Dragoljub Radovanović
Polako dolazi period u kojem ćemo početi da menjamo svoje postojeće FullHD televizore za novije i naprednije 4K modele. Do sad smo imali prilike da testiramo najvišu ponudu, ali sa skupim modelima i ogromnim dijagonalama preko 50 inča, a tu je svakako aktuelan problem visoke cene takvih televizora, pa veliki broj korisnika ne može sebi da ih priušti. Došao je trenutak u kojem smo napokon u prilici da testiramo i jedan jeftiniji 4K HDTV, koji možda nema sve te fenomenalne karakteristike kao recimo Samsung flegšip 65JS9580 SUHD, ali i dalje donosi sasvim dobre specifikacije, kao i prilično bitnu karakteristiku – Tizen OS kakav smo videli na pomenutom, vodećem modelu.
Šta se tačno može zateći u ovom cenovno pristupačnijem modelu sa cenom oko 650 evra? Dosta solidne specifikacije, tačnije, sve ono što vas na manja vrata može uvesti u svet 4K rezolucije. Dakle, dijagonala ekrana nije preterano velika i ređe se sreće u kombinaciji sa UltraHD 3840×2160 rezolucijom, a konkretno u ovom slučaju na raspolaganju imamo 40-inčnu varijantu. Tu je UltraClear panel uz 800 PQI, ugrađeni WiFi modul, Quad Core procesor, DTS podrška, a kada su tjuneri u pitanju, dostupni su DVB-C i za naše prostore DVB-T2 standard. Prisutna je i MicroDimming Pro tehnologija, WiFi Direct mogućnost, USB reprodukcija i još dosta funkcija koje ga čine interesantnim Smart televizorom.
[modul]specifikacija=8861[/modul]Pošto je reč o nešto slabijoj seriji, ne može se očekivati neki super elegantni dizajn sa metalnim kućištem, kao što je to kod drastično skupljeg vodećeg JS9580 modela, mada ne možemo reći ni da JU6000W nema neki svoj “šmek”. Izgled svakako jeste jednostavan i manje upadljiv, a dopada nam se što su ivice oko ekrana i dalje prilično uzane.
Pakovanje je skromnije, dobijaju se uobičajene stvari kao što su “osmica” kabl za napajanje, šrafovi za postolje, odnosno za Vesa montiranje na zid, korisničko uputstvo, daljinski i još par sitnica u šarenolikoj kutiji koja ističe ključne odlike ovog modela. Nema dakle odvojenog One Connect box-a sa svim konekcijama; to je ipak rezervisano za premium modele, pa su konekcije na klasičnom mestu – na poleđini televizora.
Iako JU6000W nije super tanak model, i dalje je reč o LED modelu koji dozvoljava da bok uređaja ne bude preterano debeo. Na vrhu jeste prilično uzan, ali se proširuje kako se kreće ka dnu. Postolje je plastično i sastoji se od para crnih glossy nogica, gde je prednja noga duža, a zadnja kraća. Prednja strana je mat crna i donosi imitaciju brušenog metala, a pozadi zatičemo interesantnu unakrsnu šaru.
Deo konekcija nalazi se sa desne strane – preferiramo kada su konekcije levo – a ovde se mogu zateći stvari kao što su antenski priključak, tri HDMI ulaza, jedan USB 3.0 port i jedan USB 2.0. Pozadi je CI slot, LAN port, optički audio izlaz, 3.5mm priključak za slušalice, i komponentni/AV ulazi.
Dobra stvar kod JU6000W modela jeste to što Samsung-ova nova Tizen OS platforma za televizora i dalje donosi većinu stvari koje poseduju premium flegšip modeli. Korisnički interfejs izgleda odlično, vrlo je pregledan i samim tim jednostavan i minimalistički, a zaista ne volimo kada proizvođači pretrpaju interfejs raznim nezgrapnim krupnim elementima koji idu preko većine ili čak preko celog ekrana.
Ovde je situacija odlična, pa je interfejs prilično čist i prijatan za korišćenje. Kada probate skuplje modele, posle vam pomalo nedostaje Motion tip daljinskog i jednostavnost upotrebe koju donosi, ali nije to toliko loše raditi ni sa običnim daljinskim. Upravljač je manjih dimenzija, crne je boje i ima dovoljno krupne gumene tastere.
Meni sa glavnim podešavanjima je prepoznatljivog izgleda, tačnije tipičnog dizajna za Samsung modele. Obično se iz godine u godinu blago izmeni, tako da i ove godine imamo pravougani prozor sa dve površine, levom koja je prozirna i u njoj se nalazi sedam kategorija, odnosno desnom u kojem su konkretna podešavanja slike, zvuka, kanala, mreže, itd.
Što se tiče ostatka interfejsa, obično se bazira na elementima koji zauzimaju manji deo ekrana i na taj način ne zaklanjanju ono što gledate na televizoru. Recimo, Smart Hub više nije kao prethodnih godina u posebnom ekranu, već se pojavljuje u vidu kartica dok gledate televiziju, i odatle imate pristup bitnijim aplikacijama, nedavno korišćenim opcijama, i naravno prečici ka ekranu sa svim aplikacijama koje su instalirane ili novim koje možete preuzeti i instalirati.
Pre nego što počnete da koristite televizor, prvi put kada ga uključite morate proći kroz pet koraka početnog podešavanja. Tu je izbor jezika menija, podešavanje WiFi mreže sa dostupnim SSID-ovima, i korak koji vam dozvoljava da birate način na koji ostvarujete prijem televizijskih kanala. Da li je posebni Set Top Box kao što mnogi operateri nude u svojim digitalnim paketima, ili je to klasični antenski priključak, bilo iz etra ili putem kablovske mreže.
U našem slučaju tu je SBB provajder, a kablom direktno u antenski deo pronašli smo 239 digitalnih kanala – 182 televizijska i 57 radio kanala. Naravno, samo je šaka istih otključana, ostatak je kodiran i potrebno je imati CI modul koji je moguće iznajmiti mesečno.
Kada se prebacuje sa kanala na kanal, sa desne strane se dobijaju informacije i nazivu kanala, broju digitalne pozicije, kao i šta se trenutno emituje na programu. Postoji i mogućnost da ne ulazite u pun meni sa podešavanjima dok gledate tv, tako da možete pozvati brzi meni koji je zapravo traka u vrhu ekrana i odatle podešavati veličinu i režim slike, podešavanja zvuka, mreže, sleep tajmer, itd.
Takođe postoji i lista kanala ukoliko ne želite da “šaltate” od jednog do drugog, ona se pojavljuje sa desne strane i prozirna je, pa ne ometa potpuno praćenje trenutnog programa. Prisutan je naravno i pravi televizijski vodič koji se nalazi u posebnom ekranu, ima plavu temu i podeljen je u sekcije. Može se videti koliko koja emisija ili film traje, kad počinje sledeći, a kako prelazite preko tih sadržaja u vrhu se izlistava i teksutalni opis onoga što je trenutno ili će tek biti na programu.
Na samom kanalu pritiskom na Info taster dobijate više informacija o kanalu, kao što je rezolucija, aspekt, žanr, trenutno vreme i datum. Ima i još opcija kao što je detaljan opis emisije/serije/filma, snimanje na eksterni hard disk ili TimeShift opcija uživog premotanja.
Pomenuli smo da postoji odvojen ekran sa svim aplikacijama, a tu se mogu pronaći svi poznati naslovi kao što je recimo Deezer, Plex, DailyMotion, Vimeo, BBCNews, YouTube, kao i gomila drugih aplikacija u kategoriji Videa, igara, sporta, informacija, edukacije, itd. Treba napomenuti da YouTube aplikacija podržava 4K reprodukciju, tako da već na taj način dobijate pristup povećem broju 4K materijala, u visokoj rezoluciji koju razni “jutjuberi” sve više i više koriste.
Takođe, postoji i Browser za posećivanje punih desktop sajtova, gde iskustvo baš i nije na tom nivou kao kod skupljih premium modela sa Motion daljinskim. Ovde se kursor mora pomerati uz pomoć navigacionih tastera, pa je to ipak dosta sporije pomeranje strelice i unošenje teksta.
Postoji dobar razlog zašto je Samsung vodeći proizvođač u oblasti televizora, a jedan od njih je prikaz koji nude sa panelima koje sami proizvode. Tip panela koji koriste je po našem mišljenju najpogodniji za ove uređaje namenjene gledanju filmova, serija ili televizijskih programa. Radi se o Super PVA ekranima, sa izuzetnim statičnim kontrastom i dubinom crne boje. Svako ko se malo bolje razume u ovu materiju objasniće vam koliko su ove dve pomenute stavke bitne za kvalitet prikaza.
Kako se JU6000W pokazao u našim testovima merenja kolorimetrom? Možemo reći – odlično. Tačno je da ekran možda nema taj nivo svetline koji nude skuplji premium modeli ove kompanije, ali smo svejedno izuzetno zadovoljni tačnošću prikaza koji nudi. Recimo, boje su prilično tačne, DeltaE vrednost odstupanja od referentnih boja je niska, samo 2.91. Još jedan parametar koji je dosta bitan jeste Gamma kriva, i tu Samsung prosto briljira, pa imamo 2.18 od idealne 2.20 vrednosti Gamme.
Temperatura boja u Movie režimu u kojem smo vršili ova merenja je dosta korektna, nije svakako na nivou flegšip JS9580 modela, ali je sasvim zadovoljavajuća. Malo ide više ka plavičastim i hladnijim nijansama uz cifru od 7541K.
Dubina crne boje je fantastična, na fabričkim podešavanjima slike i osvetljenja (maksimalnih 20 Backlight, 45 Brightness) postiže niskih 0.07 cd/m2. Naravno, vrednost može biti i još niža kako se smanjuje svetlina slike, ali ovo je ipak najrealnija cifra.
Statični kontrast koji smo izmerili je visok i iznosi 3652:1. Naravno, skuplji Samsungovi modeli imaju i bolji kontrast, recimo flegšip JS9580 postiže ogromnih 7617:1, ali ovo je ipak televizor iz srednje klase i sveukupno ima vrlo dobar kvalitet prikaza.
U kombinaciji sa 3840×2160 UltraHD rezolucijom pruža sjajne rezultate, u to je možda i najbolje uveriti se uživo ukoliko se nađete u prilici, ali pokušaćemo da vam našim fotoaparatom dočaramo deo tog iskustva u primerima ispod.
Puštali smo najoštriji i najkvalitetniji 4K materijal koji smo uspeli da pronađemo, razne 1080p snimke, kao i standardnu rezoluciju sa kablovske. Samsung je uvek imao odlične procesore slike, i sve to deluje jako dobro, ali ipak 4K koji čekamo da se pojavi u većoj količini ipak dokazuje koliko je ovaj UHD televizor bolji od FullHD modela…
Takođe smo i isprobali kako 3840×2160 deluje u PC upotrebi kada smo televizor povezali sa računarom. Oštrina prikaza je fenomenalna, prisutna je 4:4:4 Chroma Subsampling podrška i 1:1 Pixel mapping, tako da je svaki piksel tamo gde treba da bude i nema zamrljanosti teksta.
Nažalost, JS6000W ne podržava 60Hz pri 3840×2160 rezoluciji, ili je ista sa namerom onemogućena. To kažemo jer nam je u opcijama u Windowsu ponuđeno 60Hz i može se aktivirati, ali televizor ipak ovaj signal preko HDMI-a spušta na 30Hz, što nije dovoljno za glatku svakodnevnu upotrebu u ulozi monitora. Šteta stvarno, ovo bi bila izvanredna alternativa klasičnom 4K monitoru da je 60Hz osvežavanje dostupno…
Lepo je testirati najskuplje modele televizora koji dolaze u ogromnim dijagonalama i nude najbolji mogući kvalitet slike, ali je osvežavajuće i isprobati nešto pristupačnije većem broju potrošača. Zaista smo zadovoljni kako se Samsung 40JS6000W pokazao u ovoj srednjoj cenovnoj klasi, i smatramo da za 650 evra korisniku nudi dosta toga. Pre svega, donosi tu visoku 4K rezoluciju koja će uskoro zameniti 1080p koji gledamo već godinama unazad, tako da je sa jedne strane predstavlja investiciju u budućnost.
Sa druge strane, bez obzira na 4K kvalitet slike je vrlo dobar, tako da čak i ako nećete iskoristiti sve čari 4K rezolucije, i dalje ćete moći da uživate u odličnom 1080p prikazu i televizijskim kanalima niže rezolucije, koji su inače vrlo lepo skalirani na UHD rezoluciju i izgledaju lepo na 40 inča. Tizen je odlična platforma za televizore i dopada nam se kako izgleda korisnički interfejs, a smart mogućnosti su takođe brojne. Zaista nemamo nikakvih većih zamerki na televizor, ovo je zaista dobar model i dobija našu preporuku za kupovinu u ovoj srednjoj klasi televizora…
Prednosti
– 4K rezolucija – Tačne boje – Odlična dubina crne i visok statični kontrast – Dobra Tizen platforma – Razne Smart mogućnosti
Mane
– Skromniji dizajn
Cena: oko 650 evra
Televizor na test ustupio Samsung.
Samsung 40JU6000W
Najzad je došlo vreme za prikaz jednog cenovno pristupačnijeg 4K televizora, obzirom da smo se u prethodnom periodu uglavnom bavili povećim, premium modelima. Radi se o skromnijoj Seriji 6 u dijagonali od 40 inča i visokoj UltraHD 3840x2160 rezoluciji. Svakako je i dalje reč o Smart televizoru sa Tizen operativnim sistemom koji nudi novi interfejs, razne aplikacije sa mogućnošću 4K strimovanja, a tu je DVB-C/T2 tjuner, Quad Core procesor, itd...