ViewSonic VX912b
Jedna od kompanija koja lošim poslovnim potezima ili proizvodima sumnjivog kvaliteta nikada nije uzdrmala sopstvenu reputaciju, jeste proizvođač monitora ViewSonic. Njihovi monitori su i pre deset i petnaest godina bili izuzetno cenjeni, a vrlo dugo ih poznaje i naša „publika“. Možemo reći da nas proizvod iz njihovih pogona nikada nije neprijatno iznenadio – najslabiji utisak koji su mogli na nas da ostave opisuje se rečju: ravnodušnost. No, kada smo na test dobili model najavljen sa dva atributa – devetnaest inča i osam milisekundi, bili smo vrlo zaintrigirani i zanimalo nas je kakav je ovaj ViewSonic u odnosu na Samsung 913N, LG 1915 ili Philips iz 190S i P serije.
Oznaka nam, kao i uvek, govori mnogo o poziciji ovog modela u proizvodnom programu – VX stoji ispred stilizovane klase, koja nudi poslednju tehnologiju, ali i moderan, stilizovan outfit. X serija uvek ima metalnih aplikacija na svojoj spoljašnjosti, bilo da se radi o okviru oko ekrana, bilo o samom postolju. Bez obzira što VX monitori ne nude visoku ergonomiju, jer nemaju pivot, podešavanje panela po visini, niti kućište možete rotirati oko vertikalne ose, moramo priznati da nam se njihov dizajn više dopada od rešenja iz VP serije, koja ima pomalo ružnjikav stub nosača, zaobljenu plastiku i čudan oblik postolja. Interesantno je da se ovog izgleda u Professional seriji, ViewSonic drži već više od tri godine.
I ViewSonic se uključio u trku da bi ponudio što atraktivniji, ali i povoljniji TFT monitor sa veoma živahnim panelom (za sada u kategorijama od 17 i 19 inča), kao što to čine i Philips, LG, Samsung i Hyundai. Sa druge strane, imamo kompanije poput Sony-ja i NEC-a, koje kao da ne vide trend smanjenja cena, dok se ne može ni reći da igraju na kartu inovativnosti. Šta to ima ViewSonic VX912b, da bi se odlučili baš za njega?
Pre svega, kvalitet završne obrade, upotrebljenih materijala, dizajn i detalji, poput metalne „linije“ sa donje strane, na kojoj su smešteni tasteri za OSD. Za dizajn se ne može reći da donosi nešto novo, ali je činjenica da će ovaj monitor biti jednako lep i za pet godina, dok bi neki stilizovani Neovo ili LG, koji vam se sada čini prelepim, može izgledati kičasto, kad se modni trendovi promene. Iz istog razloga i IBM ThinkPad računari uvek izgledaju jednako lepo i moćno.
Standardno, od izlaza su tu samo digitalni i analogni konektori, a AC adapter je integrisan u samo kućište panela. Nema zvučnika niti USB hub-a, što će ljude koji vole jednostavnost i žele da plate samo ono što im je potrebno, obradovati. Iskustva u realnom radu pokazuju koliko specifikacije malo znače u svetu TFT monitora. Na primer, naznačena vrednost kontrasta je 550 : 1, dok je kod Samsunga 913N 700 : 1. Ipak, tvrdimo da je kontrast na ViewSonic monitoru makar dva puta izraženiji, pa je i sama slika “ubedljivija” i “snažnija”. Drajver prepoznaje “prirodni” mod ovog monitora, te kada prebacite u logičnu rezoluciju 12 x 10, predložen refresh rate je 75 Hz. Odmah ćemo istaći sve atribute ovog monitora, a to su veoma visok kontrast (možda i najbolji koji smo videli na TN+Film panelima ove dijagonale), gotovo idealan prikaz boja (opet, za TN+Film tehnologiju), uniformnost bele, ravnomeran intenzitet pozadinskog osvetljenja – u svakoj od tih kategorija VX912b zaslužuje najviše ocene. Test koji prikazuje kolornu paletu izgleda savršeno, međutim „real trick“ je prikazati gradijente osnovnih boja, gde ni na problematičnoj zelenoj nismo primetili trakice, odnosno banding. Greške nismo uočili čak ni kada smo kontrast povećali na maksimum, što dovoljno govori o tome koliko je ViewSonic usavršio proces implementacije TN+Film tehnologije, odnosno koliko su usavršeni njihovi dithering algoritmi.
Kontrast je podrazumevano na 60%, kada je sasvim dovoljnog intenziteta, a ako radite u svetlijim prostorijama, biće dovodljno i na 70 do 75%. Neželjeni efekat razlivanja, odnosno prenaglašenosti nije stvar koju možete videti na VX912b, čak ni pri maksimalnim vrednostima kontrasta, a pozadinsko osvetljenje je dovoljno intezivno i na polovini svoje ukupne vrednosti. Maksimalni ugao pod kojim je panel vidljiv za horizontalnu osu iznosi gotovo 160 stepeni, dok slična vrednost važi i kada se pomerate po vertikali, te možemo reći da je specifikacija i ovde nadmašena. Nismo uspeli da saznamo koji je to panel ugrađen u ovaj monitor, ali ipak mislimo da je za kvalitet konkretnog modela jednako zaslužan i sam ViewSonic (koliko i proizvođač panela).
Gledajući specifikaciju i naznačeni odziv od 8ms (ukupno), skoro da smo poželeli da VX912b bar negde podbaci, jer smo znali da će naš tekst da izgleda kao nerealan hvalospev, ako i u ovoj kategoriji monitor bude brilijirao. Ipak, VX912b je u brzim akcionim igrama prikazao sve osim kašnjenja – jedino smo u nekim situacijama znali da se radi o TFT monitoru, i možemo reći da se radi o do sada najbržoj „devetnaestici“ koju smo testirali. Sigurni smo da će brzinom odziva biti zadovoljni i zahtevni igrači. Efekat „duhova“ je u pojedinim igrama nevidljiv (FarCry, KOTOR), u nekima jedva primetan (Underground 2, Quake 3, Doom 3), mada verujemo da bi mnogi rekli da ovde preterujemo i pitali se „gde su ti duhovi“.
Svakako, ViewSonic je sa modelom VX912b bacio rukavicu Samsungu (913N) ali i ostalim monitorima koje smo pominjali na početku teksta (LG Flatron 1915S) i takođe veoma „brzom“ Hyundai ImageQuest L92D+ (čiji ćete tekst uskoro moći da čitate). Osim nedostatka u kategoriji ergonomije, ViewSonic VX912b će ubuduće biti naša referenca za kvalitet, prema kome ćemo ocenjivati kvalitet modela koje budemo testirali, sve dok ga neki bolji TFT iste dijagonale, ne zbaci sa te pozicije. Najbolju vest smo ostavili za kraj – kod dilera distributera RRC (IMTEL Computers, PC Impuls), ovaj monitor možete kupiti za svega 37.815 dinara, odnosno 457 evra, što je više nego povoljna cena za monitor ove klase. Zbog svega navedenog, ViewSonic VX912b dobija prestižnu Benchmark Editor's Choice nagradu!
Proizvođač
Model
Dijagonala i tip panela
19″ – TN/Film
Fizička rezolucija
1280×1024
Pitch
0.294
Horizontalno osvežavanje
82 kHz
Vertikalno osvežavanje
85 Hz
Odziv
8 ms
Svetlina
270 cd/m²
Kontrast
550 : 1
Ugao gledanja (H/V)
140º/135º
Potrošnja i ukupan bandwidth
40 W / 145 MHz
Dimenzije
431 x 468 x 201 mm
Masa
6.7 Kg
Input
D-Sub i DVI-I
Maloprodajna cena (sa PDV-om)
457 € (PC Impuls d.o.o.)
Monitor ustupio
Monitor za potrebe testa ustupio RRC