Samsung SyncMaster 970P

Samsung SyncMaster 970P

Samsung SyncMaster 970P je TFT monitor poslednje generacije koji pokušava da pomiri dve teško spojive kategorije - visok kontrast i odlične vidljive uglove sa niskim odzivom i odličnim prikazom multimedijalnih sadržaja. SM 970P ima i "plemenitu" završnu obradu, pivot i još nekoliko specijaliteta. Da li je dobar baš za sve upotrebe, kao što bi se moglo predpostaviti po specifikaciji?

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster 970P

      Nema potrebe da čitate priču o tome koliko je SyncMaster brend popularan i dominantan i na našem tržištu. Samsung je jednostavno postao sinonim kako za pristupačne CRT i TFT, tako i za kvalitetne monitore, a najčešće se može primeniti staro “koliko para toliko muzike” pravilo. I ranije smo pominjali da to kod TFT monitora i nije toliko slučaj koliko je bilo u doba vladavine “dinosaurusa”, a još više zavisi od toga šta vi tražite od monitora. Koliko vam smeta manji vidljivi ugao, a koliko cenite vernost boja… možda vam je “na prvom mestu” brzina odziva ili visok kontrast i ujednačenost pozadinskog osvetljenja, odnosno uniformnost? U svakom slučaju, i dalje su retki monitori koji sve ove osobine mogu da “pomire” i izađu sa visokim ocenama. Ovo posebno važi za veće dijagonale, koje postaju sve popularnije i na domaćem tržištu. Smatramo da će tokom 2006. godine, 17-inčni TFT monitori postati apsolutni minimum, dok će dobar broj korisnika zatražiti 19-inčne predstavnike, a oni zahtevniji korisnici, tražiće 20 ili više inča, koji, što je još bitnije, stižu i sa velikim rezolucijama. High Definition će tokom 2006. i 2007. godine, nesumnjivo postati mainstream i kada govorimo o gaming-u i kada je “običan rad na računaru” u pitanju.

      Samsung SyncMaster 193P je jedan od monitora koji je autor ovog teksta mnogo puta pominjao kako u svojim tekstovima, tako i u komunikaciji sa čitaocima i na forumu. Njegovi nesumnjivi kvaliteti leže u superiornom dizajnu i do sada najboljem kvalitetu izrade (koji ni do danas nije nadmašen) i završne obrade, ali i u samoj tehnologiji TFT matrice. Ovaj PVA panel prikazuje true 24-bit paletu boja, ima vidljive uglove od 178 stepeni (i to bez ikakvih promena u odnosu na centralnu osu), fantastično visok kontrast, pozadinsko osvetljenje i kontrolu sa računara. Njegova jedina mana je spor odziv tečnih kristala. Kada smo na CeBit-u videli naslednika ovog monitora – 193P+, nismo mogli da predpostavimo da će isti tako brzo nestati sa tržišta. Štaviše, “naslednika” nismo ni stigli da uzmemo na test, a najave za model SM 970P su stigle. Dok smo čekali SM 970P i maštali o savršenom TFT monitoru, verovatno su nam i očekivanja porasla preko svake mere, a onda bi se i raspršila poput probušenog balona, samo ako ne bi bila ispunjena onako kako smo zamislili.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 970p monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 970p monitora

      Subjektivni utisak je jedna od onih “namćor” kategorija – ljudi se lako uvrede ako se i vama ne dopadne njihov mezimac, a onda svaku sledeću diskusiju podižu na nivo rasprave, iako to možda ne bi činili. Po mišljenju ovog autora, Samsung 970P nije ni izbliza “lep” koliko je to bio 193P (ili 193P+), njegov dizajn nije moderniji, iako bi se možda mogao okarakterisati kao napredniji ili više ergonomski. Finiš je, kao i ranije, od sjajne bele plastike, a završna obrada je prizemnija. Pa ipak, i dalje imamo utisak da se radi o jednom od onih periferija napravljenih specijalno za Apple Mac računare, ali pod sopstvenim brendom.

      Nakon što smo monitor povezali na analogni konektor (D-Sub – DVI: kabl je istovremeno i konvertor, a tu je i DVI-DVI kabl), instalirali smo “drajver” i Magic aplikacije, od kojih je najvažnija MagicTune. Natural Color se koristi da bi učitali kolorni profil koji ste skinuli, napravili sami ili kroz “čarobnjaka” podesili sliku onako kako vam odgovara. Magic Rotation je pivot softver i, logično, služi da detektuje i podesi poziciju slike kako rotirate sam panel. Samsung 970P poseduje i senzor koji pivot softveru “govori” kako je rotiran panel i automatski podešava sliku. Monitor smo probali i na analognom i na digitalnom priključku. Iako monitor zapravo ima samo jedan konektor, moguće je dokupiti i spliter, te sa njim povezati dva računara, a onda standardno birati izvor signala u OSD meniju. Naravno, u slučaju 970P, kao i kod 193P, OSD je aplikacija u samom Windows-u, pa ako igrate neku igru, ne možete podesiti sliku bez izlaska iz nje (neke igre se ne “taskuju” tako lako kao Photoshop 🙂 ).
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 970p monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 970p monitora

      Čitaoci koji nisu upoznati sa monitorima čijim se podešavanjima “prisupa” iz OS-a, podsetićemo da i Samsung 970P ima samo “power” taster (koji je osetljiv na dodir), te da se sva podešavanja vrše iz samog MagicTune softvera. Ovo definitivno nije nimalo loše koliko vam u prvi mah može zvučati, a podešavanje kontrasta i osvetljenja kod standardnih monitora priključenih na digitalni konektor je u OSD meniju ionako “zaključano” jer se ono može podesiti kroz panel ugrađen u drajvere grafičkih kartica. Verujemo da će “ Vista ” doneti i unificiran tip “panela” za kontrolu slike – mada ni u okviru Catalyst i ForceWare drajvera ovo nije rešeno nimalo loše. Kroz MagicTune, slika se može podesiti dosta preciznije i lakše, a tu su i “čarobnjaci”. Takođe, treba znati da ovaj softver komunicira sa samim monitorom, te da ova podešavanja nisu “softverska” i funkcionišu i kada je monitor povezan analogno. MagicColor sada ima i MagicZone, koji je sličan HighLight i MagicBright “opcijama” kod CRT SyncMastera. Jedan deo slike (pravougaonik) se može posebno podesiti (boje, kontrast, osvetljenje), što je korisno ako imate TV tjuner koji volite da gledate u prozoru (dok nešto drugo radite). Onda samo za taj deo ekrana možete podesiti “sliku” onako kako vam odgovara.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 970p monitora

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 970p monitora

      Podesiti 970P je verovatno najlakša i najlepša stvar tokom njegovog testiranja – Dual Hinge postolje sa dva zgloba, omogućava kućištu panela da zauzme bilo koju poziciju oko postolja, a u bazi postolja se nalazi i rotacioni mehanizam, pa se i po vertikalnoj osi, monitor, odnosno čitavo postolje može podešavati. Kvalitet izrade je sjajan, upotrebljena plastika je visokog kvaliteta, ali ipak sa sigurnošću tvrdimo da nije na nivou prethodnika. Kućište panela je tanko, pa je AC adapter eksterni i priključuje se odmah pored DVI-I konektora. Dizajn će se verovatno mnogima svideti, ali ima onih i kojima će smetati “četvrtasto” i pomalo visoko postolje, ali i sivi “krug” mehanizma za rotiranje. Odsustvo bilo kakvih tastera akcentuje notu elegancije koju ovaj monitor nesumnjivo poseduje.

      Osvetljenje panela nije previše jako, bar po specifikaciji, ali je, obzirom na visok kontrast, više nego dovoljno i ravnomerno raspoređeno. Generalno posmatramo, 970P će pružiti fantastičan ugođaj svakom ko sa njim radi, bar ako ne govorimo o profesionalnom DTP-u i obradi fotografije. Čak se i za naprednije amatere preporučuje da odrade kalibraciju boja, s obzirom da temperature kolornih preseta nikad ne odgovaraju navedenim vrednostima. Kontrast je kod novog PVA panela, veoma visok, ali je uglavnom prenaglašen na vrednostima većim od polovine, bar ako gammu ostavite na fabričke vrednosti. Ipak, smatramo da će većina korisnika gammu podesiti u opsegu od 1/8 do 1/3, u kom slučaju će kontrast i dalje biti izražen, ali neće biti prenaglašavanja, odnosno smanjenja broja prikazanih nijansi boja. Uniformnost je gotovo savršena, greške je verovatno moguće izmeriti posebnom aparaturom, ali ih je nemoguće videti čak i u testu koji nastoji da ih naglasi. Bela je savršeno bela, crna je baš onakva kakva treba da bude, što je posebno bitno pri gledanju filmova. MagicTune u verziji 3.6 nudi daleko preciznije podešavanje boja, kontrasta i drugih parametara, što opet zavisi i od monitora sa kojim komunicira – isti ovaj program je u radu sa modelom SyncMaster 960BF ponudio daleko manji broj „koraka“ i generalno manji „opseg“ na skali. Maksimalni ugao vidljivosti u obe ose je i dalje prednost xVA tehnologije, te možemo reći da 970P u ovoj “disciplini” briljira kao i njegov prethodnik.
       

      karakteristike, statistike, samsung syncmaster 970p monitora

      Očigledno je da brzina odziva nije ostala na nivou modela 193P, ali treba li verovati podatku od 6 ms gray to gray vremena iz specifikacije? Treba znati da su zamućenja kod PVA panela dosta drugačija od onih kod TN+Film matrica. Dosta zavise od igre koju igrate, ali i od toga da li na zamućenje obraćate pažnju i koliko vam smeta. Ipak, čak i da ste pravi sitničar, ne bi ste mogli da tvrdite da je 970P “spor” monitor, što je za 193P stopostotna činjenica. Generalno, autoru ovog teksta i još nekolicini posmatrača, od kojih je tražen iskren savet u poređenju sa proverenim 4ms TN+Film panelom, zamućenje ne deluje strašno, mada je ipak izraženije u odnosu na pomenuti “pandan”. U ovom trenutku pomislili bi ste da ste upravo pročitali review potencijalno savršenog monitora – ništa, osim subjektivnog “nalaza” za dizajn, nismo zamerili. Ipak, ono što je nama zasmetalo, a mnogima možda i neće, jeste činjenica da se radi o 18-bitnom PVA panelu. To znači da gradijente osnovnih boja ovaj monitor prikazuje sa greškama, odnosno da ne može da ga prikaže korektno, ali i da se to ne vidi (previše) u realnom radu ili igranju. Zapravo, ni mi nismo primetili da se radi o 18-bitnom panelu nigde osim u samom testu gradijenta (pravilno raspoređene linije koje liče na banding), ali i na nekoliko fotografija koje smo sami napravili (na prikazu neba koje od izvora svetlosti, tj. Sunca, prelazi iz jarko plave u jako svetloplavu na horizontu, moguće je videti linijice kao one na gradijentima, ali nešto manje izražene). Ovo se ne može ispraviti kalibracijom, a ako znamo da je prethodnik ove iste fotografije prikazivao kao i CRT (savršeno), te da nam je svojevremeno vratio veru u TFT tehnologiju kada je profesionalna upotreba u pitanju (čak smo ga preporučili i fotografima i DTP-ovcima), jednostavno ne možemo modelu 970P dati visoku ocenu kada je prikaz boja u pitanju. Sa druge strane, on će bolje prikazivati multimedijalne sadržaje, pogotovo filmove, negoli TN+Film panel koji savršeno prikazuje gradijente, pa ne treba samo posmatrati “rezultate” testa gradijenta ili bilo kog testa, kad smo već kod toga. Mi ipak smatramo da, kao najskuplji (top) model dijagonale od 19 inča (ne računamo modele sa TV tjunerom), SyncMaster 970P mora da prikaže i boje kao i 193P, ali i da pruži zadovoljavajuće performanse u igrama. Nadamo se da će naslednik serije P uspeti da nam “zatvori usta”, te da ćemo samo sa zadovoljstvom moći da “postavimo” Editor's Choice nagradu i damo malo kraći zaključak od ovog za model SM 970P.

       

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      Samsung SyncMaster 970P

      Dijagonala / tehnologija

      19.0″ / PVA

      Fizička rezolucija

      1280 x 1024

      Pitch

      0.294 mm

      Horizontalno osvežavanje

      31 – 80 kHz

      Vertikalno osvežavanje

      56 – 75 Hz

      Odziv

      6 ms (gray to gray)

      Svetlina

      250 cd/m²

      Kontrast

      1000:1

      Ugao gledanja (H/V)

      178º/178º

      Potrošnja

      40 W

      Dimenzije

      424x507x242 mm (sa postoljem)

      Masa

      4.5 Kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      MagicStand, Flexible Hinge, Jedinstven Analog-Digital DVI-I konektor, MagicTune 3.6 buttonless

      Maloprodajna cena sa PDV-om

      531 €

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test