Samsung SyncMaster 205BW

Samsung SyncMaster 205BW

Monitori sa širokim odnosom stranica su sve popularniji, a iskustvo sa 19-inčnim primercima nam je pokazalo da su čak i jeftiniji od modela sa klasičnim odnosom stranica iste dijagonale. Samsung je, ohrabren uspesima Dell UltraSharp 2005FPW i 2007FPW modela, kupcima ponudio kvalitetan ali pristupačan widescreen 20-inčni LCD monitor. Kakvi su naši utisci nakon testiranja...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 205BW

      Ako redovno čitate vesti na sajtu Bench-Market, verovatno vam je poznato da se retko dešava da prođu dva dana, a da Samsung ne predstavi novi mobilni telefon ili neku drugi uređaj iz klase potrošačke elektronike. Sve veći proizvođač i širom sveta poznati brend, korporacija Samsung malo toga prepušta slučaju, a još manje konkurenciji, pa je jasno da se neki trendovi moraju ispoštovati. Kada su LCD monitori u pitanju, trenutni trendovi su bitka za što nižim cenama u što kraćem roku, povećanje dijagonale i brži, svetliji, i kontrastniji ekrani. Samsung je vodeći proizvođač TFT panela za LCD monitore, aktivan na svim tržištima – od dalekoistočnih, preko australijskog, američkih i latino-američkih, sve do evropskih, istočno evropskih i južno-afričkih. Ponekad je teško ispratiti sve oznake modela, jer nekad identični modeli na različitim tržištima imaju drugačije oznake, a ponekad se može desiti da isto označeni modeli praktično nemaju mnogo istih karakteristika. U opštim trendovima koji prate industriju TFT monitora i LCD TV aparata, uočljiv je i onaj koji po definiciji daje prednost ekranima sa širokim aspektom stranica (u daljem tekstu “wide” ekranima) , bar kada govorimo o budućem periodu. Na našem tržištu, wide monitori su još uvek retki, ali je izvesno da se za njih odlučuje sve veći broj kupaca. Kada su modeli sa dijagonalom od 19 inča u pitanju, tu je poznati Fujitsu Siemens Scaleoview W-19 (svojevrsni best buy u svojoj klasi), ASUS PW-191 i Viewsonic VA1912b. Za sve njih, zapravo, važi činjenica da su neobično jeftini unutar kategorije “deventnaestica”, ali i da imaju vrlo ujednačene karakteristike… umerene i prijatne boje, prirodan kontrast, ravnomerno osvetljenje i dobre vidljive uglove. Kada su modeli sa dijagonalom od 20 inča u pitanju, u LCD svetu to znači da je klasična rezolucija od 12×10, odnosno 14×9 postala premala, te je “red” da se i efektivna radna površina poveća. Ako matrica rezolucije 1440 x 900 ima za nijansu manje piksela nego matrica rezolucije 1280 x 1024, to ne znači da će korisnicima manje odgovarati. Uostalom, wide aspekt je dosta “prirodniji” – filmovi se već više od 100 godina snimaju baš u aspektima od 16 : 9 sve do 16 : 7. Odnos stranica kod LCD monitora dijagonale 17 i 19 inča je čak i uži – 5 : 4, dok je za najveći broj 15-ica i 20-ica važio odnos 4 : 3, baš kao i kod monitora sa katodnim cevima. Modeli sa dijagonalom od 20 ili 21 inč, imaju rezoluciju od 1600 x 1200, i kao takvi daleko lepše “skaliraju” niže rezolucije – 1280 x 960, 1024 x 768, 800 x 600… Ova činjenica dosta znači u igrama, jer nemaju svi korisnici dovoljno jake sisteme da igraju sve igre u modu 16×12. Kada su široki ekrani u pitanju, rezolucija za matrice ove dijagonale je 1680 x 1050 piksela, bilo da je u pitanju poznati Apple Cinema Display 20 (za razliku od Studio Display serije manjih dijagonala, svi Cinema Display ekrani su sa wide aspektom), Dell UltraSharp 2005 i 2007 FPW ili monitor koji danas predstavljamo – Samsung SyncMaster 205BW.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 205bw monitora

      Ovaj monitor bi mogao da postane pravi hit na stranim tržištima, a određen broj domaćih kupaca će takođe biti zainteresovan. Ovo navodimo upravo zbog činjenice da je najavljena cena SyncMaster 204BW monitora ohrabrujuće niska; bez poreza, cena ne bi trebalo da pređe 420 evra, što je zaista povoljno za widescreen rezolucije 1680 x 1050, koji, pri tome, ima korektne, odnosno vrlo dobre specifikacije. SyncMaster 205BW je “klasičan” dvadesetoinčni LCD TFT monitor sa odnosom stranica od 16 : 10. Kao i svi noviji Samsung monitori, i ovaj model poseduje Magic Color, sistem koji smo prvi put videli kod modela 244T, osim što, ovoga puta, nema korekcije boja kroz CMYK, kao ni opcije Color Weakness, koja omogućava finu kalibraciju ekrana. No, monitor sa TN+Film panelom i nije namenjen ozbiljnom desktop publishing -u ili obradi fotografija. Magic Color u ovom slučaju samo inteligentno naglašava određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 2 donosi šest modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – Documents, Internet, Games, Sports, Movies i Custom. Samsung-ov MagicTune u svom četvrtom izdanju predstavlja odličnu ekstenziju OSD menija – na desktop. Ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 205bw monitora

      Spolja gledano, 205BW se ne razlikuje mnogo od najvećeg broja SyncMaster monitora iz B i N serija. Tu je prepoznatljiva prednja srebrna maska, uzak okvir oko ekrana, crna maska sa zadnje strane i malo zaobljeno postolje. Kod modela 205BW, osim standardne promene ugla, koja je minimalna, dodat je i mehanizam za korekciju visine, dok je pivot izostao. Ispravljač napona je integrisan u kućište koje nije ni tanko ni duboko, a od video priključaka zatičemo analogni i digitalni, koji ima i HDCP (High Definition Content Protection), neophodan za puštanje High Definition sadržaja u budućoj verziji operativnog sistema Windows, kao i puštanje istih sadržaja sa stand-alone uređaja (HD, BluRay plejera).

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 205bw monitora

      Kontrast matrice, prema specifikaciji, iznosi 700:1, a u praksi je dovoljnog intenziteta na početnoj vrednosti od 75%. Do prelivanja / gubljenja / utapanja nijansi, odnosno bitnijeg prenaglašavanja ne dolazi ni kada se kontrast poveća na maksimum (pod uslovom da je gamma na nultoj vrednosti), što je vrlo pohvalno. Pozadinsko osvetljenje (od 300 kandela po kvadratnom metru) je izvedeno korektno, fabrički je podešeno na sam maksimum i na primerku sa testa nije probijalo na ivicama. Uniformnost osnovnih boja je vrlo dobra, bar po onome što se vidi golim okom, dok je uniformnost najsvetlije nijanse daleko od idealne vrednosti, ali se svakako može nazvati vrlo dobrom za monitor ove klase i ovaj tip panela. Uzevši sve u obzir, i vidljivi uglovi su iznenađujuće dobri, mada je vertikalni osetno manji, pa je pomalo nefer što je Samsung za oba naveo vrednost od 160 stepeni. Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da će SyncMaster 205BW i bez neke posebne kalibracije prikazati prirodne i živahne boje, mada ima sitnijih grešaka.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 205bw monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 205bw monitora

      Test “crne” je prošao odlično, pa se slobodno može reći da smo testirali jedan od retkih TN+Film monitoru koji su zaista odlični za gledanje filmova. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Odziv tečnih kristala, koji je obeležen sa 6 milisekundi u specifikaciji, realno se može oceniti kao vrlo dobar jer većih zamućenja nema – kašnjenja i duhove je moguće uočiti, ali su minimalna. Monitori sa manjom dijagonalom i odzivom od 4 ms i manje, ipak su vidljivo “brži”, iako nakon navikavanja, zamućenja više nećete ni primećivati (jel neko pomenuo horizontalne linije na Trinitron i Diamondtron ekranima? – prim. aut.). Kao što smo pomenuli, promena profila se poziva jednim tasterom ( text, internet, game, sport, movie ), OSD meni je intuitivan i logičan, kao i kod svih novijih Samsung TV aparata i monitora.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 205bw monitora

      SyncMaster 205BW je generalno, vrlo dobar monitor! No, ovoga puta pod pojmom “vrlo dobro”, podrazumevamo zaista to što ove dve reči znače. Odličan i perfektan bi bio da nije sitnijih grešaka na testu gradijenta i uniformnosti, kao i da je ubačena opcija pivota i da je sama izrada za klasu boja… Sva ova poboljšanja bi dovela do toga da monitoru podarimo epitete: odličan, fascinantan, pefektan i tome slično, ali bi dovela i do znatno više krajnje cene. U ovom slučaju, 205BW sa svojim umerenim, vrlo dobrim karakteristikama, daleko više odgovara ne samo domaćem, nego svim kupcima. U Dell-u su to odavno shvatili i zbog toga su njihovi monitori UltraSharp 2005FPW i 2007FPW najpopularniji monitori na velikom broju tržišta, znatno više prodavani od skupih Sony-ja ili CinemaDisplay-a. Samsung je krenuo istim putem, a ujednačen kvalitet u različitim kategorijama, po umerenoj ceni, koji nudi SM 205BW, teško se nalazi na jednom mestu. Rezolucija modela – 1680 x 1050 daje 1764000 piksela, što je manje od 1920000 piksela u 4 : 3 varijanti klasičnih 20-ica. Takođe, widescreen model će delovati kao da je manji od standardne varijante iste dijagonale, kao što je to bio slučaj i sa 19-icama. Ipak, na vama je da prosudite: mi ćemo samo konstatovati da je efektivna dijagonala pri gledanju filmova i serija veća, a i sam desktop je nekako prijatniji u wide “izdanju”.

       

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      Samsung SyncMaster 205BW

      Dijagonala / tehnologija

      20″ Wide / TN+Film

      Fizička rezolucija

      1680×1050

      Pitch

      0.258 mm

      Horizontalno osvežavanje

      30-81 khz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 hz

      Odziv

      6 ms (full)

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      700 : 1

      Ugao gledanja (H/V)

      160° / 160°

      Bandwidth / potrošnja,

      160 MHz / 55 W maksimalno

      Dimenzije

      471.4 x 351.8 x 200 mm

      Masa

      6.8 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      Analog, Digital

      Cena

      sample (~ 430 evra + PDV)

      Monitor na test ustupio distributer Samsung proizvoda za SCG: ErcCommerce

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test