Branko Maksimović
Samsung SyncMaster 943NWX
SyncMaster 943NWX je poslednji testirani devetnaestoinčni monitor širokog aspekta, koji predstavlja blagi spin-off modela SM940NW. Stilski se uklapa uz već predstavljeni SyncMaster 2493HM i 25.5″ model 2693HM, čiji ćemo tekst uskoro objaviti. Kako su widescreen monitori za samo dve godine na mainstream tržištu gotovo potpuno zamenili monitore sa odnosom stranica od 5:4 i 4:3, jasno je da Samsung, kao vodeći proizvođač mora imati najbolju ponudu, počev od samog entry-level segmenta tržišta. SyncMaster serija monitora je već skoro deset godina dominantna i na našem tržištu, a novih modela ima na pretek. Cela entry level widescreen priča je krenula od jeftinog Fujitsu Siemens Scaleoview W-19, monitora, a zatim su usledeli Acer S-19W, ASUS PW-191, Viewsonic VA1912b i LG Flatron L194TW, SyncMaster 940NW i njihovi naslednici… Ovi monitori su uglavnom sa naše strane ocenjeni kao veoma korektni, čak i ako se u obzir ne uzme njihova vrlo primamljiva tržišna cena. Problem može biti u tome što su se i većini korisnika kriterijumi promenili… Oni nude vrlo ujednačene karakteristike i vrlo pristojan kvalitet prikaza. Tu pre svega mislimo na umerene i prijatne boje, prirodan kontrast, ravnomerno osvetljenje i dobre vidljive uglove. Ako matrica rezolucije 1440 x 900 ima za nijansu manje piksela nego matrica rezolucije 1280 x 1024, to ne znači da će korisnicima manje odgovarati, ali im se monitor može učiniti manjim nego što jeste. SyncMaster 943 NWX je standardan devetnaestoinčni LCD TFT monitor sa odnosom stranica od 16 : 10, a po mnogim karakteristikama je sličan modelima SM940BW i NW sa kojima deli panel. Kontrast je “podignut” sa 700:1 na 1000:1, jer su ugrađeni nešto drugačije CCFL lampe, mada je pomalo čudno što i osvetljenje nije veće u odnosu na prethodne modele. Radi o TFT monitoru koji nema digitalni ulaz, znamo da predstavlja apsolutni entry-level , ali je primamljivo to što je cena još niža u odnosu na ionako povoljni SyncMaster 940NW.
Kao i svi noviji Samsung monitori, i ovaj model poseduje Magic Color, koji u ovom slučaju ima samo inteligentno naglašavanje određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše. Opcije podešavanja boja kroz CMYK, odnosno Color Weakness , na ovom modelu ne postoji, mada bi, realno, bilo mnogo da na monitoru ovog cenovnog ranga i postoje takve opcije. Magic Bright 2 donosi šest modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje) – MagicBright u svojoj trećoj verziji donosi još više profila – Documents, Internet, Games, Sports, Movies, Dynamic CB i Custom . Samsung SyncMaster 943NWX radi sa MagicTune Premium aplikacijom. Podsetićemo da ova aplikacija pristupa softveru unutar monitora kroz sam analogni ili digitalni kabl, tako da nije potrebno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla.
SyncMaster 943NWX se po konstrukciji ne razlikuje od najvećeg broja Samsung TFT monitora iz V, B i N serija, a veoma je sličan modelu SM940NW – nema mehanizam za korekciju visine, ali je svivel prsten prisutan. Za razliku od modela SyncMaster 940BW, a slično novom SM206BW, 940NWX ima samo tilt postolje, koje se montira. Ergonomija je minimalna, jer nema ni opcije rotiranja oko vertikalne ose (pomenuti svivel). Prednja maska je ovoga puta glossy (famous piano finish), a monitor karakteriše standardno eleantni uzak okvir oko ekrana, crna mat maska sa zadnje strane i malo zaobljeno postolje. Osim standardne promene ugla, koja je minimalna, ispravljač napona je integrisan u kućište koje nije ni tanko, ni duboko, a od video priključaka zatičemo samo analogni. Ovoga puta ne možemo uputiti zamerku na završnu obradu, koja je bolja od one kod modela 940BW i na nivou je sa modelom 940NW. Plastika ne krcka ni malo, a spojevi su idealno uklopljeni.
Osvetljenje je po „defaultu” podešeno na maksimum, a kontrast matrice, prema specifikaciji iznosi odličnih 1000:1, a u praksi je dovoljnog intenziteta tek na 67%. Međutim, do prelivanja tj. gubljenja nijansi i bitnijeg prenaglašavanja dolazi ni kada se kontrast poveća na 72%, mada je u testu vidljivo odmah nakon tog. podeoka, sve pod uslovom da je gamma na nultoj vrednosti. Ukupni kontrast je i dalje daleko od impresivnog, ali je sasvim dovoljan i na vrednostima ispod 62%, slika je vrlo prirodna, a boje ipak dovoljno jarke. U svakom slučaju, i ovaj LCD monitor je kontrastniji i svetliji od monitora na najboljim notebook računarima, na kojima je teško raditi ako se sunčevi zraci probiju do vašeg radnog okruženja. Zato je i vašem novinaru daleko lakše da notebook poveže na desktop monitor kada je potrebno posvetiti se nekom grafičkom delu posla… Dinamički kontrast od 8000:1 je marketinški trik, naravno i u bilo kojoj poslovnoj primeni mnogo više smeta nego što donosi koristi.
Pozadinsko osvetljenje (od 300 kandela po kvadratnom metru) je izvedeno korektno, i na primerku sa testa zaista nije mnogo probijalo na ivicama, otprilike isto koliko je probijalo i na većini TN Film monitora ovog proizvođača i ove dijagonale. Test “crne” je prošao vrlo dobro, pa se slobodno može reći da je ovaj TFT sasvim dobar za gledanje filmova, ali i da se opet ne može lako uporediti sa xVA monitorima, pogotovo ako ga posmatrate u potpuno mračnoj prostoriji. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Broj vidljivih detalja bi u tamnim scenama mogao biti veći – ne treba očekivati čuda od jeftine 19-ice sa TN panelom iz ultra-masovne produkcije. Da, to znači da nivo detalja u tamnijim delovima sive koje monitor može da prikaže nije impresivan, ali i da se to očekuje od ove klase proizvoda. Kada će doći dan kada će ove mane biti prevaziđene, ne znamo, ali znamo da će se i to jednom desiti. Samsung Response Time Accelerator tehnologija tj. agresivniji overdrive koji zahteva posebnu elektroniku, nije prisutan u ovom modelu, pa je vreme odziva pet milisekundi, a ne dve. Iako je vrednost odziva po specifikaciji lošija od one kod modela 940BW, u praksi se teško golim okom može videti neka razlika. Ipak, u odnosu na najbrže Viewsonic i BenQ monitore (AUO panel rezolucije 1280 x 1024), svi pomenuti SyncMasteri su ipak manje agilni.
Uniformnost osnovnih boja je vrlo dobra, bar po onome što se vidi golim okom, dok je uniformnost najsvetlije nijanse daleko od idealne vrednosti, što smo zamerili dobrom broju jeftinih wide 19-ica. Generalno, uniformnost se može okarakterisati kao vrlo dobra za monitor ove klase i ovaj tip panela (blaga zatamnjenja se vide u uglovima, pri prikazu čisto bele). Vidljivi uglovi su iznenađujuće dobri, mada je vertikalni nešto manji, a s obzirom na to da je kod modela 940BW prisutan RTA overdrive (koji kao što smo više puta mogli da primetimo, ume da utiče na vidljive uglove), nije čudo što je za SyncMaster 943NWX naveden za 10 stepeni veći horizontalni vidljivi ugao (170/160, dok je kod 940BW navedeno 160/160 stepeni). Kada je reprodukcija boja u pitanju, možemo konstatovati da će SyncMaster 943NWX i bez neke posebne kalibracije (na 6500K) prikazati prirodne i živahne boje, bez većih hue odstupanja. Greške na testu gradijenata su u granicama prihvatljivog, jer izraženijeg banding-a nema, čak ni kada se kontrast poveća do granice prelivanja. Odziv je u rangu očekivanog za ovaj TN panel, vidljivih “duhova” ima ali tek pošto počnete da pažljivije zagledate, a pošto nema overdrive-a, nema ni sporednih efekata sa vidljivim uglovima i neprijatnim banding-om.
Sve skupa posmatrano, utisak koji na nas ostavlja SyncMaster 943NWX je sličan onome koje smo imali testirajući prve široke “devetnaestice”, kakav je Fujitsu Siemens W-19. Predstavlja jeftin i pouzdan monitor solidnog kvaliteta koji će odogovarati manje zahtevnim korisnicima. Ako vam je devetnaestoinčni LCD monitor dovoljno dobar za sve upotrebe, ne sumnjamo da ćete biti izuzetno zadovoljni upravo ovim modelom. Isplati se doplatiti par desetina evra za Samsung brend, jer smo privatno imali prilike da vidimo dosta monitora ove dijagonale od manje poznatih ili potpuno nepoznatih proizvođača, koje nikako ne bi smo preporučili – razlika u kvalitetu je u tom slučaju jako velika.
Proizvođač
Model
Dijagonala / tehnologija
19 ” / BeST TN-III TN Film
Fizička rezolucija / boje
1440 x 900 / 16.7 M
Pitch
0.285 x 0.285
Horizontalno osvežavanje
30 ~ 81
Vertikalno osvežavanje
56 ~ 75
Odziv
5 ms (GTG)
Osvetljenje
300 cd/m²
Kontrast
1000:1 statički
Ugao gledanja (H/V)
170° / 160°
Bandwidth / potrošnja (*max)
/ 34W
Dimenzije
439.0 x 368.0 x 185.0 mm
Masa
3.8 kg
Specijalne mogućnosti, Input
Analog,
Vesa Wall Mounting, MagicBright3, Off timer, Image Size Color Effect,Customized key, MagicWizard & MagicTune with AssetManagement, Windows Vista Basic, Safe Mode(DownScaling in UXGA)
Cena
19500 dinara (sa PDV-om)
Monitor na test ustupila firma ErcCommerce
Za:
– ujednačen kvalitet prikaza
– kvalitet izrade
– glossy dizajn
– veran prikaz boja, dobar dithering algoritam
– ergonomija (svivel, podešavanje visine, pivot)
– cena nije previsoka
Protiv:
– ergonomija
– crna bi mogla da bude bolja