Branko Maksimović
Samsung SyncMaster 730BF
TFT monitori se sve više prodaju i na našem tržištu, jer cenom više ne „iskaču“ iz konfiguracija koje se kupuju za oko 500 evra. Uvek je moguće dodati još 50-ak evra više, jer je to samo 10% preko „zacrtane“ sume, a prodavcima ne treba doktorat da bi ubedili prosečnog kupca u prednosti LCD tehnologije. I zaista, uglavnom sve što kažu je istina. I mi mislimo da za najveći broj upotreba, pri kupovini računara u drugom delu 2005. godine, ne treba kupovati CRT ekran – ova tehnologija datira još od kraja drugog svetskog rata. Mislite li da ćemo još uvek koristiti TN+Film TFT monitore 2065 godine? Lepa stvar koja je u relaciji sa TFT tehnologijom je njen brz napredak. Prošle godine, jeftiniji LCD monitori su imali odziv od oko 25 milisekundi i nešto lošiji prikaz boja, dok u ovom trenutku, već u toj klasi možete imati veoma dobar monitor sa matricom „od 8 ms“ i generalno boljim dithering algoritmima. Uz to, kontrast i uniformnost su bolji, bez obzira što se nominalno još uvek „vrtimo“ oko cifre 500-600 : 1. D igitalni ulaz je konačno postao standard, ali se skuplji modeli još uvek distanciraju posebnim finišom, pivotom i sjajnim postoljem koje omogućava visoku ergonomiju, dual digital izlazima, zvučnicima… Neko će možda čekati da takvi modeli postanu jeftiniji, ali u IT-u nikada ne valja čekati, jer će uvek “sutra” biti boljih i jeftinijih modela.
Prvi proizvođač koji je “povukao crtu” i javnosti predstavio monitor sa panelom čiji je ukupni odziv tečnih kristala četiri milisekunde, bio je ViewSonic sa svojom VX serijom. Samsung, kao lider u ovoj oblasti, bar kada su prodajne aktivnosti u pitanju, nije dugo čekao, pa je konačno u prodaju pustio novu, BF seriju monitora, inicijalno predstavljenu još proletos na Sajmu u Hanoveru. Verovatno je bilo potrebno da prođe neko vreme kako bi Samsung uspeo da obezbedi dovoljno 4ms panela (bez bad pixel-a), jer predstavljanje “na papiru” nije opcija za jednu multinacionalnu korporaciju – proizvod mora imati maksimalnu dostupnost nakon javnog predstavljanja. I konačno, novi model, sa RTA (Response Time Accelerator) tehnologijom, stigao je i na naše tržište. Ovaj monitor poseduje klasičan TN+Film panel sa RTA tehnologijom koja mu omogućava 4 milisekunde GTG (Gray to Gray) “vremena”.
Samsung SM 730BF i na prvi i na drugi pogled izgleda kao generički 713/913N monitor sa tilt postoljem. Korejski gigant se ne igra previše sa dizajnom – fashion i slim linije su ostavljene za neke druge serije. Kod modela 730BF, sama tehnologija “govori za sebe”, te nema potrebe za impresioniranjem dizajnom. Uglavnom, za SM 730BF se ne može reći da je nezgrapan ili ružan. Crna maska sa srebrnim elementima nam se baš dopala kao promena u odnosu na “silver” varijante kod kojih je samo poklopac na pozadini od crne plastike. Postolje koje se montira nakon raspakivanja (za pet sekundi), dozvoljava promenu nagiba od 0 do – 20 stepeni (unazad) što ukazuje na nižu ergonomiju. Straga, monitor ima AC konektor (adapter je u kućištu panela), DVI-D ulaz i klasičan D-Sub. Ovoga puta, tu je i maska koja se montira na “žabice”, a koja omogućava da se kablovi lepše sprovedu iza stola. Tasteri su smešteni ispod prednje ivice, ali nisu sakriveni, što je dobro – novi monitori ponekad izgledaju previše jednostavno u svojoj eleganciji. Kretanje kroz menije je logično, a na tastere se navikavate veoma brzo.
Došli smo i do momenta kada je monitor potrebno uključiti i zapravo videti šta pruža. Default rezolucija je naravno 1280 x 1024, a mi smo testirali pri osvežavanju od 75 Hz, iako je preporučeno 60 Hz. Nismo primetili razliku između ova dva moda. Uniformnost panela je na izuzetno visokom nivou; možda ne kao kod najboljih PVA panela, kod kojih se ni pri nižem kontrastu ne mogu primetiti zatamnjenja u gornjim uglovima, ali verovatno jedan od najboljih u “svetu” TN/Film matrica. Auto kalibraciju obavlja veoma brzo i uvek uspešno, a znamo da ona nekada zna da predstavlja problem kod nekih serija određenih proizvođača.
Kod reprodukcije boja, Samsung 730 BF na testovima za služuje gotovo čiste desetke. Slobodno možemo reći da se kvalitet finih nijansiranih prelaza na novoj generaciji TN panela, (čak i pri prikazu gradijenta) dosta popravio. Matrica u tom smislu više podseća na neki xVA nego na standardni TN/Film. Greške je bilo nemoguće uočiti pri standardnim vrednostima kontrasta – dve tanke crte na zelenom gradijentu su se pojavile kada smo kontrast povećali preko 96%, što ne možemo uzeti za manu jer su i kontrast i osvetljenje u startu podešeni na po 50%, što je u najvećem broju situacija više nego dovoljno. Ugao gledanja, odnosno vidljivi ugao, kod panela sa ovako “živahnim” kristalima, ne može da bude impresivno veliki. Sa time smo krenuli u opservaciju, međutim, nismo se razočarali. Iako je vertikalni ugao lošiji od proseka, horizontalni je na sasvim pristojnom nivou, pa realno u radu nema nikakvih poteškoća čak iako ste pomalo nemirni ili imate posmatrača sa obe strane. Samsung 730 BF stiže sa detaljnom kontrolom boja u samom OSD meniju, predefinisanim modovima (kao i starije serije – MagicBright), i kontrolom gamma vrednosti. Pored standardnih – Text, Internet i Entertainment, sada su tu i Game, Movie i Sport modovi. MagicColor, koji Samsung nudi već nekoliko generacija unazad, sada se može preciznije kontrolisati, mada mi ne vidimo neke veće potrebe za upotrebom ove opcije.
Kada su igre došle na red, nismo mogli da odlučimo šta bi prvo probali. No, šta god to bilo – superkontrastni Quake 3 ili igre sa previše detalja, kakav je UT2004, nigde nije bilo moguće uočiti kašnjenje niti bilo kakve duhove. Do sada smo obično davali konstataciju tipa: “duhovi se mogu primetiti ako ih baš gledate, ali je ugođaj tokom igranja odličan”. Sada možemo reći – kašnjenja na Samsungu 730BF jednostavno nismo mogli da uočimo. I dalje je jasno da se radi o TFT tehnologiji i to se odlično vidi, ali je i u odnosu na 8 ms panele učinjen korak napred. Onaj korak koji je konačno prešao preko crte koja deli vidljivo od “nevidljivog”. Interpolacija u niže rezolucije je korektna, ali smo viđali i bolje. Doduše, uvek je lepše označiti u drajverima da odnos piksela uvek bude “jedan prema jedan” kako do interpolacije ne bi ni došlo.
Da li je Samsung 730BF trenutno najbolji monitor dijagonale od 17 inča koji se može kupiti? Odgovor zavisi od toga šta tražite – neki “spori” PVA panel za vas može biti bolji izbor i više vam se dopasti. Ili tražite visoku ergonomiju i veliki broj dodatnih mogućnosti… No, u svakom slučaju, za najveći broj kućnih korisnika, uglavnom mladih ljudi koji će poželeti da odigraju neku brzu igru, Samsung 730BF verovatno predstavlja najbolji izbor – uzevši i cenu i kvalitete koje nudi u obzir. Njegovi kvaliteti su visok kontrast, verna reprodukcija boja, izuzetno brz odziv bez realnih negativnih posledica koje on može da “povuče”… Voleli bi da postoji mogućnost podešavanja panela po visini, a ne sumnjamo da će na ovoj tehnologiji, Samsung bazirati još neke drugačije koncipirane modele. Ne treba zaboraviti na tehnologije o kojima smo u ranijim testovima pisali detaljnije: MagicTune (podešavanje opcija kroz softver u operativnom sistemu), MagicBright i MagicColor, opcije su koje su dostupne i kod najnovijeg Samsung modela. Najviše se pričalo o posvećenom mikroprocesoru – Response Time Accelerator (RTA) , koji se sa posebnim softverom brine za što manji odziv svakog pojedinačnog piksela. Takođe, Samsung 730 BF sa našeg testa nije imao nijedan “loš piksel”, što je dobra vest. Uzevši sve u obzir, Samsung SyncMaster 730BF jednostavno zaslužuje našu prestižnu Innovative Technology nagradu.
Samsung SyncMaster 730BF
Benchmark Innovative Technology Award
Proizvođač
Model
Dijagonala i tip panela
17″ / a-si TFT/TN
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.264
Horizontalno osvežavanje
81 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
4 ms
Svetlina
300 cd/m²
Kontrast
600:1
Ugao gledanja (H/V)
160º/160º
Potrošnja i ukupan bandwidth
34 W / 135 MHz
Dimenzije
382 x 386.2 x 175 mm
Težina
3.6 Kg
Input
Analog D-Sub, DVI-D
Cena
Sample
Monitor ustupio