Samsung SyncMaster S24A300

Samsung SyncMaster S24A300

Na testu nam se našao jedan model monitora iz Samsungove ovogodišnje Serije 3, a radi se o seriji monitora sa TN panelima, namenjenoj korisnicima sa nešto plićim džepovima. U pitanju je konkretno model SyncMaster S24A300. On ima 24-inčni LED-osvetljeni mat panel, standardnu rezoluciju od 1920 x 1080 piksela, citirano osvetljenje od 250 cd/m2, vreme odziva od 5ms, te poseduje dosta tanak profil i veoma privlačan crni glossy dizajn. Više o ovom modelu i testovima koje vršimo uz pomoć kolorimetra i drugim metodama, možete pronaći u nastavku teksta...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Samsung je veoma poznato ime u svetu na polju monitora, HDTV uređaja, ali kao što vam je sigurno poznato, i dosta šire od toga. Samsung je južnokorejski konglomerat sa sedištem u gradu Seulu, koji je već duže vreme veoma uspešna firma u raznim tržištima potrošačke elektronike, kao što su na primer smartfon uređaji, tableti, televizori, ali takođe uživa dobru reputaciju i na polju hardvera, jer se njegovi čipovi, memorije, hard diskovi, itd, nalaze u uređajima velikog broja proizvođača. Koliko je ovo uspešna firma, govori da je ona trenutno lider na većem broju tržišta – tržištu smartfonova, monitora i HDTV uređaja. Ova firma raste iz dana u dan, i zahvaljujući njoj, imamo dosta kvalitetne uređaje sa njihovim logoom u našim domaćinstvima.

      Danas ćemo se ipak posvetiti samo delu o njihovim monitorima, tačnije jednom konkretnom modelu iz ovogodišnje Serije 3, a to je model SyncMaster S24A300. Ovo je monitor koji poseduje LED pozadinsko osvetljenje, koje mu dozvoljava jako malu potrošnju, a na taj način doprinosi čuvanju električne energije i zaštiti životne sredine. Pored toga LED pozadinsko osvetljenje pruža monitorima bolji kvalitet slike od klasičnog CCFL osvetljenja, ali takođe i još jednu bitnu stvar – čini profil monitora jako tankim i smanjuje njegovu ukupnu masu. Što se tiče rezolucije, model S24A300 poseduje standardnu rezoluciju od 1920 x 1080 piksela, tako da se ovde radi o FullHD modelu. Samsung je citirao maksimalnu osvetljenost ovoga modela na 250 cd/m2, ali mi smo našim kolorimetrom zabeležili i veću vrednosti od citiranih, koja se kretala čak do 278 cd/m2. Citirano vreme odziva ovog modela je 5ms, što ga ne čini najboljim izborom za gejming monitor, što ćemo kasnije u tekstu i testom odziva i potvrditi.

      Što se tiče opcija koje ovaj model poseduje, tu su Samsung Magic Bright3, Samsung Magic Color, Samsung Magic Angle i Eco opcija za uštedu električne energije. Samsung Magic Bright je opcija koja pruža optimalni kvalitet slike u zavisnosti od sadržaja koji gledate na ekranu. U njenim opcijama možete izabrati Standard, Game, Cinema i Dynamic Contrast režime slike, ali mi preporučujemo da se držite Standard režima, jer po testovima on pruža najbolje rezultate. Samsung Magic Color je tehnologija koju je Samsung ekskluzivno razvio, kako bi poboljšao kvalitet digitalne slike i kako bi prikazao jasnije boje, bez uticaja na ostale faktore kvaliteta slike. Samsung Magic Angle opcija sprečava zatamnjivanje ekrana kada se gleda iz određenog ugla. Ona poseduje četiri podešavanja, koja uključuju Lean Back Mode 1, Lean Back Mode 2, Standing Mode, Side Mode i Group view, koji vam omogućavaju optimalni kvalitet slike za odabrani položaj iz kojeg najčešće gledate monitor.

      Eco opcija automatski podešava određenu osvetljenost ekrana u zavisnosti od režima koji izabarete, a na ovom konkretnom modelu postoje 75% i 50% režimi. Pomenućemo samo jednu stvar koja nas je pomalo iznenadila pri otvaranju kutije i povezivanju monitora. Samsung u pakovanju ovog modela ne uključuje DVI kabl, već samo VGA kabl, tako da će vam biti dostupna samo analogna veza ako ne kupite sami DVI kabl. Prelazimo na dizajn monitora.
      Samsung Syncmaster S24A300 model poseduje veoma privlačan dizajn. Radi se o modelu sa dosta uskim ivicama od crne glossy plastike, koje su veoma blago zaobljene na svojim ćoškovima. Mnogi modeli monitora imaju širu donju ivicu, ali ne i ovaj model – njegove ivice su iste širine sa svih strana. Aspekt ekrana je očigledno 16:9, zbog svoje rezolucije od 1920 x 1080 piksela, a radi se o non-glossy, ili tačnije mat ekranu, koji će verovatno biti bolja solucija od glossy ekrana, ukoliko je vaš monitor često izložen jakom ambijentalnom osvetljenju, tako da neće biti refleksije.

      Na donjoj ivici monitora nalazi se Samsung logo u sredini, a desno od njega nalazi se tekst i simboli koji ukazuju na to koje dugme ima koju ulogu. Radi se o senzorima osetljivim na dodir, ali iako smo očekivali da oni budu postavljeno direktno ispod teksta i simbola koji se nalaze na prednjoj strani, oni su ipak smešteni sa donje strane monitora, a pošto nisu osvetljeni, teško ih je napipati u mračnoj prostoriji. Monitor u donjem desnom ćošku poseduje LED indikator, koji svetlom tamno plavom bojom kada je monitor uključen.


      Ono što neće oduševiti neke korisnike, je nepostojanje menjanja uglova horizontalnih uglova monitora (levo-desno), pa čak ni njegovu visinu. Menjanje vertiklanog ugla je moguće, ali da nismo pronašli tu informaciju na internetu da ovaj model može da se naginje, jednostavno to ne bi smo znali. Veza sa monitorom izgleda tako kao da je potpuno čvrsta, a samim vertikalni ugao se veoma teško menja – do te tačke da smo iz većeg broja pokušaja bili neuspešni da ga promenimo, primenjivanjući dosta jaku silu ali on “ni da mrdne”. Kada smo skupili hrabrost, jer smo se plašili da ne polomimo panel, zapeli smo iz sve snage i napokon uspeli da pomerimo ugao ka dole – da, toliko je bilo teško, ne preterujemo. Postolje monitora je isto Glossy, što znači da će takođe biti magnet za otiske prstiju, a ono je inače elipsastog oblika.

      Konekcije koje ovaj model poseduje su jako, jako skromne, a to su: – Ulaz za eksterni adapter od 12V/14V – DVI ulaz – VGA (D-Sub) ulaz

      Specifikacija:
       Samsung Syncmaster S24A300 poseduje takozvane Magic Bright režime slike, koji će vam u teoriji biti korisni za različite situacije korišćenje monitora. U praksi, mi vam savetujemo da koristite samo Standard režim, jer ostali ne pružaju baš najbolji kvalitet slike. Mada, kada bolje razmislimo, možda je bolje ostaviti stvari kakve jesu na Custom režimu koji je fabrički podešen, koji će vam davati pristup svim opcijama, kao što su Brightness, Contrast, Sharpness, itd, ali ono što je najbitine, moći ćete da menjate ton boja u Color delu menija. Ipak, ako želite da koristite ostale predefinisane režime, savetujemo vam da uz njih uključite Samsung Magic Color opciju na Full, jer znatno poboljšava kvalitet slike. Pogledajte šta vam je sve to dostupno i kolike smo temperature boja izmerili za svaku od ovih opcija: Samsung Magic Bright: – Custom – Standard (6530K) – Game (6724K) – Cinema (6903K) – Dynamic Contrast (6747K) Samsung Magic Color: – Demo – Full – Inteligent Color Tone: – Cool 2 (10238K) – Cool 1 (8771K) – Normal (7062K) – Warm 1 (5912K) – Warm 2 (4903K) – Custom Gamma:
      – Mode 1 – Mode 2 (ovaj režim se pokazao najbliži 2.2 granici u testiranju i predlažemo njegovo korišćenje) – Mode 3 Najbolje rezultate temperature boja bez ikakve kalibracije će pružati Standard režim sa uključenom Samsung Magic Color opcijom na Full. Temperatura boja u njemu je sa 6530K jako blizu idealnoj granici od 6500K, što znači da će slika biti najbolja u njemu. Gamma vrednost, kao što ćete videti iz sledećih testova, u njemu je bila 2.2, sa samo 1% odstupanja, što je skoro pa idealan rezultat, i to bez kalibracije. Ipak, nije sve idealno kod ovog režima, ali ovo važi takođe i za ostale režime – iako je prosečna Delta-E vrednost nešto preko vrednosti 4, što nije loše, njegova maksimalna vrednost ide čak do 11.5. Boja koja je problem ovom monitoru na standardnim podešavanjima je zelena, koja treba biti korigovana RGB podešavanjima, kako bi se spustila maksimalna Delta-E vrednost i povećala ukupna tačnost boja. Kontrast je bio prosečan i u zavisnosti od režima i podešavanja, kretao se od 500:1 do nešto ispod 800:1. Pogledajmo kakve smo rezultate dobili u različitim režimima slike, i na kraju, kakve smo vrednosti uspeli da izvučemo hardverskom kalibracijom ovog modela.
      Standard
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      59

      Contrast

      75

      Režim slike

      Standard

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      177

      Black Point (cd/m2)

      0.22

      Temperatura boja

      6530K

      Gamma

      2.1

      Contrast Ratio

      790:1

      Delta E prosek

      4.2

      Delta E maksimum

      11.5

       Game
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      100

      Contrast

      Režim slike

      Game

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      275

      Black Point (cd/m2)

      0.35

      Temperatura boja

      6724K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      789:1

      Delta E prosek

      4.2

      Delta E maksimum

      11.5

       
      Cinema
       
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      100

      Contrast

      Režim slike

      Cinema

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      267

      Black Point (cd/m2)

      0.35

      Temperatura boja

      6903K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      768:1

      Delta E prosek

      6.1

      Delta E maksimum

      11.3

       

      Dynamic Contrast
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      Contrast

      Režim slike

      Dynamic Contrast

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      275

      Black Point (cd/m2)

      0.35

      Temperatura boja

      6747K

      Gamma

      2.5

      Contrast Ratio

      34853:1

      Delta E prosek

      5.4

      Delta E maksimum

      11.5

      Color Tone Normal
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      100

      Contrast

      75

      Režim slike

      Color Tone Normal

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      263

      Black Point (cd/m2)

      0.35

      Temperatura boja

      7062K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      759:1

      Delta E prosek

      3.6

      Delta E maksimum

      11.2

       Color Tone Warm 1
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      100

      Contrast

      75

      Režim slike

      Color Tone Warm 1

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      219

      Black Point (cd/m2)

      0.35

      Temperatura boja

      5912K

      Gamma

      2.1

      Contrast Ratio

      633:1

      Delta E prosek

      3.0

      Delta E maksimum

      8.0

       
      Color Tone Warm 2
       
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      100

      Contrast

      75

      Režim slike

      Color Tone Warm 2

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      178

      Black Point (cd/m2)

      0.35

      Temperatura boja

      4903K

      Gamma

      2.1

      Contrast Ratio

      514:1

      Delta E prosek

      3.1

      Delta E maksimum

      7.0

       
      Color Tone Cool 1
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      100

      Contrast

      75

      Režim slike
      47width: 560px; height: 450px; /div

      Color Tone Cool 1

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      220

      Black Point (cd/m2)

      0.35

      Temperatura boja

      8771K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      635:1

      Delta E prosek

      4.2

      Delta E maksimum

      12.2

      Color Tone Cool 2
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      100

      Contrast

      75

      Režim slike

      Color Tone Cool 2

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      193

      Black Point (cd/m2)

      0.35

      Temperatura boja

      10238K

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      555:1

      Delta E prosek

      4.9

      Delta E maksimum

      12.6

      Kalibrisan rezultat Hardverska kalibracija je značajno poboljšala stvari po pitanju tačnosti boja, ali takođe i za ostale vrednosti. Glavna stvar na koju uvek obraćamo pažnju je da dovedemo nivo osvetljenosti na idealnu granicu od 120 cd/m2, a ujedno da dovedemo monitor da bude mnogo blaži prema našim očima. Iako je Gamma vrednost u većini režima skoro pa idealna sa samo 1% odstupanja, uspeli smo to da dovedemo na idealnu vrednost, to jest na 0% odstupanja od idealne 2.2 granice. Temperatura boja je takođe poboljšana i ona je sada bilo jako, jako blizu idealnoj 6500K vrednosti, sa rezultatom od 6495K. Samim tim što smo smanjili nivo osvetljenosti, ujedno smo smanjili i dubinu crne boje, koja je sada iznosila pristojnih 0.19 cd/m2. Što se tiče Delta-E vrednosti, TN monitori neće moći da dostignu savršene prosečne i maksimalne Delta-E vrednosti, ali Samsung SyncMaster S24A300 se svejedno dosta približio nekim IPS monitorima koje smo imali na testu. Ovakvu kalibraciju bi smo nazvali i više nego uspešnom, a možda bi otišli toliko daleko da je nazovemo i skoro idealnom. Pogledajte fenomenalne rezultate koje smo dobili.
       

      Opcije u OSD meniju

      Podešavanja

      Brightness

      49

      Contrast

      94

      Režim slike

      Custom, 43R, 23G, 31B

       

       

      Parametri slike

      Dobijeni rezultati

      Luminance (cd/m2)

      120

      Black Point (cd/m2)

      0.19

      Temperatura boja

      6495

      Gamma

      2.2

      Contrast Ratio

      621:1

      Delta E prosek

      0.6

      Delta E maksimum

      2.0

      Stabilnost kontrasta Stabilnost kontrasta na modelu Samsung SyncMaster S24A300 je bila jako dobra. Nju kao i uvek testiramo tako što pomeramo vrednost Brigthness u meniju monitora u stopama po 10, idući od minimalne vrednosti 0, do maksimalne vrednosti od 100. Maksimalno odstupanje kontrasta je u najgorem slučaju bilo samo 23, što je veoma dobar rezultat.  

      OSD Brightness

      Luminance

      Blackpoint

      Contrast

      0

      23

      0.04

      615:1

      10

      43

      0.07

      612:1

      20

      64

      0.10

      635:1

      30

      85

      0.14

      624:1

      40

      105

      0.17

      624:1

      50

      125

      0.20

      623:1

      60

      145

      0.23

      624:1

      70

      164

      0.26

      625:1

      80

      183

      0.30

      621:1

      90

      201

      0.32

      625:1

      100

      220

      0.35

      621:1

       Uglovi gledanja su bili relativno normalni za TN Film tehnologiju panela – mi bi smo ih okarakterisali kao osrednje. Što se tiče horizontalnih uglova gledanja, slika postaje svetlija kada se dovoljno pomerimo iz sredine, dok su vertikalni uglovi isto tako loši. Kada se gleda odozgo situacija i nije toliko loša, ali kada posmatrate monitor ispod nivoa stola, slika postaje veoma mračna i poprima efekat negativne fotografije.

      Pomenućemo u ovom delu i jednu čudnu stvar koju smo primetili i koja je potvrđena od strane drugih korisnika na internetu. Radi se o tome da slika ne ide potpuno do ivica monitora, već je ostavljen crn prostor od 3,4 milimetara sa leve strane, nekih 2 milimetara sa gornje i donje strane, dok je sa desne strane normalno. Ovo se ne može ispraviti niti opcijama u meniju ili podešavanjima na računaru. Pogledajte o čemu se radi.


      PixPerAn Iako se radi o TN panelu koji su generalno dobar izbor za gejming, 5ms koliko poseduje model Samsung SyncMaster S24A300 neće biti idealni nešto zahtevnijim korisnicima. Pojava duhova i tragova je jasno bila vidljiva golim okom na našem PixPerAn testu, što će fotografije koje slede i pokazati. Da li ćete ovakav trailing primetiti u nešto realnijim uslovima, kao što je igranje neke FPS igre? Pa… odgovor na to pitanje je zaista subjektivan i zavisi od igrača i njegove osetljivosti na ghosting. Autor ovog teksta nije preterano zahtevan, već je kao i većina ljudi takozvani casual gejmer. Da li njemu smeta nivo ghosting-a koje poseduje model S24A300? Baš i ne, jer u realnim uslovima, ljudi se više fokusiraju na samu igru, ali ako želite da jurite duhove, verovatno ćete ih i videti.  


      Input lag
      Ulazno kašnjenje na modelu S24A300 je bilo dosta dobro. Ono se kretalo između 0ms, 17ms i 32ms u poređenju sa CRT monitorom. Sa gejmerskog aspekta, ove vrednosti se smatraju relativno dobrim, tako da definitivno nećete imati problema sa kašnjenjem komandi u igrama, jer lično smatramo da su ovakve vrednosti premale za većinu ljudi da bi bile primećene.  


      U slikama koje se nalaze ispod možete dobiti ideju kakav je u realnosti kvalitet slike koju pruža ovaj model. Ipak, kao što uvek pominjemo, fotoaparat utiče na nijanse, i barem naš fotoaparat ne može da ih zabeleži tačno onako kako ih mi vidimo i obično su one svetlije u poređenju sa realnošću, tako da pokušamo da to kompenzujemo blagim smanjivanjem ekspozicije – ali kako bi se reklo “nije i dalje to to”. Svejedno, kvalitet slike (pogotvo kalibrisan) koju pruža ovaj model je prilično dobar – nije na nivou monitora sa IPS ili PVA panelima, ali opet prilično dobar za TN monitor.









      Uniformnost osvetljenja Kako bi testirali uniformnost osvetljenja, postavili smo crnu pozadinu na ekran, a zatim proporcionalno povećavali nivo osvetljenosti iz menija monitora. Prva fotografija koja se nalazi ispod je napravljena na vrednosti od 0 Brigthness-a, druga na vrednosti od 50 i treća na vrednosti od 100. Uniformnoću ekrana na modelu S24A300 nismo bili preterano zadovoljni. On nije pokazivao znakove klasično probijanja po ivicama, već je to bilo površinski veće, kao oblaci, koji su izlazili iz desne, leve i gornje ivice monitora, dok je sa donje ivice taj efekat bio nešto blaži. Fotoaparat malo više ističe stvari, i one su nešto blaže u realnosti, ali opet, kao što smo rekli, uniformnošću osvetljenja nismo nikako zadovoljni, iako smo svesni da TN Film paneli često imaju problema sa istim.


      Pošto smo upoznati sa tim da Samsung generalno izbacuje dobre modele monitore, iako je ovaj monitor dosta dobar za cenovni rang u kojem se nalazi, mi smo ipak nekako očekivali možda malčice više od onoga što nam je ponudio model S24A300. Prva stvar koja nam je zasmetala kod njega je bio nedostatak DVI kabla u pakovanju. Možda će neko reći “jaka stvar” i da DVI kabl nije toliko skup, ali pošto je kod većine modela on u sklopu pakovanja, nekako se ostavlja loš utisak pokušavanjem da se uštedi njegovim ne uključivanjem. Još jedna stvar koju bismo voleli da vidimo kod ovog monitora bi bila mogućnost menjanja horizontalnih uglova i visine, jer to ume da bude jako korisna i dobrodošla stvar.

      Sa druge strane, ono što nam se svidelo na njemu je pre svega bila veoma tačna temperatura boja, skoro pa idealna gamma vrednost i kontrast na Standard režimu bez prethodne kalibracije monitora. Za tačnost boja ćete ipak morati da izvršite kalibraciju da bi ste dobili idealan kvalitet slike, ali i bez nje, kvalitet je dosta dobar – ne idealan, ali dobar. Još jedna stvar koju cenimo kod S24A300 modela je veoma mala debljina profila monitora i njegov dizajn koji nam se dosta dopao. Ovo nije monitor za izbirljive gejrmere, ali za većinu ljudi, smatramo da je sasvim solidna kupovina. Prednosti – Dosta tačna Out of the Box podešavanja Standard režima – Tanak profil i lep dizajn monitora – Nizak input lag Mane – Nedostatak DVI kabla u pakovanju – Nemogućnost menjaja horizontalnog ugla i visine – Ne tako dobra uniformnost pozadinskog osvetljenja Cena: oko 160 evra Uređaj na test ustupio PiN Computers.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test