Po pitanju izgleda ne postoje nikakve razlike između modela VG712b i VG910b, sem, naravno, u veličini. Dakle i ovde se radi o monitoru jednostavne ali robusne konstrukcije, ali čini se da ona ipak više odgovara manjem modelu. Dok je u njegovom slučaju postignut idealan balans između težine stope i ekrana, kod devetnaestice imamo uobičajenu situaciju da zbog težine ekrana zglob bude nešto “tvrđi” te da se pri podešavanju vertikalnog ugla stopa odiže od površine stola. Nedostatak rotirajućeg prstena u podnožju znači da se ceo monitor mora pomeriti da bi se podesio horizontalni ugao, što ume posebno da smeta kod većih i težih modela. I ovde nailazimo na tri posebna dugmeta koji služe za pojačavanje, utišavanje i isključivanje zvuka koji dopire sa ugrađenih zvučnika. Sa zadnje strane nailazimo samo na audio ulaz što će vam otežati život ako planirate da koristite slušalice. Tu su i DVI i D-Sub ulazi i priključak za interni transformator – VG712b koristi eksterni. Dugmići su i ovde sačinjeni od srebrnih dugmića, te je, što zbog njihove veličine, što zbog boje, veoma teško razaznati šta je u njih utisnuto. Ovaj ergonomski problem se može primetiti i na priloženoj slici – situacija je u realnosti vrlo slična.
Gledajući u specifikaciju moramo izraziti sumnju u deklarisani ugao gledanja. Ipak, ne možemo reći da je on loš. Obezbeđuje udoban rad – nismo primetili značajnije promene u prikazu u zavisnosti od posmatranog ćoška ekrana, pa ni nakon manjih promena tačke gledišta koje bi mogle biti simulacija za promenu načina sedenja u stolici. Primetnije promene u prikazu dešavaju se pri nešto većem uglu, ali je pohvalno što dolazi samo do gubitka kontrasta, što je mnogo bolja varijanta nego da slika počne da “vuče” na neku boju ili da liči na negativ. Dinamika boja je odlična i obezbeđuje veliki broj nijansi između crne i bele. Prelazi između njih su skoro savršeno glatki, a samo se iz određenog ugla može primetiti banding “u pokušaju” budući da ni tada ivice nisu oštre već deluju glatko. Ako postoji sumnja da deklarisani ugao gledanja nije najtačniji u praksi se pokazalo da je sasvim dovoljan, ali za odziv nema sumnje – ne može biti 25ms. Najprostije rečeno igranje igara ili kvalitetno gledanje filmova ne dolazi u obzir na ovom monitoru. Zamućenje i “duhovi” su jednostavno previše izraženi.
I pre početka testa znali smo da od jednog devetnaestoinčnog monitora ne treba očekivati vrhunske brzinske performanse i u tom smislu nismo posebno iznenađeni rezultatima. Iako mu odziv nije jača strana model VG910b ima čime da se pohvali: kvalitetnom izradom, odličnim prikazom boja, solidnim uglom gledanja i prisustvom digitalnog i analognog ulaza, pa i ugrađenim zvučnicima. Kada se u obzir uzme i njegova cena, koja je veoma konkurentna u kategoriji TFT 19-ica njegova potencijalna namena postaje mnogo jasnija. Bez obzira na slab odziv, ovaj monitor bi se odlično uklopio u kancelarijsko okruženje, posebno u situacijama gde bi zbog većih potreba cena bila odlučujući faktor. U kućnim uslovima glavno opravdanje za kupovinu 19-ice umesto 17-ice, s obzirom na jednaku fizičku rezoluciju, bila bi veća površina ekrana, pogodna za posmatranje multimedijalnih sadržaja. Budući da se ovaj model s njima ne snalazi najbolje, takvi korisnici će verovatno bolje rešenje pronaći u nekom drugom modelu.
Proizvođač
Model
Dijagonala
19″
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.294
Horizontalno osvežavanje
82 kHz
Vertikalno osvežavanje
75 Hz
Odziv
25 ms
Svetlina
250 cd/m²
Kontrast
600:1
Ugao gledanja (H/V)
170º/170º
Potrošnja
46 W
Dimenzije
422.4 x 438.5 x 180.6 mm
Težina
7,5 Kg
Input
Analog i DVI
Cena
435 €
Monitor ustupio