Među proizvođačima monitora retki su istinski inovatori ili oni koji direktno doprinose razvoju tehnologija. Partnerstvo između Neca i Mitsubishija je svakako plodonosno po ovom pitanju. Setimo se samo prvih Multisync monitora – revolucije u vidu sposobnosti da se slika osvežava proizvoljnim taktom iz zadatog opsega, umesto dotadašnjih striktnih tabela. Pa veoma uspešne Diamondtron Natural Flat katodne cevi koja je učinila aperture grill monitore široko dostupnim. Da ne govorimo o sitnim, ali jedinstvenim rešenjima koja oplemenjuju njihove proizvode i nedvosmisleno potvrđuju da su Nec i Mitsubishi lideri u svom poslu.
Kao što se vidi na priloženim slikama, Nec 1760NX ima sopstveni identitet i ne prati konvencije ni po obliku ni po upotrebljenim bojama. Dugmići su uklopljeni u tanku naglašenu ivicu oko okvira ekrana i to vrlo lepo izgleda, ali nažalost nije najudobnije za rad. Pritom su njihovi nazivi teško čitljivi, pa sve zajedno možemo reći da iako dizajnerski zanimnjivo, ovakvo rešenje nije ergonomsko. Nosač ekrana se može izdužiti za čitavih 110mm te se i visina samog monitora može povećati za isto toliko. 1760NX ima D-Sub i DVI konektore što mu omogućava da koristi analogni i digitalni izvor signala. Odabir između ova dva možete izvršiti pritiskom na izdvojeno dugme, što je uvek najbolje rešenje. Sa strane je postavljen i kill prekidač koji potpuno prekida dovod struje, tj. proizvodi isti efekat kao da je iskopčan kabl za napajanje. Okretanje monitora po vertikalnoj osi je olakšano prisustvom rotirajućeg prstena na dnu stope.
U slučaju da koristite rezoluciju drugačiju od hardverske monitor će vas uredno obavestiti da svi njegovi kvaliteti ne dolaze do izražaja. Srećom pa je proizvođač svestan da, koliko god korisna, ova funkcija može i da smeta, pa je u OSD-u ostavljena mogućnost da se isključi. U meniju možete odabrati sRGB ili native mod za profil boja, ili definisati čak četiri sopstvena. Takođe možete podesiti i tajmer za automatsko isključivanje monitora između jednog i 24 časa, u koracima od po sat.
Iako je ukupan zbir rise i fall vremena 16ms, u specifikaciji jasno stoji da je od toga 12ms potrebno da piksel od crnog postane beo. U praksi to znači da će zamućenje biti primetnije oko tamnih pokretnih objekata na svetloj pozadini. Ako vam je na pamet pao Counter Strike – u pravu ste. U ovoj igri zamućenje je uočljivo, a uz nešto “mekši” algoritam za skaliranje performanse jednostavno nisu dovoljno dobre za produženo igranje. U “šarenijim” igrama poput Quake-a blur je manje primetan i igranje je prijatnije. Sve u svemu, dobar pokušaj, ali iako 1760NX ima upotrebljiv odziv, ne može da se nosi sa novijim modelima deklarisanim na 12ms. Ugao gledanja naveden u specifikaciji nije sjajan, ali izgleda da je bar tačan. U praksi nismo naišli na veće probleme i slika zadržava pristojan kvalitet sve do ekstremnih uglova kada počilje da “vuče” na žuto. Najbitnije je da u normalnoj upotrebi nema promena u kvalitetu u zavisnosti od ćoška u koji gledate, a ovaj model to omogućava bez imalo truda. Kontrast koji 1760NX obezbeđuje je odličan i kolorne rampe pokazuju odličnu dinamiku i glatke prelaze.
Osnovni kvaliteti Necovog 1760NX su robusna i dobro promišljena izrada i ujednačene performanse u svim kategorijama. Trogodišnja garancija nekako prirodno stoji uz Nec ime, ali pitanje je koliko sve to zajedno opravdava nešto višu cenu. Na to pitanje će najbolje odgovoriti potencijalni kupci.
Proizvođač
Model
Dijagonala
17″
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0,264
Horizontalno osvežavanje
81,1 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
16 ms
Svetlina
250 cd/m²
Kontrast
500:1
Ugao gledanja (H/V)
160º/140º (140º/120º)
Potrošnja
38 W
Dimenzije
374 x 343.8 x 205 mm
Težina
6,8 Kg
Input
Analog i DVI
Cena
440 €
Monitor ustupio