Viewsonic VSD220 - Android AiO/monitor

Viewsonic VSD220 - Android AiO/monitor

Evo zanimljivog noviteta koji se nedavno pojavio na našem test stolu - Android monitor kompanije Viewsonic. Recimo da bi se ovaj VSD220 model mogao okarakterisati i kao Android AiO, pošto u sebi poseduje hardver kakav možete naći u tabletu srednje klase. Multitač ekran osetljiv na dodir je TN tipa, dijagonale 22 inča, tako da ga možete korisiti i kao monitor za Windows okruženje. Zvuči zanimljivo imati Android mašinu na svom stolu, koja takođe može da preuzme ulogu klasičnog monitora. U teoriji ovo deluje super, a kako se VSD220 ponaša u praksi, saznajte u nastavku...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Uređaji sa ekranima na dodir osvajaju svet. Smartfoni, tableti, pa čak u određenim delovima sveta dosta su popularni i AiO računari. Dok ste se sigurno ranije sretali sa Windows varijantama All in One računara, da li ste imali priliku da probate Android AiO? Mi svakako nismo do trenutka kada nam je Viewsonic ponudio VSD220 na test. U naslovu teksta takođe stoji i reč monitor, o čemu se tu radi? Ovaj interesantni uređaj takođe može da parira i kao klasičan monitor u Windows okruženju. Zanimljiva stvar ovde pošto se radi o multitač ekranu osetljivim na dodir, je njegova upotreba u Windows 8 operativnom sistemu.

      Windows je zapravo ovde stavljen u drugi plan, dok je Android ipak ono što je ključna tačka ovog AiO računar – monitor hibrida. Zamislite ovaj model kao Android tablet, samo u 22-inčnoj izvedbi, koji se nalazi na vašem stolu i svakako nije prenosiv jer nema bateriju, već se napaja kao klasičan desktop računar. Tamo gde postoji sličnost sa tabletima je njegov hardver. Ne možemo reći da je hardver preterano moćan, jer se radi o TI OMAP 4430 čipsetu, tačnije dvojezgarnom Cortex A9 procesoru sa frekvencijom rada od 1 GHz. Unutar ovog hibrida nalazi se i 1GB RAM memorije, kao i 8GB-a internog skladišta. To je dosta malo za AiO računar, ali pozitivna stvar je to što skladište možete proširiti microSD karticama do 32GB-a.

      Ekran Viewsonic VSD220 modela je dijagonale 22 inča i poseduje FullHD 1920 x 1080 rezoluciju. Viewsonic se odlučio za cenovno pristupačni TN tip panela, mada bismo mi više voleli da je ovde koriščen e-IPS tip. Pozadinsko osvetljenje je W-LED tipa, koje će ekranu ponuditi maksimalnu osvetljenost od 250 cd/m2. Citirani statični kontrast iznosi 1000:1, što je naš EyeOne Display 2 kolorimetar potvrdio. Što se tiče brzine odziva, ona iznosi 5 milisekundi, tako da ćete moći nesmetano da se igrate kada ovaj monitor budete koristili u Windows okruženju. Nešto više detalja o VSD220 modelu možete naći u specifikacijama ispod.

      Specifikacije:
      Viewsonic VSD220 stiže u braon-crno-crvenoj kartonskoj kutiji, na čijoj se prednjoj strani nalaze osnovne informacije o dijagonali i korišćenim tehnologijama. Sa strane i na pozadini kutije se nalazi nešto više informacija, kao i slika monitora. Unutar kutije zatičemo naponski kabl, adapter, microHDMI na HDMI kabl, uputstvo i plastikicu kojom se zatvara deo sa zadnje strane sa konekcijama.


      Dizajn Viewsonic VSD220 je uobičajan i više je usmeren ka AiO dizajnu, nego ka klasičnom monitoru sa postoljem. Plastika oko ekrana je glossy tipa, što povlači za sobom eventualne mikro ogrebotine nakon brisanja, a ono što je takođe glossy kod njega je njegov panel, koji je prilično reflektivan, što predstavlja problem u visoko osvetljenim prostorijama.

      Na gornjem ivici iznad ekrana zatekli smo 1.3MP video kameru, koja će vam svakako biti korisna pri video komunikaciji u programima kao što su Skype i mnogi drugi. Tu je takođe i ugrađeni mikrofon, smešten desno od nje.

      Ispod ekrana imamo rupičastu rešetku iza koje su smešteni stereo zvučnici sa SRS 3D tehnologijom. Oni nisu preterano glasni kada se uzme u obzir da su jačine 1.5 vati, tako da od njih ne možete očekivati bog zna kakav kvalitet. U donjem desnom uglu takođe imamo i Power dugme kojim palimo i gasimo ekran i sam uređaj, baš kao na tabletu. LED svetli zeleno dok je računar u upotrebi, i prelazi u žutu boja kada je u standby-u.

      Na levoj bočnoj strani uređaja dostupan vam je 3.5mm ulaz za slušalice, kao i microUSB port. Sa desne bočne strane imate dva puna USB 2.0 porta za kačenje eksternih hard diskova, miševa, tastatura, gejmpada, ili šta vam god padne već na pamet.


      Sistem oslanjanja ovog AiO Androida-monitora je kao i obično rešen u vidu nogice, koja vam nudi različite uglove ekrana, od skroz uspravnog, pa maltene do ugla u kom on stoji horizontalno postavljen na sto. Što se tiče profila, on je veoma pristojan kad se uzme u obzir da se radi o monitoru koji u sebi ima hardverske komponente. ARM tip procesora sa malim dimenzijama i izostavljanje napajanja i aktivnog hlađenja su stvari koje mu omogućavaju ovako tanak bok.


      Konekcije su smeštene iza plastičnog poklopca i može se reći da je konektivnost ograničena. Zapravo, jedini način da ovaj monitor povežete sa desktop ili laptop računarom je u vidu microHDMI – HDMI konekcije. Ako su vam dostupni samo DVI i VGA ulazi, onda ste bez ostali bez sreće. Ustvari, možda i niste ako uspete da nabavite HDMI-DVI konvertor, ali to je opet dodatni trošak. Iako je u ovaj uređaj ugrađen WiFi modul, za one koji nemaju Wireless ruter ostaje mogućnost dovođenja interneta pomoću LAN kabla. MicroSD slot je mogao biti smešten negde na boku, što bi bilo bolje rešenje po našem mišljenju.


      Pri prvom pokretanju Viewsonic VSD220 modela, sačekao nas je Android početni setup, baš kao što je to slučaj na tabletima ili smartfonima. On podrazumeva standardne stvari kao odabir jezika, podešavanje datuma i vremena, biranje WiFi mreže, povezivanje sa Google nalogom, itd.

      Verzija Androida koja dolazi uz ovaj AiO je Ice Cream Sandwich 4.0.4, iako bismo mi bili sretniji da smo ga zatekli sa Jelly Bean-om, ali šta je – tu je. Napominjemo da se radi o potpuno Stock ICS interfejs, što nam se dopalo. Nakon završenog setup-a, sačekao nas je početni ekran, na koji smo već navikli korišćenjem mnogih tableta. Tu je Viewsonic pozadina, nekoliko ikonica i par widgeta – ništa neubičajno. U dnu ekrana imate status bar sa softverskim Back, Home i App Switch dugmićima.

      Izuzetak koji nećete sresti na tabletima je OSD dugme, kojim pozivate podešavanja ekrana monitora, gde dobijate pristup promeni jačine zvuka, osvetljenosti, kontrasta i ulaza. Ono što je nam je zasmetala je to da ovim podešavanjima dobijate pristup samo iz Androida. Recimo, ako prebacite izvor na HDMI gde vam je Windows ili šta već, nećete imati pristup ovim podešavanjima. Smatramo da bi zasebni meni ipak bio bolje rešenje.

      Panel sa notifikacijama je standardno smešten u donjem desnom uglu, i sadrži časovnik, datum, ime mreže, prečicu za Settings i notifikacije – uobičajne stvari.

      Kao i kod tableta, ovde možete namestiti vreme do automatskog isključivanja ekrana. Nakon ponovnog uključivanja, ovde će vas sačekati klasični Lockscreen, i kružić koji prevlačite u desno za otključavanje, ili levo za direktan ulazak u kameru.


      Sledeća stavka na meniju je App Drawer. U duhu Stock ICS-a, on ima crnu pozadinu, podeljen je u Apps i Widget kategorije, i nudi prečicu za Play Store u gornjem desnom uglu – stvari sa kojima je većina upoznata.

      Viewsonic VSD220 dolazi sa nekim preinstaliranim aplikacijama, kao što su Adobe Reader, Blogger, Google Currents, Google Drive, Google Earth, ES File Explorer, Office Suite, Orkut i Tune In Radio.





      Pored preinstaliranih Third Party aplikacija, ovde takođe možete zateći i standardne Google aplikacije, kao što su Play Store – mesto odakle ćete preuzimati aplikacije načinom kao što to radite na tabletu ili smartfonu. Zatim Gmail aplikacija, iz koje ćete čitati vaše mailove, ili Google Maps u kojima možete dobiti dosta informacija o adresama, gde se šta nalazi od objekata, i informacije o raznim lokacija, a da ne zaboravimo i jako zanimljivi Street View. Naravno, GPS modul ne postoji, a i ne vidimo kakvu bi ulogu imao u uređaju koji stoji na vašem stolu.



      Među ovim aplikacijama smo zatekli i YouTube, koji je pokazivao dobre video performanse čak i pri HD video klipovima, a procesor je dovoljan i da pogura visokoprofilne 1080p video fajlove. Negativna stvar pri gledanju video materijala je da crna boja iako sasvim solidna u mraku, po danu u osvetljenoj prostoriji zbog visoke refleksije ekrana poprima sivu nijansu.



      Performanse u realnom korišćenju nisu baš visoke i može se desiti da u određenim trenucima iskusite usporenje ili kašnjenje odziva na komandu. Ako vas zanimaju konkretne cifre u sintetičkim aplikacijama, pokrenuli smo nekoliko kako bi stekli pravu sliku u kom je rangu tableta ili smartfona hardver ovog AiO Android računara.
      Vellamo – 868 CF-Bench – 4380 Nenamark – 27.6 fps Linpack – 36.769 single, 51.065 multi Electopia – QVGA 19.15fps, Fullscreen 6.95fps




      Surfovanje internetom svakako nije potpuno glatko i preterano brzo iskustvo. Učitavanje stranica je nešto sporije u odnosu na ono što smo navikli, a zumiranje i osvežavanje elemenata je imalo prosečne performanse.


      Reprodukcija boja ekrana je sasvim solidna, i one su bile živahne, a sveukupna slika je imala dobar kontrast i dubinu crne boje. Gamma vrednosti i temperatura boja su odstupale 7% što nije preterano dobar rezultat. Tačnost boja je bila dobra, sa izuzetkom zelene boje koja je podizala maksimalnu delta-E vrednost na 7.0. Pošto pristup nemamo pristup RGB podešavanjima, izvršili smo samo softversku LUT kalibraciju. Rezultate koje smo dobili možete videti ispod.

      Standardna podešavanja:
      Osvetljenost: 189 cd/m2 Dubina crne boje: 0.18 cd/m2 Kontrast: 981:1

      Nakon softverske kalibracije:
      Osvetljenost: 150 cd/m2 Dubina crne boje: 0.18 cd/m2 Kontrast: 836:1

      Ono što muči TN tipove ekrana su njihovi ne baš tako dobri uglovi gledanja. Kao i uvek, horizontalni uglovi nisu toliko loši, kao što je to situacija sa vertikalnim.

      Zaboravili smo da napomenemo da je prisustvom dva USB 2.0 porta takođe moguće povezivanje miša i tastature, koji su podržani od strane Android operativnog sistema. Ovo će vam svakako biti korisno u onim trenucima kada se umorite od konstantnog držanja ruke u vazduhu i pipkanja ekrana.

      Po prvi put se srećemo sa AiO računarom koji u sebi poseduje Android operativni sistem i možemo reći da nam se ovaj koncept stvarno dopao. ViewSonic VSD220 nije samo AiO, već takođe može biti i monitor koji možete koristiti u Windows okruženju. Njegova konektivnost sa druge strane nije baš najbolja, tako da ćete morati da se snađete sa microHDMI – HDMI kablom kao jedinim rešenjem. Što se tiče Android dela, uz ovaj poveći “stoni tablet” dolazi Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzija. Da li će biti nadogradnje na Jelly Bean i kada, za sada nemamo tu informaciju. Ekran dijagonale 22-inča je i TN tipa daje veoma pristojne rezultate, u smislu tačnosti boja i kontrasta, ali kao i uvek, muče ga nešto lošiji uglovi gledanja.

      Po pitanju performansi, hardver koji se nalazi u VSD220 modelu svakako ne oduševljava. Dvojezgarni Cortex A9 na 1GHz se ne može nazvati slabim, tako da će većina operacija biti izvršavana dovoljno brzo. Performanse pri surfovanju nisu nešto što se može meriti sa jačim tabletima, ili tek sa Windows AiO sistemima, ali su dovoljno dobre za ne previše zahtevnog korisnika. Fokus je ovde ipak na Android operativnom sistemu koji pokreće ovaj hibrid. Ako hoćete uvećani Android tablet na vašem stolu, odnosno pristup brojnim Android aplikacijama, plus solidan monitor koji ćete koristiti u Windows okruženju, smatramo da je Viewsonic VSD220 interesantna kupovina – naravno, kada se bude pojavio u našim prodavnicama…
      Prednosti
      – Android ICS operativni sistem – Pristojan kvalitet TN ekrana – Može se koristiti u Windows-u 8
      Mane
      – Ograničeni uglovi gledanja zbog TN panela – Refleksija ekrana – Loša konektivnost – Ne baš najbolje performanse
      Cena: Nepoznata – 373 dolara u inostranstvu
      Uređaj na test ustupio Viewsonic.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test