Samsung SyncMaster 2053BW
Samsung je na domaćem tržištu tek nedavno krenuo u obračun sa konkurencijom koja nudi monitore sa samo analognim priključkom; konkurencijom u vidu brendova za koje je malo ko čuo ili, u najboljem slučaju Flatron ili SensEye brendovima, koji su protekle godine bili izuzetno uspešni kada su u pitanju “analogni TFT monitori”, tj. modeli koji imaju samo D-Sub priključak. Trik je i dalje vezan za carinjenje i porez, koji je manji kada monitor nema digitalni priključak, ali je omasovljenje 20 i 22” TN panela takođe doprinelo probijanju ovih velikih lepotana u mainstream. Kada su LCD monitori u pitanju, trenutni trendovi su bitka za što nižim cenama i što kraći time-to-market kada su novi modeli u pitanju, čak iako oni ne nude ništa suštinski novo, ali ono čemu se i dalje teži su povećanje dijagonale, brži, svetliji i kontrastniji ekrani. Veliki igrači mogu sebi da priušte i luksuz prilagođavanja čitavih serija monitora određenom tržištu, što je jako bitno za dobro pozicioniranje i povećanje udela na tržištu.
Samsung SyncMaster 2053BW je “klasičan” dvadesetoinčni LCD TFT monitor sa odnosom stranica od 16 : 10, koji je baziran na tehnologiji koju smo već opisali kod modela SM206BW (sa Samsung panelom) i “uparen” sa modernijom elektronikom i OSD logikom, ali i nešto atraktivnijim kućištem. Kao i svi noviji Samsung monitori i ovaj model poseduje Magic Color, sistem koji smo prvi put videli kod modela 244T, osim što, ovoga puta, nema korekcije boja kroz CMYK, kao ni opcije Color Weakness, koja omogućava finu kalibraciju ekrana. No, monitor sa TN+Film panelom i nije namenjen ozbiljnom DTP -u ili obradi fotografija, ali ni jeftini SM2053BW nije namenjen takvim kupcima. Magic Color u ovom slučaju samo inteligentno naglašava određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 2 (kod nekih modela je već integrisan i Magic Bright 3) donosi šest modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – Documents, Internet, Games, Sports, Movies i Custom. Samsung MagicTune u svom četvrtom izdanju predstavlja softversko proširenje funkcionalnosti OSD menija, ali i više od toga. Ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla. Kao što smo pomenuli, promena profila se poziva jednim tasterom, OSD meni je intuitivan i logičan, kao i kod svih novijih Samsung TV aparata i monitora.
Spolja gledano SM2053BW se ne razlikuje mnogo od najvećeg broja SyncMaster monitora iz BW i NW serija, osim što je crn i stiže sa tilt postoljem sa svivelom, koje se montira. Karakteriše ga prepoznatljiv oblik prednje maske, relativno uzak okvir oko ekrana, crna maska sa zadnje strane i malo zaobljeno postolje. Kod modela SyncMaster S053BW, osim standardne promene ugla, koja je minimalna, za razliku od modela 205BW, ne postoji mehanizam za korekciju visine, a ne treba posebno napominjati i da je pivot izostao. Međutim, pošto je i tilt postolje “stilizovano”, mogućnost korekcije ugla je smanjena, pa monitor sada gotovo da ne možete pomerati napred, ali ni nazad. Ispravljač napona je integrisan u kućište koje nije ni tanko ni duboko, a od video priključaka zatičemo analogni D-Sub i DVI-D sa HDCP (High Definition Content Protection) zaštitom.
Kontrast matrice, prema specifikaciji, iznosi 1000:1, dok je dinamički podignut na 8000:1, što je po našem mišljenju zaista preterivanje, ali ćemo se na to ubrzo navići jer, Samsung T220 po sličnom načinu računanja ima 20000:1. Ipak, kontrast je u praksi i kada je DC isključen sasvim dovoljnog intenziteta na početnoj vrednosti od 75%. Do prelivanja, gubljenja i utapanja nijansi, odnosno bitnijeg prenaglašavanja ne dolazi ni kada se kontrast poveća na 82% (pod uslovom da je gamma na nultoj vrednosti), što je vrlo pohvalno. Pozadinsko osvetljenje (od 300 kandela po kvadratnom metru) je izvedeno korektno, fabrički je podešeno na sam maksimum i na primerku sa testa nije gotovo uopšte probijalo na ivicama. Uniformnost osnovnih boja je izuzetno dobra, bar po onome što se vidi golim okom, dok je uniformnost najsvetlije nijanse daleko od idealne vrednosti, ali se svakako može nazvati vrlo dobrom za monitor ove klase i ovaj tip panela. Uzevši sve u obzir, i vidljivi uglovi su iznenađujuće dobri, mada je vertikalni osetno manji, pa je jasno zbog čega je Samsung za njega naveo vrednost od 160 stepeni, a za horizontalni deset stepeni više. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da će SyncMaster 2053BW i bez neke posebne kalibracije prikazati prirodne i živahne boje, što nije bio slučaj sa modelom iz CW serije, ali ni sa skupljim modelom T220, oko koga se morate malo pomučiti da bi dobili idealan i prirodan prikaz (monitor je kalibrisan za gledanje TV signala, pa je potrebno najpre podesiti gamma vrednost). Istina, i kod 2053BW se može primetiti nekoliko sitnijih hue odstupanja, ali ne kao i kod nekalibrisanih monitora iz CW serije.
Pored manjih i očekivanih problema u kategoriji vernosti boja, koje će primetiti samo iskusno oko, nijanse se reprodukuju bez grešaka na gradijentima. Testove crne, uniformnosti, dinamiku boja, prikaz gradijenata, kontrast, osvetljenje, pa i test vidljivih uglova, dakle, ovaj monitor prolazi sa barem vrlo dobrim ocenama, što je rezultat vredan pažnje – najbitnije je što su osobine jednog modela ovako ujednačenog kvaliteta. S obzirom na to da monitor koristi isti panel kao i model SyncMaster 206BW, ali i 2032BW, na koji ovaj monitor i podseća, očekivali smo i da test “crne” prođe veoma dobro, pa je i ovo jedan od boljih TN+Film monitora za gledanje filmova. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Odziv tečnih kristala, koji je obeležen sa 5 milisekundi u specifikaciji (2 ms g-t-g), realno se može oceniti kao vrlo dobar jer većih zamućenja nema – kašnjenja i duhove je i dalje moguće uočiti, ali su minimalna. Čak i jeftini, analogni model – SyncMaster 2043NW izvlači efektivan maksimum iz jeftine TN-Film (Best-TNII) tehnologije i smatramo da je svaka kupovina monitora sa istim panelima, koji koštaju značajno više (SM206BW, 2032BW i sl.) luksuz koji sebi ne morate priuštiti osim ako vam je HDCP od velike važnosti. Međutim, SyncMaster 2053BW i nije mnogo skuplji od “analognog” rođaka, a dual-input ume da zatreba (Sony PlayStation 3 sa HDMI-DVI adapterom i sl.), pa u odnosu na sledećeg jeftinijeg, nudi dodatnu funkcionalnost koju ne naplaćuje papreno. Navešćemo još i da ovaj model ima istu cenu kao i SyncMaster 2032BW, koji ima manji dinamički kontrast, ali i nešto atraktivniji dizajn i koji je na nas ostavio gotovo identične utiske kao i upravo prikazani SM2053BW.
Za:
– kvalitet izrade
– glatki gradijenti
– reprodukcija boja
– uniformnost
– reprodukcija crne
– odziv
Protiv:
– ergonomija
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
20″ BeST TN-III TN Film
Fizička rezolucija / boje
1680 x 1050 (WSXGA+) / 16.7 M
Pitch
0.282 x 0.282 mm
Horizontalno osvežavanje
33 ~ 81 KHz
Vertikalno osvežavanje
50 ~ 85 Hz
Odziv
2 ms g-t-g
Osvetljenje
300 cd/m² (4 CCFL lampe)
Kontrast
1000:1 static, 8000:1 dynamic
Ugao gledanja (H/V)
170° / 160°
Bandwidth / potrošnja (*max)
/ 40W
Dimenzije
520 x 441.5 x 215 mm
Masa
5,8 Kg
Specijalne mogućnosti, Input
Picture (Brightness, Contrast, Magic Bright), Color MagicColor, Color Tone, Color Control, Color Effect, Gamma), Image (Coarse, Fine, Sharpness, H position, V position), OSD (Language, H position, V position, Transparency, Display Time), Setup (Auto Source, Reset, Off Timer, Customized Key, Image Size)
Cena
~244 evra sa PDV-om
Monitor na test ustupila firma Erc Commerce Computers