Samsung SyncMaster 913V
Korejski Samsung je izrazito dominantan na našem tržištu, a ovog meseca možemo uočiti porast cena Flat CRT monitora, dok je lagani, konstantan pad cena TFT-ova, još uvek stabilan. U poslednjih nekoliko meseci, TFT ekrani dijagonale od 19 inča su daleko atraktivnije kupovine nego što je to pre samo devet meseci bio slučaj. Oni su dosta jeftiniji (razlika između 17 i 19” dijagonala je procentualno manja nego kod CRT ekvivalenata), a što je još bitnije, više ne važi pravilo da su obavezno sporiji nego monitori sa manjom dijagonalom.
Može se reći da u Samsung R&D odeljenju za razvoj novih modela i TFT matrica, nema odmora – proizvođač često izbacuje nove modele, postavlja nove standarde, te bi gotovo svake druge nedelje mogli predstaviti bar jednog novog pripadnika SyncMaster serije. Ovoga puta, najnoviji model pripada Value klasi i samim tim je jeftiniji od popularnog 913N, prvog TFT monitora dijagonale 19 inča iz Samsung-a, sa ukupnim odzivom tečnih kristala od 8 milisekundi. Iako je reč o value modelu, naša očekivanja nisu bila mala, jer se pokazalo da jeftin TFT ne mora da znači i manje kvalietan TFT, već pre da mu nedostaju neke osobine iz kategorija ergonomije, nivoa završne obrade i dodatnih mogućnosti (dvostruki ulaz, DVI, zvučnici, Z stopa, Pivot, wall-mount, USB Hub itd.).
SyncMaster 913V je i na prvi i na drugi pogled, po konstrukciji i dizajnerskom rešenju, vrlo jednostavan monitor i tu nema nikakve priče. S obzirom na to da poznajemo poslovnu filozofija južnokorejskog giganta, epitet “jednostavno” ovde označava nedostatak dodatnih opcija koje smo već nabrojali. Ako se setite šta smo u ovom smislu rekli pri opisivanju modela SyncMaster 913N, setićete se i da smo naveli da ovaj monitor takođe spada u “jednostavne”, kao i da je završna obrada i kvalitet izrade na value nivou. To, naravno, ne znači da je plastika loše izlivena, da ima grešaka u konstrukciji, lošeg uklapanja delova, ili da je škart dozvoljen. Zapravo, kod modela 913V, kvalitet izrade je na vrlo visokom nivou, ali ga nešto veći okvir oko ekrana i bazičan dizajn, distanciraju od modela iz T, X, a pogotovo P klasa.
Samsung-ov OSD se nije menjao – treća generacija podrazumeva kompatibilnost sa MagicTune softverom, koji omogućava fino podešavanje svih parametara slike sa računara, a tu je i pomoć dodatnih “čarobnjaka”. Pozdravićemo postojanje opcije podešavanja gamma vrednosti, mada bi voleli da vidimo TCO’03 sertifikat umesto već prevaziđenog TCO’99. Sada čak i osnovni model poseduje panel (TN+Film tipa), koji karakteriše visoka uniformnost bele i visok kontrast. Pozadinsko osvetljenje i kontrast su podešeni na 80%, i može se reći, da u toj kombinaciji slika zaista deluje “ubedljiva” i izgleda onako kako bi jedan dobar TFT trebalo da izgleda. Nikako ne možemo reći da je kontrast nedovoljnog intenziteta niti da je osvetljenje panela izraženije na nekoj od ivica – štaviše, činjenica je da je gotovo savršeno raspoređeno.
U testu kolorne palete nismo uočili probleme, dok je zahtevniji test gradijenta osnovnih boja pokazao manje greške na zelenom gradijentu, što smo i očekivali, ali nas je iznenadilo da čak i pri maksimalnom kontrastu ne dolazi do bilo kakvog razlivanja i “gubitaka” nijansi. Kada su kontrast i uniformnost u pitanju, sasvim slobodno možemo reći da SyncMaster 913V zaslužuje dosta bolje ocene od modela 913N, koji je četrdesetak evra skuplji.
Kada je odziv tečnih kristala u pitanju, igrači i sa ovim monitorom mogu biti zadovoljni, jer se kašnjenje primećuje samo ako zaista želite da ga uočite, mada ipak moramo primetiti da performanse nisu na nivou najnovijih modela sa deklarisanim odzivom od 8 milisekundi. Drugim rečima, sa čisto “igračkog” aspekta, SM 913V ipak zaostaje za modelima 913N, LG Flatron 1915s ili Hyundai IQ L90D+. Vidljivi ugao po horizontali je veoma dobar, dok je horizontalni nešto lošiji, ali nijedna od ovih “mana” nije izražena u toj meri da bi stvarala probleme u radu.
Iako je ergonomija kod “Tilt Stand” monitora na niskom nivou, sa donje strane sakriveni i teže dostupni tasteri ne moraju predstavljati toliki problem ako koristite MagicTune. Kad sve dodamo i oduzmemo, 913V je ostavio veoma dobar utisak; ima kontrastniju sliku od modela 913N, čiji su “kristali” zauzvrat agilniji. Samsung je sa ovim modelom pokazao da su konačno i najjeftiniji TFT monitori (369 evra sa porezom) dovoljno dobri da bi bili pravi izbor i za najzahtevniju kućnu multimedijalnu primenu, naravno, ako vam nisu potrebne DVI ili Pivot opcije.
Proizvođač
Model
Dijagonala
19″
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.294
Horizontalno osvežavanje
81 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
12 ms
Svetlina
250 cd/m²
Kontrast
700:1
Ugao gledanja (H/V)
160º/150º
Potrošnja
38 W
Dimenzije
428 x 430 x 195.7 mm
Masa
5.95 Kg
Special features, Input
Analog
Cena
369 € sa PDV-om
Monitor ustupio