Aleksandar Mišić
Samsung SyncMaster 940UX
USB (UniversalSerialBus) interfejs, u poslednje vreme, zaista počinje sve više da opravdava prvo slovo u svom nazivu. Počev od 1995. godine, kada je USB kao standard kreiran udruženim snagama Intel-a, Microsoft-a, Digital-a, Compaq-a, IBM-a i Northern Telecom-a, iz revizije u reviziju, sve širi spektar periferija se projektuje tako da svoju komunikaciju sa računarom ostvaruju putem USB interfejsa, s obzirom na to da je USB zaista jedan od “naj – user friendly” interfejsa u istoriji PC-ja. Praktično, danas se većina ulazno/izlaznih periferija povezuje upravo preko USB-a. Tu su među prvima bili štampači (nekada isključivo povezivani putem LPT porta), skeneri (ranije koristili, recimo, SCSI interfejs), flash diskovi, miševi i tastature (ex – PS/2 periferije), gejmerski rekviziti (nekada čuveni game-port), zvučnici itd. Do nedavno smo se mogli pitati – šta je sledeće? Možda monitor? Pa eto, došao je i taj momenat – monitor koji koristi USB interfejs.
Po specifikaciji, USB interfejs (po aktuelnom 2.0 standardu) obezbeđuje garantovani protok od 480Mbit/s (naglašavamo da se ovde radi o MEGABITIMA u sekundi, a ne megabajtima, čak i ako se pojavljuje zapis 480Mb/s, što inače često dovodi do zabune i pogrešnih zaključaka). Ova informacija običnom korisniku ne znači puno osim u slučaju da USB interfejs koristi za transfer fajlova, pa u tome vidi teorijsko ograničenje od 480Mbit/s : 8bit = 60Mb/s, što predstavlja više nego zadovoljavajuću brzinu u smislu kopiranja fajlova, koju većina flash diskova jošuvek nije u stanju da postigne. U budućnosti (narednih godinu do dve) se očekuje i nova 3.0 revizija sa desetostruko većim data rate-om. Da skratimo, bez ambicija da ulazimo u detaljniju teoriju signala i USB interfejsa: jedno od ograničenja koje je dugo vremena, hajde da kažemo, onemogućavalo postojanje USB monitora, je upravo sama koncepcija i bandwidth USB interfejsa, koji, kada se izračuna, sa pomenutim bandwidth-om omogućava prenos nekompresovanog vieo materijala maksimalne rezolucije 640×480 pri frame rate-u od 60Hz. Zanimljivost USB koncepta, koju bi smo rado spomenuli, a koja nije previše poznata, je ta da je na jedan USB host kontroler moguće povezati ukupno do 127 uređaja, bilo direktno, ako to arhitektura kontrolera dozvoljava, bilo putem USB hub-ova, pri čemu se i oni računaju u uređaje. Kada imamo i ovo u vidu, uz ideju o većim brojem monitora povezanim na jedan računar, USB deluje kao savršen izbor konekcije. Samsung je, primenivši tehnologiju razvijenu od strane DisplayLink-a, proizveo svoj prvi monitor koji omogućava povezivanje sa računarom, kako putem DVI i Analog interfejsa, tako i putem USB-a. U pitanju je model SyncMaster 940UX. Kada govorimo o DisplayLink-u, radi se o kompaniji koja se isključivo bavi projektovanjem rešenja za višemonitorske sisteme, odnosno razvojem metoda i standarda koji bi omogućili što jednostavnije povezivanje više od dva monitora na jedan računar, bez potrebe za hardverskim promenama samog računara. Došlo se do rešenja koje je, u najgrubljim crtama, zasnovano na integraciji diskretnog grafičkog podsistema u sam monitor, a koji sa računarom komunicira putem USB interfejsa, tako da se praktično i ne koriste interfejsi grafičke karte računara. Samsung je ovaj metod nazvao UbiSync.
Princip rada je sledeći: instalacijom odgovarakućeg softvera na računar, sve što bi trebalo da se pojavi na monitoru biva kompresovano i u paketima prosleđeno putem USB-a do UbiSync dekodera u monitoru, koji prima pakete, dekompresuje ih i dekodira u odgovarajući signal pogodan za interpretaciju na displeju. Malopre smo pomenuli maksimalnu moguću rezoluciju video materijala u nekompresovanom obliku, koja se ovom metodom može znatno povećati. Određivanje nivoa i metoda kompresije je automatsko i zavisi od tipa sadržaja, snage procesora i bandwidth-a USB interfejsa.
Pogledajmo kako to u praksi izgleda, na primeru Samsung SyncMaster 940UX, čije detaljne specifikacije možete videti u tabeli:
Samsung SyncMaster 940UX
Dijagonala panela
19”
Pixel pitch
0,294mm
Osvetljenje
300cd/m2
Kontrast
2000:1 (DC)
Vidljivi ugao
160°/160°
Odziv
5ms
Horizontalna frekvencija osvežavanja
30-81 KHz
Vertikalna frekvencija osvežavanja
56-75 Hz
Maksimalna rezolucija
1280 x 1024
Broj boja
16.7 M
Ulazi za video signal
Analog RGB, DVI, USB
Ulazni konektori
15pin D-sub, DVI-D, USB
USB hub
1 ulazni, 2 izlazna
Potrošnja (ON mod)
42W maksimalno
Potrošnja (DPMS mod)
<5W
Dimenzije bez postolja
407.6 x 408 x 200mm
Dimenzije sa postoljem
407.6 x 335 x 65.4mm
Masa
5,2kg
Mogućnosti postolja
Pivot, swivel, podešavanje po visini
Ostale specifičnosti
UbiSync Technology (USB Graphic Interface)
USB Hub (1up 2down)
Vista Premium Certified MagicColor, MagicBright2, Safe Mode(Down Scaling in UXGA)
U pitanju je, na prvi pogled, standardni 19“ 4:3 monitor. Dakle, prepoznatljiv Samsung dizajn, kombinacija srebrne i crne boje, sa minimalističkim okvirom oko panela. Postolje je veoma prilagodljivo potrebama, podržava pivot opciju, kao i podešavanje po visini. Od „konekcija“, tu su Analog, DVI i USB. Ova poslednja nam je i najzanimljivija, jer se tu i primenjuje DisplayLink tehnologija, o kojoj je bilo reči. Na poleđini monitora nema uočljivih specifičnosti. Gledano sa levog boka, nailazimo na segment sa dva USB konektora, koji predstavljaju USB2.0 hub, koji, na žalost, nije upotrebljiv kada se ne koristi UbiSync. Na desnom boku ne nalazimo ništa zanimljivo, a na donjoj strani su locirani Analog, DVI i USB konektori, kao i neizbežni power konektor za ulaz od 220V. Kada govorimo o samom panelu, radi se o standardnom TN tipu koji pruža prosečne uglove vidljivosti za ovaj tip panela od 160°/160°, sa odzivom od 5ms i dinamičkim kontrastom od 2000:1. Nativna rezolucija je 1280×1024, a osvežavanje 75Hz. Slika je u slučaju DVI i Analog konekcije oštra, bez anomalija u prikazu boja i gradijentu, a većina neophodnih parametara prikaza slike, mogu se podesiti putem menija. Panel reprodukuje ceo spektar polutonova i ne dolazi do gubljenja detalja u jako tamnim i jako svetlim „scenama“.
Instalacija putem USB interfejsa teče potpuno pravolinijski, bez potrebe za korisničkom intervencijom. Naime, čim se priključi na USB, pokreće se autorun sa instalacijom drajvera koji su već smešteni u rom monitora, pri čemu se u device manager-u prijavljuje neka vrsta Virtual CD drajva pod USB sekcijom. Treba imati na umu da je USB konekcija predviđena za manje zahtevne „prikaze“ na displeju. Kada ovo kažemo, mislimo na to da USB osnova SyncMaster 940UX u vidu diskretnog USB „grafičkog dekodera” zasnovane na UbiSync i DL-120 ASIC (čipu), ne podržava nativnu 3D akceleraciju, Direct3D, niti recimo OpenGL video streaming, koji izaziva potpuno zauzeće procesora, tako da u USB režimu rada možete zaboraviti na igrice koje zahtevaju hardversku akceleraciju, pa čak i na filmove visoke rezolucije u full-screen modu, jer framerate zavisi od trenutnog zauzeća procesora. Da razgraničimo – ne radi se o klasičnom grafičkom procesoru, već o jednoj vrsti dekodera signala, koji koristi snagu sistemskog procesora. Međutim, DL-120 ASIC pruža, po specifikaciji, “lossless decompression engine” za obradu statičkih 2D grafičkih prikaza koji su i najčešći u prosečnom office okruženju. DL-120 ASIC u kombinaciji sa 32MB 200MHz DDR memorije, pruža dekompresovanje i dekodiranje signala koje rezultuje perfektnim prikazom u nativnoj rezoluciji od 1280×1024 pri 75Hz i 32-bitnoj paleti boja.
Najzanimljivija opcija je lančano povezivanje monitora “jedan na drugi” putem USB-a, pri čemu UbiSync garantje da nece doci do degradacije prikaza, što i nije čudo, s obzirom da se radi o potpuno digitalizovanoj tehnologiji prenosa. Kada sumiramo utiske, možemo reći da se radi o veoma zanimljivom proizvodu, mada, ipak više zanimljivoj ideji i realizaciji nego samom monitoru. USB konekcija i UbiSync tehnologija sa DL-120 ASIC-om kojisu primenjeni na SyncMaster 940UX, definitivno donosi značajne novine generalno gledano, kako u smislu izuzetno jednostavnog formiranja višemonitorskih sistema, tako i u smislu inovacije na polju upotrebljivosti USB interfejsa i diskretnih grafičkih (pod)sistema, čiji razvoj i ekspanzija definitivno predstoje.
Za:
Postojanje USB interfejsa
Jednostavna instalacija
Oštrina slike i korektnost u prikazu boja
Mogućnost lančanog povezivanja monitora
Ugrađen USB 2.0 hub
Podrška za DirectDraw preko USB-a
Prikaz DirectX videa i preko USB-a
Široke mogućnosti podešavanja postolja
Protiv:
USB hub je upotrebljiv jedino ako se koristi USB tip konekcije
Portrait mod rada nije podržan DisplayLink drajverima, već je dostupan jedino preko Analog i DVI interfejsa
Odsustvo nativne 3D akceleracije pri upotrebi preko USB interfejsa
Nije moguće isključiti Virtual CD drajv kada se koristi preko USB interfejsa
Monitor na test ustupila firma ERC Commerce Computers