Samsung SyncMaster 2233 SN

Samsung SyncMaster 2233 SN

Nakon modela SyncMaster 2033SN, red je došao na nešto većeg brata "blizanca", koji takođe nudi ekran sa aspektom od 16 : 9, ali umesto rezolucije 1600 x 900 piksela, nudi FullHD režim - 1920 x 1080. Kao i ranije, monitor pleni dizajnom, visokim kontrastom i niskom cenom, ali je ipak najbitnije kako se monitor pokazao na našem testu...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 2233 SN

       

      Nakon modela koji smo predstavili pre nekoliko dana, a koji nosi oznaku SyncMaster 2233 SN, red je došao na veći model, koji radi u punoj “high definition – 1080p” rezoluciji. Kao što smo već napomenuli, Samsung za određene modele ponekad i poručuje serije već gotovih panela koje je proizveo drugi (konkurentski) proizvođač. Kako bi od velikog panela mogli dobiti više gotovih matrica, a i kako bi konačno i kod desktop monitora bio prihvaćen standardni “video aspekt” od 16 : 9, na našem tržištu su nedavno počeli da se pojavljuju modeli sa upravo ovim “super-širokim” odnosom stranica. Povećanje rezolucije, odnosno smanjivanje piksela je još jedan uočljiv trend, pa se pojavljuju i paneli do sada nestandardnih dijagonala (21.5, 22.5, 25.5 inča)… Naši čitaoci će se setiti teksta o BenQ E2200HDA monitoru, čija je cena oko 140 evra i koji se fenomenalno prodavao sve dok ga je bilo na lageru. U međuvremenu smo se pitali – kad će Samsung na našem tržištu imati odgovor na ovo “čudo”. Odgovor je već tu, u vidu Samsung SyncMaster 2233SN monitora, koji kao i BenQ, poseduje samo analogni priključak i u proseku je skuplji oko 15-ak evra. Svakako, za brend morate platiti, ali, ako je SensEye E2200HDA ocenjen kao vrlo dobar monitor, da li za tih 15 evra samo dobijamo ime ili Samsung nudi nešto više? Odgovor na to bi trebalo da imate do kraja ovog teksta.

      Još jednom ćemo ponoviti priču o tome kako će novi odnos stranica od 16 : 9 uticati na vaš rad u operativnom sistemu, odnosno sa aplikacijama i igrama – previše naših čitaoca je još uvek zbunjeno upravo na sledeće teme: a) Da li će Windows XP raditi sa ovom rezolucijom i da li su potrebni posebni drajveri? b) Da li će slika da bude razvučena? c) Da li igre podržavaju ove neobične rezolucije? Kao što znamo – aspekt od 16 : 10, odnosno 1440 x 900, 1680 x 1050 i 1920 x 1200 će uskoro biti zamenjeni rezolucijama 1366 x 768, 1600 x 900, 1920 x 1080 i 2048 x 1152. Iako u mnogim slučajevima imamo manji broj ukupnih piksela, dobra strana novih standarda je u tome što se iste dijagonale sve češće dobijaju veće radne rezolucije. Nedavno smo predstavili pomenuti E2200HDA koji na dijagonali od 22 inča nudi FullHD rezoluciju od 1920 x 1080 piksela. Aspekt 16 : 9 je već prihvaćen kao jedan od video standarda i nešto je prigodniji za pregled filmova, koji su često snimani sa istim aspektom 1.78 AR (to je zapravo 16:9), što važi i za nove serije, ali filmofili dobro znaju da se u visokoj holivudskoj produkciji koristi još širi aspekt – 2.39AR, što znači da će i na ovim monitorima još uvek postojati dve crne linije – iznad i ispod slike. Isto tako, ako gledate film koji je već prerađen za gledanje na starim TV uređajima (pan & scan i letterbox na 4 : 3), linije, tj. crna polja će se javiti sa leve i desne strane. Windows XP i Vista, ali i MacOS X prepoznaju radne rezolucije ovih monitora, bez obzira da li u sistemu imate AMD, Intel ili NVIDIA grafički adapter. Sve što je potrebno je da restartujete sistem. Kada je igranje u pitanju, ako imate Xbox360 ili PlayStation 3, ne treba da brinete, jer je odnos stranica kod Samsung 2233SN monitora isti kao i kod LCD televizora i plazma uređaja. Međutim, kod igranja PC igara, može biti problema, jer, iako većina sada podržava 16:10 grafičke modove, podrška za 16:9 je malo ređa. Moderne igre, pak, kakav je Crysis ili FarCry će raditi u rezolucijama koje se javljaju u vašem display properties dijalogu i takvi naslovi su sve brojniji (praktično 98% igara koje su se pojavile u poslednje vreme).

      Samsung SyncMaster 2233SN i na prvi, ali i na drugi pogled izgleda kao i već predstavljeni model SM2033SN, a dosta liči i na malo starijeg rođaka, 2053BW. U pitanju je lepo dizajniran i elegantan široki dvadesetdvoinčni LCD TFT monitor sa odnosom stranica od 16 : 9, a koji panel koristi nikako nismo mogli da saznamo, mada sumnjamo da se radi o AU Optronics panelu, s obzirom na to da po nekim osobinama podseća na BenQ E2200HDA. Ono što ga odaje je umereniji kontrast, a ovu “slabost” uvek možemo da uočimo, bez obzira na to kako proizvođač podesio elektroniku, odnosno kako su rešeni difuzori osvetljenja ili overdrive. Kao i svi noviji Samsung monitori i SyncMaster 2233SN poseduje Magic Color, sistem koji smo prvi put videli kod modela 244T, osim što, ovoga puta, nema korekcije boja kroz CMYK, kao ni opcije Color Weakness, koja omogućava finu kalibraciju ekrana, ali je zato tu opcija za izmenu radnog aspekta (16 : 9 odnosno Full i 4 : 3), koju Samsung logično naziva Image Size (prikazuju se crne crte sa strana). I ovoga puta žalimo što nema opcije za izmenu aspekta na 16 : 10 koji je na PC računarima postao standard. Dodatna mogućnost koju do sada nismo videli je Color Effect koji dozvoljava da izaberete “raspoloženje” slike, koja može dobiti efekat starog filma (Sephia), crno bele, plavičaste, crvenkaste tonove i tome slično. Nama, kao malo zahtevnijim korisnicima, ova opcija baš nije od nikakve koristi (to se može postići i softverski, ako primera radi gledate slike ili film). Jako nam se dopada i to što postoji i poseban taster koji u meniju možete definisati da bude zadužen za brzo menjanje profila, kontrasta, radnog aspekta, Color Effect profila ili izvora signala kod modela koji imaju DVI-I. Magic Color u ovom slučaju samo inteligentno naglašava određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 3 donosi sedam modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje): Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Digital Contrast i Custom. Kao što možete primetiti na slikama, OSD meni sada ima i dodatak sa desne strane – dodatni grafički meni koji označava trenutnu funkciju OSD tastera koji su smešteni tik pored njega, na desnoj ivici monitora. MagicTune u svom četvrtom izdanju predstavlja softversko proširenje funkcionalnosti OSD menija, ali i više od toga. Ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla. Kao što smo pomenuli, promena profila se poziva jednim tasterom, OSD meni je intuitivan i logičan, kao i kod svih novijih Samsung TV aparata i monitora.

      Spolja gledano SyncMaster 2233SN se ne razlikuje mnogo od najvećeg broja SyncMaster monitora iz BW i NW serija i jako liči na model 2053BW. Karakteriše ga prepoznatljiv oblik prednje maske, relativno uzak okvir oko ekrana, crna maska sa zadnje strane i malo zaobljeno stilizovano tilt postolje koje se montira odmah nakon raspakivanja. Osim standardne promene ugla, koja je minimalna, za razliku od modela 205BW, ne postoji mehanizam za korekciju visine, a ne treba posebno napominjati i da je pivot izostao. Međutim, pošto je i tilt postolje “stilizovano”, mogućnost korekcije ugla je smanjena, pa monitor sada gotovo da ne možete pomerati napred, ali ni nazad. Ispravljač napona je integrisan u kućište koje nije ni tanko ni duboko, a od video priključaka zatičemo samo analogni D-Sub, dok je kod modela SyncMaster 2033SW prisutan i DVI-D priključak sa HDCP (High Definition Content Protection) zaštitom. OSD tasteri su, kao što smo i pomenuli, smešteni sa desne strane pri dnu i vrlo su ugodni za rad. Sveukupno, kvalitet izrade i završne obrade jeste na nivou, ali se čini da je plastika nešto tanja, pa monitor nije robustan kao prethodne generacije, što moramo oprostiti zbog izuzetno niske cene po kojoj se prodaje ovaj lepotan. Plava dioda osvetljava donju ivicu, ali nekome može da zasmeta kada u mraku gleda filmove, pa je šteta što ne može da se ugasi. Primera radi, na modelu SyncMaster 2333HD (koji ćemo uskoro predstaviti i koji ima identičan dizajn kao modeli 2033 i 2233SN, a koji ima i integrisan TV tjuner), postoji dosta dodatnih opcija u OSD-u, a među njima je opcija da plavu diodu možete uključiti da radi stalno, potpuno isključiti ili postaviti da radi samo kada je TV (monitor) isključen. Takođe, postoji i čak deset nivoa intenziteta osvetljenja – od diskretne iluminacije do blješteće plave koju retko ko može da podnese.

      Radna rezolucija od 1920 x 1080 piksela sasvim lepo odgovara dijagonali od 22 inča i to smo konstatovali i kada smo testirali BenQ E2200HDA. Eventualno možete približiti monitor vašim očima. Kontrast matrice, prema specifikaciji, iznosi 1000 : 1, dok je dinamički podignut na čak 15000:1, što je po našem mišljenju zaista preterivanje, ali ako model T220 može da ponudi 20000 : 1, zašto bi SyncMaster 2233SN bio lošiji? Inicijalno, slika je možda i previše svetla, osim ako radite u dobro osvetljenom prostoru, kada su boje veoma prijatne i lepo kalibrisane. Doduše, preporučili bi smo da koristite gamma mod 3 umesto predefinisanog profila 1, bar ako radite na PC računaru.

      ­

      Kontrast je prenaglašen na 62%, što nije tako loše i možemo reći da je bitno bolje izveden u odnosu na dva inča manjeg brata. U startu je podešen na 75% kada je dovoljno izražen, ali ne i previše intenzivan, uz veoma mali broj izgubljenih nijansi i dinamike (gotovo neprimetno). Kada je kontrast u pitanju, 2233SN dobija vrlo dobre ocene. Pozadinsko osvetljenje (od 300 kandela po kvadratnom metru) je i najveći problem ovog monitora, jer je na testiranom primerku bilo izraženo i intenzivno probijanje poz. osvetljenja (primerak proizveden u decembru 2008.) U ovoj kategoriji, monitor se pokazao znatno lošije od 2033SN. S druge strane, sama reprodukcija crne je izuzetno dobra, pa je prava šteta što je pozadinsko osvetljenje pokvarilo utisak. Vidljivi uglovi su iznenađujuće dobri, tu uključujući i vertikalni, koji jeste za nijansu manji, ali ne i osetno manji, kao kod nekih drugih modela. Ovo je vrlo bitno za monitor veće dijagonale. Kada je reprodukcija boja u pitanju, monitor sa testa je prikazao glatke gradijente – fini nijansirani prelazi su karakteristika svakog kolornog kanala (R,G,B, C, M i Y). Osim toga, možemo konstatovati da će SyncMaster 2233SN i bez neke posebne kalibracije prikazati prirodne i živahne boje, bez primetnijih hue odstupanja.

      Kao što smo pomenuli, sama crna je veoma dobra i na ovom polju, Samsung 2233SN jeste dosta bolji od dva inča manjeg rođaka, kome pomalo nedostaje kontrasta. Štaviše, primetili smo da je i odziv za nijansu bolji, bez obzira na to što model koji opisujemo ima veću rezoluciju. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama, a čak i u igrama kakve su visokokontrastni Quake 3, lišen svih post-processing efekata koji bi mogli da nas zbune (i PerPixer-An se slaže sa našom inicijalnom procenom), 2233SN briljira. Na kraju možemo reći da smo modelom SyncMaster 2233SN zadovoljni i više nego sa njegovim manjim rođakom čiji smo test nedavno objavili. Da nije nesrećne greške na testiranom primerku, vezane za probijanja pozadinskog osvetljenja, ovaj monitor bi mogao da dobije našu bezrezervnu preporuku, jer u klasi od 150 evra, do skoro niste mogli ni da sanjate o FullHD monitoru odličnog dizajna i izuzetnog kvaliteta. Ako imate prilike, povežite monitor na vaš laptop i pustite test čisto crne. Ako postoji probijanje pozadinskog osvetljenja, procenite da li će vam smetati u radu i znajte – kod monitora baziranih na TN panelima, blago probijanje mora da postoji, ali ne sme biti izraženo kao na slici gore. Ako imate svega 120 evra, smatramo da je najbolje odlučiti se za model SyncMaster 2043SN, ali ako možete, izdvojite 30 evra više i sebe častite FullHD modelom, ali budite oprezni sa primerkom koji ćete odneti kući…

      Za:

      – dizajn
      – dorađeni OSD meni i pomoć za navigaciju
      – brzi programabilni taster
      – glatki gradijenti
      – solidna dinamika i kontrast
      – precizne boje
      – vidljivi uglovi
      – odziv
      – cena

      Protiv:

      – probijanje pozadinskog osvetljenja
      – niska ergonomija

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster 2233SN/SW

      Dijagonala / tehnologija

      22″ Wide / TN Film

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.2 (16.7 M za SW)

      Pitch

      0.276 x 0.276

      Horizontalno osvežavanje

      30-83 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      50-76 Hz

      Odziv

      (5 ms – rise to fall)

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      1000:1 (DC:15000:1 )

      Ugao gledanja (H/V)

      160°/160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      205 MHz / 40 W

      Dimenzije

      519 × 392.3 × 208.7 mm

      Masa

      5,85 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      MagicBright3, Image Size, Color Effect, MagicTune .Safe Mode(Down Scaling in UXGA), Simple Ball Hinge

      Cena (sa PDV-om)

      ~152 evra

      Monitor na test ustupio Erc Commerce Computers.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test