Samsung SyncMaster 940MW

Samsung SyncMaster 940MW

Samsung SyncMaster 940MW je pripadnik klase 19-inčnih widescreen monitora prirodne rezolucije od 1440 x 900 piksela, ali i klase manjih LCDTV uređaja. Kome je namenjen i kakav je utisak ostavio kao TFT monitor, a kakav kao TV aparat, s obzirom da se radi o "širokom" ekranu, pročitajte u samom testu...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 940MW

      Samsung je vodeći proizvođač TFT panela za LCD monitore, aktivan na svim tržištima – od dalekoistočnih, preko australijskog, američkih i latino-američkih, sve do evropskih, istočno evropskih i južno-afričkih. Samsung malo toga prepušta slučaju, a još manje konkurenciji, pa je jasno da se svi aktuelni trendovi moraju ispoštovati, a neki i uspostaviti. Samsung-ova serija monitora SyncMaster je već duži niz godina dominantna na našem tržištu, a novih modela nikada dosta, pa se čini da je svaki deo ponude popunjen. Najzanimljiviji je razvoj LCD TV uređaja, koji se i dalje “dele” na one koji više liče na monitore, jer u sebi sadrže poznatu TFT tehnologiju monitora za desktop računare, kojima je pridružen TV tjuner i ostala neophodna elektronika kako bi mogli da se smeste u “M” klasu SyncMaster familije. Sa druge strane, tu su LCD TV uređaji većih dijagonala koji se uglavnom ne koriste za prikaz sadržaja sa računara, već više služe kao obični TV aparati za posmatranje SDTV sadržaja, iako mogu mnogo više. Rezolucija je, u odnosu na dijagonalu možda previše mala da bi sedeli ispred njega i kliktali po ikonicama ili radili u tekst procesoru, ali je sasvim prigodan da pokrene Windows Media Center računar ili prikaže neku od next-gen igara sa Microsoft Xbox360 i (uskoro) Sony PlayStation 3 konzola. Danas ćemo prikazati uređaj koji spada u onu prvu klasu, jer predstavlja nešto slično već predstavljenom monitoru SyncMaster 940BW, osim što ima i TV tjuner. Njegova ciljna grupa su korisnici koji bi ga povezali na klasičan desktop PC i koristili za gledanje TV programa i kada ne koriste računar, odnosno kada je isti isključen. Zapravo, SyncMaster 940MW je pogodan za one koji ne žele kombinaciju TFT uređaja i TV box-a. Jedan uređaj ima svoju prednost jer je jednostavniji za upotrebu i može se koristiti kao TV aparat, ali ako poželite veću dijagonalu, moraćete da promenite i sam tjuner…
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940MW monitora

      U opštim trendovima koji prate industriju TFT monitora i LCD TV aparata, uočljiv je i onaj koji po definiciji daje prednost ekranima sa širokim aspektom stranica, bar kada govorimo o budućem periodu. Na našem tržištu, wide monitori su sve popularniji, a sve je izvesnije i da su jeftiniji od klasične „braće” iste dijagonale. Fujitsu Siemens Scaleoview W-19, Acer S-19W, ASUS PW-191, Viewsonic VA1912b i LG Flatron L194TW su karakteristični po neobično primamljivim cenama, čak i unutar kategorije “deventnaestica”, ali i da imaju vrlo ujednačene karakteristike. Tu pre svega mislimo na umerene i prijatne boje, prirodan kontrast, ravnomerno osvetljenje i dobre vidljive uglove. Ako matrica rezolucije 1440 x 900 ima za nijansu manje piksela nego matrica rezolucije 1280 x 1024, to ne znači da će korisnicima manje odgovarati, ali im se monitor može učiniti manjim nego što jeste, pa će se retko dešavati da neko ko već ima klasičnu 19-icu, upgrade-uje na wide 19-icu. Ili, kako bi jedan naš saradnik rekao – „19-ica mi izgleda kao malo proširena 17-ica”, a to zapravo i nije daleko od istine.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940MW monitora

      Ovaj LCD TV ima ekran dijagonale od 19 inča, odnosno nešto manje od 50 centimetra, što je manje od dijagonale koja je danas, takoreći, podrazumevana za jeftine CRT TV uređaje (52 cm). Kada je dizajn u pitanju, mogli bi smo reći da je elegantan, ali i jednostavan. Prednja maska je okupana standardnim mat metalik-srebrnim lakom, dok je „iza“ obična crna plastika. Okvir oko ekrana nije tanak, ali ni previše širok, dok je donja ivica produžena i perforirana, a ispod nje su smešteni zvučnici. Nažalost, već na slikama možete videti da postolje ovog modela pruža samo ograničeno podešavanje nagiba, ali ne i visinu ili rotaciju. Ovo smo i očekivali, pošto još uvek nismo videli LCD TV monitor koji se nalazi na postolju sa zglobnim mehanizmom. Ergonomija se ipak ne može okarakterisati kao loša, jer je tu „daljinac“, pa se ne morate mučiti sa tasterima na samom monitoru, koji su efektno dizajnirani sa aspekta estetike, ali je sa njima pomalo nezgodno „raditi“. OSD meni je znatno krupniji, pošto je očekivano da monitor posmatrate sa veće udaljenosti kada gledate TV program, nego kada radite za računarom, i osim što ima dodatnih funkcija za traženje i memorisanje TV kanala, izgleda kao i meni na novijim TFT monitorima i CRT televizorima ove korejske kompanije. AC adapter je smešten unutar kućišta, a od konektora, na pozadini se nalaze i još SCART, antenski ulaz i 3,5-milimetarski audio ulaz, komponentni ulaz (pogodan za next-gen konzole), zajedno sa „svojim“ stereo činčevima, te klasični 15-pinski D-Sub analogni i DVI-I priključak. Sa leve strane, kao i kod većine novijih Samsung televizora, smešteni su priključci RCA tipa: levi i desni audio, kompozitni video, S-Video ulaz i 3,5-milimetarski audio izlaz.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940MW monitora

      Kada je kvalitet prikaza TV “programa” u pitanju, verovatno se pitate kako to widescreen uređaj prikazuje sliku standardne PAL „rezolucije” koja ima 4:3 odnos stranica. Da bi podesili sliku, morate da izaberete neki od ponuđenih modova, tj. profila. Strech će jednostavno skupiti sliku i razvući PAL na 16:10, pa će svi prikazani ljudi izgledati bucmasto i zdepasto (čak i manekenke na Fashion TV-u J ). Crop će samo “izabrati” centralni deo slike – nekih 330 linija ionako inferiornog PAL standarda, te će program biti sa jako malo detalja (lošije i od Video CD-a), a ako gledate tenis ili neku utakmicu, nećete moći da vidite rezultat. Ali na kraju, postoji i smart mod koji će levu i desnu ivicu prikazati u celosti (kao kod strech moda), a centralni deo ekrana zumirati tako da aspekt bude nenarušen (kao kod crop moda).

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940MW monitora

      TV tjuner u pitanju, možemo reći da smo sa jedne strane bili obradovani, ali i da smo, sa druge strane, ostali u najmanju ruku – ravnodušni. TV smo navikli da gledamo sa veće udaljenosti, preko CRT TV aparata koji fizički ima manju rezoluciju i mekšu, „analognu“ sliku , pa prikaz standardne PAL definicije na HD uređaju koji ima widescreen odnos stranica, deluje, nekako siromašno – uređaj prosto traži da ga povežete na satelit ili kablovsku koja emituje HDTV signal. S druge strane, TV tjuner u Samsung 940MW monitoru daje bolji prikaz nego nekoliko tjuner kartica koje je autor ovog teksta do sada probao (u tu grupu ne spada sjajni Leadtek TV Box II ili neki tjuner sa novijih All in Wonder kartica). SM 940MW je pronašao sve kanale koje kablovski operater nudi, automatsko traženje je završeno izuzetno brzo, a tu su i fina podešavanja, odličan način za brzo sortiranje (imenovanje ide ipak malo sporije). Voleli bi smo, ipak, kada bi ponuđeni daljinski upravljač bio malo manje “plastičan”, pa je dobro što smo mogli da koristimo odlični “daljinac” dobrog starog Samsung Plano 29” CRT-a. Ugrađeni zvučnici su daleko bolji od onih kod malih Samsung TV aparata (52 cm), ali ne možemo garantovati da ćete sa zadovoljsvom “slušati” DVD filmove preko njih. Za posmatranje programa domaćih kablovskih operatera, ovaj Samsung LCD TV monitor jednostavno nije namenjen, ali se i u toj ulozi dobro snalazi i teško da ćete pronaći neko bitno bolje rešenje kada su slični uređaji u pitanju, pogotovo ako posmatramo ovaj cenovni rang. Ostaje pitanje koliko su upotrebljivi TV aparati widescreen ekrana i male dijagonale, ali ako su zahtevi korisnika takvi da im odgovara širok ekran, Samsung 940MW može biti dobro rešenje u manjim sobama, u kojima će izbacivanje glomaznog CRT TV-a znatno uticati na izgled enterijera i količinu slobodnog prostora.

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940MW monitora

      Međutim, kakav je SM 940MW kao monitor? Ono što smo odmah primetili, jeste da promena source -a, tj. izvora signala radi nešto sporije nego što bi želeli, ali zato auto adjust radi gotovo trenutno! Kao i svi noviji Samsung monitori, i ovaj model poseduje Magic Color, koji u ovom slučaju ima samo inteligentno naglašavanje određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Magic Bright 2 donosi nekoliko modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje): Internet, Games, Sports, Movies i Custom. SyncMaster 940MW je podržan i od strane MagicTune softvera.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940MW monitora

      Pozadinsko osvetljenje je dovoljnog intenziteta već na 60 do 65%, a preko toga je jednostavno prejako, do te mere da nam nije jasno čemu služi. kontrast matrice je dovoljnog intenziteta na oko 80%, a već preko 90% je prenaglašen. Ispod vrednosti od 70%, boje postaju isprane i što je najzanimljivije, moguće ih je „kompenzovati“ tek kada se aktivira Magic Color, koji u TV modu preporučujemo. Kada je reprodukcija boja u pitanju, i kada govorimo o radu na računaru (bez Inteligent ili Full profila u Magic Color) možemo konstatovati da će SyncMaster 940MW i bez neke posebne kalibracije, na 6500K, prikazati precizne boje, bez grešaka na „gradijentu” ili banding-a, čak ni kada je kontrast podešen na 90%. Ipak, voleli bi smo da su boje nešto izraženije, odnosno da je kontrast drugačije realizovan. Pozadinsko osvetljenje je izvedeno korektno, i na primerku sa testa nije probijalo na ivicama, na testu crne. Uniformnost osnovnih boja je vrlo dobra, bar po onome što se vidi golim okom, dok je uniformnost najsvetlije nijanse daleko od idealne vrednosti, ali se svakako može nazvati vrlo dobrom za monitor ove klase i ovaj tip panela (blaga zatamnjenja se vide u uglovima, pri prikazu čisto bele). Uzevši sve u obzir, vidljivi uglovi su za jedan TV film panel čak i dobri, ali se čini da su nedovoljni (pogotovo vertikalni), za jedan LCD TV uređaj.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 940MW monitora

      Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama, a u igranju vreme odziva od 8 milisekundi je slično onome što smo videli na ostalim widescreen monitorima ove dijagonale. Nije u rangu sa najbržim modelima od 2 ili 3 milisekunde, ali neće smetati niti biti upadljivo tokom igranja brzih FPS igara. SyncMaster 940MW je solidan TFT monitor, ali je njegova cena nešto viša zbog prisustva tjunera, za koji, osim u izuzetnim uslovima, ne vidimo preteranu upotrebnu vrednost. Možda je bolja varijanta da nabavite neki TV tjuner ili čak TV box (ako je imperativ da tjuner radi kada je računar isključen), što će dati nižu krajnju cenu nego SM940MW. U tom slučaju bi preporučili SyncMaster 940BW i neki bolji TV box (Leadtek) koji se može kontrolisati i preko računara, kako bi mogli, makar pomoću softvera (ako tjuner to ne podržava), da aktivirate smart mod slike, o kome smo gore pisali. Krajnja cena od 540 evra sa PDV-om je skoro dva puta veća od monitora iste dijagonale, uz čak i bolje karakteristike, koji nemaju TV tjuner. Poređenja radi, Samsung 940BW sa PDV-om košta oko 280 evra, a u pomenutoj konkurenciji (Fujitsu Siemens Scaleoview W-19, Acer S-19W, ASUS PW-191, Viewsonic VA1912b i LG Flatron L194TW) ne spada u najjeftinije.

       

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      Samsung SyncMaster 940MW

      Dijagonala / tehnologija

      19 ” Wide / TN Film

      Fizička rezolucija / boje

      1440 x 900 / 16.7 miliona

      Pitch

      0.294mm

      Horizontalno osvežavanje

      30-83 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      56-75 Hz

      Odziv

      8 ms

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      700 : 1

      Ugao gledanja (H/V)

      160° / 160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      140 MHz / 55W

      Dimenzije

      18.3″(W) x 16″(H) x 8.5″(D)

      Masa

      5.9 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      MagicBright™ w/ asset managment, Magictune™, MagicColor™, HDCP, Analog, Digital, Composite,S-Video,Component, TV,SCART

      Cena (sa PDV-om)

      495 €

      Monitor na test ustupio distributer Samsung monitora, kompanija ErcCommerce.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test