Branko Maksimović
Vendor koji već dve decenije važi za jednog od najcenjenijih proizvođača monitora prepoznatljiv je po slici dva papagaja živopisnih boja, koje odmah asociraju na vernost i realnost prikaza njihovih displeja. Viewsonic danas nudi profesionalne, bussiness, corporate i monitore za kućnu upotrebu. Naravno, pored TFT LCD modela, postoje i proizvodi na plazma tehnologiji, kombinacije monitora i TV aparata, plazma TV i HDTV, projektori (za profesionalnu i SOHO upotrebu), ali i tastature, miševi i zvučnici.
Monitor koji smo za vas testirali, ne spada u njihovu najnoviju seriju sa panelima koji se mogu pohvaliti odzivom od 12 milisekundi, ali spada u tzv. Pro Series kategoriju, što znači da je najbolja “sedamnaestica” iz generacije modela sa panelima od 16 milisekundi. Pored ove, Viewsonic ima i Graphics, X Series, E2 i A klase monitora, a mi ćemo se potruditi da svaki novi i zanimljiv model koji se zvanično pojavi na našem tržištu predstavimo i prenesemo utiske koje smo stekli tokom testiranja.
Kolega Arežina je ranije pisao o tehnologiji tečnih kristala, ali se sada možemo podsetiti nekoliko činjenica. Trenutno najaktuelnija tehnologija izrade TFT panela nosi naziv TN+Flim, dok se PVA i MVA paneli sreću na specifičnim modelima, uglavnom sa većom dijagonalom. Panele ne proizvodi veliki broj kompanija, a najpoznatije su Samsung, AU Optronics, NEC i udruženi giganti LG-Philips.
Dve najbitnije kategorije, one na koje je potrebno obratiti više pažnje pri testiranju jednog TFT monitora, jesu reprodukcija boja i brzina odziva tečnih kristala. Reprodukcija boja je kategorija koja značajno napredovala u odnosu na modele od pre četiri ili čak dve godine, ali je najznačajnije unapređeno vreme paljenja i gašenja piksela. Kada je u pitanju ugao gledanja, možemo reći da najveći procenat novih modela koje smo testirali imaju horizontalni “ugao gledanja” koji se gotovo izjednačio onom kod CRT monitora, što znači da više posmatrača može sa istim užitkom gledati film, bez obzira na udaljenost od ekrana. Vertikalni ugao gledanja je nešto manji, ali je sasvim dovoljan, obzirom da niko neće sedeti iznad ili ispod vas dok posmatra sadržaj koji se prikazuje. U većem broju slučajeva, maksimalni vertikalni ugao pod kojim je panel vidljiv je uspeo da se približi uglu horizontalnog posmatranja, a kod nekih modela i da se sa njim izjednači.
Diskutovanje na temu “mrtvih” piksela, za mnoge proizvođače više nije tabu. Da li je moguće zameniti monitor ako vam se nekoliko piksela pokažu kao neposlušni – zavisi od mnogo faktora: politike kompanije, distributera (ako je zvaničan, onda će morati da poštuje politiku proizvođača) ili dilera, ali, najvažnije, broja i rasporeda problematičnih piksela. Minimalan broj defektnih piksela koji je potreban da bi vam vaš prodavac zamenio monitor kreće se od tri do pet, dok su neke kompanije uvele i kategoriju rasporeda mrtvih piksela kao posebne uslove. Tako ćete u nekim slučajevima morati da prihvatite čak tri “mrtva” piksela ako su oni na ekranu dovoljno udaljeni. Ako su, pak, blizu, monitor će biti zamenjen. Neki proizvođači imaju baš kompleksan “zakon o zameni” monitora; pošto postoji više vrsta defektnih piksela, u zavisnosti od toga koji je subpiksel otkazao, određeni proizvođači različito posmatraju one koji su potpuno ugašeni, one koje stalno prikazuju belu, crvenu ili zelenu boju. Međutim, nema mnogo potrebe pričati o svemu ovome jer danas svaki dvadeseti monitor koji stigne na test (i to oni koji ranije nikad nisu bili otvarani i proveravani) ima jedan ili dva mrtva piksela.
Čak iako budete imali tu nesreću da vas zadesi monitor sa mrtvim pikselom, jako teško će se desiti da otkažu još dva ili tri, ne bi li vam ceo proizvod zamenili za novi. Uostalom, ako su korisnici Trinitron i Diamondtron ekrana mogli da se naviknu na dve linije-senke od žica koje pridržavaju “grill”, može i pokoji korisnik na poneki mrtav piksel. Naši stari kažu i da je to dobro protiv uroka.
Monitori koji digitalno prikazuju sliku, imaju savršenu geometriju – svaki hardverski piksel (ako koristite matičnu rezoluciju panela) precizno prikazuje boju koju zahteva procesor grafičke kartice. Kod TFT-ova je najbitnije oceniti kontrast i osvetljenje, reprodukciju boja, odnosno finoća prelaza na spektru, prikaz čiste bele, crne i različitih nijansi sive. Tu je i vrlo važna kategorija brzine odziva, te kategorija ugla gledanja i eventualno interferencije (liči na moire) koju ćete ponekad otkloniti tako što ćete refresh rate prebaciti iz najčešće korišćenih 60 u 75 Hz vertikalnog osvežavanja, ili obrnuto. 60 i 75 Hz su dovoljno brza osvežavanja ekrana za postojeću tehnologiju tečnih kristala, koji imaju odziv od 25 do 16 milisekundi. Međutim, biće logično da se kod boljih modela sa realnim ukupnim odzivom od 12 ms standardni refresh rate poveća na 85 Hz. Za odziv od 6 milisekundi, biće verovatno potrebno i 100 Hz. Kada paneli budu imali odzvi od realnih 6 milisekundi, malo koji review sajt ili časopis će pominjati ovu kategoriju.
Prilikom pisanja specifikacije, proizvođači i dalje ne koriste standardne načine za merenje kontrasta i osvetljenosti, pa se može desiti da neki monitor koji ima odnos kontrasta od 500:1 zapravo ima realno niži kontrast od onog za koji stoji 400:1 u specifikaciji. Osvetljenost se uglavnom kreće od 250 do 300 kandela po kvadratnom metru. Specifikacija zna da “smanji” i broj milisekundi, što je najčešće situacija kod monitora veće dijagonale. Čak se dešava da modeli od 17 inča imaju u specifikaciji odziv od 25 ms, dok je njihov odziv realno brži, dok se kod modela od 19 i 20 inča (za koje takođe stoji 25 ms) ne bi smelo reći da imaju manje od 30 ms (što već zna da smeta i prilikom gledanja filmova).
Ocena za kontrast daje se na osnovu kontrasta panela, kao i mogućnosti prikaza čisto bele i crne boje, koji zavisi od ovog parametra. Paneli koji imaju niži kontrast ugrađuju se uglavnom u jeftinije modele, a softver nekada pokušava da nadoknadi hardverske nedostatke, pa povećavanje kontrasta preko određene granice može da dovede do razlivanja bele, odnosno prenaglašenosti, te se gube svojstva i prikaz boja. Ovo se dešava kada panel ne može da prikaže viši kontrast, te se on onda softverski povećava, što daje rezultate slične povećavanju kontrasta u meniju unutar drajvera za grafičke kartice. Određeni modeli dolaze fabrički podešeni na 80, 90 ili čak 100% za kontrast, a nekad je osvetljenje na maksimumu, što je odlika niže klase. Ako monitor ima dovoljno kontrastnu sliku na relativnoj vrednosti od 50% i ako njegovo povećanje ne donosi prenaglašenost, njegova ocena za kontrast će biti viša. Mnogi se onda pitaju – čemu kontrast od recimo 700 : 1, kada njihov model koji ima 350 : 1 sasvim zadovoljava sve potrebe. Odgovor leži u činjenici da se monitori sa kontrastnijim panelima mogu koristiti i na mestima kao što su jako osvetljene kancelarije, hodnici ili pultovi na jakom dnevnom svetlu.
Mnogi paneli nisu ravnomerno osvetljeni ako uporedimo gornju i donju ivicu. I na ovo se možete navići, ali će svakako i ova kategorija biti uzeta u obzir tokom ocenjivanja. Ocenjivanje odziva monitora je nezahvalan posao, jer se uvek rukovodimo i subjektivnim utiskom, a na sve može uticati trenutni nivo kontrasta i osvetljenja. Kašnjenje u igrama (ili filmovima), koje se naziva i ghosting lakše se primeti kada je kontrast povećan, a osvetljenost niža i drugačije se manifestuje u različitim akcionim igrama. Uz to, i samo kašnjenje kristala veće je jer ima više tranzicija kristala iz crne u različite nijanse sive, nego kada je veća površina konstantno osvetljena (kada ima više prelaza iz tamnije nijanse sive u svetliju nijansu sive, što se odvija brže). Treba napomenuti i da se kašnjenje lakše primećuje na većim panelima, a oni su generalno sporiji zbog same tehnologije izrade. Tako je realan odziv od 16 ms za monitor od 19″ iznenađujuće dobar, za panel dijagonale 20 ili 21 inč fastinantan, dok je za standardne sedamnaestice – već prosečan.
Dosta nam je pomogao i mali test program “Pixel persistance analyser” koji možete preuzeti sa sajta BenchmarkHQ.Ru. Pažljivo pratite instrukcije u svakoj podkategoriji i videćete da pomoću njega lako možete uvideti koji je monitor brži od onih koje poredite, čak iako se to u igrama ne može primetiti.
Utisak o prikazu boja formirali smo na osnovu detaljnog pregleda kolornog spektra, odnosno podatku o tome da li između nijansi postoji vidljivi banding, odnosno vertikalne trakice koje se manifestuju ako monitor ne može precizno da prikaže neke od nijansi. Test je vršen kroz ceo temperaturni opseg boja koji monitor može da prikaže (najčešće od 5.000 do 9.300 kelvina), sa preporučenim vrednostima za kontrast i osvetljenje, kao i za maksimalni.
Ergonomija je kategorija koja opisuje koliko je lako navići se na položaj tastera i interfejs OSD menija, te da li je monitor moguće postaviti u željeni položaj (da li se postolje može podešavati po visini i pod kojim uglom je moguće okrenuti sam panel). Ocena za “podešavanje” je formirana na osnovu broja kategorija za podešavanje parametara slike, priloženog softvera i eventualne mogućnosti za rotiranje ekrana. Dizajn je kategorija koju takođe uzimamo u obzir tokom kreiranja konačnog utiska i zaključka.
ViewSonic VP171b
VP171b pripada Pro Seriji, a sufiks b označava da se radi o verziji sa crnim finišom (s stoji za silver). Ono što nas uvek oduševljava kod monitora jeste izuzetno tanak okvir oko ekrana; VP171b ostavlja utisak suve elegancije – ništa futurističko, fensi ili šljašteće neće početi da vas osvaja na prvi pogled. Međutim, mi smo baš cenili taj “Pro utisak” koji VP171 ostavlja na posmatrača. Ekran ima standardnu rezoluciju – 1280 x 1024, te je i odnos stranica u odnosu pet prema četiri. Tada treba znati da sve niže rezolucije ne samo što će izgledati lošije zbog prirode same TFT tehnologije, već će biti i razvučene oko 6% po vertikalnoj osi.
Panel ima kontrast od 500:1, a vidljivi ugao, po specifikaciji, iznosi punih 160 stepeni u obe ose. Ako bi elaborirali na ovu temu i izneli svoje mišljenje, rekli bi smo da VP171 ima izvanredno realizovan kontrast – pomoću OSD-a ćete ga prenaglasiti tek iznad 90% (na skali), mada mi preporučujemo od 50 do 75%, u zavisnosti od osvetljenosti radnog okruženja. Vidljivi ugao je zaista sjajan – ne onoliko koliko nas je oduševio kod modela Samsung 173P (praktično ceo polukrug), ali će biti dovoljan svakome.
Možemo reći da o uglu gledanja nećete razmišljati ako se odlučite za ovaj Viewsonic. Osvetljenost od 260 nita, odnosno kandela po kvadratnom metru, lepo je raspoređena po celoj površini – što nam se baš svidelo. Veoma često su i skuplje “sedamnaestice” loše u ovoj kategoriji, a gore potpisani spada u korisnike kojima ova mana TFT monitora (ako postoji) poprilično smeta (da se ogradimo od termina “ide na živce”). Na sreću, VP171b je prošao test sa desetkom.
Kada je brzina odziva u pitanju, verujemo da bi je opisali superlativima da nismo videli model LG1730P, sa panelom koji je za nijansu brži, ali ima nekih drugih kategorija koje zaostaju za VP171b. Ipak, ne možemo reći da Viewsonic monitor sa testa ne opravdava cifru od 16 ms. Igranje na njemu je zaista bilo lepo iskustvo i jedva čekamo da vidimo nove modele sa panelima od 12 milisekundi.
Viewsonic VP171b je sjajno reprodukovao boje. Test fotografije su izgledale sjajno, a nakon kalibracije za photo-editing, vernost i toplina prikaza se nije mnogo razlikovala od one kod vrhunskih CRT monitora. Pitanje je, i dalje, šta bi okoreli fotografi rekli, ali mislimo da bi i oni bili prijatno iznenađeni.
Dimenzije monitora i njegovu masu, možete proveriti u tabeli koju vidite na kraju teksta, a mi zaključujemo da je VP171b zaista kompaktan monitor. Ekran je postavljen na postolje koje se neće svima dopasti, ali je tu mogućnost rotiranja ekrana (pivot) i priloženi softver – opcije koje uvek cenimo. Ekran se može podesiti i po visini, a pošto je u pitanju monitor iz ultra slim kategorije (debljina 0.67 inča), Viewsonic je obezbedio i sve što je potrebno da monitor okačite na zid. (naravno, u tom slučaju se skida postolje).
Kao pripadnik Pro serije, 171b ima dva analogna i jedan digitalni ulaz, što vam omogućava da ga vežete, recimo, i na neku server konfiguraciju. Biranje ulaza se vrši pritiskom na jedan taster.
Meni sadrži nekoliko korisnih opcija (pored standardnih, tu je i black level, odnosno podešavanje gamme), osmišljen je tako da se na njega odmah naviknete, a nama se dopala i veoma brza opcija automatskog podešavanja pri promeni rezolucije.
ViewSonic VP171b je sjajan monitor iz klase sedamnaestoinčnih “šesnaestica” – ima pivot, tri video ulaza, može se podešavati po visini i montirati na zid, spada u slim kategoriju, a slika se brzo i lako podešava. Osim kategorije brzine odziva, ovaj monitor spada u sam vrh današnje ponude, pa zaslužuje našu preporuku, bar dok ne stigne model koji će ga dostojno naslediti.
Evo i detaljne specifikacije:
LCD Panel
Type
17″ color TFT active matrix SXGA LCD
Display Area
13.3″ (horizontal) X 10.6″ (vertical); 17.0″ diagonal
Optimum Resolution
1280×1024
Brightness
260 nits cd/m2 (typ)
Contrast Ratio
500:1 (typ)
Viewing Angle
160° horizontal, 160° vertical @ CR>5
Response Time
16ms (typ)
Panel Surface
Anti-glare
VIDEO INPUT
Analog
RGB Analog (75 ohms, 0.7/1.0 Vp-p)
Digital
DVI-D (TMDS, 100 ohms)
Frequency
Fh: 30~82kHz, fv: 50~85Hz
Sync
H/V separated (TTL), composite sync-on-green
COMPATIBILITY
PC
VGA up to 1280×1024 non-interlaced
Mac®
Power Mac™ G3/G4 up to 1280×1024
HDTV
480p, 720p
CONNECTOR
Analog
15-pin mini D-sub (x2)
Digital
Digital DVI-D
Power
3-pin plug
POWER
Voltage
AC 100–240V (universal), 50–60Hz
Consumption
33W (typ)
CONTROLS
Basic
Power, 1, down, up, 2
OnView®
Auto image adjust, contrast, brightness input select, auto adjust (volume, mute), ViewMatch® color adjust (SRGB, 9300K, 6500K-default, 5400K, 5000K, user color), information (mode, model number, serial number), manual image adjust (H. size, H. position, V. position, fine tune, sharpness), setup menu (language, resolution notice, OSD position, OSD timeout), memory recall
OPERATING CONDITIONS
Temperature
32-104°F (0-40°C)
Humidity
10-90% (non-condensing)
DIMENSIONS
(WxHxD)
Physical
392mm x 445mm x 238mm (with stand)
15.4: x 17.5″ x 9.4″ (with stand)
371mm x 309mm x 55.3mm (without stand)
14.6″ x 12.2″ x 2.2″ (without stand)
WEIGHT
Net
14.3 lbs (6.5 kg) (with stand);
9.24 lbs (4.2 kg) (without stand)
Gross
18.7 lbs (8.5kg) (with stand);
12.6 lbs (5.7 kg) (without stand)
REGULATIONS
UL, cUL, FCC_B, CB, CE, NOM, TUV/GS, TUV Ergo, (covers ISO13406-2 and MPR II), TCO‘99, NEMKO, SEMKO, DEMKO, FIMKO, GOST-R, Hygienic, SASO, PCBC, VCCI, BSMI, CCC, PSB, C-TICK, TUV-S
POWER MANAGEMENT
Meets TCO and ENERGY STAR® standards
WARRANTY
Three-year limited warranty on parts, labor and backlight.
Monitor na test ustupio “RRC”