” – jer je, recimo, u filmskoj industriji, Panasonic poznat po svojim revolucionarnim digitalnim i 3D kamerama, koje su promenile način na koji najveći holivudski studio, Universal, pristupa snimanju “blokbastera” u nekom od svojih mnogo brojnih sound stage-ova. Baš zbog toga je mnogim posetiocima najveći razlog za posetu Panasonic Convention 2011 bila upravo nova serija plasma televizora. Od ove godine, NeoPDP je dobio novi naziv – Neo Plasma, što je logičan potez, jer kupci dobro znaju šta je “plasma”, dok im je skraćenica za “Plasma Display Panel” manje poznata. Neo Plasma serije televizora za 2011. godinu se mogu grubo podeliti na tri osnovne klase: entry-level modeli su dobili oznaku ST30, srednja i viša-srednja klasa nosi oznaku GT30, dok je high-end i dalje označen slovom V, pa je VT30 i logičan naslednik serija VT20 i VT25 koji su krenuli u prodaju krajem pretprošle i tokom prošle godine.
       

      Naravno, poboljšanja koje nove serije plasma televizora donose su najmanje kozmetičke prirode. Panasonic je i ove sezone najviše poradio na onome što je unutra, pa se sve osim najskupljih serija po dizajnu preterano ne razlikuju od modela iz prethodnih godina. Neo Plasma televizori serija GT30 i VT30 imaju THX sertifikat i za 2D i za 3D režim rada, a Panasonic posebno ističe da je njihov prošlogodišnji model “plazme” bio i prvi 3D TV uređaj koji je ovaj sertifikat dobio za 3D režim. Osim toga, tu su opcije za kalibraciju po standardima koje je propisala ISF (Imaging Scinence Foundation) organizacija, što je posebno bitno za sve one koji sliku žele da dovedu do savršenstva jednom zvaničnom, preciznom i lakom metodom (a onda i da svoja “podešavanja” podele sa AV zajednicom preko Interneta). Ovo svakako znači da će Panasonic Plasma TV ostati izbor AV entuzijasta, što je kompaniji, verovatno i bila želja i cilj. ST30 serija je dobila dosta dobrih osobina koje su prethodno bile rezervisane za više klase, kao što je, recimo, 3D, ali je možda najveći “skok” ostvaren baš u najpopularnijoj – G seriji, jer sada i GT30, baš kao i VT30, ima Infinite Black Pro dodatak koji omogućava najbolju reprodukciju crne i detalja-u-senci (shadow detail) u industriji, a što je do skoro bilo rezervisano samo za paprene V-series modele. Nasleđe čuvenog Pioneer-a i njihove Kuro serije “plazmi” konačno je dostupno i u klasi koja ne košta previše, pa će ovi modeli zadovoljiti najveći deo čak i zahtevne filmofilske populacije.
       

      VT30 serija Neo Plasma televizora i dalje nudi beskompromisan dizajn, kvalitet izrade kućišta, nove opcije unutar OSD-a, specijalan touch-screen daljinski upravljač, više dodataka i mogućnosti u okviru Viera Cast SmartTV platforme i, što je AV entuzijastima i najbitnije, specijalni ARSC (ambient-rejecting screen coating) koji je Panasonic patentirao i nastavio da razvija nakon akvizicije tehnologija koje su nekada pripadale Pioneer-u. Specijalna formula za ovaj premaz je, naravno, strogo čuvana tajna. Kada su dodatne, nove OSD opcije u pitanju, Panasonic posebno ističe deo koji se nalazi u “picture setup” delu pod nazivom 10-point greyscale calibration, a koji je ekskluziva top serije Neo Plasma modela. Podešavanje ove opcije za određeni ambijent i tip sadržaja (žanr ili izvođenje neke igre, filma ili drugog video sadržaja) bi trebalo da značajno poboljša prikaz i dinamiku sivih nijansi u 3D modu. Ova napredna podešavanja će moći da se setuju putem specijalnog kalibracionog softvera (Spectracal CalMan) i to kada je sam HDTV povezan na računar, što dovoljno govori o ozbiljnosti i kompleksnosti same opcije. Najlepše od svega je i smart opcija CalMan softvera u vidu “čarobnjaka” koji zahteva jako malo intervencije od strane korisnika. Ostaje da vidimo kako će ovo funkcionisati u praksi i budite ubeđeni da jedva čekamo da vidimo kako to već savršena slika može biti “drastično bolja”…

      Inženjeri Panasonica navode da su najveća poboljšanja u višim i najvišoj klasi postignuta upravo na onim poljima na kojima su AV entuzijasti i iznosili kritike. Nakon uvođenja ISF kalibracije, eliminisan je fuzzy ghosting efekat prilikom prikaza up-scale-ovanog 50Hz PAL sadržaja što je postignuto radom na motion-adaptive dithering algoritmu koji je bio agresivan prilikom skrivanja efekta posterizacije koji se uvek javlja kod up-scale-a “analogne” SD slike. Algoritam koji je sada aktuelan kod G30, GT30 i VT30 serija je potpuno nov i trebalo bi da je eliminisao ovu nus-pojavu. Poboljšana je i vertikalna rezolucija u 3D režimu, 3D greyscale tracking (putem pomenute ISF kalibracije), a smanjen je i video game input lag, što će se svideti igračima; Panasonic navodi da su novi video čipovi oko 12 puta moćniji od onih korištenih u prethodnoj generaciji Neo PDP uređaja.

      Ako se vratimo na modele iz ST30 serije za koje smo konstatovali da su solidno unapređeni, mogli bismo reći da je najbitniji dodatak upravo 3D, koji je sada sišao i u nižu klasu. Pretpostavljamo da novi ST30 modeli koriste isti panel kao i prošlogodišnja GT20 serija, jer je S20 bio identičan modelima iz serije G10. Naravno, opcija za kalibraciju kod ST30 modela nema, baš kao ni THX sertifikata, ali je bitno znati da je ovo entry 3D model, kao i da Panasonic i dalje nudi još jeftiniju, 2D verziju sa oznakom S30. Slično važi i za seriju GT30, koja ima svog 2D pandana – G30. Ono što je zanimljivo i po našem mišljenju vrlo bitno za istaći, jeste da GT30 ima Infinite Black Pro, dok G30 ima samo Infinite Black, što je prava šteta. Top-of-the-line VT30 serija nema “2D verziju”, pa se 2D line-up sastoji od modela G30 u najvišoj, S30 u srednjoj i C3 serije u najnižoj klasi (C3 modeli nude samo HD Ready rezoluciju). G30 bi i dalje trebalo da bude dostojan naslednik G20 modela, ali još uvek ne možemo da zaključimo po čemu (osim dodataka u vidu poboljšane VieraConnect / VieraCast SmartTV platforme, ne znamo koliko je poboljšan sam PDP panel i tehnologija obrade video signala, tj. sam video engine). S30 modeli još uvek nemaju ni Infinite Black, pa verujemo da su po kvalitetu u rangu sa nekadašnjom top PY80 / PZ80 serijom “plazmi” iz 2008. godine, ali bez poboljšanog reflection filtera i uz, naravno, VieraCast dodatke koji u modele iz 2008. godine nisu ni ugrađivani.

      Mnogi AV entuzijasti i dalje ne daju “pet para” za ovu novu, fensi 3D modu koju nameće čitava industrija, pa je najveća kritika upućena Panasonicu upravo to što je top model isključivo 3D. Istina, VT30 jeste i vrhunski (najbolji?) 2D plasma TV set, ali mnogi kupci ne žele da doplaćuju za 3D naočare (koje idu u paketu) i čip za 3D video procesiranje ako to ne žele. S druge strane, ako tim istim korisnicima nije (previše) stalo do dizajna koji nudi (za sada samo) V serija, mogu pokušati i da “žive” sa G30 modelima koji bi trebalo da ponude kvalitet koji je negde između prošlogodišnjih G20 i V20 serija. Istina, već smo “kritikovali” nedostatak Infinite Black Pro sistema kod G30 modela, ali je u odnosu na G20, kod G30 dodat specijalan fosfor koji se koristi samo kod 3D “plazmi”, a koji se naziva Short-Stroke Phosphor i koji služi za dodatno ubrzanje odziva i smanjenje famoznog crosstalk-a u 3D režimu. Naravno, G30 je 2D “plazma”, ali ovaj specijalni fosfor, prema teoriji i svedočenjima nekih stručnjaka, dovodi i do oštrijeg i konzistentnijeg 2D prikaza i daljeg smanjenja fosfor-trailing-a i potpunog eliminisanja image retention “problema” do nivoa koji se izražava ne u milisekundama, već u mikrosekundama.

      Drugi noviteti…
       

      Kao što smo rekli, ubedljivo najveće interesovanje vladalo je za Neo Plasma seriju proizvoda, ali Panasonic nije zapostavio ni svoju Viera seriju LCD TV uređaja i zanimljivo je da ova kompanija ima svoje sopstvene TFT panele koje sama proizvodi. Radi se o IPS Alpha matricama, a Panasonic je posebno ponosan na (nizak) nivo crosstalk-a koji je postignut u 3D režimu. Viera DT30 i Viera DT35 serije televizora su 3D modeli, jako tankog profila i atraktivnog dizajna (mada tu, po našem mišljenju, ne mogu da pariraju Samsung-u, LG-u i Sony-ju). Naravno, u pitanju su LED modeli sa Edge-lit W-LED osvetljenjem – Panasonic nije predstavio niti najavio Full LED LCDTV modele sa opcijom lokalnog zatamnjivanja (local-dimming).

      Viera DT30 serija 3D LED LCD televizora u dijagonalama od 37 i 32 inča, stići će u aprilu po cenama od 1300 i 1200 dolara, odnosno 1000 i 900 evra u Evropi. Novi Viera Connect, sada sa integrisanim Hulu Plus sistemom, prerastao je u pravu Smart TV platformu, koja ne zaostaje za sjajnim rešenjem koje ima i, recimo, Samsung. Top modeli iz DT30 serije nisu jedini koji će biti “osveženi”, pa su tu tako i E3 i X30 serije, koji takođe imaju novi Viera Connect. Ova Smart TV platforma ima tzv. Easy IPTV paket servisa kao što su Netflix, Amazon VOD, Napster, Pandora, Facebook i CinemaNow. Viera Cast je, dakle, dobio nadogradnju, pa Viera Connect sada podrazumeva i SDK za sve one koji žele da se bave razvojem aplikacija za ovu linux-baziranu platformu, koja je dosta otvorenija od sistema kakav je Samsung Apps i više nalik konceptu Google TV-a.
       

      Modeli Panasonic HDTV uređaja za 2011. godinu, ali i nova izdanja Blu-ray plejera (DMP-BDT310, DMP-BDT210, and DMP-BDT110), osim Viera Connect sistema, imaju i mogućnost instalacije (novih verzija) aplikacija koje su i ranije bile dostupne za Viera Cast (neke od njih su MLB.tv., Hulu Plus ili igre kao što su NBA Gametime, Asphalt 5, Tetris, itd.) Zanimljivo je i da je kompanija Thrustmaster, poznata po periferijskim uređajima za gejming najavila dva modela wireless džojpeda za nove Panasonic HDTV uređaje.

       

      Pored ovih novina, Panasonic je na svojoj konvenciji predstavio i druge uređaje, od kojih su nam najzanimljivije bile nove Lumix digitalne kamere iz UltraZoom, kompakt i Prosumer klasa. Panasonic je demonstrirao koliko je koristan i zabavan njihov sistem kontrole fokusa i ekspozicije putem dodira na samom ekranu digitalnog foto-aparata (nešto što postoji i na iPhone 4 telefonu, ali ima mnogo više smisla na moćnoj kameri koja ima mehanički otvor za kontrolu ekspozicije i pokretni objektiv sa konkretnom i realnom promenom fokusa (žižne daljine)). Predstavljene su i kamere i 3D foto-aparati (FT3, TZ20), a kućni digitalni 3D kamkorder zaista ima smisla kupovati ako imate 3D plasma TV set. Ta tehnologija više nije (toliko) paprena. Uostalom, neke uspomene vredi sačuvati u sve tri dimenzije.
       

      U vreme odmora tokom kojih se ide na skijanje ili na more i kupanje, popularne teme su i kompaktni aparati koji su otporni na hladnoću, vodu, prašinu i udarce. Iako je Olympus po ovakvim aparatima najpoznatiji, Panasonic se takođe uključio na pomenuto specifično tržište i predstavio svoj “rugged” model – LUMIX TS3. Ovaj model je dustproof (otporan na prašinu) freezeproof (i smrzavanje) i to do -10 stepeni Celzijusa. Izdržaće i potapanje u vodu do dubine od 12 metara!
       

      Ipak, to ne znači da su mu ostale karakteristike “za bacanje”. Radi se o aparatu sa CCD senzorom od 12.1 megapiksela i širokougaonim 28-milimetarskim LEICA DC VARIO-ELMAR sočivom sa 4.6x uvećanjem. Tu je i poslednji sistem postprocesiranja koji Panasonic ima i u prosumer i D-SLR modelima (Venus Engine FHD), kao i displej dijagonale od 2.7 inča (230,000-tačaka) sa, naravno, anti-reflection premazom. Ono što LUMIX TS3 takođe ističe su i ugrađeni GPS, kompas, te merač visine (altimetar) i atmosferskog pritiska (barometar). Takođe nekarakteristično za aparate malih dimenzija je i mogućnost snimanja video materijala u Full HD rezoluciji (1920 x 1080). Neke kupce će možda privući i 3D Photo mod koji će od 2D slika praviti stereoskopske 3D fotografije (mod slika 20 frejmova od kojih bira dve odgovarajuće i kreira “prostor”). Pogledajmo sada i jedan od najboljih video reportaža sa ove manifestacije.
       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test