Dragoljub Radovanović
Kompanija Comtrade nam je u poverenju otkrila ideju iza Tesla televizora još mesecima pre nego što su ovi modeli zvanično predstavljeni javnosti sredinom decembra prethodne godine. Obzirom na naše iskustvo kada su u pitanju televizori, Benchmark je bio pozvan da indirektno učestvuje u odabiru kandidata za Tesla televizore koje danas upravo možete naći u prodavnicama. Pomalo neskromno bismo rekli – našim zapažnjima i merenjem hardverskim kolorimetrom smo učestvovali u celoj proceduri i tako reći nezvanično “odobrili” tri modela u 50, 39 i 32-inčnoj dijagonali pre početka masovne proizvodnje. Moramo reći da smo počastvovani ovim gestom firme Comtrade, a iako možda ne deluje kao velika stvar, svejedno se možemo pohvaliti da smo na neki način sudelovali u kreiranju televizora srpskog brenda Tesla. Svi smo dobro svesni činjenice da se Tesla televizori oslanjanju na spoljašnje izvore kako bi bili proizvedeni, i da ceo Tesla TV projekat nije krenuo od “nule”. Možda jednog dana budemo u mogućnosti da u Srbiji dizajniramo i proizvodimo televizore, ali u međuvremenu ovo je zaista nešto najbliže tome i što je u ovom trenutku realno izvodljivo. No, fokusirajmo se na poslednji i najmanji model Serije 6.
Karakteristike
Cena je zapravo dosta bitan faktor kada kupujemo ne samo televizor, već bilo koje parče tehnike. Retko ko zapravo želi manji TV, a što se nas tiče imamo filozofiju koja glasi “ne postoji preveliki televizor”. Naravno, postoje slučajevi gde prostor ograničava nabavku većeg televizora, ali isto tako je tu i pitanje budžeta. Tesla 32E601 je najjeftiniji model u seriji, pa osim manje dijagonale ekrana u odnosu na svoju braću donosi i nižu HD Ready 1366 x 768 rezoluciju.
Sličan po odlikama sa 39 i 50-inčnim Tesla televizorima, samo sa nižom rezolucijom i manjom 32″ dijagonalom
[modul]specifikacija=8404[/modul]
Što se tiče karakteristika, dijagonala i manja rezolucija su zapravo jedini kompromisi u odnosu na 39 i 50-inčne Tesla modele. Sve ostalo je vrlo slično, pa kao i kod 39E601 TV-a imamo 450cd/m2 maksimalnu svetlinu, DVB-T2 i DVB-C tjunere, LED pozadinsko osvetljenje, 2x8W zvučnike, identične ulaze/izlaze, itd. Panel je takođe isti, tačnije VA varijanta koja nudi visok citirani statični kontrast od 3000:1 i veliku dubinu crne boje. Izuzev manje rezolucije, moglo bi se reći da je 32E601 umanjena varijanta 39E601 modela…Ukoliko ste imali priliku da pročitate naš test Tesla 39E601 modela, onda ste upoznati i sa dizajnom manjeg 32-inčnog Tesla televizora. Dakle, ponovo imamo privlačan izgled sa nožicama koje su plastične, uzane crne trake oko ekrana i metalik srebrni element koji se prostire na donjoj ivici. Postolje je odvojeno u dva elementa koja se šrafe na poleđini tv-a. Ovi elementi su takođe metalik srebrne boje, lučno su zakrivljeni i oblikovani pružajući televizoru elegantan dizajn koji će se uklopiti u različita okruženja.
Crne trake koje se prostiru oko ekrana su dosta uzane, izrađene su od mat plastike, pa nisu sklone ostavljanju otisaka pri pomeranju televizora ili sitnijim ogrebotinama koje se mogu pojaviti na glossy (sjajnoj) plastici. Profil ovog HDTV-a je vrlo tanak, a odlična stvar za ovakvu entry-level klasu je to što je oklop izrađen ne od plastike, već od metala. Prednja strana i bokovi su identični kao kod 39E601 modela, a isto se može reći i za pozadinu. Nazad imamo neobične izbačene zvučnike koji odudaraju od sveukupnog dizajna, tako da nismo previše zadovoljni njihovim izgledom. Po pitanju konekcija, na pozadini imamo PC (VGA) izlaz, PC Audio, Skart priključak, antenski ulaz, HDMI 1 – sve pomenuto postavljeno na donjoj ivici – dok su strane još dva HDMI izlaza, koaksijalni priključak, MiniAV 3.5mm portovi u koje idu kabl-adapteri koji se dobijaju u pakovanju, zatim CI slot, USB port i 3.5mm priključak za slušalice.
Ponovo imamo privlačan dizajn sa metalnim bokovima, baš kao i kod druga dva veća modela
Tasteri se nalaze pozadi uz desnu ivicu, i moramo priznati da njihov kvalitet nije baš najbolji. Obzirom da ćete većinu vremena koristiti daljinac, ovo i nije naročiti problem, ali da nisu privlačni ili kvalitetni je nešto sa čim se većina može složiti.
Možete i sami zaključiti da je upotreba ovog modela potpuno identična kao kod većeg brata – Tesle 39E601. Sam daljinac kojim upravljate televizorom nije preterano kvalitetan, vrlo je lagan i gumeni tasteri nisu preterano ugodni za pritiskanje, ali sve u svemu iskustvo pri upotrebi je dovoljno dobro. Pri prvom uključivanju televizora dočekao nas je meni nazvan “Prvo podešavanje” a pošto je reč o domaćem brendu, srpski jezik je odabran kao podrazumevan. Odavde se vrši i odabir tjunera – kabl ili antena, te možete odabrati skeniranje kabla ukoliko posedujete kablovsku, ili opciju antena ukoliko želite da pronađete DVB-T2 kanale.
Korisnički interfejs i dalje nije toliko napredan, ali je pregledan i završava posao
U našem slučaju provajder je SBB kod kojeg je skeniranje vratilo 182 digitalna kanala i 47 radio stanica, ali za razliku od Ikom-a, SBB zaključava većinu kanala pa se bez posebnog risivera mogu gledati samo određeni domaći kanali. Korisnički interfejs je uprošćenog dizajna, nije preterano elegantan ali vrši svoj posao.
Pri promeni kanala u gornjem levom uglu pojavljuje se pravougaonik sa informacijama o imenu kanala, rednom broju, rezoluciji i jačini signala. Tu su i podaci o tome šta se trenutno emituje na programu, a korisni dodaci su i časovnik i datum/dan u nedelji. Meni je podeljen u pet kategorija sa ikonicama koje ih ilustruju, a one su – Slika, Zvuk, Kanal, Zaključavanje sistema i podešavanje. U kategoriji Slika nalaze se četiri režima – Standardno, Sredina, Dinamično i Lično, od kojih Sredina pruža najbolje rezultate. Tu su osnovna podešavanja slike, kao i temperatura boja, gde podešavanje Toplo pruža slici najbolji kvalitet.
Neka napredna podešavanja kao što je detaljno podešavanje zasićenja svake boje, balans bele ili nameštanje balansa bele u deset tačaka nisu prisutna, ali ovo prosečnom korisniku koji neće vršiti kalibraciju i neće biti toliko bitno. Moguće je uređivanje liste kanala, tako da ih rasporedite kako vama odgovara, zaključati određeni kanal, itd. Ovde je prisutan i elektronski vodič sa informacijama šta se sledeće emituje na kanalima, kao i mogućnost postavljanja podsetnika ili snimanje na eksterni disk.
USB reprodukcija:
Pošto je u pitanju cenovno najpristupačniji model u Seriji 6 Tesla televizora, nekako je logično i da poseduje najslabiji kvalitet prikaza. Dok to jeste tačno, ne možemo reći da je slika drastično slabija u odnosu na 39E601 ili 50E602. Potencijalnog kupca to ne treba preterano brinuti jer je prikaz i dalje sasvim pristojnog kvaliteta, pogotovo zbog prisustva VA varijante panela. Tamo gde 39E601 postiže izuzetno visok statični kontrast od 5113:1, 32-inčni model je bliži 50-inčnom koji nudi 3623:1, konkretno u našem slučaju 3581:1. Ovo je i dalje visok kontrast u odnosu na IPS i TN ekrane koji se kreću oko cifre od 1000:1. Značaj visokog statičnog kontrasta je veliki, jer utiče na to koliko ćete videti detalja u mračnim delovima slike i koliko u svetlim delovima u isto vreme, recimo u nekoj sceni koja poseduje i mračne i svetle elemente. Da bi ovako nešto bilo postignuto, potrebno je da televizor dobro prikazuje crnu boju, tačnije da ona bude dublja što je više moguće, a u konkretnom slučaju 32E601 nudi odličnih 0.04 cd/m2.
Prisutne su manje tačne boje i niži kontrast u odnosu na 39E601, ali isto tako i tačnija Gamma vrednost
Nažalost, 32-inčni televizor nije toliko dobar u prikazu boja kao svoja veća braća. Najmanje je tačan od trojice, a podsetićemo vas ukratko i na vrednosti koje smo dobili kod preostala dva modela – 50E602 nudi 5.62 DeltaE prosk, 39E601 postiže 6.93, dok 32E601 ima najmanje tačne boje sa cifrom od 9.72 DeltaE. Plava i cyan imaju najviše problema, crvena takođe nije baš tačna, ali problem imaju i magenta i žuta. Proćićemo takođe i kroz temperature boja, gde najveći model u ponudi ima najbolju vrednost od 6467K, srednji tv hladnijih 7411K, i najmanji 32E601 još malo plavičastijih 7766K. Kako se ispostavilo, najprisupačniji tv uprkos lošijim bojama i temperaturi ipak ima najtačniju Gamma krivu, pa su 0-100 IRE tonovi solidno tačni sa prosekom od 2.12, što nije previše daleko od idealne 2.20 granice.
Ključno pitanje koje vas verovatno zanima je – da li niža 1366 x768 nepovoljno utiče na oštrinu i kvalitet slike? Odgovor je: donekle – sve zavisi od toga koliko ste udaljeni od ekrana televizora. Ukoliko ste daleko, nedostatak niže rezolucije i krupniji piksele uopšte neće biti primećeni, dok ukoliko sedite bliže, primetićete da je ekran manje oštar i detaljan u odnosu na FullHD 1920×1080 rezoluciju. Opet, treba uzeti u obzir i da je ovde 32-inčna dijagonala manja u odnosu 39 ili 50 inča, pa kad se sve sabere i oduzme, naš sud glasi – da, malo je slabiji kvalitet slike u odnosu na pomenute (što je i očekivano), ali ne previše. Prednost 32E601 modela leži u tome što je ovo i dalje VA kategorija panela, pa će HD materijal u 720p ili 1080p rezoluciji izgledati vrlo dobro, dobrim delom zbog visokog statičnog kontrasta i duboke crne boje. Ostale boje nisu baš tako tačne, mada odabirom “Sredina” režima slike i temperature boje na “Toplo” svejedno se dobija sasvim pristojan prikaz. Digitalni kanali u 576i rezoluciji izgledaju dobro na 720p ekranu, skaliranje je u redu, možda ne na nivou kao što to radi recimo Samsung, Sony ili LG, ali dovoljno dobro da domaći kanali izgledaju lepo na ovoj dijagonali. U svakom slučaju, ukoliko imate priliku da pogledate uživo u prodavnici kakav kvalitet slike 32E601 nudi, savetujemo vam da to učinite, ali i bez toga po našem mišljenju – ne možete puno da pogrešite kupovinom ovog Tesla televizora sa odličnim statičnim kontrastom i tamnoj crnoj boji…
Uzevši u obzir da je 32E601 pozicioniran kao najpristupačniji model u Seriji 6, očekivano je bilo da će na nas ostaviti nešto slabiji utisak u odnosu na skuplje, samim tim i kvalitetnije modele. Sa druge strane, iako su 39E601 i 50E602 bolji televizori, najmanji član porodice svejedno ne zaostaje puno za pomenutima. Poseduje sličan dizajn sa najvećim – to jest, dizajn identičan srednjem modelu, tako da se može reći da su sa dizajnerske strane svi televizori u seriji adekvatno uklopljeni i objedinjeni. Prisutan je privlačan i elegantan izgled, a uz sve to i kvalitet izrade nije ništa slabiji jer i dalje donosi metalan bok. Nije čak ni inferiorniji po pitanju konekcija, jer će ponuditi sve što nudi i 39-inčni Tesla televizor u odnosu na koji je fizički manji.
Kao najpristupačniji model u Tesla Seriji 6, nudi manju dijagonalu i nižu rezoluciju, ali i dalje predstavlja solidan izbor za kupovinu
Polja gde 32E601 jeste nešto slabiji u odnosu na glomazniju braću jesu tačnost boja i niža rezolucija ekrana. Kada je u pitanju rezolucija, sve zavisi na kojoj ćete udaljensti sedeti od televizora, jer ako ste dovoljno daleko, HD Ready neće puno zaostajati u odnosu na FullHD, pogotovo na 32 inča. Svetla tačka ovog televizora jeste VA panel sa odličnom dubinom crne boje i visokim kontrastom, pa će filmovi izgledati vrlo dobro u zamračenoj prostoriji. Slika jeste malo hladnija i boje su pomalo netačne, ali ne može se puno bolje očekivati u ovoj entry level cenovnoj klasi. Ko se ne može protegnuti do 39-inčnog modela, tu je 12 hiljada dinara jeftiniji 32-inčni koji predstavlja sasvim solidnu kupovinu…
Prednosti
– Visok statični kontrast i dobra dubine crne boje – Estetski privlačan – Uzane ivice oko ekrana i metalni bok – Pristojan kvalitet slike – DVB-T2 tjuner Mane – 720p rezolucija nije tako oštra – Daljinac i tasteri na pozadini deluju jeftino – Interfejs nije naročito napredan
Cena: 32.070 RSD u Benchmark Shop-u
Televizor na test ustupio Comtrade.
Tesla 32E601 LED HDTV
Najmanji član trojke sa kojom je Comtrade uveo Tesla brend u polje multimedije je televizor dijagonale 32 inča. Kao najniže pozicioniran model u Seriji 6, 32E601 ne donosi FullHD rezoluciju kao njegova veća braća, već nižu HD Ready rezoluciju od 1366 x 768 tačaka. Osim niže rezolucije, model koji ćemo se baviti je skoro pa identičan sa većim 39E601 HDTV-om, čiji ste test imali prilike da pročitate na našem sajtu prethodne nedelje...