Samsung SP-P400B

Samsung SP-P400B

Od kako smo testirali prvi Samsung LED projektor do dana današnjeg je prošlo čak tri i po godine. Samsung Pocket Imager SP-P300ME je bio prvi projektor sa kojim smo se „pozdravili“ sa problemom promene skupe lampe na svakih nekoliko hiljada radnih sati, jer je on koristio LED kao izvor osvetljenja, a to je bio i prvi projektor koji je bio neobično mali, samim tim i prenosiv, ali i tih u radu. Međutim, nudio je osvetljenje od svega 25 ANSI lumena. Samsun

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SP-P400B

      Verovali ili ne, od našeg prethodnog prikaza Samsung projektora je prošlo čak tri i po godine. Samsung Pocket Imager SP-P300ME je bio prvi projektor sa kojim smo se „pozdravili“ sa problemom promene skupe lampe na svakih nekoliko hiljada radnih sati, jer je on koristio LED kao izvor osvetljenja, a to je bio i prvi projektor koji je bio neobično mali, samim tim i prenosiv, ali i tih u radu. Nažalost, osim zaista velikih inovacija koje je doneo, nije se mogao pohvaliti jakim kontrastom i osvetljenjem, pa je najbolje radio u potpuno zamračenoj sobi i kada ne preterate sa dijagonalom tj. udaljenjem projektora od zida. Njegov „duhovni“ i konkretni naslednik je došao na naš test i za pozadinsko osvetljenje takođe koristi LED lampe, a za generisanje slike proverenu DLP (Digital Light Processing) tehnologiju. Ipak, nakon više od tri godine, kontrast i osvetljenje su se znatno poboljšali, a dimenzije su, što je jako dobro, ostale prilično skromne…

      Projektori su uvek bili manje popularni od plug and forget uređaja za prikaz slike, kakvi su LCD televizori ili „plazme“, ali su za neke primene praktično nezamenjivi. Kao prvo, sa njima možete postići dijagonale koje bi bile gotovo nemoguće ili krajnje nepraktične kad su u pitanju pomenuti tipovi „ekrana“, ali je ipak ključna prednost projektora – njihova prenosivost. Dakle, sve što vam je potrebno je ranac u koji ćete ga spakovati i eventualno platno, koje se takođe lako može poneti – mada će i čist, beli zid odraditi posao. Svakako, tržište za projektore ne samo da postoji, nego je sve veće i samo je pitanje dana kada će se u još većoj meri koristiti i u domovima. Današnje generacije projektora jesu napredovale kada su u pitanju kvalitet, odnosno tehnologija i sama cena, mada rezolucija u nižim, mainstream klasama i dalje „raste“ prilično kilavim tempom. LED tehnologija je omogućila da projektori postanu manji i tiši, a DLP i TFT još uvek drže primat. To znači da DLP ili TFT projektori  mogu imati male dimenzije – sasvim je moguće, ako se umesto fluorescentne lampe kao izvora osvetljenja postave LED diode. Još jako dugo LED neće moći da zameni klasične lampe kada je nivo osvetljenja u pitanju, ali je tako nastala posebna klasa projektora čija je najveća prednost što su prilično portabilni, pa njihova masa nije veća od mase prosečnog laptopa, što je, priznaćete, svakako konkretan napredak u odnosu na situaciju od pre nekoliko godina (posebno za projektore bazirane na DLP tehnologiji koji imaju veoma dobar kontrast i osvetljenje). Ovi projektori mogu biti zanimljivi i privatnim korisnicima, pogotovo onima koji i na poslu često drže prezentacije. Osim na poslu, kada je njihova primena jasna, projektor možete poneti i kod prijatelja na partiju kuglanja na Nintendo Wii konzoli, gledanje fudbala ili Epizode III – prema želji, ukusima i situaciji…

      Samsung SP-P400B je projektor koji se savršeno uklapa u ovakvu ideju. Prilično je kompaktan – zapremina mu nije veća od prosečnog prenosnog računara, a masa je svega 900 grama. Ovaj slatki mali projektor osvaja već na prvi pogled, pa o nabavci istog trenutka počinju da razmišljaju svi koji ga uzmu u ruke. Sa svojih 148 x 65 x 146 mm i modernim dizajnom, biće neprimetan u bilo kojoj dnevnoj sobi, sve dok ga, naravno, ne aktivirate. Jasno je, čim pogledate specifikaciju, da ćete ga lako nositi sa sobom, pogotovo ako ste se već navikli da nosite notebook. Potrebno je, samo, da nabavite nešto deblju torbu i on će lako, sa svim kablovima, stati pored prenosnog računara. DLP čip razvija rezoluciju od 800 x 600 piksela, koja se može reskalirati na viši mod do 1280 x 1024 piksela. LED lampe stvaraju osvetljenje od 150 ANSI lumena, a kontrast je procenjen na 1000 : 1, uz radni vek “lampe” od bar 30.000 časova, što iznosi više od 16 godina, ako projektor koristite čak pet sati – svaki dan! Drugim rečima, sa ovim projektorom ne morate brinuti o tome da li i koliko ste ga koristili. No, krenimo redom, od specifikacije:

      Specifikacija:


      Dizajn, spoljašnjost, funkcije

      Na prvi pogled, Samsung SP-P400B je projektor u koji će se zaljubiti svi koji vole gedžete i audio-video opremu. Glossy finiš i atraktivne zaobljene linije će retko koga ostaviti ravnodušnim. S druge strane, sa njim bi trebalo da uvek nosite mikrofiber krpicu, a jedna takva se i isporučuje u pakovanju. Sa strane se mogu primetiti “rešetke” koje izgledaju kao grill na prednjoj strani sportskog automobila, a zapravo su tu da bi projektor mogao da se rashlađuje. Poklopac za sočivo je napravljen od “hromirane” plastike, što dodatno povećava atraktivnost ovog neobično malog projektora. Sa gornje strane su smešteni OSD tasteri koji su, kao kod Samsung monitora više klase, osetljivi na dodir i ni na koji način ne narušavaju jednostavne linije samog uređaja. Doduše, tasteri nisu osvetljeni, što nas je malo začudilo, ali se lako vide i u mračnoj prostoriji, jer su blago ispupčeni, a s obzirom na njihov logičan raspored i relativno mali broj, sa njima je vrlo lako snaći se. S druge strane, korisnici će dosta češće koristiti daljinski upravljač.

      Pošto je dizajn uređaja vrlo vrlo jednostavan, a dimenzije i osnovne specifikacije ste već mogli da vidite, pogledaćemo sada šta se nalazi na zadnjoj strani uređaja. Kada pogledamo connectivity panel, na njemu ne zatičemo veći broj audio i video ulaza. Naime, na toj strani ćete, od video ulaza zateći samo D-Sub, odnosno analogni VGA konektor i kompozitni priključak. Štaviše, od priključaka gotovo da i nema ničeg više – tu je 3.5 mm audio priključak, mini-USB Service input port i priključak za napajanje! Dakle, maleni Samsung SP-P400B je priličan spartanac kad je povezivanje u pitanju. Ako imate PlayStation 3 ili Xbox 360 sa HDMI priključkom, moraćete da posegnete za adapterima da bi ga povezali na ovaj projektor. A kad su audio mogućnosti u pitanju, SP-P400B pruža skromnih 2x1W izlazne snage na zvučnicima, što nije dovoljno ni za prezentacije, pa je uvek bolje osloniti se na drugi izvor zvuka, makar to bio i laptop. Drugim rečima, ovaj projektor ima zvučnike tek da bi se moglo reći da ima „zvuk“, pa od njega u tom smislu nemojte očekivati baš ništa. Ruku na srce, retko koji projektor, čak i ako je većih dimenzija, ima korektne zvučnike, tako da ni malecnom Samsungu ovo ne možemo zameriti.

      S obzirom na to da je Samsung SP-P400B prilično mali i ultra-prenosiv projektor koji možete postaviti skoro bilo gde u odnosu na menadžment sa kablovima, sasvim je logično i to što ima fiksni objektiv, baš kao i drugi slični konkurenti. Fiksno sočivo onemogućava da podešavate veličinu prikaza na jednom zidu, pa je objektiv takav da se može iskoristiti što veća dijagonala na što bližoj poziciji. Svakako, dijagonala nije mogla biti veća jer objektiv nije velikog promera, a konkavnije staklo bi kreiralo i distorzije u slici koje softver i elektronika ne bi mogli da kompenzuju iza određene mere, pa je za ovaj mali projektor, ako želite veću dijagonalu, potrebno imati i za nijansu veću sobu nego što bi to u prvi mah mogli da predpostavite. To što je projektor mali, očigledno ne znači da je i namenjen za rad u malim prostorijama. Dakle, ako želite da “podesite” veličinu dijagonale odnosno projektovanog prikaza, morate da premeštate projektor bliže ili dalje od platna. Kada budete premeštali projektor, vodite računa i o poziciji eksternog napajanja, koje nije glomazno, ali nema preterano dugačak kabl do samog uređaja, pa ćete možda morati da „uposlite“ i dodatni produžni kabl. Prsten oko objektiva vam omogućava da izoštrite sliku, kada jednom nađete prostor gde ćete ga smestiti tj. kada konačno shvatite da veću dijagonalu ne možete dobiti. J Pogledaćemo i specijalan crtež na kome se lako vidi kolike dijagonale je moguće ostvariti na kojoj od udaljenosti:

      Uz uređaj se isporučuje i daljinski upravljač na kojem se nalaze sve komande kao i na samom uređaju. Daljinski upravljač je veoma dobrog kvaliteta, sa tvrdim dugmadima sa solidno definisanim, preciznim hodom, koji dobro reaguju na komande. Senzor za prijem signala sa daljinskog nalazi se na prednjoj strani projektora, ali nismo imali problema sa prijemom signala ni kada smo daljinskim rukovali iz kritičnih uglova. Pogledajmo još jednom zadnji panel, sa detaljnim layout-om priključaka, kako bi se uverili da tamo stvarno nema mnogo toga:

      U praksi

      Samsung SP-P400B je prilično lak i jednostavan za upotrebu te će ga lako podesiti i apsolutni početnici. OSD je intuitivan baš kao i kod monitora i televizora ovog daleko istočnog proizvođača, koji su kod nas najčešće i sretani, pa zato smatramo da će sve opcije biti lako razumljive. Bez obzira na fiksnu optiku, projektor i dalje nudi adekvatnu keystone korekciju koja nije svedena samo na softverske kompenzacije geometrije. Ipak, keystone je moguć samo po vertikalnoj osi, pa projektor morate bar da smestite tačno ispred površine na koju želite da projektujete i to po osi od 90 stepeni prema žižnom centru optike. Kao što smo i napomenuli, visinu ćete donekle moći da kompenzujete, ali ni na tom polju ne treba očekivati čuda jer je, ponovimo to još jednom, ovaj projektor prilično malih gabarita. OSD krije brojna podešavanja za kolorit, kontrast, balans bele (korisno za zidove različitih boja), a tu su i profili prikaza (Movie, Monitor, Dynamic, Presentation itd.). Osim toga, projektor nudi i prelazak na mod 16 : 9, ali treba znati da se tada ne koriste svi pikseli, jer DLP senzor ima aspekt od 4 : 3.

      Kada je kvalitet prikaza u pitanju, moramo priznati da nas je ovaj mališa oduševio. Najpre jer smo, zbog dimenzija i skromne vrednosti osvetljenja zaista malo i očekivali. Ali, u zatamnjenoj sobi, Samsung SP-P400B će oduševiti sve prisutne kvalitetnim koloritnim prikazom, dobro definisanom dinamikom i velikim brojem detalja  u tamnijim delovima “sive”. U većim prostorijama u kojima nije moguće osloboditi se ambijentalnog osvetljenja, Samsung SP-P400B neće oduševiti, ali to se od ovog projektora i ne očekuje. On je, osim za kućnu upotrebu, gde je, uveče, jako jednostavno samo ugasiti svetlo, namenjen za manje prezentacije, gde će, ako već ima viška svetla, biti moguće primaći ga površini na koju se projektuje i žrtvovati efektivnu dijagonalu. Za potpuni filmski doživljaj potrebno je potpuno zamračiti prostoriju, kada će projektor briljirati kada je prikaz slike u pitanju, kao da je reč o nekom jako skupom modelu visoke kategorije. Sve ovo, naravno, važi, ako planirate da reprodukujete materijal do DVD rezolucije i malo preko toga, jer, nažalost, Samsung SP-P400B podržava rezoluciju od 800 x 600 piksela i znamo da prikaz većih rezolucija, uz reskaliranje, dovodi do gubljenja detalja i da realno ne znači mnogo. Tako, na primer, 720p Blu-Ray rip-ovi izgledaju sasvim dobro u rezoluciji 1280 x 1024 (uz crne bar linije iznad i ispod filma), ali već igre sa Xbox 360 konzole deljuju kao da im nedostaje definicije, što se posebno vidi kada se u igrama uđe u određene menije sa sitnijim tekstom, gde je potrebno nešto podesiti ili pročitati. Međutim, ovo je sve vezano samo za radnu rezoluciju, a HD se nigde ni ne pominje kod SP-P400B projektora, koji po Samsung-ovoj nomenklaturi spada u “prenosne” (Samsung u ponudi ima još i home multimedia i business modele) mada smatramo da bi jedan ovako mali LED projektor sa DLP senzorom od 1280 x 720 piksela bio pun pogodak i ne sumnjamo da u kompaniji već rade na njemu. Za sada, u ovoj klasi, Samsung u ponudi ima samo još model SP-P410MX, koji je jako sličan testiranom, ali ima za nijansu jače LED-ove (170 umesto 150 ANSI lumena).

      Reprodukcija boja je vrlo dobra, bez efekta grid-a odnosno vidljivih piksela karakterističnih za LCD projektore, ali i bez vidljivog rainbow efekta (prelivanja spektra, tj. boja na uniformnim površinama i sitnim objektima na visoko kontrastnim prelazima), koji se javlja na nekim starijim DLP projektorima. Uz kvalitetno platno i zatamnjenu prostoriju pravo je uživanje posmatrati multimedijalne sadržaje, bilo da su u pitanju igre ili filmovi. Na našem LCD testu, projektor je pokazao vrlo dobre rezultate, od reprodukcije boja do kontrasta i oštrine prikaza, a posebno je oduševio sam kontrast, tj. dubina crne boje, što nije nešto čime se mogu pohvaliti svi projektori, bilo kog tipa. Ukupni kvalitet prikaza je iznad naših očekivanja, naravno, pod uslovom da je prostorija adekvatno zatamnjena, pa se projektor osim u poslovne svrhe nesmetano može koristiti i za kućnu zabavu u bilo kom multimedijalnom obliku.

      Čak i gledanje TV programa na ovom projektoru ne mora biti isključeno s obzirom na radni vek LED dioda, pa projektoru lako možete pridružiti neki TV box. Jedini pravi nedostatak u nekom kućnom okruženju je nedostatak različitih video ulaza. Projektor je solidno tih u radu, ali ne onoliko koliko bi ste mogli da predpostavite s obzirom na to da je poznato da se LED diode ne greju preterano. Ipak, u njemu opet ima dosta elektronike, a male dimenzije mu ne idu u prilog kada je rashlađivanje u pitanju, pa ventilatori ponekad umeju da se čuju, pogotovo tokom letnjih dana. Ipak, to nije mnogo više od buke koju stvara veći laptop, te ni boravak u njegovoj neposrednoj blizini neće remetiti doživljaj niti vas ometati tokom prezentacije. Uz malu buku koju stvara, ne greje se puno kao što smo imali prilike da osetimo kod nekih naprednijih modela viših klasa.

      Utisci

      Samsung SP-P400B na našem tržištu košta oko 500-ak evra, a već sada se mogu pazariti projektori koji su stotinak evra jeftiniji, ali koji nude istu radnu rezoluciju, dosta su veći i nisu lako prenosni, a uz to je potrebno menjati im lampu, koja nije mala investicija, na svakih 18 – 20 meseci, pri iole intenzivnijoj upotrebi. Dakle, testirani model ima sasvim dovoljno korektnih prednosti. Ne samo što je malen, atraktivan i što ima “večan” izvor svetla, već nudi i prilično dobar kvalitet slike u svim aspektima, uz jedinu manu što ima realno dosta niže osvetljenje i zahteva zamračenu prostoriju da bi pružio ono što ume. Ako zaboravimo na to da se radi o LED projektoru kod koga, kada ga jednom kupite, nema daljih investicija i ako zanemarimo njegove dimenzije, možemo se požaliti i na to što nema kompleksniju optiku sa promenljivom žižnom daljinom. Ako zaboravimo i to da, cenovno, spada u najnižu klasu(srednja klasa projektora sa većom rezolucijom DLP senzora (ne uzimamo u obzir u proseku inferiornija i samo malo jeftinja LCD rešenja) kreće od 600 evra pa naviše), možemo da zamerimo i to što nema veći broj video priključaka. Međutim, jednom kada investirate u njega i kada shvatite kako je koncipiran i čemu je namenjen, te kada naučite da iz njega izvučete ono najbolje, njegove manje više nećete posmatrati na taj način. Ipak, na kraju moramo reći da je to prvenstveno business projektor, ali da na njemu možete posmatrati i filmove i igrati igre i da je u tim poslovima veoma veoma dobar (odlična dinamika i reprodukcija boja), posebno ako ne insistirate na HD rezolucijama. Iako lično nemamo potrebe za ovakvim rešenjem, moramo priznati danas je ovaj mališa “kupio” već na prvu loptu, te i mi preporučujemo da ga uzmete u razmatranje.

      Za:

      Dimenzije

      Fenomenalan kvalitet slike

      Dizajn

      Kvalitet prikaza za ovu klasu i gabarite

      Radni vek “lampe” (koju praktično nikad nećete morati da menjate)

      Protiv:

      mali broj audio i video konektora

      nema optički zum

      arhaična rezolucija DLP senzora

      Projektor na test ustupio ErcCommerce.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test