Samsung SyncMaster 940BF
Samsung SyncMaster 940BF spada u seriju “brzih” monitora, namenjenih igračima i drugim korisnicima koji smatraju da im je vreme odziva jedna od primarnih kategorija pri ocenjivanju kvaliteta prikaza kod TFT monitora uopšte. Spolja gledano, SM 940BF izgleda kao još jedan običan LCD, kakvi su bili i modeli 710N, 713N, 730N, 740B i slični. Postolje je okruglo i brzo se montira nakon što monitor otpakujete. Šest tastera kontroliše OSD i oni su postavljeni na donjoj ivici, desno, kao što smo navikli i očekivali. Kućište panela je postavljeno oko 80 milimetara iznad stola i njegova visina se ne može promeniti. Ako je prenisko u odnosu na vaš položaj (sredina ekrana bi trebalo da bude „u liniji” sa vašim očima), moraćete da spustite stolicu ili podignete ceo monitor, tj. da ga postavite na nešto. Mehanizam koji drži kućište monitora omogućava tiltovanje do 15 stepeni unazad i pet stepeni unapred. OSD meni je i ovoga puta jednostavan i logičan, sa prisutnim olakšicama kao što je MagicBright, koji 'games', 'movies', 'text', 'internet' i 'custom' profile poziva preko posvećenog tastera, ali i MagicTune softverom, kojim ćete još lakše moći da pristupite opcijama za izmenu parametara slike. Tu je i opcija MagicZone, koja otvara „porciju” ekrana kojoj je moguće posebno dodeliti parametre (osvetljenje, kontrast, zasićenost boja, oštrinu…). Pored D-Sub konektora, prisutan je i DVI-I, koji mora postati standard – smatramo da je vreme da se D-Sub potpuno izbaci; DVI će zauzeti „legacy” mesto, a dodatna opcija, koju je do nedavno predstavljao baš DVI, trebalo bi da bude HDMI priključak. AC adapter je integirsan u samo kućište panela. Kvalitet plastike je na višem nivou od onoga što smo očekivali – ponekad se dešava da je plastika lošije uklopljena pa da dolazi do krckanja iste na „testu pritiskanja”, što smanjuje ukupan utisak kvaliteta izrade i završne obrade.
Kao što bi i mogli da očekujemo od monitora ove klase i „numerizacije”, u kućištu se nalazi twisted-nematic film panel, osnovne rezolucije 1280 x 1024 piksela sa odnosom stranica od 5 : 4. Da odziv bude još brži, brine se Samsung-ova Response Time Accelerator tehnologija, pa je vreme odziva svedeno na dve milisekunde (prema nekim izvorima, odziv je 4 ms (G-t-G)). Test crne je jedan od važnijih jer obično uslovljava opšti utisak pri gledanju filmova ili igranju jako tamnih igara ( Quake 4, Oblivion, F.E.A.R., Condemned, Doom III ). Na svu sreću, nismo primetili nikakva probijanja pozadinskog osvetljenja na ivici ni kada je isti pojačan do maksimuma, što je i default , kada vratite fabrička podešavanja. Kontrast je inicijalno podešen na 75%, što je veoma dobro i tada nema prenaglašavanja. Ako želite da boje budu još vernije, a slika za nijansu mirnija, 68% je vrednost koju bi trebalo držati kao početnu.
Vidljivi uglovi su vrlo dobri ako se uzme u obzir da se radi o brzom monitoru sa TN+Film panelom. Vertikalni ugao je vidljivo lošiji, ali ne toliko da bi pokvario utisak, što znači da je i pozadinsko osvetljenje ravnomerno. Pri normalnom radu, slika je vrlo jasna i prijatna, a kontrast dobro izveden, te nema prenaglašavanja sve do 95%, što se može zanemariti. Prikaz boja je iznenađujuće dobar, a nema ni grešaka na testu gradijenta, čak ni na zelenom delu. Ipak, testovi su otkrili da boje nisu toliko precizne koliko bi trebalo da budu, što je donekle nemoguće nadomestiti kalibracijom (ovo neće smetati prosečnom korisniku).
Pri prikazu „ paterna ” sive, SM 940BF je prikazao nekoliko grešaka. Pri prikazu tamnijih nijansi, na gornjim, ali i donjim uglovima je primetno pojavljivanje rozih i plavičasto-zelenih područja, mada u manjoj meri, što se odražava i na ukupnu preciznost boja. Da se ovo dešava preko cele površine, situaciju bi mogli da korigujemo pomoću opcije hue , ali je ova mana izražena samo pri uglovima. Da budemo iskreni, ovakve ili slične mane su vidljive na velikom broju TN+Film monitora i ne smetaju najvećem broju korisnika, pogotovo igrača koji će se pre požaliti na iole sporiji odziv nego na „zamišljene” mane koje samo pojedinim grafičkim dizajnerima i DTP-ovcima mogu da smetaju. Uniformnost bele je donekle urušena na isti način kao i svetlije nijanse sive, mada u znatno manjoj meri; čak bi mogli da kažemo da su greške u uglovima neprimetne pri jačem kontrastu i osvetljenju.
Odziv je kategorija u kojoj je SyncMaster 940BF briljirao, ali je zaista teško reći da li se radi o „najbržoj” 19-ici koju smo testirali. ViewSonic VX924 i BenQ FP93GX su mu pristojni konkurenti kada je ova disciplina u pitanju i zaista su u pitanju nijanse koje bi bilo teško i izmeriti (brzina odziva se menja pri promeni parametara kontrasta i gamma -e), te se nećemo usuđivati da tvrdimo da je neki od ova tri modela „brži” ili „sporiji”.
Kada su dobre karakteristike monitora u pitanju, istakli bi smo dobro rešen kontrast i generalno prijatne boje uz mogućnost prikaza velikog broja nijansi. Test crne je prošao vrlo dobro, pa će i ljubitelji filmova uživati, a brzina odziva je treća kategorija kod koje je 940BF na svom terenu. Sa druge strane, sa ergonomskog aspekta, monitor je još u periodu paleolita, pa ćete se vi i vaš radni i životni prostor pre prilagoditi njemu, nego on vama. Sveukupno, smatramo da bi ovo mogao biti dobar monitor kada bi mu cena bila korigovana – 31.000 dinara je mnogo, ako znamo da za samo 1000 dinara više, možete pazariti Samsung SyncMaster 205BW : dvadeseticu sa widescreen ekranom rezolucije 1680 x 1050 piksela. Svakako je dosta jeftiniji od modela SM971P (37 hiljada dinara), ali ova dva monitora zaista ne vredi niti je umesno porediti. Štaviše, kada su kvalitetni TN+Film modeli u pitanju, preporuku bi smo radije dali modelu SyncMaster 931BF , koji cenu deli sa modelom 940BF, ali nudi daleko više. Ako želite da u 19-inch areni prođete jeftinije, a ne platite „na mostu”, slobodno se odlučite za SyncMaster 940N, sa pivot postoljem, koji košta svega 22 hiljade dinara.
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
19 ” / a-si TFT/LCD
Fizička rezolucija / boje
1280×1024 / 16.2 miliona
Pitch
0.294 mm
Horizontalno osvežavanje
30-81 KHz
Vertikalno osvežavanje
56-75 Hz
Odziv
2 ms (Gray to Gray), 4 ms (neki izvori)
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
700:1
Ugao gledanja (H/V)
160°/160°
Bandwidth / potrošnja,
140 MHz / 34W
Dimenzije
Masa
3.9 kg
Specijalne mogućnosti, Input
MagicTune™ with asset management, MagicBright II™, MagicColor™ and MagicZone™, Analog RGB, DVI Digital Link, TMDS
Cena
31.180 dinara sa uračunatim PDV-om
Monitor na test ustupio distributer Samsung monitora za Srbiju, kompanija ErcCommerce.