Branko Maksimović
Samsung SyncMaster 275T
Nakon već dosta hvaljenog Samsung SyncMaster 244T, profesionalni korisnici su dobili još jedan model na čiju se vernu reprodukciju boja, uniformnost slike i kontrast mogu potpuno osloniti. Iako je rezolucija u odnosu na SM244T ostala ista, uz nešto veću tačku, 275T nudi veću preglednost, a odličan je izbor i za zahtevne igrače…
Mnogi naši čitaoci se sećaju koliko smo bili oduševljeni Samsung-ovim 24-inčnim LCD monitorem, SyncMaster 244T, koji je po našem mišljenju bio prvi monitor koji je pomirio “nespojivo” – brz odziv, dobru uniformnost i kontrast, sjajne uglove i veliku dijagonalu / rezoluciju. Uz to, neke njegove osobine su ga učinile najboljim izborom u klasi, čak i za profesionalnu upotrebu. Samsung nikad nije predstavio nešto radikalno bolje – model 245T je predstavljen, proizvođen u jako maloj seriji, a onda ga je zamenio model koji ovom prilikom predstavljamo. Na svu sreću, SyncMaster 275T uzima sve dobre osobine svog nešto manjeg prethodnika, a neke od njih dodatno unapređuje. LCD-TV aparati i dalje najčešće nude rezolucije od 1366 x 768, bez obzira što često imaju dijagonale koje su i veće od uobičajenih 32 inča (37, 40, 42, pa čak i 50 inča i dalje su samo “HD Ready” (tako se označava 720p), a ne i HD odnosno Full HD (1080i i 1080p)). Full HD LCDTV uređaji imaju mahom bar dijagonalu od 42 inča, dok se na PC-ju mogu naći monitori sa ovom rezolucijom već od 23 inča, odnosno već 17 inča, kad su u pitanju notebook-ovi. Ako pogledamo tržište TFT monitora dijagonala od 20 ili više inča, primetićemo da su pripadnici često u praksi imali lošije karakteristike od standardnih 17” i 19” modela. I sada je slična situacija, a mi i dalje tvrdimo da je, recimo, Samsung 206BW za nijansu kvalitetniji od modela 226BW, bar kad je u pitanju uniformnost, pozadinsko osvetljenje i kontrast. Samsung SyncMaster 275T, kao i 244T, koristi Super PVA tip matrice, koji je već dovoljno napredovao da ni zagriženi igrači nemaju previše prava da se bune – duhovi su izgleda i definitivno stvar prošlosti.
Samsung SyncMaster 275T ima widescreen panel dijagonale 27 inča, a njegova radna rezolucija je 1920 x 1200 pri “osvežavanju” od 60 Hz (moguće je i 75 Hz sa analognom konekcijom, mada se postavlja pitanje da li panel zaista ima ovo osvežavanje ili to samo tako prikazuje hardverski menadžer u Windows-u). Poseduje digitalni, analogni D-Sub 15-pinski priključak, a na pozadini ćemo naći i ulaz za napajanje ka integrisanom AC adapteru, dok su sa strane smešteni i USB 2.0 konektori (mini i printer usb konektor), kao i komponentni HDTV odnosno RCA. Tu su i legacy priključci – S-Video i RCA (kompozitni). U odnosu na 244T, jedan dodatni DVI konektor nedostaje, ali nam zaista smeta to što nema HDMI priključka. Takođe, Samsung ni ovoga puta nije ugradio čitač kartica, što ne smatramo manom.
U kućištu koje je crne boje, kao i u slučaju modela 245T, nalazi se metalno ojačanje, koja će onemogućiti bilo kakva izvrtanja, kako bi integritet panela i elektronika bili zaštićeni. Zbog toga monitor ima relativno veliku masu, mada je pomenuto metalno ojačanje od aluminijuma. Postolje monitora ima odličan mehanizam za podešavanje visine samog panela, nešto bolje završne obrade u odnosu na SM244T, dok je dizajn ipak nešto jednostavniji. Postolje je čvrsto i monitor se ne klima ako ga malo zakačite, a baza postolja poseduje i mehanizam za rotaciju po vertikalnoj osi, odnosno svivel. Za razliku od često pominjanog prethodnika, SM275T neće dobiti visoke ocene za ergonomiju zbog nedostatka sekundardnog svivela (na postolju), pivot opcije i ograničenog height adjustment-a. Kvalitet završne obrade je na visokom nivou. Ponovo ćemo istaći i da, pod uslovom da po strani stavimo samu grandioznost zbog dimenzija, sam dizajn i upotrebljeni materijali pri finišu, ipak na distanci drže “P” klasu; Samsung 193P, a posebno 971P, (ali i “obične” modele kao što je 206BW) ostaju najkvalitetnije izrađeni monitori ovog čuvenog dalekoistočnog proizvođača. OSD tasteri su diskretni i nešto prijatniji za rad u odnosu na prethodnike, a meni je rešen poput onih na novijim Samsung TV aparatima, pa je u njemu snalaženje brzo i lako. Zanimljivo je da je i crni model ovoga puta dobio TCO'03 sertifikat, za razliku od prethodnih serija, gde su samo sivi i beli monitori dobijali novu verziju sertifikata, dok su black varijante dobijale najviše TCO’99.
Preporučujemo i ovoga puta da nakon instalacije drajvera, svakako instalirate i MagicTune koji u verziji 4.0 radi brzo, precizno i bez ijedne greške. Sadrži sve što i sam OSD meni ali je u njemu dosta lakše raditi, pa se sve opcije nameštaju dosta brže. OSD meni nije dostupan ako je uključen MagicTune, dok će MagicTune “ugasiti” OSD meni ako ga startujete. Monitor možete povezati na tri izvora signala, a jednim tasterom ih brzo menjati. Postoji i opcija “slika u slici”, a moguća je svaka kombinacija postavljanja primarnog i sekundarnog (u prozoru) izvora signala. Sam prozor možete postaviti na šest pozicija na ekranu i birati njegovu veličinu. Možda je Samsung mogao da ponudi proizvoljno biranje pozicije ovog ekrana, kao i njegovu veličinu umesto predefinisanih modova (kojih, ruku na srce, ima dosta); istu stvar smo zamerili i kod prethodnog testiranog modela sa rezolucijom 1920 x 1200 piksela. “Picture in Picture” je odlična opcija ako imate TV-box, pa tako možete posmatrati TV dok radite nešto što ne zahteva maksimalnu koncentraciju. Display Scaling se može kontrolisati: postoji 4:3 mod, koji je najpametnije dodeliti rezolucijama kakve su 800 x 600, 1024 x 768, 1280 x 960 i 1600 x 1200 – recimo kada se igrate, a igra ne podržava wide rezolucije (i još uvek nema patch-a niti načina da se natera u wide mod) ili jednostavno secka u celih 1920 x 1200 piksela. Ne treba pominjati da ćete pomoću jednog tastera, brzo pozivati MagicBright modove (custom, text, internet, game, sports, movie, dynamic contrast).
Samsung SyncMaster 275T ima neobičnu dijagonalu od 27 inča i jedan je od retkih monitora koji koristi ovaj “format”. Njemu sličan je još i Dell UltraSharp 2707WFP koji koristi isti S-PVA panel. Monitor prikazuje vrlo realne boje bez grešaka na gradijentu, što znači da je u ovoga puta upotrebljen 24-bitni panel. Banding gotovo da nigde nije bio ni uočljiv. Monitor svakako može naći primenu kod korisnika DTP i CAD aplikacija, te rad sa fotografijama ili filmovima. Boje se mogu podešavati kroz RGB i CMY kanale, posebno, i to i za hue i za saturation, što je stvar vredna pažnje. Dodatno, Samsung je u OSD i MagicTune ubacio i opciju Color Weakness koji omogućava da kompenzujete “slabosti” kada je u pitanju reprodukcija boja samog panela i koristi se pri profesionalnoj kalibraciji (za koje je neophodna i odgovarajuća oprema) u slučaju da osnovne operacije nad bojama nisu dovoljne. Takođe, vrednost gamme se podešava iz daleko više koraka nego što je to do sada bio slučaj, a sam opseg nivoa osvetljenja koji ova opcija nudi je fantastično visok. Ono što smo konstatovali za kontrast važi za opseg gamma vrednosti od -1 do 0 (najviše je +2).
Podrazumevane vrednosti za kontrast su 65, a za brightness 59%, što je idealno kada se monitor posmatra u prosečno osvetljeni prostorijama. Vrednost odnosa kontrasta koji je naveden u specifikaciji (bar za onaj statički) ipak ne možemo osporiti jer nam se čini da je i na 75% veoma izražen, a obradovalo nas je što ni na 90% ne dolazi do bitnijeg prenaglašavanja i gubitka nijansi, te je moguće raditi i u jako svetlim prostorijama. Pozadinsko osvetljenje je ravnomerno po celoj površini i visokog je intenziteta, ali se čini da je navedena vrednost od 500 cd/m2 ipak preterana. Površina je uniformna pri prikazu najsvetlije bele, a osnovne boje su ujednačene i u uglovima ekrana. Test crne je pokazao da na ovom monitoru nema backlight bleeding-a. Zapravo, bili smo zapanjeni onim što smo videli – kada se kontrast i osvetljenje postave na 100%, test crne je učinio da monitor izgleda – kao da je ugašen! Za dobru reprodukciju boja, ovaj monitor bi trebalo da zahvali pozadinskom osvetljenju koje spada u WCG klasu (Wide Color Gamut Cold-Cathode Fluorescent Lamps) kao i nedavno predstavljeni SyncMaster 931C. I dalje su u pitanju “hladne lampe”, a ne LED osvetljenje, međutim, one obezbeđuju širi opseg kolornog spektra koji monitor može da prikaže.
Samsung SyncMaster 275T – Benchmark Editor's Choice Award
Samsung 275T, kao i SM244T nudi odziv od 6 ms (siva-siva). Gledanje video sadržaja na njemu je pravo uživanje, pogotovo ako znamo da svi sadržaji dolaze u widescreen formatu, te je “korisna” površina u tom slučaju veća. U idealnoj situaciji, ako posmatrate HD 1080i naslov, svaki piksel svakog frejma video klipa odgovara pikselu samog monitora, pa kako nema nikakve interpolacije, rezultat je kao da gledate filmsko platno u bioskopu. Kada je igranje na ovako velikom monitoru u pitanju, treba znati da je za rezoluciju od 1920 x 1200, koju svi noviji naslovi podržavaju, neophodna izuzetno brza kartica. Iako je u pitanju S-PVA panel, odziv je veoma dobar, odnosno kašnjenje je jako teško primetiti i čini se da je 275T čak i brži od svog manjeg i starijeg rođaka. Duhove je teško uočiti, a novije igre ionako imaju dosta motion blur i drugih sličnih post-processing efekata, tako da bi monitor, i da je “sporiji” bio dovoljno dobar za igranje, pogotovo na next-gen konzolama. Zbog svoje dijagonale, SyncMaster 275T je praznik za oči i u igrama koliko i u ostalim primenama. Ovaj monitor je odličan za korisnike kojima je potrebna velika dijagonala, ali ne i ekstremna rezolucija koja krasi 30-inčne modele (2560 x 1600 piksela). Jedina mana ovog monitora je njegova cena koja je viša i od cene pomenutog Dell-a. Međutim, dugo vremena prođe između trenutaka kada nam se na testu nađe ovako dobar monitor, pa ga iz tog razloga nagrađujemo našom prestižnom Editor’s Choice markicom!
Za:
– kvalitet reprodukcije boja
– kontrast
– uniformnost
– reprodukcija crne
– brz odziv
– uglovi gledanja
– odličan kvalitet izrade;
Protiv:
– nedostatak pivot-a
– nedostatak HDMI konekcije;
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
27″ / S-PVA LCD TFT
Fizička rezolucija / boje
1920×1200@60Hz (Digital) /16.7 M
Pitch
0.303x 0.303
Horizontalno osvežavanje (KHz)
30 ~ 81
Vertikalno osvežavanje (Hz)
56 ~ 75
Odziv
6 ms (GTG)
Osvetljenje (cd/m?)
500
Kontrast
1000:1 (DC 3000:1)
Ugao gledanja (H/V)
178??/178??
Bandwidth / potrošnja (*max)
130W
Dimenzije
629.0*486.0*280.0 mm
Masa
10.4 kg
Specijalne mogućnosti, Input
TCO'03, PC : Analog, Digital Video : CVBS, S-Video MagicColor MagicBright3 PIP/PBP (with Video) Power built-in Narrow Bezel Mechanical S/W DVI(HDCP) Option speaker,15pin D-sub, DVI-D CVBS, S-Video,Component
Cena
~ 1500 €
Monitor na test ustupio distributer Samsung monitora, firma ErcCommerce.