Samsung SyncMaster T220

Samsung SyncMaster T220

Samsung SyncMaster T220 je novajlija iz "Trendy" serije ovog velikog proizvođača. Ako izuzmemo fantastični dizajn i visok kvalitet izrade, dolazimo do vrednosti dinamičkog kontrasta od impresivnih 20.000 : 1 i odziva od sada već standardne 2 milisekunde. Verzija sa sufiksom HD poseduje i digitalni TV tjuner, ali smo se u ovom testu posvetili standardnom izdanju sa DVI i D-Sub konektorima...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Samsung SyncMaster T220HD

      TFT monitori velikih dijagonala su sve pristupačniji “običnim” kupcima, pa Ččak i oni koji kupuju prvi računar i ne žele da plate više od 400-ak evra za kompletan sistem, ne moraju da se odreknu TFT monitora, jer su cene dvadesetoinčnih modela već pale na nivo od ispod 200 evra, dok 17-ice koštaju dva puta manje. Mnogi kupci su, bez obzira na sve povoljnije cene, do sada čekali na dobar i povoljan LCD monitor. Njihov „monitor iz snova” ima sve – veliku rezoluciju i dijagonalu, „beskonačne” uglove i izuzetno brz odziv i košta baš onako kako izgleda. Kada se konsultujemo sa realnim svetom, cena nam u najvećem broju slučajeva postavlja definitivne okvire, pa monitor iz snova postaje „sledeća najbolja stvar”, odnosno ono što se uklapa u svotu novca koju možemo da izdvojimo, plus još koja desetina evra preko te granice. Monitori od 24 inča više nisu toliko skupi, ali ako želite “ono pravo”, a to su modeli bazirani na xVA tehnologiji, za njih i dalje morate dati bar dva puta više novca u odnosu na modele bazirane na TN tehnologiju. Njihova cena je veća od 32-inčnih LCD TV aparata, ali su modeli od 22 inča, sa rezolucijom od 1680 x 1050 u widescreen „formatu”, već pripretili da postanu deo desktop mainstream-a, a njihova cena se gotovo izjednačila sa “dvadeseticama”. Ali kako je imalo smisla kupiti 19-inčni TFT u odnosu na 17-inčni, iako imaju iste prirodne rezolucije, tako i 22-ke imaju svoje prednosti.
      Tržište LCD monitora je jedno od najaktivnijih u IT-u, jer generacije modela samo jednog, vodećeg proizvođača smenjuju brže nego čipsetovi matičnih ploča ili grafičkih kartica. Pošto nam je poznato koliko je vremena potrebno za razvoj i postizanje isplative produkcije novih TFT panela, brzo ćemo doći do zaključka da svaki novi model monitora ne mora da stiže sa novim tipom LCD matrice, čak iako sam monitor ima manji odziv, nešto drugačije vidljive uglove ili, najbitnije – kontrast. Na surovom tržištu digitalnih monitora je neophodno nuditi nove modele, ali i prilagoditi ponudu svakoj od regija. Za našu je još uvek veoma interesantno od standardnih SyncMaster modela iz BW serije praviti NW varijante, kojima nedostaje digitalni konektor, zbog drugačijih carina i poreza koje se plaćaju za primerke sa DVI priključkom. Međutim, postoji potražnja za modelima više klase i to ne samo u krugovima dizajnera i korisnika CAD aplikacija. Za njih su i ranije, a i sada bili namenjeni modeli iz „T“ serije. Oni su vrhunski dizajnirani, napravljeni od kvalitetnih materijala i imaju plemenitu završnu obradu, ali ni po kvalitetu slike nisu zaostajali za vrhunskim modelima iz „P“ serija. Taman kad smo Samsung-ove predstavnike po treći put pitali kada će se „T modeli“ vratiti na tržište, dobili smo odgovor da nam uskoro dostavljaju SyncMaster T220HD, koji je izazvao mnogo interesovanja na ovogodišnjem CeBIT-u. Ovaj monitor karakteriše fantastičan dizajn i kvalitet prikaza, ali cena nije odgovarajuće visoka, već je vrlo skromna, pa su u Samsungu ubeđeni da ni uspeh neće izostati. Tom prilikom nam je na test stigao i naslednik modela 226BW i 2032BW, koji sada nudi whooping 8000:1 “kontrasta”. Međutim, naš trendy drugar i zvezda ovog teksta po dekleraciji nudi dosta više – cifra se penje na čak 10k, pa smatramo da nismo mnogo promašili kada smo pre godinu dana prognozirali da ćemo za dve godine (2009.) kupovati monitore sa odnosom kontrasta od 20 ili 30 hiljada … prema jedan.

      Fenomenalno dizajnirani SyncMaster T220 stiže u retail kutiji koja nije nalik na bezlična braon pakovanja u kakvim su do sada stizali svi Samsung monitori. Ne, po prvi put je i jedan Samsung spakovan u kutiju sa atraktivnim slikama i odmah na kutiji je moguće primetiti da se ljubitelji visoke ergonomije i udobnosti pri radu, neće oduševiti. S druge strane, oni koji veliki značaj pridaju dizajnu, biće oduševljeni. T220HD, dakle, karakteriše izuzetno loša ergonomija jer je dizajniran kao LCDTV uređaj premium klase čije cene kreću od 2000 evra pa na gore.Postavljen je na nepomično „Touch of Color“ postolje, koje u praksi ne daje mogućnost ni osnovne promene ugla (tilt), što je prvi ceh koji je plaćen za vanvremenski dizajn. Gornja i donja ivica su zaobljene, akrilni finiš je sjajan i svetlucav, a donja strana obogaćena tamno crvenim nijansama koje se prelivaju iz crne: hence the name „Dodir Boje“ za postolje. Kako bi se umanji broj vidljivih otisaka prstiju, cela površina monitora je presvučena providnim plastičnim „premazom“ koji dodatno podiže utisak koji ceo uređaj ostavlja na posmatrača, ali i štiti osetljivu plastiku od dodira i sitnih ogrebotina. Za sada, moramo priznati da se radi o najlepšem monitoru koji smo ikad testirali, kome u ovom aspektu može da parira samo naš stari favorit – SyncMaster 971P koji je na Benchmark sajtu i osvojio odgovarajuću nagradu.

      Taster za uključivanje je osetljiv na dodir, što smo i očekivali, a OSD tasteri sakriveni ispod donje ivice, desno Poseban taster za pozivanje profila (Custom, Text, Internet, Game, Sport, Movie i Dynamic Contrast) je zadržan. Samsung-ov OSD meni je već mnogima poznat: kretanje kroz menije je logično izvedeno, a sami tasteri su, iako sakriveni, lako dostupni. I na našem tržištu, T220 poseduje digitalni i analogni priključak, mada smo mišljenja da bi dobro došao i HDMI. DVI-I konektor poseduje hardverski deo HDCP zaštite, a naponski ispravljač je integrisan u kućište panela. U paketu se, osim drajvera i upustva na mnogo svetskih jezika (među njima i Srpski), takođe nalaze i DVI-D, D-Sub i klasičan trožilni naponski kabl. Standardni CD sa programima kao što su Magic Color, Magic Zone, Magic Bright3 i Magic Tune 4.0 je prisutan.
      Magic Color u ovom slučaju ima samo inteligentno naglašavanje određene boje, čineći da video i fotografije (multimedija) izgledaju življe i lepše – i dalje nema opcije podešavanja boja kroz CMYK niti opcije Color Weakness. Magic Bright 3, kao što je već poznato, donosi šest modova za brzo menjanje parametara slike (kontrast i osvetljenje), a MagicTune u izdanju 4.0 predstavlja odličnu ekstenziju OSD menija u samom OS-u. Još jednom nije na odmet da podsetimo da se radi o programu koji pristupa firmware-u unutar monitora (kroz sam analogni ili digitalni kabl) i omogućava promenu svih parametara vezanih za kontrast, osvetljenje, boje, geometriju (ako je potrebno) i dr., kao da radite sa tasterima smešrenim na samom monitoru. MagicTune sam prepoznaje monitor, pa nije neophodno instalirati niti drajvere, niti vezivati monitor sa računarom putem USB kabla. O Dinamičkom Kontrastu smo već ranije pisali (pažljiviji čitaoci znaju šta mislimo o dotičnoj tehnologiji). Radna rezolucija ovog 22-inčnog monitora je 1680 x 1050 piksela, odziv 2 ms, a statički kontrast 1000:1, dok je digitalni doveden na 20.000:1, što je očigledno preterivanje. Nažalost, T220 nije baziran na panelu izrađenom po PVA ili IPS tehnologiji, već stiže sa Samsung B-TN III panelom, klasičnim pripadnikom Twisted Nematic tehnologije, koja ima nešto lošije karakteristike kada su vidljivi uglovi, reprodukcija crne i sivih nijansi u pitanju. U praksi, primetili smo da T220, slično modelu SM226CW prikazuje pomalo neprecizne boje. I dok je SM226CW imao problem sa hue odstupanjem zbog integracije WCG pozadinskog osvetljenja bez rekalibracije u odnosu na podešavanja kreirana za SM226BW, kod T220 je, iz nekog razloga, „omašena“ uglavnom vrednost gamme, koja je pogodna za posmatranje TV sadržaja (i logično je što je monitor tako podešen, jer postoji i verzija koja ima integrisan TV tuner).

      Kontrast je veoma dobar, a nakon blage izmene gamma vrednosti, fotografije izgledaju prirodno i uz blagu prenaglašenost boja, što je karakteristika gotovo svih monitora namenjenim širokim narodnim masama. Pozadinsko osvetljenje je potpuno ravnomerno, uz i dalje primetna, veoma blaga probijanja na gornjoj i donjoj ivici, što se vidi samo u testu crne. Uniformnost osnovnih boja je odlična, bar po onome što se vidi golim okom, dok je i ravnomernost prikaza najsvetlije nijanse veoma dobra, samo se u krajnjim gornjim ivicama pri nižem kontrastu blago nazire da intenzitet opada. Kontrast ne postaje prenaglašen sve do nekih 78% pri povećanoj gamma vrednosti, odnosno do 72% kada se ona „smiri“ za desktop upotrebu, što nije loše, ako znamo da je i tada vrlo izražen i kvalitetno izveden (u prevodu: boje su prirodne, a slika mirna, iako je kontrast visok). Vidljivi uglovi su izuzetno dobri, čak bi smo rekli i sjajni, dok je vertikalni ugao za nijansu lošiji. Uz osnovnu kalibraciju koja se može izvršiti uz neki od besplatnih softvera za testiranje monitora i to „na oko“, Samsung T220HD prikazuje živahne boje, bez grešaka na gradijentima, a crna je zagasita i bez propratnog “curenja” pozadinskog osvetljenja što znači da je difuzor „neonki“ kvalitetan. Kašnjenje nije moguće primetiti ni pri reprodukciji video sadržaja standardne definicije, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Samsung-ova Response Time Accelerator tehnologija je dodatno poboljšana pa se iz OSD-a mogu izabrati više i manje agresivan nivo „overdrive-a“ (1 i 2).
       

      Za:
      – kvalitet izrade
      – premium dizajn
      – glatki gradijenti, reprodukcija boja
      – uniformnost
      – reprodukcija crne
      – vidljivi uglovi
      – odziv

      Protiv:
      – nepostojeća ergonomija
      – nema HDMI

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      SyncMaster T220HD

      Dijagonala / tehnologija

      22″ BeST TN-III TN Film

      Fizička rezolucija / boje

      1680 x 1050 / 16.7 M

      Pitch

      0.282 x 0.282 mm

      Horizontalno osvežavanje

      30 ~ 83 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      56 ~ 75 Hz

      Odziv

      2 ms

      Osvetljenje

      300 cd/m² (4 CCFL lampe)

      Kontrast

      1000:1 static, 20000:1 dynamic

      Ugao gledanja (H/V)

      170° / 160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      / 40W

      Dimenzije

      520 x 441.5 x 215 mm

      Masa

      5,8 Kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      (0.3W Power Off, Energy Saving Mode), LED brightness control, MagicBright3, image size, color effect, customized key, MagicWizard & MagicTune, Windows Vista Premium, DVI with HDCP, safe mode

      Cena

      ~335 evra sa PDV-om

      Monitor na test ustupila firma Erc Commerce Computers

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test