Sony SDM S73

Sony SDM S73

Posle duže pauze ponovo počinjemo sa testiranjem TFT monitora. U planu su mnoge izmeneme metoda i redovnije objavljivanje testova. Prvi na redu je Sony SDM S73...proizvođač koji u svim segmentima tehnike ima svoju vernu publiku, i na domaćem tržištu beleži sve bolje rezultate. I ponuda je potpunija no ranije a model S73 je svakako jedan od popularnijih...

    Sadržaj

      Sony S73

      Već smo imali prilku da se upoznamo sa S serijom TFT monitora japanskog giganta. S71 nas nije oduševio kako performansama, tako i cenom. Situacija se od tada u mnogome promenila, tehnologija je uznapredovala, a konkurencija toliko pojačala da čak ni veliki Sony ne može da je ignoriše. Na prvi pogled se vidi da se radi o mnogo ozbiljnijem monitoru, potpuno crne boje i profesionalnog izgleda. Poklopac sa zadnje strane, Sonyjev specijalitet, sakriva priključke tako da je monitor jednako prijatno gledati i sa zadnje strane, što je posebno bitno u office okruženju. Dugmići za kontrolu OSD menija smešteni su desno od ekrana. Među njima je i jedno obeleženo sa Eco. Pritiskom na njega može se odabrati jedna od tri ponuđene kombinacije jačine pozadinskog osvetljenja, kontrasta i svetline. Ovo je dobro poznata i vrlo korisna opcija. U glavnom OSD meniju, pored standardnih, postoji i opcija za podešavanje jačine pozadinskog osvetljenja što je još jedan od Sonyjevih specijaliteta.

      karakteristike, statistike, sony sdm s73 monitora

      karakteristike, statistike, sony sdm s73 monitora

       

      karakteristike, statistike, sony sdm s73 monitora

      karakteristike, statistike, sony sdm s73 monitora

      Kvalitet prikaza nijansiranih prelaza je na zavidnom nivou. Gradaciju od savršenstva deli tek po koja greška u zelenom delu spektra, što je veoma čest slučaj i uglavnom nema nikakav uticaj u realnom radu. Ugao gledanja naveden u specifikaciji nije u potpunosti ispoštovan ali je sasvim dovoljan za neometan rad. Na ovakav zaključak nas navodi iskustvo sa monitorima koji se po deklarisanoj vrednosti ne razlikuju previše ali nude osetno bolji ugao gledanja. Još jedna vrednost u specifikaciji koju moramo dovesti pod sumnju je brzina odziva. Iako stoji da je naveden zbir rise i fall vremena teško je poverovati da se radi o jedinstvenom slučaju modela sa ovom vrednošću. Dakle najverovatnije bi trebalo da stoji 25ms, ali s obzirom da se u tu klasu ubrajaju veoma različiti monitori ubrzo smo se okrenuli realnim testovima za pravi odgovor. Očekivano, performanse nisu na nivou novijih modela sa 16 ili 12ms, ali na kraju moramo priznati da zamućenje nije toliko izraženo da se na ovom monitoru ne može odigrati brza igra. Smestićemo Sony S73 u kategoriju “igrivih” što znači da bi se oni koji bi primetili zamućenje verovatno ubrzo navikli.

       

      Iako se može reći da smo ovoga puta bili zadovoljni performansama Sonyjevog monitora iz S klase, njegova cena ponovo ne može poneti epitet opravdane. To nije ništa neuobičajno za japanskog giganta, ali čini se da bar na tržištu TFT monitora nema opravdanja da proivod bude toliko skuplji od konkurencije samo zato što nosi čuveni brand.

       

      Proizvođač

      Sony

      Model

      SDM S73

      Dijagonala

      17″

      Fizička rezolucija

      1280×1024

      Pitch

      0.264

      Horizontalno osvežavanje

      80 kHz

      Vertikalno osvežavanje

      75 Hz

      Odziv

      15 ms (?)

      Svetlina

      250 cd/m²

      Kontrast

      500:1

      Ugao gledanja (H/V)

      160º/160º

      Potrošnja

      45 W

      Dimenzije

      368 x 414 x 216 mm

      Težina

      5,4 Kg

      Cena

      493 €

      Monitor ustupio

      Pakom

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test