Samsung UN-46B6000 Series 6 LED BLU LCDTV

Samsung UN-46B6000 Series 6 LED BLU LCDTV

Samsung UN-46B6000, koji je na akcijskoj ponudi domaćih prodavnica elektronike i bele tehnike zacenjen na 189.999 dinara. Da li je to mnogo ili malo, zavisi od onog koji cenu posmatra sa strane, ali ćemo reći da se za 800-ak evra manje može pazariti vrhunski FullHD Plazma TV iste dijagonale, potpisan od strane jedinog pravog proizvođača plazma televizora (kompanija Panasonic). Kada su skuplji i veći LCDTV uređaji u pitanju, veliki hit na domaćem tr&

    Sadržaj

       

      Branko Maksimović

      Samsung UN-46B6000 Series 6 LED BLU LCDTV

      Samsung je verovatno najpopularnija robna marka u Srbiji kad su u pitanju monitori, ali i televizori. Uživaju priličnu reputaciju, a ona je u najvećem broju slučajeva prilično opravdana. Ipak, iz tog razloga su kod nas manje popularni neki drugi brendovi, koji bi na tržištima Zapadne Evrope i Amerike bili ispred ovog, kod nas najčešće sretanog proizvođača “prozora u svet”. I mi smo pisali o monitorima ove kompanije više nego često, pa o tome ko su i šta su nećemo opet dosađivati – zanimala nas je jedna konkretna stvar. Samsung UN-46B6000, koji je na akcijskoj ponudi domaćih prodavnica elektronike i bele tehnike zacenjen na 189.999 dinara. Da li je to mnogo ili malo, zavisi od onog koji cenu posmatra sa strane, ali ćemo reći da se za 800-ak evra manje može pazariti vrhunski FullHD Plazma TV iste dijagonale, potpisan od strane jedinog pravog proizvođača plazma televizora (kompanija Panasonic). Kod nas, pak, vlada mišljenje da su LCD uređaji, sveukupno, u prednosti u odnosu na “plazme”, a kada se pomene neka nova tehnologija, kao što je LED ili dizajnersko dostignuće, kao što je “dubina od samo 25 milimetara”, onda je jasno da ćete za takav proizvod morati da platite više. Uostalom, svaka nova tehnologija mora prvo da se naplati i to je sasvim u redu. Naravno, u redu je ako od nove tehnologije imamo nekakve koristi – u ovom slučaju, barem bolji kvalitet prikaza.

      Šta je zapravo LED TV? Odgovor ćete naći u našem testu Samsung SyncMaster XL20 LED BLU monitora. Trik je u tome što umesto Cold Cathode Fluorescent Lamp gridova iza monitora imate mrežu svetlećih dioda. LED BLU (BackLight Unit) obezbeđuje bolju uniformnost prikaza i nižu potrošnju. Svi znamo da su LED diodice jako mali potrošači, a njihov pravilan raspored mora da obezbedi bolju uniformnost od zmijasto uvijene “hladne katode” koja je smeštena samo iza trećine ukupne površine panela od tečnih kristala. Pravu uniformnost, zapravo pravi difuzor, koji je tu da svetlost rasprši na najbolji mogući način i kao takvu je “prosledi” ka LCD matrici. Kao što znamo, pri masovnoj proizvodnji se štedi na skoro svemu (pogotovo kada se teži što nižim maloprodajnim cenama), a najviše i na difuzoru (o čemu smo pričali ovde), koji kod skupljih monitora košta skoro kao i sama LCD matrica! No, najvažniji preduslov za sjajnu uniformnost testiranog Samsung televizora je prisutan – samo LED pozadinsko osvetljenje. Sasvim je logično da su LED diode pravilno raspoređene iza difuzora, te je njegova uloga znatno manje kritična.

      Do Samsung UN-46B6000 televizora smo došli sasvim slučajno, a kako smo imali dosta prilike da ga istestiramo, morali smo sa vama da podelimo utiske. Uostalom, po ceni po kojoj se prodaje, mora da bude veoma dobar – očekujemo bolju uniformnost, prikaz tamnih nijansi mora biti bolji u odnosu na jeftine modele, a bilo bi fino i kada bi reprodukcija boja bila dobra u samom startu. Ali, dosta o našim očekivanjima.  Kada ga vidite uživo, prvo što ćete primetiti je da je jako, jako tanak. Praktično, kada nema postolja, na zidu bukvalno izgleda kao ogromna slika, pa je konačno došao trenutak kada je scena iz antologijskog klasika iz 1990. (Back to the Future II) prilično izvodljiva u praksi. Ako vam nije problem da pravite kanaliće u zidu, štemujete i ponovo krečite, idealno bi bilo da provučete četiri HDMI-ja, audio kablove i optiku do samog TV, kako iznad ili ispod uređaja ne bi morali da gledate hrpu kablova kako visi ispod jednog, realno rečeno – dizajnerskog remek dela. Da, nismo još uvek rekli, ali UN-46B6000 je najlepši TV uređaj koji smo videli. Bez obzira na to što pripada najnižoj seriji LED televizora ovog proizvođača (postoje serije 7, 8 i 9), izuzetno je kvalitetno izrađen, počev od robusnosti i izbora materijala, sve do završne obrate. Slike govore više od 1000 reči, ali mi još jednom moramo da konstatujemo da providan sloj plastike preko čitavog prednjeg okvira, zadnje maske i postolja čini da uređaj odiše visokom elegancijom i daje mu dodatnu notu prestiža, baš kao i kod Samsung T240 i T260 DTV i monitora, ali u još većoj meri. Uostalom, da li smo pomenuli da je svega 26 milimetara “dubok”?
       


      Marty McFly – Back to the Future Part 2 (1990).

      Touch of Color dizajnerski fazon je i dalje prisutan. Uglavnom, osim tamnih nijansi, pod određenim uglovima i pravilnim osvetljenjem neki delovi uređaja će nežno zasjati tamno crvenim nijansama. Postolje je duboko preko 25 cm, a njegov sloj providne plastike je nešto deblji i u svom centru formira sam držač koji se montira na uređaj. Ako poželite da ga držite na komodi ili posebnom stalku imaćete i tu pogodnost da ga okrećete levo ili desno (svivel), što je lepa mogućnost. Prilikom montiranja na zid, primetili smo da je prilično lagan za svoje dimenzije, što je opet zasluga LED tehnologije koja nije veliki potrošač (pa je i sam uređaj znatno manji, a i naponski ispravljač ne mora da bude veliki, niti su potrebni glomazni pasivni hladnjaci za bolju distribuciju toplotne energije, kao kod starijih LCD i plazma televizora). Naravno, Samsung reklamira ovaj uređaj kao LED TV, ali to nije baš ispravno, jer je matrica i dalje standardni tečni kristal (xPVA tehnologija), ali je izvor osvetljenja niz LED dioda, umesto uobičajenih CCFL lampi. Što je još manje uobičajeno, zbog uštede i mogućnosti da ekran bude ultra-tanak, kod UN-46B6000 serije, LED “lampice” su postavljene na okviru ekrana, tj. na gornjim i donjim ivicama, kao i kod, npr. MacBook Pro računara novije generacije. Čak i Samsung TV aparati serije 8 i 9 imaju kompletan LED backlight – pravougaonik napravljen od LED dioda koje osvetljavaju difuzor direktno ka LCD matrici, baš kao i pomenuti XL20 monitor, koji smo još ranije testirali. Prednost ovakvog sistema je očigledna i o njoj smo pisali na početku teksta, dok je prednost metoda postavljanja LED-ova na ivici samo u tome što je moguće napraviti jako tanak monitor (pogodna je za notebook monitore i ultra-slim LCD uređaje).

      OSD meni je prilično logičan i podseća na one koje već godinama viđamo na uređajima ovog proizvođača, ali je sada znatno bogatiji opcijama. Lepo je i što je softver dizajnerski usklađen sa vizuelnim identitetom hardverskog dela. Samsung UN-46B6000 LCDTV ima i mogućnost da prikazuje video, foto i audio feed ili stream sa PC računara, kada, logično, na njega mora biti vezan LAN kablom. U odnosu na seriju 7, modelu UN-46B6000 nedostaju neke mogućnosti vezane za konektivnost sa računarom, ali što je najvažnije, tehnologije koje poboljšavaju prikaz SD i HD materijala, kao i samog videa i kompletne slike su identične na serijama 6 i 7. Tako i UN-46B6000 ima 120Hz refresh-rate, kao i jako veliki broj podešavanja za prikaz video signala (hardverski de-interlacing, 2:3 pull-down, de-judder), a tu je i napredni Dynamic contrast control, detaljne opcije za podešavanje gamma vrednosti, dodatni black tone HDMI 1.3 mod, kontrola balansa bele i temperature boja, itd… Tu je i mogućnost podešavanja boja kroz RGB i CMYK (color space), što je zaista sjajan dodatak, za one koji znaju da ga iskoriste. Očekivano, svaki od ulaza (4 x HDMI, komponentni, kompozitni, D-Sub, antenski, 2 x USB i DVI) mogu da zapamte sopstvena podešavanja, a tu su i dodatni profili unutar svakog od njih koje takođe možete iskoristiti. Jako zanimljiva opcija, kada je TV povezan sa računarom ili ruterom je i mogućnost apdejtovanja verzije firmware-a, pa verujemo da će biti i custom verzija, ako ova serija televizora postane opšte popularna. Pohvalićemo i postojanje optičkog audio ulaza, kao i to što su konektori okrenuti na dole, kako bi TV lakše „pripili“ uz zid i kako bi ceo vizuelni doživljaj imao još jači efekat.

      Kao i svi moderniji LCDTV uređaji i UN-46B6000 ima mogućnost skaliranja slike (Full, Screen Fit, Auto, Wide,  i sl.), ali ono što bi smo istakli je i mogućnost “šetanja” čitave slike (u obe ose) na svakom modu osim na, logično, Full i Auto modovima. Daljinski upravljač (Samsung TM970) je neobično veliki i težak, kvalitetan i robustan, a sadrži dosta praktičnih prečica i na njega nemamo apsolutno nijednu zamerku. Zanimljivo je i što su tasteri pozadinski osvetljeni, što će malo da skrati vek trajanja baterije, ali je jako zgodno kada ga koristite u zamračenoj sobi (što je u našem slučaju i najčešća praksa).

      No, konačno, kakvi su naši utisci nakon testiranja Samsung UN-46B6000 TV aparata, plaćenog 190 hiljada dinara? Kvalitet domaće kablovske nije na nivou da bi išta mogli da sudimo, pa smo pazarili vrhunski Bandridge HDMI kabl da pogledamo sve detaljno preko desktop računara (sa NVIDIA GT200 karticom). Pre detaljnih LCD testova, odlučili smo se da pogledamo kako izgledaju neki noviji filmovi u rezoluciji 1080p (.mkv i izvorni BluRay). Već nakon osmatranja tamnijih scena u nastavcima Matrix-a i Star Wars Episode III, videli smo da postoji problem sa – pozadinskim osvetljenjem. Sama crna je prilično dobra za LCD, pa bi smo mogli da kažemo da je čak i sjajna. Nivo detalja u tamnijim delovima sive je veoma dobar, ali nije impresivan, jer smo bolje viđali na xVA monitorima istog proizvođača (čisto da se zna da ovo ne poredimo sa plazmom, jer takav nivo detalja u tamnim delovima sive LCD još dugo neće moći da reprodukuje). Crna postaje nešto lošija kada isključite dinamički kontrast, što nam se nije preterano svidelo, jer dinamički kontrast nije potreban ako želite da gledate HD filmove sa računara. Isto tako, sve ostale mehanizme sa poboljšanje video prikaza je potrebno isključiti, jer softverski plejer na računaru sve to već obavlja. Međutim, problem nije ni u samoj reprodukciji crne ili dinamici boja, već u činjenici da pozadinsko osvetljenje probija na centralnom delu ekrana – desno, u toj meri da smo pomislili da se radi o neispravnom primerku. Pre nego što smo se potrudili da izvršimo reklamaciju, shvatili smo da mi i jesmo (na neki način) prezahtevni korisnici i da većina prodavaca neće biti u mogućnosti (niti će želeti) da zameni ovaj LCDTV nekim drugim primerkom, jer će, prosto, odbiti da prizna da sa ovim nešto nije u redu. Ipak, treba napomenuti da jače probijanje pozadinskog osvetljenja nismo videli ni na najjeftinijim dekstop monitorima koji koštaju manje od 200 evra za dijagonalu od 23 inča. Najveće razočarenje leži u činjenici da je ovo LED BLU TV uređaj! Posetili smo čuveni AVS forum i uvideli da problem sa pozadinskim osvetljenjem (koji smo primetili nakon tri prve sekunde gledanja u ekran) nije vezan za primerak, već da je prisutan u okviru čitave serije 6 i 7, a najviše izražen upravo na najatraktivnijoj dijagonali od 46 inča. Zanimljivo je i da smo se setili da su se grafički dizajneri, koji su prvi kupili MacBook Pro notebook-ove sa LED pozadinskim osvetljenjem žalili upravo na uniformnost ekrana (koja je trebalo da bude bolja u odnosu na modele sa CCFL lampama). Da li to znači da je potrebno izbegavati “edge-lit” LED monitore i TV uređaje ili ne, ostaje da se vidi kada budemo testirali (ili bar imali prilike da detaljnije pogledamo) slično koncipirane displeje.

      Drugi problem koji smo primetili je vezan za kompletno isključivanje pozadinskog osvetljenja kad je prikaz na ekranu kompletno crn (između scena i sl.) što nije problem kada menjate kanale, ali ako posmatrate film u totalnom mraku, može pomalo da iritira, ali verujemo da bi na ovo mogli da se naviknemo. Kada je dinamički kontrast aktivan (a aktivan je u svim profilima, osim u user profilu, ako ga sami isključite), javlja se još jedan problem – sam LED backlight ima nekoliko nivoa osvetljenja, pa u tamnijim scenama spušta intenzitet. To, naravno, utiče i na kontrast, ali i na osvetljenje manje svetlog dela koji se prikazuje (recimo, beli titlovi na jako tamnoj sceni u filmu). U slučaju da se pojavi veća količina titla, LCDTV procenjuje da je potrebno da pojača pozadinsko osvetljenje, pa se onda cela slika (iako je sam film jednako taman kao i sekund pre toga) dodatno kontrastno intenzivira i osvetljava. Ovo jesu suptilne promene, ali su primetne uvežbanom oku, a svakako kvare doživljaj. Ceo princip digitalnog kontrasta (što i jesmo objasnili više puta u našim testovima) i funkcioniše na ovaj način, ali kod Samsung UN-46B6000 je ceo sistem prilično očigledan.

      Što se tiče ocena u ostalim testovima, možemo reći da je Samsung UN-46B6000 dobio odlične ili vrlo dobre ocene. Pri prikazu normalnog TV programa, slika je isuviše tamna, a to se ne može rešiti pojačavanjem kontrasta (što samo dodatno pogoršava stvari), ali ni osvetljenja, već samo pojačavanjem nivoa gamma vrednosti. No, nakon malo igranja, prikaz svetlijih scena zaista izgleda jako dobro, sa jarkim bojama i dobrom definicijom detalja. To važi i za prikaz sadržaja visoke definicije. Igre na PlayStation 3 i Xbox 360 konzoli (a i PC računaru) izgledaju fenomenalno, jer je slika svetlija od one koju može da prikaže naša “referentna” plazma (Panasonic 46Y80P). Xbox 360 igre izgledaju još bolje od PS3 igara (mada je, priznajemo, izbor na PS3 bio “tanak”), ali je tek Crysis u 1920 x 1080 piksela, uz 16xAF, bio prava stvar. Ova, više od dve godine stara igra je i dalje fenomenalno iskustvo (moramo priznati da ga u sopstvenoj režiji nikad nismo videli na tako velikom ekranu) kada se gleda na tako velikoj dijagonali. Opisivanje našeg poređenja iskustva u gledanju HD filmova na pomenutom Plazma TV-u i Samsung UN-46B6000 ne bi bilo fer za testirani LCDTV – najpre zbog gore navedenih mana.

      Prikaz boja je prilično precizan, a gradijenti su glatki, dok je kontrast prenaglašen na nekih 62%, kada je gamma podešena na 2.2 na desktop-u (HDMI input). Za TV-input nismo sigurni, jer na tom ulazu i nismo u mogućnosti da prikažemo naš LCD test, ali je svakako potrebno da koristite svetliju gammu. Ako nas vid dobro služi, rekli bi smo da hue odstupanja u prikazu boja nema, bar ne nekih većih, iako bi kolorimetar sigurno našao još neke nedostatke, koje bi bilo lako popraviti, s obzirom na to da uređaj ima mogućnost podešavanja svakog kolornog kanala ponaosob (RGB i CMY). Kada je odziv u pitanju, Auto Motion Plus (Blur reduction pri prikazu igara i judder reduction za prikaz video materijala) se brine da kašnjenje kristala ne bude veće od 4 ms, što je stvarno sjajno. I u praksi možemo potvrditi da ovaj LCD može da se poredi sa najbržim desktop monitorima, što je za SPVA tehnologiju velika stvar (Twisted Nematic je u ovom polju, u najvećem broju slučajeva, i dalje šampion).
       

      Vidljivi uglovi nisu previše sjajni, već samo prosečni, a ono što takođe moramo da istaknemo je i glossy premaz koji je pomalo iritantan. Kada je TV isključen, praktično se čitav uređaj može koristiti kao kakvo tamno ogledalo, a kada je isključen, glossy okviri takođe reflektuju sve izvore svetlosti iz sobe u kojoj se uređaj nalazi, što je naravno najuočljivije baš pri gledanju tamnih scena (kada se vidi i loša uniformnost, ali i probijanje pozadinskog osvetljenja!). Ovo je još jedna u nizu stvari koje nam se nisu dopale kod Samsung UN-46B6000 LCDTV-a.

      Šta na kraju reći? Da li preporučujemo Samsung-ov entry level LED TV? Svakako ne. Perfektno je dizajniran i poslužiće OK da na njemu gledate TV program. Ali, postoje mnogo bolja rešenja za daleko manju količinu novca, čak i u apsolutnoj kategoriji entry level LCD uređaja. Brz odziv, fenomenalan dizajn, niska potrošnja (manje od 100W), precizne boje i solidan kontrast nikako ne mogu da nadomeste probijanje pozadinskog osvetljenja, vidljive fluktuacije u promeni nivoa osvetljenja back-light jedinice, prosečnu reprodukciju crne i dinamiku, kao i loše rešen difuzor (ili sam BLU). Na kraju, za još malo para sebi možete priuštiti dva vrhunska Plazma TV uređaja (ili isto tako dobar Plazma TV dijagonale od 52 inča). Samsung UN-46B6000 najbolje opisuje ona domaća – “ko te ne zna, skupo bi te platio.”

      Za:
       

      Super slim
      Dizajn
      Kvalitet izrade
      Ogroman broj video ulaza
      Veliki broj opcija za podešavanje
      LAN priključak, konektivnost sa PC-jem
      Precizne boje
       

      Protiv:
       

      Fluktuacija pozadinskog osvetljenja
      Probijanje pozadinskog osvetljenja
      Generalna uniformnost
      Prosečna reprodukcija crne i osrednja dinamika
      Prosečni vidljivi uglovi
      Cena

      Proizvođač

      Samsung

      Model

      Samsung UN-46B6000 Series 6 LED BLU LCDTV

      Dijagonala / tehnologija

      46″ LCD TV/S-PVA

      Fizička rezolucija / boje

      1920 x 1080 / 16.7 M

      Pitch

      Horizontalno osvežavanje

      30-83 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      50-76 Hz

      Odziv

      (4 ms – rise to fall)

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      1000:1 (DC:20 000:1 )

      Ugao gledanja (H/V)

      178°/178°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      200 MHz / 170 W

      Dimenzije

      1120 x 275 x 763 mm

      Masa

      3.6 kg

      Specijalne mogućnosti, Input

      100 Hz Motion Plus, Wide Color Enhancer Pro, Anynet Plus, ultra clear panel, DVB-C, DVB-T tuner, MPEG4 decoder, 1080/24p / 4 x HDMI ( 19 pin HDMI Type A ) – rear ¦ 1 x digital audio output (optical) – rear ¦ 1 x VGA input ( 15 PIN HD D-Sub (HD-15) ) – rear ¦ 1 x audio line-in ( mini-phone stereo 3.5 mm ) – rear ¦ 1 x component video input ( RCA phono x 3 ) – rear ¦ 1 x composite video/audio input ( RCA phono x 3 ) – rear ¦ 1 x USB – rear ¦ 1 x SCART – rear, Common Interface 2x10W Speakers

      Cena (sa PDV-om)

      ~2000 evra

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test