Viewsonic VA1926w

Viewsonic VA1926w

Brend koji kod nas mnogi korisnici cene, u poslednje vreme je sve manje prisutan na tržištu. Međutim, ta situacija će se promeniti, jer Viewsonic kod nas ima novog distributera, pa smo i mi krenuli od modela iz niže klase. Viewsonic VA1926w je klasična široka devetnaestica, ali ima i digitalnu konekciju i nešto bolje karakteristike od proseka koji vlada u ovoj klasi...

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      Viewsonic VA1926w

      Tržište širokih 19-inčnih TFT monitora je sve konkurentnije i na našem tržištu se čini sve da se što pre dostigne magična cifra od 100 evra, kada će i definitivno svako prestati da kupuje bilo šta jeftinije (17” TFT ili poneki zaostali CRT). Ipak, nekim korisnicima i nije baš do kupovine bilo kakvog monitora, bez obzira na to što je danas razlika u kvalitetu realno veoma mala, čak iako posmatramo najjeftinije i najskuplje modele. Možda će se javiti nekoliko „profesionalaca“ koji vide i razliku u kvalitetu između DVI i HDMI konekcije i smatraju da treba kupovati kablove sa pozlaćenim konektorima, ali takvi korisnici se nikada neće zadovoljiti ni sa dijagonalom od 19 inča, pa je ova klasa, a i ovaj tekst namenjen „običnim smrtnicima“. Novi takmičar u klasi widescreen devetnaestica stiže iz pomalo zaboravljenog Viewsonica koji se polako, ali sigurno (preko novog velikog distributera) vraća na naše tržište. Pripada tzv. Value seriji, što u ovoj klasi obično znači da se radi o prosečnom modelu ujednačenih karakteristika, koji ima nisku ergonomiju, tj. obično tilt postolje.

      Dobri TN+Film monitori, a to znači oni koji ne spadaju u grupu „takmičare na 100 metara, odnosno 2 milisekunde”, imaju ujednačene karakteristike – umerene i prijatne boje, prirodan kontrast, ravnomerno osvetljenje i bar dobre vidljive uglove. Iako matrica rezolucije 1440 x 900 ima za nijansu manje piksela nego matrica rezolucije 1280 x 1024 i monitor im se može učiniti manjim nego što jeste, ove proporcije i dijagonala, kao što smo pre nekoliko godina prognozirali, postaju prihvaćeni standard u entry level klasi. Viewsonic VA1926w dosta podseća na druge „generičke” devetnaestoinčni LCD TFT monitore sa odnosom stranica od 16 : 10, iako donja svetlija ivica dodaje dodatnu notu elegancije. Baza postolja je takođe zanimljiva jer nije običan pljosnati valjak kakve viđamo kod SyncMaster i Flatron monitora iz ove klase. Nagib ekrana se može promeniti za 25 stepeni (od -5 napred do 20 stepeni nazad).

      Okvir oko ekrana je izuzetno uzak, a monitor je prilično tanak i u njega je integrisan i AC adapter. Osim standardne promene ugla, koja je minimalna, nećete naći druge „mehanizme” koji bi popravili utisak o ergonomiji. Monitor će stajati na onoj visini na kojoj je bio kada ste ga otpakovali iz kutije i stavili na sto. OSD tasteri su tradicionalno smešteni na malu površinu ispod logotipa proizvođača, kao i poslednjih desetak godina od kako i privatno pratimo Viewsonic monitore. Od video priključaka sa zadnje strane zatičemo analogni i digitalni, mada od HDCP nema ni pomena na sajtu, što verovatno znači da i nije podržan. Dizajn je, dakle, bolji od onog kod konkurencije, ali se za završnu obradu mora dati konstatacija da je veoma dobra – plastika ne krcka ni kad se kućište monitora jače pritisne, a može se reći da su spojevi veoma dobro uklopljeni. Za naše tržište, ovaj monitor stiže u varijanti sa oba kabla (analogni i digitalni) iako na samom sajtu piše da je u paketu samo analogni kabl. Nažalost, Viewsonic još uvek nije razvio softver kakav imaju Samsung i LG (MagicTune i forteManager), Pa ipak, prisutni su lako promenjivi profili slike – Normal, User, Movie, Text i sl. OSD je prilično dobro rešen, jednostavan je i lako razumljiv. U isto vreme, moramo primetiti da su se oni kod Samsung monitora pogoršali bar kad je lakoća upotrebe u pitanju. Samsung-ov OSD je lak za upotrebu kada imate daljinski upravljač, ali je noćna mora kada njime treba baratati pomoću tastera na samom monitoru. U tom smislu, Viewsonic-ov aktuelni OSD ima prednost.

      Osvetljenje je veoma ravnomerno, što se odmah primećuje i na jednobojnom desktopu, pa smo krenuli sa test programima, kako bi mu pronašli neke eventualne greške. Kontrast matrice, prema specifikaciji iznosi čak 700:1, dok je dinamički standardnih 2000:1 i na njega ne obraćamo previše pažnje. Kontrast je realno blag i dosta “razvučen” u OSD-u, što znači da ni na 75% nije previše izražen, ali je sasvim dovoljan. Već od 80% dolazi do prvih neželjenih efekata prelivanja, što se vidi u našim test programima kakav je Monitor Test 2.2 koji možete preuzeti sa sajta www.benchmarkhq.ru. Sasvim je moguće da će neki korisnici, pogotovo pri jačem ambijentalnom osvetljenju, poželeti veći kontrast, ali smatramo da je to nepotrebno u kancelarijskim primenama, a ako se posmatraju multimedijalni sadržaji ili igraju igre, dobro će doći i digitalni kontrast, mada mi pre preporučujemo da zamračite sobu nego da dinamiku slike narušite veštačkim polu-rešenjima. Ako korisnici požele da dinamički pojačaju kontrast, na konzistentan kolorit svakako ne mogu da računaju, jer dolazi i do pogoršavanja kolorne slike i velikih odstupanja od boja koje bi trebalo da budu prikazane po sRGB standardu.

      Viewsonic VA1926w ima ukupan kontrast koji nije impresivan, ali je slika vrlo prirodna, a boje su dovoljno jarke i solidno podešene “out of the box”. Pozadinsko osvetljenje (300 kandela po kvadratnom metru po specifikaciji) je izvedeno korektno, i na primerku sa testa nije probijalo na ivicama, a ono što zaista oduševljava je uniformnost osnovnih boja, uz još bolju uniformnost najsvetlije nijanse. Ovo je sjajno dostignuće za monitor ove klase i TN+Film tip panela, pogotovo ako znamo da blaga zatamnjenja po uglovima, pri prikazu čisto bele, nisu strana za modele FSC Scaleoview W-19, Acer S-19W, ASUS PW-191 ili čak i Viewsonic-ov prethodni model iz ove klase – VA1912. Crvena i zelena su, već standardno za TN tehnologiju, nešto izraženije, a broj detalja u svetlijim delovima sive su manji nego kod IPS, a pogotovo PVA panela (IPS je poznat po odličnoj reprodukciji boja i često se “uparuje” sa WCG backlight-om, dok su VA matrice poznate po dobrom kontrastu i odličnoj crnoj).

      Takođe, možemo reći da su vidljivi uglovi dosta dobri, tu uključujući i vertikalni ugao koji je naravno, ipak nešto manji. Kada je reprodukcija boja u pitanju, rekli bi smo da na ovom polju Viewsonic u rangu sa pomenutom konkurencijom, tu izuzimajući LG L194WT koji nije dobio najbolje ocene zbog pojave bandinga na testu gradijenata. Viewsonic VA1926w je gradijente prikazao veoma dobro, te smo posumljali da je overdrive dosta blag i da će možda biti problema pri prikazu jako brzih scena u igrama.

      Test “crne” prolazi sasvim solidno, mada smo viđali i bolje TN monitore za gledanje filmova. Kašnjenja pri reprodukciji DVD i DivX sadržaja nema, čak i u tamnijim i kontrastnim scenama. Slika ne kasni ni u najbržim FPS-ovima koji nemaju motion blur, ali ovo definitivno nije “najbrži”, ali ni jedan od “najbržih” koje smo testirali. Slika koju Viewsonic VA1926w prikazuje razlikuje se od one koji su prikazali Acer S-19W, Scaleoview W-19 ili Samsung 940BW koje smo ranije testirali. Čini se da je za nijansu ili dve bolje “zaokružen“ kada je kvalitet u pitanju i da je, sveukupno nešto bolji od njih, a tu ne mislimo samo na prisustvo DVI konekcije koja nedostaje velikoj većini širokih devetnaestica koje se sada mogu kupiti na našem tržištu. Svakako da je i nešto skuplji, ali svaki kvalitet ima cenu.

      Za:
      – DVI konekcija
      – kvalitet izrade
      – vidljivi uglovi
      – glatki gradijenti
      – cena nije previsoka

      Protiv:
      – ergonomija
      – nema HDCP

      Proizvođač

      Viewsonic

      Model

      VA1926w

      Dijagonala / tehnologija

      19″ / TN-Film

      Fizička rezolucija / boje

      1440 x 900 / 16.7 M

      Pitch

      0.294 mm

      Horizontalno osvežavanje

      30 ~ 81 KHz

      Vertikalno osvežavanje

      56 ~ 75 Hz

      Odziv

      5 ms

      Osvetljenje

      300 cd/m²

      Kontrast

      700:1 static (typ), 2000:1 dynamic (typ)

      Ugao gledanja (H/V)

      160° / 160°

      Bandwidth / potrošnja (*max)

      / 32 W

      Dimenzije

      440 mm x 383 mm x 195 mm

      Masa

      4.0 Kg

      Specijalne mogućnosti, Input

       

      Cena

      ~ 178 evra sa PDV-om

      Monitor na test ustupila firma Pakom Distribution System.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test